Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sarkar
27. bře 2013

@katyxq Díky!

A ještě dotaz - Perlan se dá používat i místo separaček?

petulica
27. bře 2013

@maly_prcek Moc díky za vyčerpávající informace 😉 Budu si to muset ještě pár krát přečíst 🙂 abych to pobrala. A navíc jsem puntičkář, takže si dělám poznámky 😕

maly_prcek
27. bře 2013

@petulica Taky jsem si psala poznámky 😉 Nejsi blázen 😀

Nejlíp je zajít do obchodu si to ošahat, prohlídnout. A kukni třeba sem http://latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny?... nebo tu http://www.branakdetem.cz/clanek/latkove-pleny-......

@sarkar Já jsem ho používala na utírání zadečku místo vlhč. ubrousků... Na pohmat mi přijde jiný než separačky.

janinek
27. bře 2013

@sarkar Nekdo tu psal, ze perlan jako separacku dava. Ja tedy jako ubrousek na zadecek.

cajomilka
27. bře 2013

@petulica Z vkládaček nedělej vědu, dá se použít prakticky cokoliv, nejlepší jsou bambusové nebo konopné (Anavy, EH, bambusová Baby Lucy...), ale na malé mimi postačí bavlněné, spousta maminek používá třeba jen nastříhané froté ručníky. Já mám nejradši tyto:
http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-bum-b...
Díky flísu už není nutné dávat separačku. Ale některým miminkům flís vadí.

andelka
28. bře 2013

@bamboolik Ahojky, tak už mám dva exempláře svrchňáčků 🙂 ale chtěla jsem se zeptat..vy jste změnili střih? Ty starší líp sedí, mají delší sucháče a možná i delší "uši"? Překvapilo mě to teďka při přebalování, poprvé jsem mu dala nové, starší mám v sušárně, tak jsem je nepoměřovala, ale zdá se mi to jiné. 😕

elana
28. bře 2013

@andelka @bamboolik mám stejnou zkušenost...na veletrhu v září jsem koupila fialový s dinosaurama starou verzi (ještě bez protisuchů) a seděly mnohem líp a měly delší zipy než nový střih. Na ty jsem si nezvykla a s těžkým srdcem je prodala, i když byly nejhezčí (tyrkysový kačenky).

jinak ad Blueberry Coveralls: dneska mi přišly a jsou to ty největší svrchňáky, co znám! Hurá, už mi nebudou protýkat pleny na noc (u nás stačí jednovelikostní kalhotkovka Anavy ničím nevycpaná, jen origo vkládačkama)-dosud jsem dávala svrchňáky Bamboolik nebo Best Bottom, ale vždycky nějaká kraječka ven vylezla a samozřejmě nacucaná plena už pak do rána často prosákla na pyžámko, ale tyhle jsou fakt velký a hlavně širší mezi nožkama, tak doufám, že se to tam nacpe vše bez problémů.

andelka
28. bře 2013

@elana no prodávat je nebudu, ale zklamalo mě to..zamilovala jsem si je právě pro ten střih ☹

elana
28. bře 2013

@andelka tak tak...já si doteď rvu vlasy, že jsem (abych si mohla koupit tyrkysový kačenky) prodala růžový příšerky, protože ty měly taky ještě původní střih 😒 Pak přišly kačenky a hned jsem byla zklamaná, že jsem se zbavila pro oči těch lepších, no 😝 , nerozchodila jsem to a prodala teda i ty kačky, takže mi zbyli starý dobrý dinosauři a hlídám si je, jako oko v hlavě. I když bohužel jak jsou bez protisuchů, tak se pokaždý v pračce zip nalepí na ty gumičky a pěkně je vytahá, takže už vypadají jak ježek. Ale sedí hezky a to je hlavní.

andelka
28. bře 2013

@elana já je při praní vždycky zapnu o ten prostřední sucháčový pruh. No jsou lepší než Thirsties, ale původní střih byl geniální, tohle je o level dole. 😒

bamboolik
28. bře 2013

@elana @andelka
Tak to teda koukám, protože o změně střihu nevím 😕 Trochu se zkracoval sucháč na křídlech, ale jen o mini kousek, ale s "ušima se nehýbalo". Můžete mi to když tak nafotit a poslat do emailu? Poptám se na dílně, ale nevím o tom, že bychom sahali do střihu, Naposeldy se měnil střih loni v létě a to jsi @andelka měla první (nebo druhou) várku. Potom se jen měnil typ gumičky, tak leda, že je to více napružené. Já mám doma 2ks úplně původních, pak dina někdy z léta a pak tyrkysy od prosince a mezi dinama a tyrkysama teda rozdíl nevidím. Ale prozkoumám to, fakt je, že podvědomě stejně pořád používám dinouše.

Díky za zpětnou vazbu 🙂

andelka
28. bře 2013

@bamboolik Až to sundám z malého tak to porovnám se starýma, hnědé opičky. Není to tak hrozné jako u Thirsties, kdy mi to nejde seštelovat tak, aby to měl u nožiček akorát a u bříška taky, většinou to má nahoře volné, prootže jinak bych mu uškrtila nohy. Starý typ byl geniální, seděl úžasně, opráním to nebude, byl takový od prvního použití, používám je skoro výhradně, proto jsem chtěla druhé. Ale hne dpři přebalení mi to přišlo divné, možná je to jen můj pocit, protože jsem čekala stejné všechno, i sucháče, takže jsem zalepila jak jsem byla zvyklá..a ono to víc doprostřed nešlo..ještě to pošpekuluju a nafotím.

elana
28. bře 2013

@bamboolik já už je nenafotím, prodala jsem je...jen jak to tu Andělka zmínila, tak jsem musela reagovat, protože ve mě právě zůstal ten pocit nepříjemnýho překvapení, že ty kačenky nebyly už tak pružný, měly kratší sucháče a tak hezky neseděly jako ti dinové a příšerky. Diny jsem kupovala v září na tom veletrhu, příšerky tuším v říjnu a kačenky někdy kolem Vánoc?...asi tak.

andelka
28. bře 2013

@elana
@bamboolik tak zatím je má ještě na dupce, ale jak jste psaly o té pružnosti, tak to může být tím. Má tlusté stehýnka a gaťky mu seděly perfektně. Teď právě mi přišlo že ho zas moc stahuju, když chci aby mu to sedělo přes bříško. A blbě se mi zapínal i ten sucháč, jsem zvyklá na ty delší ☹
Mrzí mě to, pořád mám jen jedny ideálně použitelné svrchňáčky, a čeká mě ještě rok látkování :-/

elana
28. bře 2013

@andelka já myslím že to může být i tím kratším sucháčem, ono i když je to o malej kousek, tak furt jsou dva, takže dohromady to udělá třeba cm, nebo i víc a to je zas na ten pas malýho dítěte už dost. A ta pružnost...nevím, nemohlo to být i látkou? že je ten tyrkys třeba tužší?...ale Ty nemáš tyrkys, viď?

andelka
28. bře 2013

@bamboolik tak podle fotek to nepoznáš, ale omakem jo. Je to těma sucháčema, jinak uši jsou stejné. A taky ta gumička je mnohem pevnější, proto to má méně pružné i když už mu to dávám bez zmenšení. A není jiný i materiál na ty spodní tenčí gumičky u nožiček? Mi to hned navlhlo..ty staré ne. Ale nevím jestli už je nemám praním opelichané, nevím už jaké bylo to ukončení když byly nové.

andelka
28. bře 2013

@elana mám hnědé a zelené. Látka je stejná mi přijde, ale zkoušela jsem to povytahovávat a fakt je to teď pevnější, což je u mojeho buclocha blbé 😒 a sucháč se mi blbě chytá. Tak nevím..mám shánět nějakou původní verzi na bazárku? Těch bude asi minimum..jsou moc nové.

elana
28. bře 2013

@andelka no, přesně pod tento popis bych se podepsala. Prostě jsou jiné, ne přímo střihově, ale pocitově na první vzetí do rukou bylo "něco" jinak. A bohužel i na ten druhý, při používání. Taky se obávám, že prapůvodní verzi z podzima neseženeš, asi se to měnilo hodně rychle a kdybys vznesla poptávku, tak by nejspíš ani prodejci netušili, co mají doma za poklad.

jestli je malý buclík, tak by mu mohly sedět ty BestBottom...jsou fakt prostorné. Nemají sice na lemování flís, to se mi na Bamboolikovi líbí úplně nejvíc, ale zas jak jsou velké a mají hodně rezervy, tak je zapneš jak potřebujou a neotlačujou taky. Ale jsou takové tužší, ten PUL je asi dvojitý nebo co...prostě od zvyku na měkkoučké B. je to rozdíl a to podstatný.

andelka
28. bře 2013

@elana ach jo. Zas cosi shánět. Best Bottom neznám, podívám se.
No právě, pídit se po té původní verzi..to by musela být náhoda.

elana
28. bře 2013

@andelka písnu Ti IP

andelka
28. bře 2013

Jo a u těch prvních kalhotek jsem i byla ráda, že neměly protisucháče, dávám často plínky narovno a přijde mi to příjemnější na těch bocích.

evelp
28. bře 2013

blbý dotaz- čč perete dohromady se všema plenama nebo je házíte k normálnímu prádlu?

reruna
28. bře 2013

@evelp já jsem prala plenky dohromady a prádlo zvlášť

betysek
28. bře 2013

@evelp Peru všechny čč s ostatními plenami, včetně čč, které mám na přebalovací podložce a které používám na usušení zadečku po sprchování zadečku při přebalování...Prádlo taky peru zvlášť. Pleny na 60, oblečení na 40...

petitlulu
28. bře 2013

@evelp s ostatníma plenama 🙂

bamboolik
28. bře 2013
svha
29. bře 2013

@elana jak mi radila jedná dobrá víla odtud, otoč plenku flísem ven a zevnitř nalep sucháče normálně jak se lepí a takhle převrácenou ji hoď vyprat a mě vždy drží, prvně jsem taky cuchala 😉

hanule04
29. bře 2013

Teda já mám bambolík svrchnáky jako nej, ale je pravda že je mám koupený na podzim. a jedny z bazárku ještě bez proti zipů. A i uvažuji koupit ještě jedny nebo dvoje(místo capri a jedněch anav), ale ted teda nevím, když jsou jiný.Mě ani bestt bottom nepřijdou lepčí než bambolík svrchnáky, jsou tužší a nemají u bříška tu gumičku tak to tam jakoby netěsní, ale asi to ničemu nevadí, ale bamboolík prostě krásně sedí.

betysek
29. bře 2013

@hanule04 Já mám taky 2 ks svrňáků Bamboolik, jedny bez protiskusů kupované těsně před koncem roku a pak jedny s protiskusy. Nevšimla jsem si,že by seděly Julče nějak jinak. Schválně jsem je i poměřila, jediný rozdíl, který vidím, jsou ty kratší sucháče u té novější verze, jak psala Zuzka. Jinak gumičky mi přijdou stejné. Já si je tedy hodně šetřím🙂 Snažím se, aby nosila hlavně IV soft po starší dceři, protože ty už to mají nahnuté, tak ať je unosí...

andelka
29. bře 2013

@hanule04
@betysek a jak máte "tlusté" dětičky? Můj je totiž solidní a prostě ty nové ho víc stahují, když chci aby to sedělo dobře nahoře, i na délku (nezmenšuju). Zkusím to ještě vychytat a poprat se s novým vzezřením. A budu je dávat na kalhotovky, narovno nechám ty bez protisuchu. Ale ty menší zipy mě štvou, nemůžu to pořádně chytnout 😒