Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
1. dub 2013

@madlisek Madli, ony jsou pořád dobré, ale na tlustší mimčo už tak dobře nesedí. Kdyby tam na bříšku nebyla ta gumička, tak bych to Domčovi vůbec nemohla dávat, zase by mu to na bříšku moc odstávalo a na stehýnka moc tlačilo.

@bamboolik mi třeba vadí, že ty sucháče teďka má vlastně nad stehýnkama a ne na bříšku, přijde mi že by ho to tam mohlo i škrábat, když si klekne (i když má tepláčky).

leeena_4
1. dub 2013

@madlisek Já mám dvoje bamboolik svrchňáky na sucháče a macaté mimčo a sedí mi parádně. Nikd mi neprotelky, nebo tak něco. Můžu jen doporučit.

hanule04
1. dub 2013

@madlisek mám svrchnáky, anavy, bambolík, bestt bottom a capri a bambolík sedí nejlíp(i ta upravená verze), jako nejsou špatný ani jedni z tech co mám, ale bambolík je mi prostě nesympatičtější(nejlíp v nich sedí vv i čtverce na rovno a jdoi krásně i přes kalhotovky a i přes nočního bambolíka), ale capri a best bottom zas nejhezčí. anavy dávám spíš přes kalhotovky.

hanule04
1. dub 2013

@bamboolik mám jedny svrchnáčky a na těch je jedna gumička lesklá a druhá ta matná, tak dám pak vědět která líp

branakdetem2
1. dub 2013

madlisek- super tip, děkuji🙂 jsem chtěla něco podobného udělat, ale netušila jsem, že je to fakt takto v rámci celého světa a že je určený čas. dám vědět, jestli se do akce pouštíme🙂

madlisek
1. dub 2013

@andelka
@leeena_4
@hanule04
@evelp
Děkuju za uklidnění 🙂

madlisek
1. dub 2013

@branakdetem2 Skvělý, budu se těšit! 🙂

labutka1980
1. dub 2013

Ahoj holky,chtěla bych Vás zkušenější poprosit o radu. Mám pro syna (13 měs) plenku Pop-in NEW GEN bamboo a také základní plenu Bamboolik, u obou jsem syna přebalovala cca po 2 hod, kdy měl obě vnitřní pleny již pročůrané a lehce vlhké byly také svrchní kalhotky (zevnitř). Chtěla jsem se zeptat, perete při této situaci pokaždé i kalhotky? Omlouvám se za asi blbý dotaz, ale nejsem si jistá (dle výrobců postačí kalhotky prát cca po týdnu, pokud tedy nejsou pokakané). Moc děkuju za reakce. L.

bamboolik
1. dub 2013

@labutka1980 naše kalhotky určitě stačí prát tak po týdnu až 14 dnech, ale je potřeba použít vnitřní plenku adekvátní věku 😉 Pro kluka 13m určitě je potřeba mít tzv batolecí vnitřní plenku http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk..., která má výrazně vyšší savost. Pak už to bude fungovat tak, jak potřebuješ 🙂
Tato základní savost je vhodná cca do 6-8měsíců, u méně čůrajících dětí do roka. Ale většinou se kolem toho 8m musí přejít na ty batolecí vnitřky.

mabeli
2. dub 2013

@petulica Já taky doporučuju svrchňáky Bamboolik, mám PUL svrchňáků vícero různých značek, ale Bamboolik sedí nejlíp. I když teda na úplně malé miminko by to nejspíš nebylo, jsou větší. Řekla bych tak od těch 3 měsíců, podle proporcí.

raada
2. dub 2013

holky,prosím o radu... kámoška chce plínkovat, má poděděné ftoté plínky, jsou šíleně tvrdé☹ co s nimi, aby změkly?
)

elana
2. dub 2013

@raada přímo klasické froté nemám...ale mám pár z bambusového froté s trošku delším chlupem a mě vždycky krásně změknou, když je vyperu se Sanytolem na prádlo. I Anavy změknou, hl. ta starší verze s bmb froté, které přece jen praním taky trošku tvrdnou. Jinak univerzálně se radí sušička, ale tu ne každý má. Nicméně ta zabírá, jednou jsem u švagrové potřebovalal usušit do večera spací pytel, který malý pročural a vrátil se mi nadýchaný jak beránek. Ale ten Sanytol je podstatně levnější řešení 🙂

geena77
2. dub 2013

@bamboolik Možná si ještě vzpomínáte na mého 2-letého nočního uchcánka.Řešila jsem, čím vším kalhotkový plenky nacpat. Rady pít naposledy hodinu před spaním, přebalit v 11.00, dát na nočník apod. No, slíbila jsem, že se ozvu, jak to dopadlo. Bohužel se musím přiznat, že jsem na noc přešla na papír, sice taky provlhnou, ale to jsem vyřešila tím přebalením ve 23.00, než jsem narvala v tuto dobu látkovou, tak byl úplně probraný a dvě hodiny mi pak obvykle řval. Jelikož chodím do práce (včetně nočních), tak jsem dala bohužel přednost spánku. Nočník v noci - stejný problém. Zkusila jsem i do papíru narvat vkládačky, ale nějak to nefunguje, protýká to pak kolem nožiček. Takže mě to mrzí, ale na noc papír, přes den chvála bohu bez plen a na denní spaní látková (to denní spaní ještě pobere 🙂 Tak snad, až začne v noci čůrat míň, tak přejdeme zase k látkovým a já tak aspoň dovyužiju svůj plenkový sklad 😀

betysek
2. dub 2013

@svha IV smart na patentky jsem měla a moc mě nenadchly. Je tam na můj vkus moc patentků. Třeba patentky na zapnutí kolem nožiček jsem vůbec nepoužívala. No, já patentky vůbec moc nemusím. Ale četla jsem na některých eshopech, že IV s těmi Smart na patenky už skončil a má verzi Smart na sucháč. Někde už jsou v prodeji. http://www.plenkarna.cz/plenkarna/eshop/2-1-Svr...

michamicha
2. dub 2013

@betysek @svha já si IV smart teď koupila a když jsem je viděla ve skutečnosti, tak jsem z nich fakt zklamaná ☹ patentků je tam fakt hodně, zkoušela jsem různě zapínat a nikdy se mi to nepovedlo jak bych si představovala a hlavně to lemování mi přijde takové škrábavé 😝 ještě jsem je teda neprala, tak třeba praním to změkne, ale moc se mi to nepozdává 😒

betysek
2. dub 2013

@michamicha Měla jsem stejnou zkušenost, ale říkala jsem si, že to bude asi tím, že celkově patentky nemusím....Ale možná bude něco na tom, že vlastně byly na trhu jen asi rok....

brasilka
2. dub 2013

Musím se s váma podělit o dnešní "zážitek" :D Byli jsme s holkama u dr.. K dr jely holky v látce, tam jsem musela přebalit do papíru kvůli vážení a v tom papíru pak jely k našim na návštěvu. Jedna holčička se nám u našich pokakala - do toho papíru... No můžu vám říct že h°°°o až na lopatkách jsme ještě neměli :D No mazec... Musela celá pod sprchu... přetahování pokakaného bodyčka přes hlavu se přeměnilo v boj o zachování čistých alespoň vlásků (ruce a krk jsme s mamkou nezachránily), abysme nemuseli koupat i s hlavou... Zlaté látkové plínky, na Pampersku jsem nadávala ještě za půl hodiny... 😠

michamicha
2. dub 2013

@betysek tak já mám patentky ráda, u sucháče mi vadí, že i když ho před přáním zapnu, tak se mi vždycky rozepne a je jedno jaká to je pléna nebo kalhotky, jestli je to prackou nebo čím nevím ☹

evelp
2. dub 2013

@brasilka dnes jsem řešila přesně to samé 😀 v látkovce se mi nikdy nestalo, že by to měl až na krku

svha
2. dub 2013

@michamicha
@betysek IV SMART mám zamluvené, že je chci zkouknout, než koupím, tak jsem zvědavá z dojmů, díky moc za postřehy, mě třeba dost vyhovují HD PULky s patentkami, tak jsem si říkala, že to prubnu 😉

silvie_z
2. dub 2013

maminky, prosím o radu. máme dvojřata, zatím používám jednorázovky, ale kvůli učení na nočník bych chtěla zkusit látkovky. moc se v nich ale neorientuju ☹ můžete mi poradit, jaké plenky jsou vhodné po 1. narozeninách (případně i ozkoušenou značku) a kolik kusů je pro miminko potřeba? bydlíme v paneláku, se sušením přes zimu nic moc, ale od jara do podzimu můžu dávat na balkón. a přiznávám, že čtvercovky nechci skládat 😉 děkuju za tipy.

cervena_vila
2. dub 2013

@brasilka U nás se váží bez plenky, tak jsem tohohle ušetřená 😅

betysek
3. dub 2013

@brasilka U nás se taky váží bez plenky. A slyším to snad poprvé, že by se děti vážily v papírovce.🙂 To má doktorka strach, že jí mimčo počůrá nebo pokadí váhu? NAše doktorka Julču bere na váhu s čč, tak že nejhorší by zachytila čč....

betysek
3. dub 2013

@silvie_z Přiznám se, že bych ti ze své zkušenosti doporučila právě čtvercovky🙂 Předpokládám, že chceš látkovát jen během dne...Pokud tedy necheš čtvercovky, tak bych ti doporučila Bamboolik nebo pokud by jsi chtěla kalhotovky, tak Anavy. Obě dvě jsou české a osvědčené značky. S nimi nešlápneš vedle.... Mám od obou část výbavy a jsem moc spokojená.

brasilka
3. dub 2013

@betysek Nevím co je to za zvyk... Ale už mám nakoupeny plínky na noc takže jednorázovky už nebudeme kupovat, tak se bude muset začít vážit bez pleny...

silvie_z
3. dub 2013

@betysek děkuju, na tyhle značky jsou myslím celkově dobré reference. a můžu se ještě zeptat, kolik tak může jedno roční dítě potřebovat kusů? čtvercovky opravdu ne - roční dvojčata + práce na osvč mi úplně stačí 😉

andelka
3. dub 2013

@silvie_z mám ročního prcka a látkovek mineme za den tak 7 (+na noc, ale to papíruju). Bamboolik je dobrý systém. 🙂 A Anavy kalhotovky jsou taky super volba.

betysek
3. dub 2013

@silvie_z No, záleží na tom, jak často budeš prát, ale předpokládám, že s dvojčaty asi každým den nebo za 1,5 dne. Taky záleží na tom, jak rychle ti budou schnout. Někomu uschnou kalhotkové Anavy nebo Bamboolikovy vkládačky do 24 hod. Mně tedy Anavy za min 36 a Bamboolikovi za 48 hod ještě nejsou úplně suché. Jinak se obecně uvádí, že pro jedno dítě máš počítat 24 kalhotovek, když pereš obden a uschne ti to za 24 hod. A máme to tak, přebaluju asi 8x za den. Pokud by jsi na noc dávala jednorázovku, tak bych počítala tak asi 6 přebalení za den (třeba už něco pustí i do nočníku🙂 ) Asi bych vzala do začátku 24 kalhotovek, nebo nakombinovat s Bamboolikovymi batolecími vkladacími http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk.... Asi bych vzala tuto saduhttp://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk... a k tomu nějaké kalhotovky Anavy a uvidíš. Jinak jsou obecně potřeba 2-3ks svrchních kalhotek. Myslím, že by ti 4 - 5 ks mohlo stačit. Mám skoro 10 měsíční holčičku, Bamboolikova batolecí vkládací plena jí stačí v pohodě na 3 hod.

andelka
3. dub 2013

Já jedu dokola v podstatě asi 26 plín (kalhotovky, kapsovky, narovno), peru většinou 2x týdně, někdy 3x, když k tomu ještě něco přihodím. Doma u topení mi to schne obvykle minimálně 24h (čtvercovky nebo ručníčky jsou dřív, bambusové potřebují aspoň 36h)..naštěstí máme sušárnu, tam to nepřekáží a nechávám to tam tak den a půl. Ať už je teplo a můžu sušit na balkoně.... ☹

cajomilka
3. dub 2013

@labutka1980 Mám Pop-in a 2 sady vnitřních plenek a svrchní kalhotky teda peru s každým praním plen. Když zrovna peru něco na 40, přidám je k tomu, aby bylo praní trochu šetrnější. Ty vnitřní plenky prostě provlhnou až na ten PUL, a jak je tam fleece, tak je to vždycky trochu cítit močí 😒 Neumím si představit že bych je prala jednou týdně. Něco jinýho je to s běžnýma PULkama, tím, že mají uvnitř hladký PUL, tak nesmrdí, stačí vyvětrat.