Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
13. pro 2013

@cajomilka přeju pěkný večer, mrkni se prosím přímo na náš web na http://www.bamboolik.cz/bambulik/5-INFORMACE-O-... a na video http://www.bamboolik.cz/bambulik/0/0/2/110. Tam uvidíš použití v praxi. Jinak tipuju tedy, že máte zmenšení jako my v téměř jednom roce. Připínám na ten vnitřnější patentek a zbytek přehnu směrem od bříška pod svrchňáky. Jaké Popolini máš ? myslím tedy materiál - já mám totiž tři různé materiály a bambusové schnou mnohem déle než tyhle vnitřky, tencel a froté rychleji. Ale o tom je pak rozdíl v té savosti.

kamimik
13. pro 2013

@ivule13 já používám převážně gagapleny + bamboolik a jsem maximálně spokojená. Pleny z ebay to nejsou, možná vzory, ale to má kdekdo. Jsou střihově i materiálem jiné, u nějaké maminky jsem tady viděla dokonce porovnání eba a gaga - zkusím to najít. Kamarádka má teď tu jejich novinku a nemože si to vynachválit. My už máme plenky jenom na noc, takže jsem ty nové nepořídila,ale musím uznat, že to je fakt dobrý nápad. Já mám ty jejich svrchňáky a paráda. Gumičky žádné otlaky a pořád je tam hodně místa (malému budou 2 roky). Za celou noc neprotečou a udržely zatím pekelné nálože 🙂

kamimik
13. pro 2013

@lu.lu Bambooliky bych určitě vyzkoušela. Pro nás je sice hrozná ta délka schnutí, ale sedí dobře a jsme spokojení. Grovia už bych nekoupila, vůbec nám neseděly,levné taky nebyly.Už bych do nich neinvestovala. Ale je to hrozně individuální a každému sedne něco jiného 😉

cajomilka
13. pro 2013

@lu.lu Anavy můžu jen doporučit, opravdu není, co jim vytknout. Jsou sice dražší, ale dost se prodávají na bazaru. S Bamboolikem jsme začali tento týden, ale zatím vypadají dobře, jen ještě musím doladit připínání a skládání vnitřních plen.

nahada82
13. pro 2013

@bamboolik Hezký večer, prosila bych o radu 😉 Používáme SIO systém a jsme spokojeni. Malá od narození kakala po každém kojení a to bylo v pohodě, na svrchní kalhotky se nikdy nic nedostalo. Teď začala kakat 1-2x denně a je toho celkem nálož a téměř vždy to proteče na svrchní kalhotky - nemáte na to nějaký fígl? 😀
A další věc je, že to proteče téměř vždy na pravé straně (jen na svrchní kalhotky - na oblečení se zatím nikdy nic nedostalo..). Vkládací plenky dávám vždy rovně, ale u té pravé nožičky to má při přeblování jakoby trochu shrnuté - nevíte, čím by to mohlo být?

janinek
14. pro 2013

@cajomilka Ja bamboolika sio v 17m davam tak, ze vepredu ne na tu krajni, ale dalsi patentku a tam to ohnu, protoze mam snizeneny sed na kalhotkach a takhle se to nebouli.

A ano, mne ta siroka plena schne nejdele asi ze vsech plen spolu s little lamb bambus kalhotky veliksot 2, ale zase je sava.

cajomilka
14. pro 2013

@bamboolik Díky, postupně to doladím. Popolinky mám biobavlněné a Tencel. Samozřejmě jsou méně savé než bambus, o tom není sporu.

luji
15. pro 2013

Zdravím látkovací maminky, jdu si pro radu...Používám pleny vše v jednom Bobo lider a jsme max spokojení.Ale na noc nám už nestačí...i když dám jednu froté a dvě bambusové vkládačky,musím o půlnoci přebalit...pak už do rána vydrží...ale navečer hodně jí a je to pak v noci poznat 🙂 Co byste mi doporučilina noc,aby vydržela celou noc bez přebalování?Díky

janinek
15. pro 2013

@luji Na noc urcite bambusove kahotkovky. Nekomu v tomhle veku staci jednovleiksotni 'denni' kalhotkovky jako anavy, nekdo uz musi mit nocni - anavy a bamboolik treba.

Za sebe bych urcite doporucila tots bots bamboozle stretch veliksot 2 nebo v CR zvanou one size, pisu o nich vyse. Pro me nej kalhotkovka, co mam. Protoze je nejvariabilnejsi a na SZ. Ja jest emiluju kalhtkove blueberry, ale ty se uz nedelaji a jsou drahe hodne. Akroat u tots bots pozor, maji hodne druhy, nej jsou ty bamboozle STRETCH.

kamimik
15. pro 2013

@luji já dávám buď noční bamboolik nebo dvě extra savé bambusové vkládačky gaga + svrchňáky. Zatím vydržely dycky celou noc. Malý spí cca od 20 do 7 hodin.

aknel72
15. pro 2013

Poprosím o radu, jak zabránit, aby vv bambus Anavy po čase nezhrubly, asi po 3 měsících praní v Lovele + ocet do máchání.Děkuji

leeena_4
15. pro 2013

@aknel72 na to nic moc nepomůže. Leda po každém uschnutí promnout. Jinak ocet se na bambus používat nemá, že ho může ničit 😉
@luji já používám nočního Bamboolika a do něj vícevrstvou plenku buď taky od Bamboolika, nebo od Anavy a vydrží celou noc 😉.

leeena_4
15. pro 2013

@mollyweasley já vidím hlavní rozdíl mezi Libštátem a Kikkem v tom, že Libštát šije v ČR a Kikko v Číně.

janinek
15. pro 2013

@aknel72 ocet na bambus nedavat. Nepomzue to ted ana meknuti, ale ocet nedavat na bambusove pleny 🙂 Na meknuti jedine mnuti v ruce hodne ci susicka. Nekdo dava permon M machadlo, ale to je neco jako avivaz a avivaz na pleny ji tnema.

elana
16. pro 2013

@aknel72 mě se na změknutí bambusových plen osvědčil (neplánovaně a náhodně) Sanytol. Jsou po něm plenky měkký a voňavý jako ze sušičky (tu nemám a tak holt mívám pleny po pár praních tvrdší). Ale nepoužívám ho při každým praní, prostě semtam se to s tím projede.

kamimik
16. pro 2013

@elana A kolik ho tam tak dáváš?

elana
16. pro 2013

@kamimik tak třičtvrtě víčka...ono je tam nějak psaný dávkování, ale to nedodržuju.

kamimik
16. pro 2013

@elana děkuju, vyzkouším. Na bambus se to šikne, mám ho celkem tvrdý 😒

elana
16. pro 2013

@kamimik zkus, snad Ti to taky pomůže. Přišla jsem na to fakt náhodou, že jsem si chtěla projet plenky, tak jsem ho koupila a zírala, jak jsou najednou měkký a hezky voní (konkrétně Anavy kalhotkovky). Ale samozřejmě dalším praním se to "vymyje" a jsou zas jako byly 😒

aknel72
16. pro 2013

Děkuji za rady, sušičku taky nemám, tak stále žehlím, alespoň trochu to změkne. 😒

bamboolik
18. pro 2013

@nahada82 Dobrý večer, a separační plenky používáte, popř. jaké? Já dávám takové aby byl dostatečně široké k těm okrajům. Jedině bych zkusila natáhnout nezmenšené svrchní kalhotky, jestli třeba není na jedné straně povolená gumička. Odkazy pro kontrolu správného usazení jsem dávála výše ale u vás bude asi problém v té velké náloži :(

nahada82
18. pro 2013

@bamboolik Díky za odpověď. Separační plenky mám Popoliny. Otázka je, jestli by to nějaká plena udržela 😀 On to zase takový problém není, jen je mi líto ty svrchní kalhotky tak často prát...🙂

petrushkaa
23. pro 2013

@cajomilka pokud Vám schne dlouho bamboolik, zkuste SIO Petit Lulu, přijde mi savější a na schnutí se dá rozložit http://www.petitlulu.cz/kategorie-produktu/vse-...

elana
26. pro 2013

@petrushkaa souhlas, nemám teda s PL SIO zkušenost, ale obecně jsem tuhle značku taky objevila vcelku nově a jsem moc příjemně překvapená. Materiály má hezký i savý jako Anavy, střih je o něco větší a je levnější, protože ty sety (mluvím o kalhotkovkách) neobsahujou krátkou vkládačku, těch má každá látkařka doma dost a přitom to tu plenu přece jen o těch 40-50kč zlevní. Mají i plno doplňků (přebalovací podložky, vložky do podprsenky-opět, pár o dvacku levnější), ráda jim do eshopu koukám a myslím že ještě něco přikoupím až to bude aktuální.

pampeliska1
26. pro 2013

Holky, nemáte zkušenost s vlňáčky Popolini WoolWrap na patentky? http://www.brouczech.cz/katalog/latkove-pleny-a...

betysek
28. pro 2013

@elana Taky mám kalhotovky Petit Lulu a naprostá spokojenost. Už mám jen je. Pokud uvažuješ o dalším nákupu u PL, tak si pospěš. Od 1.1.2014 se stanou plátci DPH, tak že se zvýší ceny. 🙂 Psala to Lucka na FB diskusi...🙂

elana
28. pro 2013

@betysek oj, díky za varování!

ještě prosímtě: máš na sucháče nebo na patentky. Já třeba Anavy mám všechny patentkový, ale PL jsem koupila na sucháč (líbil se mi vzor a v patentech tehdy nebyl), tak srovnat ten střih, jestli jsou i jejich patentový podobný, jen se liší prostě tím zapínám nebo ne. Ono na fotkách to trochu klame, tvarově to vypadá, jak kdyby se malinko lišily.

betysek
29. pro 2013

@elana Tak to nemůžu porovnat, protože já kupuju jen na sucháč. Patentkové Anavy mi nevyhovovaly, tak jsem PL patentkové ani nebrala....Mám PL jednovelikostní i 1 noční na sucháč a spokojenost. 🙂

betysek
29. pro 2013

@elana Docela mě lákají i nové SIO od PL, ale mám už 18 měsíční mimčo, tak nevím, jestli do toho ještě jít. No, možná jednu na zkoušku přeci jen objednám. SIO od Bamboolika mám ráda....

elana
29. pro 2013

@betysek aha, i tak díky. Já právě kalhotkovky jedu na patentky (naopak svrchňáky zásadně na sucháče), furt mám nějak blok, že ten sucháč dělá na bříšku chumel 🙂 , asi je to blbost. A Anavy se mi patentkový líbí víc, ale PL naopak i sucháče, tak asi půjdu do těch. Ono záleží hrozně na proporcích dítěte, já jsem u prvního zvyklá na dlouhý a hubený tělíčko, ale malá může být úplně jiná a pak nemusí patentky vůbec vyhovovat.

na ty nový SIO jsem koukala, ale já už právě toho mám v tomhle ranku hrozně moc, syn byl přes den rok komplet v GroVia, hodně jader jsem rozprodala, ale i tak je to můj SIO základ výbavy a teď pro malou jsem koupila jen tak na zkoušku po kousku, dvou, od značek, co mě lákaly (Anavy Easy, Itti Bitti, Best Bottom, Rumparooz, Blueberry B. deluxe) a trošku jsem si poskládala SIO od Bamboolika (i když svrchňáky mám zatím jen jedny, ale už jsem je u Ondry měla taky, jen jsem je pak prodala, tak ale vím, že jsou super a kdykoli je můžu koupit), tak teď spíš vyčkávám, co bude vyhovovat a co ne a eventuelně ještě nějaký SIO (třeba od té PL) pořídím, kdybych se něčeho z toho výše zmíněného musela zbavit.