Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

billinka
15. črc 2013

@andelka Taky ty plenky někdy hodím na 60 např. s bryndáky, které jsou prostě samý flek, ale ani těm plenkám, kde je psáno, že se mají prát do 40 st., to nic neudělalo. Někteří výrobci i u AIO uvádějí, že se na 60 prát můžou, ale zajímala by mě taky jejich životnost. Mě třeba BumGenius kapsovky po starším synovi, kdy jsem tedy na začátku ještě na 60 prala pořád (na plenkách je označení 60 st.), tak začaly po půl roce protékat, ale nenapadlo mě je například reklamovat. Ani si nemyslím, že by je k reklamaci vzali - spíše by to brali jako klasické opotřebení, nicméně osobní zkušenost nemám... PUL materiál se asi hold při vyšších teplotách rychleji opotřebí...

reruna
15. črc 2013

já jsem prala plenky na 60 i ty co měly psáno, že se mají prát na 40 a nic se jim nestalo

michelle1
18. črc 2013

Ahojte, kde za rozumnou cenu nakoupím čtvercovky? Nějaké vysokogramážní

billinka
18. črc 2013

@michelle1 Nejlepší čtverce má Ikea - vede je jako osušky. Rozměr 70 x 70 je i po 2 dětech stejný a jsou ze všech mě známých čtverců nejsavější.

katyxq
19. črc 2013

@michelle1 hledej značky Kikko lux nebo Libštátské extra kvalita

elana
19. črc 2013

@michelle1
@katyxq jen doplním, že Kikko se (netuším teda proč 😅 ) přejmenovalo na XKKO. Všimla jsem si toho na jednorázových separačkách, dávám od začátku jen jejich a teď na nové roli jsem koukala jak blázen, že je jiná značka.

mourovata
21. črc 2013

Dobré dopoledne všem, sice ještě mimi nemáme, ale chtela jsem se jen zeptat látkařek (toto téma mě zajimá) kde jste přišli na to, že maji mít pleny atesty? A jak poznáte, že české pleny je maji? Moc děkuji za odpověď.

elana
21. črc 2013

@mourovata tak přišli...prostě mi to přijde logický, že jestliže mám něco, co se dotýká intimních partií (tj. sliznic) dítěte, tak chci, aby to byla látka prověřená na škodliviny a za to si klidně připlatím. Většina dobrých výrobců, kteří používají atestované materiály, tak se tím samozřejmě ráda pochlubí, takže to bývá uvedeno prostě na jejich stránkách nebo se to dá s nepatrným úsilím dohledat někde jinde.

mourovata
21. črc 2013

@elana a mohu se zeptat, pokud to tam mají jen napsáno a certifikát nevidite, nebo to není napsáno, kde si to ověříte?

mourovata
21. črc 2013

@elana
@elana omlouvám se, mozná blbě rejpu, ale opravdu mě to zajímá a snazila jsem se to najít a bohužel jsem nikde nic nezjistila. Jen to, že jsem se informovala i na ČOI a tam mi oznámili, že je to blbost a že na látky, pleny a oblečení žádné atesty byt nemusí a mají je pouze ti co si je zaplatí nebo ti, co uvádí úplně nový vyrobek na trh. Atesty a akreditace k prodeji pak vydává pouze ministersvo a není to levná záležitost a vydávají to pouze velkým právnickým osobám, tudiž obyčejný malý prodejce, či živnostník se k nim nedostane jinak, než že koupí výrobek přes tuto právnickou osobu.

nasekuratko
21. črc 2013

Holky, jakou plenku doporučujete na noc pro 21měsíčního chlapečka, který čůrá fakt hodně? Dávám nočního bamboolika a stejně byl ráno mokrý. Navíc vkládačku mu dávat nechci, protože mi přijde, že to má dost natěsno kolem nožiček a má to občas pěkně otlačené. Je třeba noční Anavy větší a víc saje? Nebo to vyjde nastejno?

janinek
21. črc 2013

@nasekuratko Zkus dat vkladacku zvenku, mezi plinu a svrchnaky.

elana
21. črc 2013

@mourovata já to neberu že reješ, nakonec je to Tvoje věc, pokud se rozhodneš z jakýchkoli důvodů používat pleny bez atestu, používej je...Tvoje dítě, nic víc, nic míň. Já se rozhodla kupovat plenky s atestem, byť taky asi nemám všechny, hodně velkou část výbavy mám z amerických plen GroVia a tam myslím se na to tak nehledí-přesto ten materiál je biobavlna, tak snad je to taky ok. Česká značka Anavy si opravdu ty atesty hlídá, NEŠIJE dětské pleny z látek bez atestu pro děti do 3 let, Ivuška to tady i jinde mnohokrát psala, třeba i nepřímo, stylem "viděla jsem hezkou látku, bohužel je bez atestu, takže pleny z nich nebudou, našijem jen vložky"...nebo u PUL třeba pytlíky na vložky, ale NE vlastní PUL kalhotky pro děti. Jak říkáš, atestovat látku je drahé, takže do toho neinvestujou, prostě počkají, až špinavou (drahou) práci udělá někdo jiný a pak to nakoupí a našijou. Jak jsem psala nahoře-možná ne vše, co mám, tak má přímo atesty. Ale kupuju od prověřených výrobců, nedala bych dítěti plenku Made in Kdovíkde, z ikrovlákna, která se může prát jen na 40, i kdyby byla sebekrásnější a byla na ní sebečeštější cedulka. Takhle to mám prostě já a nikomu to nenutím.

janinek
21. črc 2013

@elana krasne napsane. Take mam americke blueberry s mensimi testy, ale tots bots i little lam maji ten oeko certifikat. A Bamboolik i Anavy si to hlidaji.

betysek
21. črc 2013

@mourovata Jukni se sem http://www.itczlin.cz/cz/certifikace-vyrobku-pr... Jak jsem pochopila, tak atesty na hračky jsou povinné, na ostatní věci pro děti dobrovolné. Tak že z ČOI máš samozřejmě správné informace, je to jen na rozhodnutí nás zákazníků, jestli si oblečení koupíš u Vietnamců nebo koupíš oblečení, které bude ušité z materiálů, které mají dobrovolné atesty pro děti do 3 let. Kolikrát je to i otázka peněz, jestli si rodina může dovolit kupovat vše s atestem. Stejné je to i s botami. Můžeš koupit botky se "Žirafou", které budou nejméně o 200 Kč dražší než boty bez atestu. Boty bez atestu nemusí být nutně špatné, ale osobně raději koupím s atestem. Stejně je to s plenkami. Používáním látkových plen ušetřím oproti používání jednorázovek i v případě, že koupím dražší pleny z atestovaných materiálů. Myslím, že u Anavy nebo Bamboolika není problém, aby ti na požádání zaslaly atesty k látkám, ze kterých šijí.

mourovata
21. črc 2013

holky moc děkuji, jste zlaté. Myslím, že odpovědi jsou vyčerpávající. Díky moc 😉

janinek
21. črc 2013

@betysek A je ta Zirafa jako fakt o necem? Nekdo mi rikal, ze ot je spis obchodnicky tah.

betysek
22. črc 2013

@janinek No, řeknu ti to asi tak. Starší dceři kupuju botky jen se ŽIrafou od prvních krůčků. Od 3,5 roku chodíme k ortopedovi, prtože má vadné držení těla. Zjistil, že má i mírně plochou nohu. Tak mu říkám, že má jen boty se Žirafou, že je na vložkách klínek, tak co dělám špatně. Tak mi vysvětlil, že měkký klínek je celkem na nic a dostala ortopedické vložky do bot. Tak že vložky z bot se Žirafou vytáhnu a dám ji tam ortopedické. Ironie je, že dál musím kupovat botky se Žirafou i v 5 letech,prtože máloktreá bota má vyndávací vložku. Ortoped mi řekl, že není nutné kupovat boty se Žirafou, ať prý koupím i u Vietnamců, ale hlavně ať mají pevný opatek...Ale zase vím o mamince, kteá si stěžovala, že se dítku po botech bez atestu osypala noha - materiál asi nic moc....

luthien.k
22. črc 2013

@janinek můj názor na Žirafu je podobný, je fajn vědět, že materiál je OK, to ano, ale jinak ortopedi mají třeba na obuv pro první krůčky jiný názor, než fyzioterapeuti atd. Botky se žirafou jsem viděla i ultra tvrdé, které dítko ani neprošlápne atd. Podle mě to zárukou není, člověk musí trochu sám pátrat, jak by dětská bota měla vypadat.

mmiirrkkaa
22. črc 2013

@nasekuratko nocni bamboolik bez vkladacky je na noc dost malo. Ja tam davam dlouhou vkladacku slozenou na tretiny a dam mu to tam tak, aby to mel co nejvic na sulinovi. Nocni anavku mi procural spolehlive. Tohle je savejsi.

cervena_vila
24. črc 2013

v mosteckem tesku rusi znacku bambino mio, maji vse -75% tzn. svrchnaky za 95 kc, sadu vicevrstvych plen na 114 a pod. Velikosti taky jeste vsechny.

geena77
26. črc 2013

@nasekuratko Snad dnes by měly jít do prodeje nové noční plínky PetitLulu, měla jsem možnost testovat a jsou super, neotlačují, krásně sedí, dají se dost dovycpat, prostě parádní plína. Tak zkuste 😉

crawler
26. črc 2013

@billinka já, co mám třeba PUL z Finska, tak výrobce uvádí, že se může prát i na 90°C - ne pravidelně, ale klidně na střídačku 60 a 90st. ano. Mezi PULy je veliký rozdíl - já mám třeba i atestovaný na paropropustnost - tzn, že se v tom děti tolik nezapařují.
Jinak k atestům - osobně bych dítěti nedala na prdelku nějaké čínské nebo kupované za pofiderní cenu na ebay, ale mám plnou důvěru k americkým CPSIA a GOTS certifikátům - taková látka splňuje veškeré miminkovské normy alá Oekotex - v podstatě se dá říct, že v Evropě testují Oekotex a v USA CPSIA...

kajalka
30. črc 2013

Zdravím holky a prosím o zkušenost. Jde mi o svrchní kalhotky, chtěla bych koupit ještě jedny jednovelikostní, anavy se docela osvědčily, koukala jsem také na bamboolik. Jaké je srovnání anavy x bamboolik? Děkuju.

betysek
30. črc 2013

@kajalka Mám oboje, používám je tak na stejno. Na čč narovno, mám o trochu raději Anavy, ale na kalhotovku nám sedí oboje stejně. Ještě jsou fajn Petit Lulu svrchňáky...

mmiirrkkaa
31. črc 2013

@kajalka Oboje mají něco. Anavy má super ty vnitřní kapsy, kam se dá zaseknout čč/vv narovno . Ale poměrné brzy mi začaly vyčuhovat gumičky u lemů. Na kalhotovku sedí obeje super. Možná bych zvolila spíš Bamboolika, má flísové lemování kolem nožiček a žádné gumičky ven nelezou...

kajalka
31. črc 2013

@betysek @mmiirrkkaa Děkuju holky, volba padla na bamboolika, aspoň budu mít porovnání do budoucna. Dá se doufám prát taky na 60?

mmiirrkkaa
31. črc 2013

@kajalka necha🙂

mmiirrkkaa
31. črc 2013

@kajalka je, tak jsem koukala na stranky a tam je psana 40. Tak vlastne nevim, jestlije pul mozne prat na 60...

bamboolik
2. srp 2013

@kajalka
@mmiirrkkaa Ahoj. Jmenuji se Daniela. Jsem látková poradkyně Bamboolika a budu teď spravovat účet na MK místo paní Zuzany. Takže s konkrétními dotazy se můžete obracet přímo na mně. PUL se prát na 60°C může 😀 (v sekci Péče o plenky je napsáno neprat více jak na 60°C). Je to ale většinou zbytečné, takže doporučujeme prát na 40°C, méně se tak opotřebovávají.