Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
17. bře 2013

Holky, jak často perete při plenkování dvou dětí?

bamboolik
17. bře 2013

@mochenkaa to jsem ráda 🙂 Každopádně tě potěším, nebyla jsi sama, další den si tam mimčo vybíralo svrchňáky do standardní sady 😀

bamboolik
17. bře 2013

@tynkat zatím nee, přibudou akorát tyrkysy s bílou. S dinama už máme spoustu jiných barev a k příšerkám se moc nehodí, není tam ta správn tyrkysová. Ale zvažujeme trochu obměnu vzorů, uvidíme 🙂

bamboolik
17. bře 2013

@aemmi jééé, taky gratuluju 🙂

bamboolik
17. bře 2013
hanule04
17. bře 2013

@bamboolik A kdypak by mohli být nový vzory? 😀

bamboolik
17. bře 2013

@hanule04 tak rychle zase ne 😀 A spíš než nové vzory asi uděláme třeba výměny vzor x barva. Ono sehnat nový PUl, který je navíc certifikovaný a nemá ho úplně každý není tak úplně jednoduché 😉

hanule04
17. bře 2013

@bamboolik to je škoda ☹

aemmi
17. bře 2013

@bamboolik děkuji 🙂

bjoucik.15
17. bře 2013

pěkné téma.. zatím jsem začátečnice a holčinu (skoro 3měsíce) dávám do novoskladu a svrchňáků.. chci zkusit koupit jednovelikostní Pulky,tak jsem zvědavá jestli nám budou.. Jinak jak mám zabránit,aby čč neprotékaly? ikdyž to dost utáhnu, tak stejně hovínka protečou až na oblečení 😒

janinek
17. bře 2013

@bjoucik.15 A co mas za svrchnaky? Ja na malou cc nedavala, ale ted davam na rovno a neprotekly mi snad nikdy. A to stale kaka tekute nekdy.

Jinak my z tech mini na univerzalni presli kolem dvou mesicu. Ale to ma kazdy jinak, ted jsem cetla diskusi, jak dlouho komu vydrzela velikost 1 a u nas dva mesice a tam padala cisla jako 4 mesice ci 10 mesicu.

bamboolik
17. bře 2013

@bjoucik.15 pokud to neudrží novosklad, tak PULky by fakt měly. Jinak když ten novosklad uděláš a zapneš, je dobré tu přebytečnou plenku kolem nožiček jakoby zarolovat dovnitř, to docela omezí protékání. Ale pokud ti malá kaká málo často a dávky, tak jsou chvíle, kdy ti to neudrží vůbec nic 😉

bjoucik.15
17. bře 2013

@janinek tak zatím mám svrchňáky ty nejlevnější. Dneska jsem si koupila Bambino Mio dvoje. Taky jednu AIO plenku jednovelikostní.

@bamboolik to mě nenapadlo rolovat dovnitř 🙂 děkuju za radu.

madlisek
17. bře 2013

Holky, můžete mi prosím doporučit dobré PULky na sucháč? Mohou být vícevelikostní i jednovelikostní Mladší holčička vyrůstá z Imse newborn a starší se ještě neodplenkovala, tak budu muset něco dokoupit, aby se mi o svrchňáky nepopraly 😀 Uvažuju o Anavy a líbí se mi vzhledově Tots Bots, zkušenost ale nemám ani s jedněmi.

herminka
17. bře 2013

@madlisek Mám ráda Baby Lucy a Bamboolik (ale nevím, jestli by nebyly ještě moc velké).

madlisek
17. bře 2013

@aemmi peru každý druhý den a někdy denně. Teď zrovna to bylo takové, že jsem ráno plíny vyprala a večer byl koš zase plný 😒 Do toho samozřejmě pračky s oblečením, takže mám problém do pracího (nebo spíš sušícího) koloběhu vetknout praní povlečení a ručníků a dalších věcí. Už aby bylo teplo a dalo se sušit venku!

elana
17. bře 2013

@madlisek já mám ráda Bamboolik a Best Bottom.

madlisek
17. bře 2013

@herminka Děkuju, mohla by je nosit A. a mladší by nosila ty vícevelikostní, třeba Imse S 🙂

herminka
17. bře 2013

@madlisek Počkej, to mi chceš říct, že A. nosí Imse S? 😲

madlisek
17. bře 2013

@herminka ehm...jo 😅

janinek
17. bře 2013

@madlisek Ja jako vzdy Blueberry, maji ty dvojtie lemy u nozicek a prijdou mi neprustrelne BB coverall jsme zacli pouzivat po druhem mesici nejak. Tots Bots mam take, ted bys chtela velikost jedna, novorozenecka je nulka. TB nemaji dvojite ty lemy a prijde mi tezsi trefit nasazeni, ale jsou jemnounke a mekke, mekci nez BB. Ale priznam se, ze je treba ted vlastne nedavam, jak mam vlnaky a BB. BB davam pres cc na rovno a vlnaky pres kalhotkovky. TB se mi na cc na rovno nepozdavaji, ale nekdo tu psal, ze je dava. Holky si tu hodne chvali bamboolika, take se tesim, a zkonecne vyzkousim.

bamboolik
17. bře 2013

@madlisek starší určitě naše svrchňáky sednou a kolik kg má mladší?

madlisek
17. bře 2013

@janinek Děkuju, na BB jsem samozřejmě koukala, ty potisky mi leží v hlavě už dlouho 😵 Ale našla jsem jen na patentky a chtěla bych sucháč ☹

janinek
17. bře 2013

@bjoucik.15 Tak mozna vic kontrolvoat nasazeni, ale jestli mas nejake horsi PULky, tak treba blbe sedi nebo proste fakt protecou :( Ale jak to popisujes, to se normalne nestava. Snad ty bambino mio budou lepsi, s temi zkusensot nemam. Mam jen tu AIO MioSolo, ta je ok, neni to ma nejoblibenejsi plina, ale rychle schne, da se dovycpat, coz ted nebudes potrebovat. Akorat mozna bude moc velka, zalezi, jak je tvoje Maruska stavena.

janinek
17. bře 2013

@madlisek Na suchac ted naskladnuje Hanka. Maji byt brzy na prodej, koukni na stranky jeji.Ja mam troje na suchac a jedny na patentky, ty patentkove jsou mekci kolem briska. Suchace lip trefim.

madlisek
17. bře 2013

@bamboolik Děkuju 🙂 Mladší byla naposeld vážená v 6ti týdnech, to měla 4,3kg. Je drobnější, řekla bych 🙂

bjoucik.15
17. bře 2013

@janinek ty Mio All in one mám taky. A na nenižši velikost nám je 🙂 myslím,že Mio je střední třída. S těma dražšíma nemám zkušenost zase já. Třeba budou lepší a budou skvěle sedět,ale zatím mi stačí co mám.přeci jen je to finančně náročné... Chci si pořídit ještě Anavy a vlňáčky 🙂

janinek
17. bře 2013

@bjoucik.15 Tak super, nase byla nejaka divna, hrozne dlouho ji ty uni velikosti nebyly. Cetla jsem, jak easyfitky pozuivali skoro od narozeni, no to u nas ne. Mela hodne hubene nohy dlouho a mela to kolem nich moc volne, ale v pase uz to vis utahnout neslo. Koupilas ted ty bambino mio v akci v tescu?

cajomilka
17. bře 2013

@pethula Měly jsme dlouho stejný problém, z AIO plen, co jsem vyzkoušela, spolehlivě kolem nožiček neprotékají Imse 2in1, jsou vícevelikostní, velikosti odpovídají PULkám IV, a Charlie Banana, ty se zase dají kolem nožiček skvěle utáhnout, ale v ČR je teď myslím nikdo neprodává ☹ Mám jednu, ale zatím neprodám 😉 A zkusila bych nějakou NB - TB Easyfit, Grovia nebo tu od Bamboolika.