Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mavi42
12. říj 2013

Díky!
@pampeliska1
@janinek
@bamboolik
@cajomilka
@ivuska.h
Už jsem dala pračku-na 60°C, s předpírkou a mácháním navíc...jestli to bude lepší, budu šťastná! Sanytol musím koupit. Pořád se mám hold co učit🙂

bamboolik
13. říj 2013

Maminky, kdo jste z Prahy a váhal jste s nákupem na veletrhu tak Bamboolik doprodává, co zbývá na stánku se slevou 10% z již zlevněné veletržní ceny 😀

lu.lu
16. říj 2013

Tak jsem zpátky, včera nás propustili z porodnice. Máme Vojtíška 3340 g a 48 cm. Jsem po císaři ještě hodně zničená, ale šťástná jak blecha. Od včerejška hned látkujem, zatím Grovia svrchňáky a "staré" tencel vkládačky od Popoliny - poberou i po třech hodinách v noci, jinak přebaluji jak se probudí 1-3 h. Bála jsem se, že budou kolem nožiček propouštět vaječinku, ale pěkně drží. Až se trošku zmátořím, tak budu dokupovat jiné značky a zkoušet, už se těším🙂

elana
16. říj 2013

@lu.lu gratuluju 🙂 , rychle se zotav. Hopsání kolem miminka je po císaři nejlepší terapie 😅 Jinak je fajn, že hned látkuješ, GroVia svrchňáky jsou opravdu moc fajn, já jsem s nima byla (a věřím že zas budu) taky spokojená.

sven
16. říj 2013

ahoj, mám dotázek na lanolin - kupujete ho v lékárně? A v jaké formě to je? (roztok, "mast"). A to se nějak rozdělává, rozpouští? (a v čem kdyžtak?). Díky

ottovka
16. říj 2013

@sven Kopíruji, co jsem sepsala. Zatím nemám nafoceno/natočeno. Ale bezvodý lanolin má barvu medu a konzistenci asi jako Nutella.

Kupuji bezvodý lanolin v nemocniční lékárně. 100 g za 100 Kč je dobrá cena. Někdo kupuje i tu http://www.lekarna-doktorka.cz/zbozi/8590724321...

Postup lanolinování
- Polévkovou lžíci (někdo dává lžičku, mě se osvědčilo větší množství) lanolinu dám do čajového hrnku a zaliju vroucí vodou.
- Nechám rozpustit (mastné kolo plovoucí na hladině).
- Za míchání přilévám do hrnečku k rozpuštěnému lanolinu šampón – takové množství, aby vznikla tekutina mléčné barvy.
- Tekutinu z hrnečku přeliji do lavoru, kýble.
- Za průběžného míchání naředím 1-2 litry studené vody.
- Vložím vyprané naruby obrácené vlňáčky.
- Vlňáčky promačkám, aby nasály tekutinu.
- Vlňáčky nechám v lázni přes noc (cca 6-8 hodin).
- Vyndám z lázně,
- jemně vymačkám,
- zabalím do ručníku,
- opatrně promačkám,
- vybalím z ručníku,
- nechám uschnout na rovné ploše. Ne na topení!

U nových bych celý postup opakovala cca 3x.

bamboolik
16. říj 2013

@cajomilka s tím octem a ostatními prostředky na bambus - je to tak, že bambusu se nelíbí cokoliv kyselého a všechny prostředky změkčující vodu většinou kyseliny obsahují. I když některé jen ty přírodní.

bamboolik
16. říj 2013

@lu.lu gratuluji, užívej si ten malý velký zázrak 😀

monik_a
17. říj 2013

Mám trochu netradiční dotaz. Neválí se doma někomu přebytečná tato plenka http://www.branakdetem.cz/img/produkty/full/1/3... Může být i trochu jiná, třeba na sucháče místo patentků. Jde mi hlavně o vzor té vrchní látky (láska na první pohled 😉 ), ale bohužel ji už nikde nemůžu sehnat. Nebo jestli máte tip, kde by ji měli novou. Na plenku nespěchám, mimčo je zatím ve "fázi příprav" 🙂

lu.lu
17. říj 2013

@bamboolik Budu objednávat Vaše svrchňáčky z řady mini, chci se zeptat zda by byla do nich vhodná ta krátká vkládačka, nebo radši vzít tu batolecí a přeložit - tedy jaké jsou jejich rozměry a jak je to se savostí (zatím zkušenost cca po 1 h - klasická čtvercovka duchr, po 2 h - vícevrstvá dost nacucaná ale drží, 3 h - tencel vkládačka (nejmenší - žádný balík) hodně nacucaná.
Nebo prosím o radu čím naplnit, nechci velký balíky přebaluji, jak se vzbudí max. po 3 hodinách a to v noci. Díky

bamboolik
17. říj 2013

@lu.lu ahoj. doporučila bych tedy čtvercovku s naší krátkou vkládačkou (je mnohem savější než tencel), naši vícevrstvou plenu (nedělá balík, protože je tam kapsa) nebo naše minimimi kalhotkovky - ty už mají v ceně tu krátkou vkládačku (ale koukám, že prcek není zas až tak malý, tak to je na zvážení na tobě, jestli tedy chceš menší balík a investovat do menší výbavy 😀 )

cajomilka
17. říj 2013

@bamboolik Aha, ten prostředek od Ulricha není nic jinýho než zředěná kyselina mléčná 😒 Používám ho už dlouho, v čem konkrétně kyseliny bambusu vadí?

kathla82
18. říj 2013

čau holky, nechcete zajít na přednášku o látkových plenkách? S sebou můžete vzít i děti. Mám 6 volných míst. Ukázka moderních látkových plen - nechám kolovat kolem 20 plenek a 20 doplňků, vše ukáži, vysvětlím.
Témata:
- výhody používání látkových plen
- jak začít a co si připravit
- jaké existují typy plen a svrchních kalhotek
- skladování plen a jejich údržba
- názorná ukázka přebalování
- pomůcky pro maminky i miminka
Doporučuji si vzít s sebou něco na psaní poznámek.

25.10. 2013 v 10:00
Vstupné 50,- Kč
Solná jeskyně Brighite, Stará 22, Brno
http://www.jeskynebrighite.cz/

Přednášky dělám i po večerech (bez dětí) a to je zdarma, případně o víkendu, kdyby byl zájem. Záleží na domluvě. Není problém ani pro jednotlivce. Napište mi, jestli vás to zajímá.

ottovka
18. říj 2013

@monik_a Rovnou hlásím, že plenku nemám. Ale kdyby bylo nejhůř, mám s tímto vzorem látkový ubrousek Anavy. 😉

elana
18. říj 2013

@monik_a jej škoda...zrovna min. měsíc jsem ji tady na bazaru prodala 😒 🙂 Ale stará byla jen rok, takže určitě ji seženeš, plno lidí ji bude doma mít.

elana
18. říj 2013

@monik_a hele, ale má ji Zuzka na Ekoplenách, hned dva kousky, tak hrrr na ni 😅 http://www.ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/2015-an... (nelekej se, otevřou se fakt Tlapky, žádný Bábušky 😉)

bamboolik
19. říj 2013

@cajomilka Tato informace k údržbě plenek se přidává z toho důvodu, že u jedné značky se plínky při používání octa rozpadaly. Ta možnost, že kyselina bambusová vlákna narušuje tu je a proto se to přímo nedoporučuje. Někde mám uložený článek o tom, co přesně ta kyselina způsobuje. To byla jediná informace, kde jsem našla alespoň nějaké vysvětlení, jinak sama mám doma kalhotkové plínky, které jsem používala 2,5 roku a jsou z kombinace bambus + 10%polyester a není na nich vidět žádné opotřebení. Celou dobu jsem místo aviváže přidávala lžíci octa. Bamboolik plínky s octem neperu ale přidávám změkčovadlo, které taky obsahuje trochu kyseliny a Permon M. Oboje v malém množství, ne tak jak je napsáno v dávkování. Na ten materiál toho totiž není potřeba jako u těch plínek co mám doma starší, ty byly v naší tvrdé vodě jak struhadlo.

marlen02
26. říj 2013

Zdravím....určitě mám hloupý dotaz a možná se mi vysmějete ale mám takový problém....mám doma týdenní mimi s váhou 2800 kg, dala jsem ji na zkoušku novosklad a schvrchňáčky tak dobrý, ale zkusila jsem kalhotovku konkrétně anavy a na to schvrchňáčky anavy a zdá se mi, že jak leží a má tu obří dupku že je celá pokřivená, že má hlavičku jakoby níž než ten obří zadeček 🙂 . Zdá se mi to jenom??? Látkovat začnu až mi dojdou všechny jednorázovky, které jsem dostala a hned se na to vrhnu, už se těším 😉

marlen02
26. říj 2013

ještě jsem zapoměla dodat, že se jednalo o jednovelikostní samozřejmě zmenšeno 😉

elana
26. říj 2013

@marlen02 vycpala jsi ji úplně? (dlouhou i krátkou vkládačkou?) to se u takhle malých miminek nemusí, i novorozenecká Anavy má vkládačku jen jednu. Zkus ji trošku "zhubnout" tím, že jí nebudeš docpávat celou, nech tam jen jednu a uvidíš. Anebo vysaď načas kalhotkovky, kor jednovelikostní, mimčo, co nemá ani 3kg, je fakt prťavý, pokud na kalhotkovkách z nějakých důvodů trváš, tak se Ti možná ještě vyplatí zainvestovat do novorozeneckých, dají se koupit i na bazaru slušně.

martina_81
26. říj 2013

Ahoj holky, prosím o radu, i když to zatím moc nespěchá. 🙂 Látkovou výbavu mám už téměř kompletní (dneska jsem si ještě udělala radost a objednala si PUL Anavy s opičkama, když je po dlouhé době zase měli na skladě 🙂 ) a chybí mi jen klasické čtvercovky. Potřebovala bych poradit, jakou mám zvolit značku, aby nebyly moc řídké a taky rozměr. Jestli 70x70 nebo 80x80 ? Bude mi jich stačit 30?

katyxq
26. říj 2013

@martina_81 já měla původně 30, pak jsme jich ještě 10 dokoupila, ber 70x70 (80x80 by byli na novorozence obří a ani na starší dítko nejsou potřeba, pak už skládáš na draka nebo narovno), ze značek Kikko lux nebo třeba Libštátské extra kvalita

martina_81
26. říj 2013

@katyxq díky moc. 🙂

nasekuratko
26. říj 2013

Holky, omlouvam se, jestli to sem nepatri, ale rikala jsem si, ze nez to dam na bazar, tak mozna prvni sem.
Pokud by jste nekdo meli zajem, mam na prodej
-svrchnacky Thirsties XS,
-bambinomio 2x newborn,
-flisove Anavy 2x,
-Biofrotacky Popolini Ultrafit (bohuzel bez vkladacky, vubec nevim, kde jsem ji ztratila),
-6 kusů vicevrstve bambinomio velikost 2
-5kusu čtvercových plenek 90x90 (top kvalita, vysoka gramaz) - vyborne napriklad jako osuska, na zavinuti miminka apod.

krome Thirsties je vsechno jen vyprane, pouzite asi 2x, jako nové. Postupne pridam fotky na bazar a informace ke kazde. Ale kdyby nekdo mel zajem uz driv, tak se ozvete a poslu fotku hned, vcetne ceny.

martina_81
26. říj 2013

@nasekuratko ahoj, a kolik bys chtěla za ty čtvercové? Brala bych je místo osušky. 🙂

nasekuratko
26. říj 2013

@martina_81 50kč za kus -ja je pouzivam na zavinuti maleho nebo jako podlozku pod nej nebo i jako osusku a jsem nadsena. Ale mam jich nejak moc. Je to kvalita jako plenky, co byly jeste za nas (meli jsme je na pude dobre uskladnene a jsou nepouzite, pouze vyprane a vyzehlene)

nasekuratko
26. říj 2013
martina_81
26. říj 2013

@nasekuratko bezva, tak já bych si je vzala všechny. 😉 Tak mi písni do IP podklady pro platbu + částku s poštovným a já bych Ti pak napsala adresu. Díky. 🙂

marlen02
27. říj 2013

@elana nebyla vycpaná vůbec, jen jsem to zkoušela páč jsem četla že některé mamči je používají hned...já chci jet spočátku na novoskladu...díky za odpověď 🙂

elana
27. říj 2013

@marlen02 aha, tak to jo...prostě je tedy zatím nedávej, ani ne tříkilové miminko kalhotkovky ještě nepotřebuje, čurá v tak malých dávkách, že ten novosklad nebo nějaké tenké SIO plenky (na ven, k doktoru-prostě abys to měla jednodušší na přebalení v terénu a taky hezčí 🙂 ) bude asi lepší. Jednovelikostní kalhotkovky se Ti doma určitě neztratí, jejich čas přijde.