Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

barusmackova
7. bře 2013

@janinek uf děkuji moc takže asi spíš kouknu po tech aio

kajalka
7. bře 2013

Holky, co používáte anavky, jak se zmenšuje ta jednovelikostní? Píšou, že přehnutím, ale netlačí to pak mímo? Chtěla bych na snapku, jak to pak drží ohnutý?

elana
7. bře 2013

@irii Bamboolik podle mě nejsou dražší než Anavy 😕 (čerpám z webů obou výrobců, nevím, zda třeba nějaký eshop má či nemá levnější tu či kterou značku, ač pochybuju). Ale novorozenecká Bamboolik AIO stojí 349kč, Anavy je nemá. Novorozenecká kalhotkovka Anavy stojí 307kč, u Bamboolika 299kč. Základní Bamboolik stojí 499, ale nejlevněší Anavy Easy 493, některé vzory ale i víc jak 500kč (asi to nebude jen o vzoru, zřejmě bude trošku savější/novější matroš, to nevím). Zatímco kalhotky z AE ale moc nevyužiješ jako svrchňáky třeba na kalhotkovky, tak Bamboolik jsou veliký a úplně skvělý, jedny z nejlepších a nejuniverzálnějších svrchňáků co znám 🙂 Spíš jestli lovíš hlavně po bazarech, tak Bamboolik je poměrně nová značka a moc se ještě neprodává, ty Anavy jsou určitě dostupnější.

lucysek
7. bře 2013

ahoj děvčata potřebuji poradit jak je to s velikostmi svrchních kalhotek? jak koupit velikost NB nebo S tady na bazárcích se moc nevyznám třeba co je S a co je NB 😒

cajomilka
7. bře 2013

@irii Jestli chceš používat kalhotkové plenky od začátku, pořiď si víc NB velikostí na bazárku, já jsem je malé dávala hned na střídačku s čč a nebyl problém, měly jsme Baby Lucy XS/S a Popolini S, ale seženeš i jiné značky, sama uvádíš Anavky a Bamboolik. Samozřejmě čč je nejlevnější a nejrychleji schnoucí varianta, ale mě kalhotkovky prostě víc baví 😉

elana
7. bře 2013

@lucysek NB je newborn-novorozenecká velikost, S jsou malé, M, L...klasicky jako oblečení. Většinou (prakticky vždy) je tam jako pomůcka uvedeno váhové rozpětí, pro které by kalhotky měly sedět (např. NB 2-6kg atd.)

betysek
7. bře 2013

@kajalka No, ja používám kalhotovky Anavy na snapku asi od 3 měsíců a neohýbám nijak. Jsou sice trochu vyšší v pase, ale nevadí mi to. Nezmenšuju od 3 měsíců ani kalhotovky na SZ, kde jsou patentky na zmenšování. Mám jednu Merinostar na snapku, ta je delší, tak že tu zahýbám a nepřijde mi, že by tlačila. Může to tlačit asi tak stejně, jako třeba vkládačka, kterou dáš dovnitř. Pokud by ti to i tak vadilo, tak bych zahýbala pro novorozence na bříšku a když pak bude už víc na břiše a dáš mu ji na aktivní období, tak bych zahnula na zádech....

betysek
7. bře 2013

@barusmackova Asi Ti to připadá moc složité, že. To asi každé ze začátku. Nejlepší by bylo zajít do nějakého obchodu a osahat a vidět na živo....Nevím,jestli nějaký poblíž budeš mít? Jinak AIO sice jsou nejjednodušší na pochopení, ale zase pokud budeš chtít látkovat jen s AIO, tak se ti to pěkně prodraží a těžko říct, jestli ti vydrží celé plenkové období. Minimum holek má z AIO celou výbavičku....Neházej flintu do žita. Je to poměrně jednoduché. máš několik možností.
1. čvtercová plena (u novorozenců skládáš na novosklad nebo narovno, pokud nestačí savost, tak dáš vkládačku, s vkládačkou je to menší balík než 2 čč na sebe) + svrchní kalhotky
2.kalhotková plena (http://www.anavy.cz/jednovelikostni-na-patentky/) + svrchní kalhotky
3. SIO - Bamboolik (http://www.bamboolik.cz/bambulik/1-O-BAMBOOLIKOVI) vkládací pleny připneš do svrchních kalhotek patentky - při přebalení jen vepneš čisté vkládací pleny....
Ale nejzákladnější jsou ty první varianty. Svrchní kalhotky zajistí, že z mokré pleny neproteče nic na oblečení. Svrchní kalhotky jsou buď PUL, flísové nebo vlněné.
To je základ a pak podle toho, jak ti mimčo víc čůrá, tak víc vycpáváš různými vkládačkami.

barusmackova
7. bře 2013

BAMBINO MIO máte zkušenost?

lucysek
7. bře 2013

@elana jj takže NB je velikostně od 2-6kg a S je kolik?

betysek
7. bře 2013

@lucysek Třeba IV soft je S 5-7 kg. Ale dávala jsem ji na 4 kg mimčo...

elana
7. bře 2013

@lucysek přesně jak píše @betysek , a) každý výrobce to má jinak b) ty doporučené váhy se samozřejmě do jisté míry překrývají, záleží i na proporcích jednotlivých dětí, váhově může ještě odpovídat, ale je to tlusťoch a stehýnka ho budou tlačit. Musíš zjistit u konkrétní vybrané značky, jak to má.

cajomilka
7. bře 2013

@barusmackova Jestli máš možnost, zajdi si do Brány k dětem v Praze nebo Brně, tam si můžeš plenky prohlédnout a nechat si poradit. Samozřejmě tam nevedou všechny značky, na který tady narazíš, ale lepší než nic. Je dobrý to vidět, osahat si, hned do toho pak líp vidíš a nepřipadá ti to tak nepřehledný.

cajomilka
7. bře 2013

@lucysek
@barusmackova
@irii
Ještě moje vlastní zkušenost k čč - používala jsem jen novosklad, pak už jsme přesla na kalhotkové. Snapku jsem na čč vůbec nepotřebovala, PULky plenku krásně udržely. Kombinovala jsem čč + vkládačku, mám různé značky, tak jaká mi zrovna přišla pod ruku.Žehlila jsem je pořád, protože jsou pak měkčí a líp se skládají, já bych z nevyžehlené plíny asi novosklad nesvedla, ale nejsem teda na tohle moc zručná. S flekama jsem problémy skoro vůbec neměla, dokud jsem čč nezačala používat jako bryndák k příkrmům 😠

barusmackova
7. bře 2013

Tak asi nejvic me zaujaly pop-in co vy na ne rikate?

elana
7. bře 2013

@barusmackova mě nepřišly špatný, z AIO (resp. SIO) plínek mají jednu z nejlepších savostí a zároveň hezky schnou, dají se dokoupit ty náhradní vkládačky a měnit jen ty, kalhotky nechávat větrat, taky jsou poměrně prostorné, takže se dobře dovycpávají, když je třeba zvýšit momentální savost. Co se střihu týče...na menší mimino dobrý, ale po roce už tak hezky nesedí-ten sucháč je tak zvláštně řešený, že se malýmu už potom zařezával do bříška a vůbec mi vadilo, že nemají pružný pas, tak jsem je prodala. Ale jako rok je určitě používat můžeš, myslím že s nima neuděláš chybu. Možná bych mrkla po bazaru, budou za lepší cenu a možná nedlouho používané, pokud je někdo kupoval až kolem roka a pak zjistil,že už nesedí (tak jako já, používala jsem je asi 4 měsíce).

cajomilka
7. bře 2013

@barusmackova Mrkni sem:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/plinky/latkov...
Já mám jednu, pořídila jsem ji taky, když už byla dcera větší, takže s použitím na novorozence nemám zkušenosti. Fungují dobře, ale střih nám taky úplně nevyhovuje, viz předchozí příspěvek.

macawild
8. bře 2013

ahoj jsem uplny latkovaci zacatecnik-amater a zatim teoretik a rada bych svuj naivni nazor konfrontovala s vasima praktickejma zkusenostma 🙂 doufam ze mne neukamenujete, ale muj plan je ze zacatku pouzivat papirovy jednorazovky a latkovat zacit az se trochu szijeme a mozna ani pak ne na 100% 😕 tudiz mne nadchly AIO (resp SIO) plenky - moc se mi libi system bamboolik ale jak se vsude pise "nekupuj vse naraz a ne od jedne znacky" tak jsem si rikala, ze ani pop in a anavy nevypadaji spatne. Neni problem koupit od kazdeho jednu plenku a vyzkouset je...moje otazka je ohledne tech vkladacich plen ev. vnitrnich plen...netusite jestli jsou ty systemy kompatibilni? jako kdyz si nakoupim treba vnitrni pleny od bamboolika tak jestli pujdou vepnout i do jinejch "kalhotek" 😕 pripadne mne opravte ale ja treba bamboolikovej system pochopila tak, ze koupim jakoby napr troje zakladni pleny a pak x vnitrnich a vkladacich plen, ktery budu proste menit. Diky za pomoc s orientaci 😉

demian
8. bře 2013

@macawild Ahoj,
od jakého věku dítěte chceš začít látkovat? Mám bambooliky a když měl syn ještě řídkou stolici (do zavedení příkrmů), protekla mi až na svrchnáčky. Ty to udržely, ale musela jsem je dát vyprat. Teď bamboolik vyrábí i novorozenecké, ale s těmi nemám zkušenost. Systém bamboolika jsi pochopila správně. Často se mi ale stává, že mokrá je vnitřní plena i ta základní. Proto si těch základních kup raději víc.
S patentkami neporadím, ale vždy můžeš vložit vkládačku bez připnutí. I na bazaru najdeš spoustu doma šitých bambusových vkládaček.
Jestli chceš látkovat už od narození, popřemýšlej nad látkovými čtverci na novosklad nebo nad kombinací čtverec+zavazovací plenka, pokud se Ti nechce skládat. Novorozeně má několikrát denně tekutou stolici, takže přebalovat budeš hodně často.

veronila
8. bře 2013

@macawild bamboolik urcite vyzkousej, ale jak pise demian, nasemu malemu jsou 3 mesice a kakani mu vzdycky protece az na svrchnacky, ktere se sice zaspini, ale neprotecou... Ja si koupila sadu se trema vnitrnima plenkama, ale vyuziju jen jednu, protoze svrchnaky se museji vyprat...
Bamboolik vkladacky jdou vepnout do Tots Bots bamboozles 😉
Jinak ja taky prvni tyden pouzivala papirovky a pak presla na latku. Cely prvni mesic jsem pouzivala libstatske ctvercovky a ctvery kalhotovky Little Lamb ;)

demian
8. bře 2013

@veronila A nezkoušela jsi novosklad (dovycpaný vkládačkou) a na to svrchňáčky od Bamboolika? Já to takhle praktikovala asi 2 měsíce a nikdy mi to neproteklo.

veronila
8. bře 2013

@demian ne nezkousla... ja zkousela jen ty jejich originalni vnitrni pleny s pripnutou kratkou vkladackou. Kdyby jen cural nebo trosku kakal, tak by to bylo v pohode, ale te jeho naloze je vzdycky plna plenka 🙂

janinek
9. bře 2013

Stale nemam objednaneho bamboolika a ted teda uz stojim pred psoeldnim problemem a to jake svrchnaky?

Patentky nebo suchac? Nemuzu se rozhodnout, ale mam vic SZ, tak jsem myslela vzit patentky. A nejvetsi problem, jaky vzor 🙂

http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

U patentek nevim, zda fialove priserky nebo mango kachnicky. SZ urcite mango zabky. Designove jsem nejnadsenejsi z zabek, ale asi by bylo rozumne poridit patentky, no.

macawild
9. bře 2013

@demian no urcite az po sestinedeli a i tak se uvidi jaka bude "nalada". Ja nejsem "zaryty" latkar, ale chapu jaky to ma vyhody a puvodne jsem to dokonce primo zavrhovala, ale ted jsem minimalne odhodlana to vyzkouset
rikam si, ze to taky zkusim tak nejak placat napr jak pises ty s tema ctvercovkama a co prijde pod ruku 😉 a taky jsem nalomena jestli rovnou nekoupit ty batoleci vkladacky...vic pochytaj a prtousovi se kdyztak prelozej, ne?

cajomilka
9. bře 2013

@macawild Já jsem taky nezačala látkovat hned po příchodu z porodnice, původně jsem měla v plánu začít taky po šestinedělí, ale nevydržela jsem to a zkusila to dřív a už u toho zůstala doteď 🙂 (Malé je 14 měsíců) Nelátkuju 100%, na noc a často i na ven dávám jednorázovky.

iina
9. bře 2013

moje zkušenost...látkuji od příchodu z porodnice...na řídkou stolici jsem skládala čč novorozenecký sklad a taky jsem měla nějaké zavazovací disana...byla jsem spokojena..nikdy jsem neměla špinavé oblečení...všechno to udrží v plence a navrch svrchňáčky imse vimse...jsou super měkké...a udrží i čtvercovku, nebo vícevrstvou. Taky jsem používala BBM s vícevrstvou plenkou...nevýhoda,že při kakáníčku jsou špinavé lemy svrchních kalhotek i když jsem dávala separační plenky na řídkou stolici... moje oblíbené plenky po celé látkové období jsou i popoliny kalhotkové duha...po šestinedělí mi už vůbec nepřišly veliké a taky dobře všechno udrží...mám plenek hodně druhů látkuji zasebou už druhé dítko a tak jsem se vybavila na celé období podle toho, jestli mi všechno dobře schne, nebo jsme mimo Prahu, když nemám možnost pračky.......a světe div se, jde to taky...tak hodně štěstí. a nevzdávejte to...miminkům se v bavlně líbí...a mají krásné zadečky vycpané...a kyčle? super....Moje zkušenost je že látkovat se dá vždycky a děcka jsou i brzo bez plenek...mě by se taky nelíbilo nosit vložku dva až tři roky...hihihihihi 🙂 Andrea

demian
9. bře 2013

@macawild neřekla bych, že čtvercovky jsou nějaká horší možnost proti kalhotovkám. U malého miminka spíše naopak 🙂 Používala jsem je nejvíc a to jsem měla i kalhotovky. Jednou jsem zkusila i AIO, ale protekly dítěti kolem pasu.
Batolecí vkládačky se běžně používají tak, že se přepůlí a vepnou do vnitřní pleny. Ale tekutá stolice se často dostane minimálně na vnitřní plenu a nejspíš i na svrchnáčky. Mám půlročního syna a dosud se stává, že spodní část přeložené batolecí plenky je skoro suchá, ale vnitřní plena je na okrajích mokrá. Pokud je chceš zkusit, vážně si vem vícero základních vnitřních plen a aspoň dvoje svrchňáčky. Ty má bamboolik výborné. Pro novorozeně jsou taky výborné PUL svrchňáčky haipa daipa.

tynkat
9. bře 2013

@janinek Já mám teď stejné dilema.. Přemýšlím, jaké vezmu noční - jestli na SZ nebo patentky a jaké svrchňáčky.. Jedny doma mám na SZ a říkám si, že svrchní na sucháče líp upravím, aby dobře seděly přes kalhotovku nebo vv.. Jsem s nimi maximálně spokojená a dávám je nejraději.. Za mě tedy asi vyhrajou noční na patentky a svrchní zase na SZ.. A s barvami taky váhám - líbí se mi zelené, tyrkysové i fialové.. 🙂

janinek
9. bře 2013

@tynkat Tak nocni prave take vezmu na patentky, ze mam jednu na SZ, svrchnaky zadne nemam, tak porad nevim. Ale Blueberry mam 3 na suchac, jedny na patentky, tots bots na suchac. Sama dilemata, sama dilemata 🙂

veronila
9. bře 2013

@janinek ja mam ty nocni I svrchni na sz...a s kacenkama...moooc mu slusi a sednou 🙂