Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marlen02
27. říj 2013

@elana mám nachystaný novosklad a taky bambusové anavy na kalhotkový sklad...už se těším až začnu, novosklad jsem taky zkusila ale zapoměla jsem dát separačku ale vypralo to hezky, je jako nová, použila jsem na hovínka žlučák 🙂 takže od kdy se dávaj kalhotovky? já uvažuju že po šestinedělí možná dýl začnu.....

marlen02
27. říj 2013

@elana ty SIO jsi měla na mysli třeba bamboolik s tou krátkou vkládačkou? nebo to vše v jednom?

elana
27. říj 2013

@marlen02 odkdy kalhotkovky...to fakt záleží na Tobě. Já je začala dávat až v roce 😅 , prcek nebyl extra učuraný mimino, přes den nám stačil bohatě do roka SIO systém a na noc jsem dávala jednorázovky. Ale většinou kolem 6m obecně se asi dá říct, že se změní porce moči, jak v kvalitě, tak v kvantitě, takže když tam dítko naráz pustí dvouhodinovou dávku, tak v tom měchýři už přece jen něco má a SIO plenky (natož čč) to prostě pobrat nestíhají. Jako prodávají se i kalhotkovky novorozenecký, ale, při vší úctě, pro mě to jsou vyhozený peníze, než jsou pročuraný, tak jsou 3x pokakaný...tenhle systém mi prostě přijde neekonomický, nejen vzhledem k pořizovacím nákladům, ale hlavně i kvůli vodě, elektřině atd., pere se zbytečně hodně "látky". Nicméně opravdu tohle je každého věc, píšu jen svůj názor a každá z nás si konstrukci té své optimální výbavy musí udělat sama, úplně chápu těhotné, co sem v 30.tt naběhnou a prosí o radu, kolik a čeho pořídit, protože jeden v tom fakt má zmatek, ale zároveň to jen svědčí o tom, že neví, co po nás vlastně chtějí, protože to, co vyhovuje jedné, propadá u druhé, nemluvě o tom, že velmi významnou roli tam hraje taky peněženka každé z nás, ne každá má na to, pořídit tu první výbavu jen ze SIO plenek.

elana
27. říj 2013

@marlen02 jo, třeba Bamboolik. Nebo Anavy Easy. Nebo GroVia. Nebo Itti Bitti. Nebo Best Bottom. Dobrých a prověřených systémů je hodně (mmch. u toho prťátka se mrkni zrovna na ty IB SIO ve velikosti S a M-na bazárku je jich plno a ve skvělém stavu, protože to je v naprosté většině případů záležitost, kor ta velikost S, na pár týdnů, ony jsou hodně drobounké a malinké, ale Tvojí holčičce by mohly hezky sedět). Radím nekupovat jednu značku, ale kousek, dva, od každé, každý ten výrobce má jiný střih a každé miminko jinou postavu a třeba někdo na Anavy Easy nedá dopustit a někomu protékají (a kupodivu, plno maminek se shoduje, že protékají ze začátku a pak do nich dítě kolem 8m najednou tvarově dospěje a nedají na ně dopustit).

čisté, pravé AIO, s přišitou vkládačkou, už je podle mě trošku out...není to praktický a ekonomický systém, protože musíš prát pokaždé na tch 60°C i tu PUL vrstvu a pochopitelně ta se praním opotřebovává, to je máloplatný, ale je to tak. Příležitostně klidně, ale co dva, tři dny...to je fakt toho škoda.

marlen02
27. říj 2013

@elana tak mám nakoupený pár kusů od bamboolika, taky anavy a petit lulu, teď koukám po nějakých schvrchňáčcích v nejmenší velikosti na ten novosklad, jinak nechci kupovat nejmenší zbytečně jak jsi psala tak si počkám až mi malá doroste 😉 a systém jako třeba anavy easy nechci kupovat je to třeba u doktorky rychlejší a parádnější ale já na parádu kašlu 🙂 moc díky za rady a příští týden už bych se na to mohla konečně vrhnout na plno 🙂

kajalka
27. říj 2013

Ahoj holky, jen jsem se chtěla zeptat, používáte radši tekutý nebo tuhý žlučový mýdlo? Zatím mám tekutý, ale ten kartáček nevyužívám, protože se mi do něj vždycky dostanou hovňousové.

lenka5731
27. říj 2013

@kajalka tekuté jsem nikdy neměla, s tuhým z DM spokojenost.

katyxq
27. říj 2013

@kajalka tuhé z DM

marlen02
27. říj 2013

holky co říkáte na vv popoliny bavlněné? jsou savé a skladají se jako kalhotkový sklad nebo na rovno??

bamboolik
27. říj 2013

@marlen02 já jsem naopak na male mimi kalhotkovky dost ocenila. Nechtělo se mi skládat čtverce a kalhotkovky vajecinu pěkně podržely. Nakupovala jsem výbavu před 4 lety a to moc výběr nebyl. Kalhotkovky mi tenkrát doporučila kamaradka. Ale je to i o financích, co si kdo muže dovolit. Co se týče SIO plen Bamboolik tak jsou dostatečně save i na starší ditko - proto máme batoleci vkladacky. Já jsem SIO objevila kvůli BKM abych si zjednodušila časté nandavani plen.

@kajalka mám oboje, v tuhém premachavam tekuté kapu, když to necham odložené v kyblu

ivetakapi
29. říj 2013

Holky nemáte některá zkušenost se svrchňáčky Batolini pro novorozeně? Na aukru je nabízejí nové za docela dobrou cenu, ale miminko je teprve na cestě a ještě se v tom všem trochu plácám 😖 . Jaké byste popř. doporučily? Ze začátku bych chtěla začít s novoskladem, uvidíme, jak dlouho mě to bude bavit 😀

aligator
29. říj 2013

Dcera má 11 kilo a noční bamboolik na patentky ji škrtí, poradíte, jaká noční plena je větší?

pampeliska1
29. říj 2013

@aligator myslím, že noční Anavy je velká a taky Petit Lulu si maminky chválí. Anebo BambiRoxy ze Slovenska, dvojvelikostní M/L je oooobroovská 😀

pampeliska1
29. říj 2013

@aligator anebo jsem slyšela, že někdo vycpává plenku zvenku - tj. mezi plenku a svrchňáky.

monik_a
30. říj 2013

Ahoj, chci se zeptat jestli se vám víc osvědčilo používat jednovelikostní nebo vícevelikostní svchňáčky.

elana
30. říj 2013

@monik_a mě osobně určitě jednovelikostní...jednak jsem kalhotkovky na malinké miminko vůbec nevyužila, druhak svrchňáky se dají fakt dobře zmenšovat a u těch nevadí, když jsou trochu větší.

kluziste
30. říj 2013

@bamboolik Ahoj, měla bych dotaz. Na veletrhu for babies jsem si nakoupila kompletní výbavičku plenek bamboolik - sadu AIO se 4 svrchními kalhotkami a 3 nončními plenkami. Už začínám pomalu chystat, vyprala jsem si vkládací plenky a teď bych se ráda vrhla na AIO a noční a narazila jsem na problém. Na veletrhu jsem z vysvětlení slečny na stánku pochopila, že jediné se nesmí v sušičce sušit svrchní kalhotky, které budu tedy sušit volně na vzduchu. Ale měla jsem dojem, že vše ostatní - tedy i AIO a noční plenky do sušičky můžou..teď v návodu jsem se dočetla, že ne.. ☹ Prosím, můžete mi napsat, jak to je? Případně jestli tady má některá z maminek zkušenost se sušením AIO bambooliků v sušičce, budu moc vděčná za rady 😉

janinek
30. říj 2013

@kluziste AIOnebo SIO? Zopisu mi to prijde jako SIO, jestli se vkaldacky vpinaji patentkami. AIO je vse v jednom, sesote k sobesvrchnaky i sava vrstva. Jinak samostatne svrchnaky uschnou hned, netreba susicku.

kluziste
30. říj 2013

@janinek Mám na mysli AIO, svrchňáčky se nesmí, to už mi říkala i slečna na veletrhu, ale co AIO to netuším... 😖

pampeliska1
30. říj 2013

@kluziste AIO by se taky neměly, protože stejně jako svrchňáky obsahují PUL vrstvu. Ale znám hodně holek, co PUL v sušičce suší a v pohodě.. Ale životnost o něco kratší bude, to jo.

kluziste
30. říj 2013

@pampeliska1 sákriš, toho jsem se bála... 😠 my jsme vlastně kvůli látkovým plenkám tu sušičku pořizovali, teď mám těch AIO určitě nejvíc, asi deset, no tak to je mazec.. snad budou i v zimě uvnitř na vzduchu nějak schnout, ničit v sušičce je opravdu nechci, aby nám pěkně vydržely ještě na druhého prcka 😀

pampeliska1
30. říj 2013

@kluziste no možná jsi těch AIO koupila zbytečně moc.. Já je teda používám jen vyjímečně..nejsou tak savé a často mi protékaly (ale mluvím o AIO Anavy. Bamboolik jsem nezkoušela). Ale za dobrou cenu je příp. prodáš vždycky 😉

kluziste
30. říj 2013

@pampeliska1 Tak uvidím, budu jich používát míň a když zjistím, že to stačí, můžu ty nepoužité prodat, díky za tip 😉

pampeliska1
30. říj 2013

@kluziste třeba tady na bazaru jsou používané za 345,- tak se nebojím, že bys je příp. neprodala.. Ale třeba budeš spokojená a necháš si je.. To člověk zjistí až používáním 🙂 https://www.modrykonik.cz/market/?q=bamboolik+aio

kluziste
30. říj 2013

@pampeliska1 To je paráda, no prostě uvidím, co nám bude nejvíc vyhovovat a kdyý tak je tu bazárek 🙂 ale noční plenky do sušičky můžou, ne? Ty jsou bez té PUL vrstvy?

pampeliska1
30. říj 2013

@kluziste jojo, můžou 😉 ty jsou klasické kalhotovky

kluziste
30. říj 2013

@pampeliska1 skvělý 😉 😵

janinek
30. říj 2013

@kluziste jake AIO mas? Vse bamboolik nebo i jine? A savy material vevnitr jaky? Bambus, bavlna, mikrovlakno?

nasekuratko
31. říj 2013

Holky, máte nějaké zkušenosti s plenkama na snapku? Napriklad: Haipa Daipa pastelka, Anavy, Ellas House apod.? Ktera je nejlepsi, aby hodne sala a nemusela jsem ji moc vycpavat? A jak dlouho takove plenky vydrzi? Ma cenu je porizovat nebo jsou vhodne spis jen pro male miminka?

andelka
31. říj 2013

@nasekuratko já měla Haipa Daipa a Anavy.Ale Anavy ještě ve starší verzi a tam ta snapka blbě držela,teď už tuším jsou z jiného materiálu. Anavy mám teď jen patentkové. Samy o sobě anavy kalhotovky jsou dobré. Haipy používám doteď (19m), dávám do nich nějakou vkládačku, většinou bambusovou.