Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mokuty
14. kvě 2013

Chtěla bych si uplést vlňáčky,poradíte mi vlnu,nebo je to jedno a může být jakákoliv dětská vlna na pletení a pak jen nalanolinovat?! 😖 A kdyby mněl někdo předpis na pletení nejlépe podle velikosti,bubu velice vděčná!!!Myslíte,že stačí jen vlňáčky a nemusím dokupovat jiné svrchní gatě,když jich udělám víc?Mám plenky šité vnitřek z ručníků+savá vložka z froté a vnější strana z flísu,to by ty vlńáčky mohly stačit ne?!

pampeliska1
14. kvě 2013

@mokuty mamka mi pletla z této http://www.fler.cz/zbozi/merino-jemna-vlna-na-v... (dá se koupit i mimo Fler). Obyčejná dětská to být nemůže, musí to být ovčí vlna (merino), aby na ní ulpěl ten lanolin. Stačí si do vyhledávače zadat "merino vlna na vlňáčky" a najde to různé odkazy.
Návod např. zde http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=7245
No uvidíš, jak ti budou vyhovovat, určitě je možné používat jen vlňáky.

noelani
15. kvě 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s kalhotkovýma plenkama Kikko a svrchňáčkama Kikko.. Pomalu si začínám dělat seznam co nakoupit, a tyhle jsou celkem levné, tak by mě zajímalo, jestli i funkční 😅 Děkuji.

andelka
15. kvě 2013

@noelani s kalhotkovýma zkušenost nemám, se svrchníma jednu, děs. Oproti třeba Imse sucháče blbě drží a rychle se osuchají...nebrala bych je ani jako záložní. to už jsou lepší třeba Baby lucy, taky pěkná cena a sucháče solidní. Kupovala jsem Kikko teda už před asi 2lety, ráda bych věřila že se zlepšili, ale nevim no... 😒 určitě bych je chtěla naživo vidět a "osuchat". Jo a taky celkem brzo začaly protékat.

oqoq
15. kvě 2013

Ahoj holky, čekáme první miminko a rozhodli jsme se, že budeme látkovat. Pročetla jsem všechno možné, ale než se pustím do nákupu, byla bych ráda, kdyby mi někdo zkušený plánovanou výbavu okomentoval a případně upozornil na úskalí a nedostatky.

1) čtvercovky - Libštátské vysokogramážní, Kikko bambusové, Imse Vimse muslin (celkem 30 - 50ks?) + cca 20 plenek po mě
2) svrchní kalhotky - vše ideálně jednovelikostní PUL (4 ks) - Best Bottom, Anavy, Bamboolik, Haipa-Daipa + 1 vlňáčky
3) vkládací plenky - 10-20? poradíte?
4) jednovelikostní kalhotkové (3 ks)- Anavy, Haipa-Daipa Pastelka, One Size Popolini biobavlna
5) AIO (3 ks) - Anavy, Sweet Monkey, Bamboolik

Ze začátku bychom používali hlavně čtvercovky. Kalhotkové a AIO bych měla spíš na vyzkoušení, která značka nám sedne. Plánuju prát asi obden, prádlo mi schne i v zimě celkem rychle.
Dává to takhle smysl?

svha
15. kvě 2013

@oqoq 1)při praní obden by mohlo 40 ks čč stačit, pokud máš plenky po sobě, tak bych konečný počet dořešila při praxi, tedy až budeš mít mimčo na světě budeš mu plenky dávát
2) není co dodat, všechny mám doma a jsem spokojená, jen jednovelikostní, co máš uvedené, jsou dobrá volba, ale nezavrhovala bych ani vícevelikostní, což jsou HP, budou lépe sedět hlavně u menších miminek a tady na bazárku se jich dá za pár korun sehnat dost 😉, kdo se s vlňáčky naučí = prát, lanolinovat, ten je miluje 😉
3) dokoupila bych až podle toho, zda budou potřeba, nebo bych zkusila vzít třeba něco málo na zkoušku a pak bych taky konečné počty řešila až praxí, my měli největší potřebu vkládaček od 6-12 měsíce
4)třeba Anavy mají vkládačky dvě a stačí to a není již potřeba dávát nějakou navíc při denním použítí a když ze začátku přebaluješ i v noci, HPpastelky jsem do 12 měsíců vycpávala, když jsem chtěla přebalovat třeba až za 2,5 h, Popoliny neznám, jaké mají vkládačky a tak
5) dobrá volba AIO jsou Bamboolik a jejich spíš než AIO tak SIO systém, zkusila bych jeijch testovací set a podle toho bych se rozhodovala dál, máme doma batolecí set a spokojenost, Anavy AIO jsou krásné, ale nepatří k extra savým plenkám, víc je využíjeme až teď po roce, Sweet Monkey doma nemám, ale myslím, že jde o kapsovku, takže pokud nebude stačit jejich vkládačka/y, vycpeš, čím bude po ruce, hodně dobré a savé AIO jsou Econappi, mám doma nebo Blueberry, ale jde o dražší plenky

bamboolik
15. kvě 2013

@darrez ahoj, dlouho jsem tu nebyla, tak jsem se nedostala k tvému dotazu. Můžeš mi prosím poslat ten tvůj požadavek do emailu (info na bamboolik.cz) a nějakou sadu spolu sestavíme 🙂

betysek
16. kvě 2013

@oqoq 1. čtvercovky mám jen Libštátské a jsem spokojená, mám jich 40 ks - novorozence jsem měla jen v čč a stačilo to i pod hlavičku a pod...
2. svrchní kalhotky mám Imse Vimse, Anavy a Bamboolik - na malé mimčo jsem měla raději Imse Vimse, teď už mi vyhovují všechny, HAipa Daipa jsem měla, ale na čč na rovno nesedí, maji široký střih
3. vkládací plenky používám krátké z Anavy kalhotovek, pak mám nějaké bavlněné ještě po první dceři a stačí - Popolini, Imse Vimse - frote a flanelové, dají se i ušít, pokud trochu šiješ....Celkem stačí jic kolem 30 ks včetně těch, které jsou v kalhotovkách...
4. kalhotovky mám nejraději Anavy na snapku, mám i 2 na sucháč, pak jsou celkem fajn i Little Lamb, ale rochu déle schnou, ale sajou perfektně
5. AIO Anavy nám moc nevyhovovaly, Bamboolik jsme zkoušeli teprve jednou, ale zatím dobrý, mám ráda i Bamboolika SIO...

darrez
16. kvě 2013

@bamboolik mas ode me mail, aby ses nedivila co je to za drzouna, ze ti pise 🙂 dik moc

bamboolik
17. kvě 2013

@darrez jj četla jsem, něco vymyslíme 🙂

pavlici
19. kvě 2013

Ahoj, můžete mi někdo poradit, jak velký mám uháčkovat vlněný obdélník do kalhotek? Kdysi jsem tu četla metodu s plenkama - kalhotky, vlněný obdélník a plína, tak to chci zkusit. Akorát jsem našla na netu rozměr vlněného obdélníku 40x15 a to mi přijde do těch kalhotek moc velký. A ještě prosím o tip, jak velké kalhotky - máme teď velikost cca 80 cm, tak budou stačit cca 104? Díky za pomoc.

mmiirrkkaa
19. kvě 2013

@darrez mohla bys prosim napsat, jak presne se ta dm desinfekce jmenuje? Idealne sem hodit odkaz na obrazek na webu? Sanytol je fajn, ale celkem drazsi...

blannie
19. kvě 2013

Ahoj, o látkování jsem před rokem přemýšlela, ale z důvodu skoro žádného místa na sušení jsem bohužel nezačala. Teď potřebujem začít látkovat ze zdravotních důvodů, ale jsem zatím trochu neznalá. Sof bude teď rok a chtěla bych nějaké plenky na léto, je lepší používat čtvercovky se separačkou nebo vkladačky? Začínáme chodit na nočník a jedem kvůli tomu na chatu, takže bude místa na sušení dost. Není to žádný hubeňour, je dobře stavěná, ale ne tlustá, měří 73cm a výží 10 kilo, prosím, poradíte nějakou značku? Děkuju moc!

betysek
19. kvě 2013

@blannie Mám stejně starou holčičku. Doma dávám čtvercovky složené narovno s vlkádačkou. Na spaní a ven kalhotovky. Kalhotovky doporučuju Anavy, pak se podívej ještě na Bamboolik - mám od nich noční a jsou super, určitě bych šla i do jejich systému vkládacích plen. Já mám teď výbavu asi tak půl napůl Anavy a Bamboolik. Svrchní kalhotky doporučuju Anavy PUL a Bamboolik, pokud by jsi chtěla na léto nějaké prodynější, tak Anavy flísáčky nebo nějaké vlňáčky - buď pletené, nebo já jsem spokojená s Imse Vimse.

petule82
19. kvě 2013

@noelani Nebrala bych je, opravdu se vyplatí zainvestovat do kvalitních plínek typu Anavy či Bamboolik ale potom mít pohodu a neřešit protékající plenky. Člověka to pak kolikrát znechutí a třeba i od látkování odradí...

darrez
20. kvě 2013

@mmiirrkkaa to je ono 😉

mmiirrkkaa
20. kvě 2013

@darrez dekuju moc, takhle se to najde snaz 🙂

noelani
20. kvě 2013

@petule82 Díky za odpověď 🙂

Já mám zatím tento seznam, bude to do začátku stačit?

20x Libštátské pleny Extra kvalita 70x70
10x Kikko Lux Eco 70x70 + asi 10 straších plen po mně
6x Vícevrstvá bambusová plenka Anavy
4x kaltkové plenky (HD Pastelka, Baby Lucy, (Kikko?)...)
2x AIO Bamboolik, Anavy?
10x bambusové vkládačky
5x svrchní kalhotky PUL, Flís (Imse Vimse, Anavy, Bamboolik, Haipa-Daipa)
2x snappi sponka
Separačky celulózové Popolini

katyxq
20. kvě 2013

@noelani podle mě toho máš pro začátek dost 🙂 a později uvidíš, co ti bude vyhovovat a dokoupíš savější verze

andelka
21. kvě 2013

Holky, tak mě zajímá...vy co máte víc dětí .. jak dlouho vám plínky vydrží/vydržely? Já teď látkuju druhé, takže celkem tři roky zhruba, vlastně jsem na malého žádné nové nedokupovala ale používám ty po starším (a většina byla z druhé ruky už, zachovalé, ale ne nové) a začínají se mi rozpadat 😒 ( froté hodně řídnou a pelichají, bambus taky řídne, z anavy kalhotovky se mi urval patentek..), peru 2-3x týdně, na 40 nebo 60..Začínám mít obavu jestli vydrží ještě rok než se malej odplínkuje. Přece nebudu kupovat na ten zbytek novou výbavu? 😕

luthien.k
21. kvě 2013

@andelka mám to podobně, ale ty dvě děti to vydrží určitě. Na třetí budeme muset trochu obměnu...

andelka
21. kvě 2013

@luthien.k no doufám že se nerozpadnou než odplínkujem. Ale čeká nás léto a to víc papíruju, jsme více venku a malej se do látky poněkud blbě venku přebaluje a už i více čurá..nejvíc látkuju když jsme doma nebo chodíme jen na krátko ven (1-2h)

luthien.k
21. kvě 2013

@andelka jj, tak to děláme taky 🙂

lenka5731
21. kvě 2013

Ahoj holky, chci látkovat na výletě, tzn. mám v plánu skladovat v kýblu plíny 2 dny, pak je pořádně propláchnout teplou vodou, dát zpátky do kýble, k nim přidávat 3 dny další plíny a pak to doma vyprat. Myslíte, že mi to takhle neshnije? 🙂 Nebo raději na ty první dva dny vzít jednorázovky?

janinek
21. kvě 2013

@lenka5731 ja bych je nechala uschnout radsi. A vzala jodne ctvercu.

lenka5731
21. kvě 2013

@janinek čtverce? ty jsem použila párkrát skoro před rokem (to to letí 😕 ) ... tak asi na první dva dny jednoráz, bude to jistější....

janinek
21. kvě 2013

@lenka5731 to bude asi nej, kdyz nechces cc. Myslim, ze pet dni v pytli by bylo moc.

aemmi
21. kvě 2013

@lenka5731 já bych se bála, že to zplesniví 😕 vzala bych jednorázovky 😅

@andelka taky mám několik plenek z druhý ruky a nejsou už moc v kondici, ono ani ty co jsem kupovala nové na K. 😒 u nás je hlavní problém to hrubnutí, dost mě to ted štve 😒

soopy
21. kvě 2013

Ahojte látkařky 😵 Prosím o radu, potřebuji pro svého "vykrmeného" 1,5 ročního synka svrchní PULky. HD jsou nám malé. Anavy máme flísáčky a AIO a jsou nám tak tak...Tak nevím jestli risknout PUL Anavy nebo které byste poradily? Díky 😉