Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pikitko
24. črc 2009

somik: u těch ořechů by měly být přiložené aspoň 2 malé pytlíčky. Já mám doma 1kg balení Vitapura. Peru v nich všechno

ijo
24. črc 2009

ad ořechy - mám je už namleté, jsou jakoby v sáčcích na čaj jedna pračka jeden sáček. Mám s nimi lepší zkušenost než s klasickými

lusinta
24. črc 2009

Somik- VO a mokomidi nalanolínovat!je to lepší!

zzan
24. črc 2009

Ahoj holky 🙂
vidim,ze probirate prani ,tak se musim poptat jestli muzu plenky i bambusove i normalni cc ,nebo vv prat treba v pracim prasku Batole??? Chtela jsem si ho koupit na ty mini hadriky ,tak jestli to muzu sfouknout i s plinkama zajednou?? diky za odpoved 😵

baca
24. črc 2009

Já peru plinky i oblečky na malou v Lovele, k plinkám přidávám mio fresch a ocet, nežehlím a zatím ok, fleky vždy přeperu trochu žlučovým mýdlem od dr.beckmann o jsou bez fleků

ijo
24. črc 2009

Peru v Ecoveru i ořechách, vše ok

zzan
24. črc 2009

Vim ,ze je to trochu mimo tema ,ale ja prave slysela ,ze Lovela moc dobre nepere 😒 pry na to prvni prani dobry ,ale jak zacnou byt fleky na hadricich ,tak to s ni nejde dolu ,proto premyslim nad tim Batoletem.
O Ecoveru jsem uz neco slysela ,tak na nej mrknu 🙂 A to zlucovy mydlo taky jeste musim koupit 🙂

matilko
24. črc 2009

Ja v Lovele periem len vecičky, plienky nie, lebo necháva škvrny, som lenivá zapierať žlučákom totiž 😀 ale keď nemáme kakaciu nehodu, tak by som to kľudne lovelou prehnala, tie počúry vyperie hravo. Tiež pridávam ocot, miofresh som si kúpila na chatu...

ijo
24. črc 2009

Lovela je na mě moc chemická ☹..žlučák beru z DMka za pár korun a funguje výborně, ocet nedávám ani nic jiného a jsme taky v pohodě

evinka
24. črc 2009

Já peru plíny i dětské věci v Batoleti, místo aviváže dávám ocet a přidávám máchání a mám žlučák z Dm

matilko
24. črc 2009

jo máchanie pridávam aj ja, žlčák mám ulricha, iné som zatiaľ nekupovala, no koketujem s myšlienkou urobiť si sliz na tie počúrané plienky, kakošové máme tak jednu za týždeň, tak by to už aj šlo...

ijo
24. črc 2009

holky doporučte mi nějakou kapsovku, budu od září víc v práci tak ať bábinky mají přebalování jednodušší

raady
24. črc 2009

Ijo, nejvíce se mi osvědčila kapsovka Bum Genius 😉

baca
24. črc 2009

Proč vlastně ty kapsovky používáte, mě to nějak neoslovilo, tak žádnou nemám.

Nevíte, kdy budou na Bráně ty BBh bambusky?

matilko
24. črc 2009

baca, ja ich tiež nemám... bbh budú podľa mňa už za chvíľku 🙂

ijo
24. črc 2009

mám kapsovky jen dvě FuzziBuns a nemám s nima žádný problém. Chci tak ještě dvě právě pro babči na hlídání.
Raady - Bum Genuis, dík za tip, kouknu se na to

zmuzle
25. črc 2009

Ahoj holky, mam dotazek, kdy jste zacaly skladat cc na draka? Ja si vsimla, ze Kubik ma novosklad uz takovy bokovejsi a bojim se, aby mu nespadl. Ma uz asi 6 kg 😝 Tak co myslite, je cas prejit z novoskladu na draka?
Diky za nazory a rady.

lusinta
25. črc 2009

BBH netuším ani já:-/ úřednická byrokracie..čekali jsme na originální papír z AU,který zapomněli do balíku přidat (protože to po nich nikdo nikdy nechtěl).Minulý týden papír dorazil,poslala jsem jim ho a od té doby nemám zprávy:-/ pevně věřím,že budou řpíští týden,ale slíbit to opravdu nemůžu,protože nevím nic bližšího!v pondělí je budu zase uhánět..
až budou,napíšu to sem a smaozřejmě i na hlavní stranu na web.

zmuzle
25. črc 2009

Tak prave testuju draka dle Brany a super. Ja mam pleny jen 70x70, tak proto se mi to zda na nej lepsi.
Musim preskaldat to co mam ve skrini. 😝

katula
25. črc 2009

Prodavam nejake vkladacky a vlnaky, kdybyste mela nektera zajem 🙂

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=78222

sisstin
25. črc 2009

holky, tak já ještě jednou tu svoji aukci, vypadá to, že to asi propadne dle sledovanosti 😝

http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=3648001

jitule9
26. črc 2009

Ahoj,
prosím vás o radu. Chtěla bych si koupit látkové plenky kikko 70x70 s gramáží 70g. Na internetu jsem našla jak bělené, tak nebělené. Nevíte někdo, v čem by měly být jedny lepší než druhé?
Zatím bych asi používala pouze tyto se svrchními kalhotkami a možná, až se v tom zorientuji více, časem bych přešla i na ty další. Bude mi tedy 60ks stačit? A kolik asi tak těch svrchních kalhotek, a které jsou osvědčené?
Díky moc za rady. 🙂

lusinta
26. črc 2009

pěkný,že?
http://www.branakdetem.cz/sada-onesize-duha-(ra...
🙂🙂
onesizky mám ráda...

astrane
26. črc 2009

super...ty se mi líbí...i cena je dobrá...mít to komu koupit asi bych o tom vážně uvažovala.... 🙂

matilko
26. črc 2009

lu, fakt krása 🙂
jitule, tie kikko sú super, točím ich stále, mám nebelené, 60ks ti bude stačiť bohate!!! zvrchňáčkov asi 4ks, na novoška som točila asi 3PUL a na noc naťahovacie vlňáčky, teraz točím 2vlňáčky cez deň, naťahovačky na noc a do zálohy mám 2pul
ja som si z pul obľúbila Imse Vimse organic, naťahovačky mám Disana

katarina82
26. črc 2009

Ahoj holky, hlásím se po delší době. Denča už je přes den bez plínek, tak jsem jaksi ani neměla čím přispět, ale mám novinku v podobě tt v profilu, takže budu pokukovat po výbavě pro novoška 😵 Hurá, zase důvod proč utrácet za plíny 😀
Mám dotaz, na co jsou vůbec ty vícevrstvé plíny, např.BM? Já to u Denisky nepoužila, to je jako místo čč? Saje to lépe než čč? Mám Kikko Lux Eco a bambusové čč. Má to cenu ty vv kupovat?

joohana
26. črc 2009

Katarino, gratulace k tt !!! Já měla TP 7.3.2009 😀
Vv jsou místo čč, pro líné osoby, nemusíš je tolik skládat, jen na třetiny nebo na kahotky...Nebo použít do čehokoli na vycpání.

matilko
26. črc 2009

katarina, jeeeeeeeeeeeee moc gratulujem, to je nádhera!!! vv sú super, viacej nasajú ako čč a sú pohodlnejšie 🙂

marcelkad
26. črc 2009

Katy, gratuluji.
VV jsou jednodušší na skládání na třetiny, ale jinak v nich žádný extra rozdíl v savosti oproti poskládaným čč na třetiny nevidím. Zkus si vzít na zkoušku třeba 2-3 kousky a uvidíš, jak se Ti to osvědčí.

lusinta
27. črc 2009

Jitule-60čč bude stačit.a pak 3-4 svrchňáky. 3PUl (nebo 2)a 1 vlněný. PUL jsou super IV organic, Thirsties. Vlňáky pak nějaké zapínací,protože do natahovacích moc čč nejdou (respektive jen poskládaný do novoskladu nebo na draka)

Katarina-moc gratuluji!!!!To je teď miminek,úžasný🙂
vv využiješ i místo vkládačky do kalhotkových plín. Já je mám teda taky ráda. Mnohem univerzálnější než čč.