Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
21. bře 2013

@majandra33 Ahoj, se separackami neporadim, mam ty praci fleesove. Praci sitku mam tu do kybliku, takze pak kyblik k pracce, sit s plinami hodit do pracky. Mne to prijde sikovne a prakticke. Mam dve, kdyz se jedna pere. Po sundani z pliny odstranim hovinka, kdyz jsou, jinak jde rovnou do kyble. Sepracku ( anekdy i plinu) predepru v umyvadle, co nejvic vyzdimu a sup s ni do kyble, pouzivala jsem zlucak jednu dobu, ale na bambusove a bavlnene pry nema prijit mydlo, tak to ted delam spis bez nej. Skladuji na sucho. Peru obden, zhruba po dni a pul, ale ja hodne prebaluji, denne mam 10-12 plin, prume rje pry sest az osm plin denne, ne u nas.

betysek
21. bře 2013

@majandra33 První dceru jsem začala látkovat až od 2 měsíců, ale druhou už od příchodu z porodnice....Bylo toho hodně nového s první dcerou, ale je hodně holek, které látkují i první od příchodu z porodnice. Tak uvidíš sama....Určitě se to zvládnout dá... 😉

betysek
21. bře 2013

@majandra33 Separačky jsem používala celulozové buď Polpolini nebo Disana. Popolini mi přišly jemnější. Já mám pračku s vrchním plněním, tak že pleny vysypu z kbelíku rovnou do pračky...

bamboolik
21. bře 2013

@betysek teď se stříhají, takže možná už příští čtvrtek, nejpozději do 14dnů.
@majandra33 úplně v pohodě, i se starším dtětem a podnikáním k tomu 😉

betysek
21. bře 2013

@bamboolik Jéééé, tak to je super. Julča je dostane k narozeninám.... 😉

majandra33
21. bře 2013

@janinek Děkuji za zkušenosti 🙂 Síťka mi příjde taky výhodná. Tak ji asi pořídím. Díky

janinek
21. bře 2013

@majandra33
@majandra33 Ono to jde i bez ni, proste to z kyble vysypes, ale ja mam plneni z boku, takze bych to musela prendavat rucne po castech. A take mi prijde, ze se sitkou je kybl docela cisty, ze ho nemuism porad myut, ale bez ni by byl asi vzdy spinavy. A ja mam sitku, co presne pasuje na kybl, takze fakt jen pohodlne nandam a drzi celou dobu.

jest emzues pleny skladovat v pytli, zabira mene mista, jde nekam povesit a do pracky jen strcis a otevres. Doporucuji pytel na zip, mam je nejradsi.

evelp
21. bře 2013

@bamboolik a kde najdu, kde konkrétně jsou ty akce? jestli jsem teda pochopila dobře, že je to někde live?

janinek
21. bře 2013

@evelp V Anglli, a predpokladam, ze i v CR, jsou proste na netu slevy na plinky v jednotlivych obchdoech, kazdy obchod ma jine nabidky a slevy.

janinek
21. bře 2013

@bamboolik Tak ty s bambusovym vnitrkem me take zajimaji 🙂I kdyz mne i ten fleece.

betysek
21. bře 2013

@evelp Tady, otevři tabulku s přehledem, ale myslím, že je ještě brzy, že bude akcí určitě víc... http://ekodite.rosacb.cz/op-23-

bamboolik
21. bře 2013

@evelp Jak píše Janinek, různí obchodníci mají ůzné slevy a různé akce. Ale obecně v tomto týdnu je velká propagace látkování, je vyhlášení plenky roku a je dobrým zvykem, že jsou prodejní akce a slevy na plenky 🙂 Takže vyber si značku a pak už si jen počkej, kde ji v tom týdnu najdeš se slevou 😉

bamboolik
21. bře 2013

@janinek já si je taky budu brát pro Šímu, protože nechci, ať si přes den moc zvyká na sucho. Ten flís děla totiž fakt super sucho a my máme v plánu snad už konečně odnaučit.

jj_jj
21. bře 2013

které svrchňáky myslíte, že jsou víc prodyšné shell (GroVia) nebo PUL?

elana
21. bře 2013

@jj_jj i GroVia jsou PUL...shell je jen označení jejich systému, byli jedni z prvních (ne-li vůbec první), co přišli s tím SIO-nacvakávání a pouhá výměna savých jader. Ale vlastní kalhotky jsou taky s PUL zátěrem, proto jsou nepropustné. Od naprosté většiny běžných kalhotek se liší tím, že mají podšití takovou síťkou, proto se třeba dávají s oblibou na čč, protože v nich míň kloužou a hezky drží, ale co se prodyšnosti týče, tak PUL jsou stejně jako jakékoli jiné. Prodyšnější jsou třeba víc než Best Bottom, kde je ten PUL (aspoň to tak vypadá) dvojitý, ale s Anavy, Bamboolik atd. to bude srovnatelné.

jj_jj
21. bře 2013

@elana vazne? to jsou mi veci. Ja kdyz jsem to studovala tak jsem ziskala pocit, ze GroVia ma tu nepropustnou vrstvu v nacvakavacim jadru "... Vrstva nejdále od děťátka je tvořena vrstvou nepromokavého, ale prodyšného polyesteru ve formě TPU (termoplastický polyuretan) - tato vrstva zabraňuje pronikání vlhkosti na svrchní kalhotky..." tak zase jsem chytrejsi

elana
21. bře 2013

@jj_jj jo takhle...jasný, tak to ano, GroVia se vyznačují tím, že jako jediné mají nepropustnou vrstvu i na spodku savého jádra. Dělají s TPU, ale i bez (prý si to americké maminky přály, aby to měly komplet z přírodního materiálu). To je taková pojistka proti protékání, protože na rovinu-ta biobavlněná savá jádra moc nenasajou, míň než bambus určitě. Ale já mám GroVia ráda, dávám je na doma na hraní doteď a nemůžu říct křivýho slova. Samotný kalhotky mají téměř geniální střih, jsou štíhlounký, navíc jsou moc hezký, zde výjimečně hezčí ty se sucháčema než patentkový, což se o jiných PUL opravdu říct nedá, tam jsou vždy hezčí na patentky. Někdo říká, že ty SZ brzo přestávají lepit, ale já takovou zkušenost nemám (ovšem peru teda na 40 kalhotky všechny, možná i to dělá svoje).

jen jsme se špatně pochopily, myslela jsem, že se ptáš na prodyšnost kalhotek jako takových. Jinak samozřejmě systém GroVia kalhotky+savé jádro s TPU=dvě nepropustné vrstvy, tudíž logicky teoretická prodyšnost je menší než u jiných SIO systémů, kde savá jádra (resp. vložné plenky) zespoda nepropustné nejsou. Ale v praxi jsem teda nepozorovala žádný rozdíl, syn není zapařený víc v GroVia než v jakýchkoli jiných AIO (SIO) plenkách tohoto typu a nikdy (tj. ani jako novorozenec s citlivou kůží) nebyl.

jj_jj
21. bře 2013

@elana dekuji moc za detailni rozbor, v tech vrstvach jsem tapala 🙂

elana
21. bře 2013

@jj_jj jasně, v pohodě 🙂

janinek
21. bře 2013

@elana hmmmm. Grovia jeste nemam. A ty krasne vzory, co maji.

cajomilka
21. bře 2013

@mahafi A nemůže to být prostě tím, že PUL začíná protékat, pokud se teda nejdená o nové plíny?
BBH mám jednu taky a je hrozně velká kolem nožiček, myslím, že ji brzo prodám, malá je drobek a pochybuju, že do ní někdy doroste 😒

cajomilka
21. bře 2013

@majandra33 Síťku nepoužívám, přijde mi, že do pračky s bočním plněním by zas tak užitečná nebyla. Dřív jsem skladovala namokro, ale postupně jsem zjistila, že je to zbytečné, teď skladuju nasucho. Kakání splachuju prudkým masážním proudem sprchy do kýblu a to pak vyleju do WC. Používám žlučové mýdlo, bohužel často nestačí 😒 Peru obden nebo jednou za 3 dny, podle toho, jak je plnej kýbl. Místo octa používám změkčovadlo Wäschefreund od Lotties/Ulricha.

cajomilka
21. bře 2013

@janinek Grovia mám v plánu pořídit na druhé mimi (jestli bude) 😉

bamboolik
21. bře 2013

@jj_jj Oni tak přidali tu další nepropustnou vrstvu na vkládačku proto, aby šlo opravdu měnit jen ten vnitřek. Předtm totiž ta síťka taky při mokré plínce nasála vlhkost, takže kalhotky docela rychle zasmrádly a stejně se musely prát časteji než běžný PUL. Ony fakt sedí suprově, ale zase jsou spíše z těch menších. Já jsem je měla jen na zoušku, chtěla jsem je tenkrát pořídit pro staršho, jenže měl v roce 12kg a měl to fakt drsně bokové. Ale vzory mají fakt pěkné 🙂

elana
21. bře 2013

@janinek jo, GroVia jsou fakt nádherný, měli by mít teď i nějaký nový jarní vzory, ale zatím asi ještě nevyšly. Jako ta savost fakt není valná, přece jen ta jádra jsou biobavlna, nic víc...ale u nás vcelku do roka stačily a teď je dávám prostě na doma na hraní, kdy nemám problém přebalit hned, nebo Ty jak jsi říkala, že obecně přebaluješ častěji, než je asi běžné. Prodávají se k nim i takové boostery, tak ty bych řekla že pomůžou dost, podle mojí zkušenosti tu savost fakt hodně navýší a přitom nepřidají extra na objemu. Hodně se taky řeší ty sucháče (oni jsou to spíš takový lepíky)...spousta maminek říká, že jsou k ničemu, že se brzo ochodí, ale nakonec jsme se s pár holkama shodly, že je možné, že je to i podle barev, třeba já mám jedna letadýlka (stará verze) a ty se fakt ochodily i mě, jako drží, lepí, používám, ale už to není nějak moc pevné, naopak např. zelené drží furt jak helvetská víra. Ale tak to se dá prostě i vyřešit jen patentkovýma, no.

jinak začala GroVia dělat i kalhotkovky (Kiwi Pie jim říkají), ale ty se sem prý dovážet nebudou, cena plus clo by prý byly u nás neprodatelné.

mahafi
22. bře 2013

@cajomilka to ne, ty plenky jsou právě nové a protéká to jen kolem těch nožiček. Ale ono mě to netrápí, prostě je už nepoužívám a buď zase časem začnou sedět líp, nebo počkají na další mimi 🙂. JInak přesně, ty BBH byly¨naší žížale taky velký kolem nožiček (je pořád hodně hubená), pořád jsem čekala, až do nich dotloustne a nedostloustla, tak jsem je radši prodala dál, ať aspoň slouží někomu jinýmu, chodit se na ně koukat do šuplíku mi bylo líto. Ty BG, to je něěco jinýho, ty většinu doby seděly, těch se zbavovat nechci 🙂.
@bamboolik ještě k tomu "problému" s aio plenkama 🙂, já ty BG v sedu zkracuju, mám je na druhou velikost, i je dost dotahuju, akorát možná nejsou dimenzovaný na bambusovou vv a jak je to těžší a tlustší než origo vkládačky, tak to tu plenku táhne dolů (stává se mi, že v pase to utáhnu, ale když pak přebaluju, tak ty konce, jsou jakoby stažený dolů a ohnutý. No neumím to moc popsat 😀.

zlatelevizeedna
22. bře 2013

Jdu s dotazem🙂. Jaké plavkoplenky do vody pro kluka - 8 měsíců, cca 8,5 kg? Dívala jsem se na U Hanky na Planet wise a Imse Vimse a nevím, které vybrat. Máte s některými zkušenost?

terezka312
23. bře 2013

Ahoj holky, prodávám 4 ks vv Anavy vel. M, když byste měly zájem, jsou u mě v bazaru 🙂

janakkk
23. bře 2013

Ahoj, a nechcete někdo Anavy Easy 2011, čokoladova na patentky?nechce se mi zakladat inzerat 😀 😀

bamboolik
24. bře 2013

Mám nějaké novinky od Bamboolika 🙂
do 30.3.2013 je týden bambusových kukliček! Tyto dvouvrstvé kukličky najdete u nás se slevou 20%. Jsou ideální na sychravé jarní počasí a díky své pružnosti se nemusíte bát, že budou mimču už na podzim malé.
Vybírat můžete ze žluté, fialové, zelené nebo modré. A pokud si nejste jisti, jeslti bude ladit s ostatním oblečením, tak stačí jen kuklu obrátit na přírodní barvu - jsou totiž oboustranné!