Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
7. bře 2014

@agnes88 kdybys chtěla ty noční PL zkusit, tak mají až do neděle poštovné zdarma jsem koukala.

milbaby
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
neu.sona
11. bře 2014

Ahoj holky, jdu si k Vám pro radu. Čekám teď dalšího prcka a zároveň ještě na noc látkuju staršího syna. Protože odmítám čtvercovky 😝 a Anavek mám 23 kusů, tak bych potřebovala poradit, co k tomu ještě pořídit pro novorozeně (ale bude mít určitě minimálně 3,5 kg a rychle poroste jako jeho bráchové) ?
Říkala jsem si sadu pop-in, ale nevím. .. Budu přebolovat pořád, dělám částečně i bezplenovku, ale co pořídit funkčního fakt nevím ☹.

Děkuji za rady 🙂

leeena_4
11. bře 2014

@neu.sona Já bych pop-in nedoporučovala. Už jste je měli? Synovi vůbec neseděly a po 1/2 roce začaly protékat. To, že neseděli není jejich vina, každá plenka sedne jinému dítěti a syn byl cvalda. Takže bych nejdřív jednu vyzkoušela, než bych pořídila sadu. Ale doporučila bych vícevrstvé plenky - bambusové od bambooliku, nebo Anavy - hodně sajou, M-ka od Anavy se dají používat klidně rok na kalhotkový sklad. Bamboolik má zase šikovnou kapsu v té vícevrstvé plence, která se dá dovycpat 😉

neu.sona
11. bře 2014

@leeena_4 Právě jsem je neměla a nemám s nimi zkušenost...

Vícevrstvé jsem měla od Anavy a nějak jsem jim na chuť nepřišla. Přijde mi, že to byl z nich snad největší balík ze všech plen a špatně se formovaly ☹

elana
11. bře 2014

@neu.sona ani já za PoP-In zrovna nekopu, jako saje slušně (ta bambusová verze, mikrovláknovou jsem nezkoušela, nemám ten materiál ráda, nevěřím mu a nemám s ním ani dobrou zkušenost), ale opravdu špatně sedí...ony nemají pružné ty pásky, takže z nich dítě hodně brzo vyroste v oblasti bříška.

já osobně bych pořídila buď AIO Bamboolik (mají teď nově s nepřišitou vkládačkou, což osobně preferuju-dávám ji navrch,ne do kapsy) a(nebo) nový SIO systém od Petit Lulu v kombinaci s PUL svrchňákama Bamboolik, se kterýma je kompatibilní. S obojím mám výbornou zkušenost, dcerka váží cca. 4.60kg-ale má už pomalu tři měsíce 😅 , a já s tím látkuju už nějakých 8 týdnů určitě -takže těch 3.50kg v tom už měla a fakt dobrý. Hezky sedí a parádně sajou.

leeena_4
11. bře 2014

@neu.sona chápu, né každý si vv plenky oblíbí. Tak třeba SIO systém od Bambooliku - ekonomicky výhodný - vnitřky stojí míň, než kalhotkovka a nasajou stejně, já s tím mám dobré zkušenosti.

neu.sona
11. bře 2014

@leeena_4
@elana díky holky, kouknu na to. předpokládám, že až se zajedeme, tak to potom bude ok. sušičku mám, tak jsou pleny hned suchý. Anavky jsou super, ale musela bych vykrást banku, abych si pořídila další kopu.
Čtvercovky jsou na novorozence asi nejlepší, ale když mě tak nebaví, jak se to musí skládat 😀

elana
11. bře 2014

@neu.sona právě kdo nemusí až tak koukat na peníze, tak mi na novorozence přijdou nejlepší ty SIO systémy. Savost je u toho prťouse většinou víc než dostatečná a přitom je to rychlý a pohodlný přebalování. Jinak ale jestli Anavy nebo Bamboolik nebo PL...to je finančně prašť jako uhoď, jako stále jsou Anavy asi nejdražší, protože si to zatím můžou dovolit jakožto nejzavedenější, ale ty další dva jim hustě šlapou na paty. Prostě za pohodlí se platí, dá se samozřejmě odlátkovat dítě ve čtvercích za pár stovek na celé období (nakonec my jinak látkovaní ani nebyli), ale je to (asi) opruz.

ivari007
11. bře 2014

@neu.sona Já být tebou, tak překonám odpor ke skládání čtvercovek. Pár týdnů se to vydržet dá a třeba i zjistíš, že to tak strašné ani není 😉 Novorozenecký sklad je asi fakt nejlepší varianta pro novorozence, mnohem líp se to dá kolem nožiček utěsnit než ty SIO systémy. A pořád přepírat svrchňáky to je horší než seskládat pár čtverců... Navíc si to můžeš seskládat dopředu, nebo to nauč manžela 😉 A jestli to budeš moct brzy kombinovat s Anavkama, tak do čtverců budeš přebalovat jen párkrát za den, než kalhotkovky doschnou. Mně teda ale přijde skoro zbytečný dávat novorozenci super savé pleny (bambusové, vícevrstvé), když bohatě stačí jedna čtvercovka. Musí se prát zbytečně často, protože pračka je hned plna, čtvercovek pobere mnohem víc...
Ale samozřejmě neposoudím, jak se novorozenecký sklad slučuje s bezplenkovkou...

katka31
11. bře 2014

Zdravím,
mohla bych vás poprosit co bych potřebovala koupit abych mohla malé dávat látkové plenky. Má už sice 7 měsíců, ale chtěla bych na ně přejít. Koukala jsem na stránky jedné prodejny, ale nevím vůbec co bych mohla si koupit. Jsou to stránky www.vbavlnce.cz . A hlavně kolik. Uvažují nad těma bambusovýma jsou více savé.
Děkuji

kikus8
12. bře 2014

Zdravím děvčata, chtěla bych se zeptat sice možná blbě, ale co je to ten systém SIO? Teprve studuju všechny plíny značky a typy ať vím co vše nakoupit pro mimi než bude na světě, takže další informace budou snad k užitku. Uvažuju nad značkama Bamboolik, Pop-in new gen a gaga pleny. Po přečtení diskuze asi i Anavy a od každého něco na vyzkoušení a potom se uvidí.

elana
12. bře 2014

@kikus8 to není blbá otázka...všechny jsme začínaly. SIO je zkratka od snap-in-one, tj. sepni dohromady. Je to vylepšená varianta AIO plen, které měly vkládačky napevno přišité do kalhotek (ještě se semtam vyrábí, např. GroVia dělá mimo SIO systémů ještě plné AIO pleny, jistě i pár dalších výrobců) a fungovaly tudíž úplně jako jednorázovky-plenka se po přebalení komplet hodila do kýble a pak do pračky. SIO systém je o něco ekonomičtější, protože počítá s tím, že někdy si miminko jen čůrne a vkládačka je jen vlhká, na kalhotky se to ani nedostane. Potom stačí prostě pouze odepnout vkládačku a vyprat tu, zatímco samotné kalhotky zůstanou čisté a připravené na další použití, tím pádem není třeba tolik kalhotek, kolik máš savých jader, ale výrazně menší počet.

kikus8
12. bře 2014

@elana aha takže je to to na co koukám já. To jsem ty typy Pop-in i bamboolik by to měl mít. Tak už jsem zase o něco chytřejší děkuji.

marecekavendulka
13. bře 2014

Ahoj,látkovací maminky 🙂 na základě doporučení mojí švagrové budem kupovat bambino mio.Chcem vzít celou sadu od narození po nočník,i když od toho mnozí odrazují.Prý je lepší plinky pak dokoupit.No ale já si nedám a nedám říct 😀

marecekavendulka
13. bře 2014

pak jsem ještě přemýšlela,že bych koupila vždycky startovací sadu,ale nvm,zda v ní nebývá málo plenek a kalhotek..musím to ještě propočítat..

janinek
13. bře 2014

@marecekavendulka celou sadu bych nebrala, spis bych z nejakeho eshopu vzala hodne ruznych znacek - ctverce, kalhotkove, AIO, SIO, kapsovky, vicevrstve, ruzne svrchnaky.

U sady od jedne znacky hrozi, ze diteti proste nesedne. Nebo sedne, ale ty budes chtit zkouset jine znacky a druhy.

Na zacatek bych poridila ctverce extra gramaz jako je libstat extra, mini svrchnaky, nejake bambusove vkladacky, separacky, vicevrstve anavy S ci bamboolik, snappi sponky a nejakou novorozeneckou AIO a kalhotkovku na paradu.

bamboolik
13. bře 2014

@marecekavendulka Vítám tě mezi látkařky 😀 Doporučila bych koupit také spíše několik kusů od každé značky a typu pleny. Ale chápu, že někomu vyhovuje, když koupí připravenou sadu a nemusí nic řešit. Taky jsem spíše tento typ. Máme připravenou takovou poloviční sadu - buď právě s tím SIO systémem nebo s VV plenami. Já mám raději kalhotkovky pro malé mimčo a pak SIO (AI2) pro starší. Jelikož jsme praktikovali BKM tak i na to malé mimčo jsme je využili maximálně.

bamboolik
13. bře 2014

@neu.sona ahoj, jak jsem psala při BKM jsem maximálně využila SIO (AI2) Bamboolik. Pop In nám bohužel seděli jen v určitých obdobích takže taky je zrovna moc nedoporučím. Na noc pak kalhotkovky. Ani čtverce ani a kalhotkovky při BKM přes den nejsou zrovna ideální.

bamboolik
13. bře 2014

@katka31 ahoj. většina eshopů má někde vypsáno kolik plenek je potřeba. My to máme také v sekci O Bamboolikovi a jinak mám takový přehled látkování, pošlu ti ho do zprávy.

marecekavendulka
14. bře 2014

@bamboolik ahoj,u nás hrajou roli samozrejmě i ekonomické důvody,ostatně kde dneska ne.Přijde mi,že nákup postupně vyjde dráž.no,zatím nerodím,tak můžu kombinovat,promýšlet,vymýšlet 😎 😎

marecekavendulka
14. bře 2014

@bamboolik co je BKM?

marecekavendulka
14. bře 2014

@bamboolik tipuju,že BezKalhotková Metoda 😀 😀

marecekavendulka
14. bře 2014

@bamboolik jj pošli pošli,děkuji 🙂

bamboolik
14. bře 2014

@marecekavendulka bkM - bezplenkova komunikační metoda 🙂

bamboolik
14. bře 2014

@marecekavendulka ono se ti to muže zdát ekonomicky výhodnější ale když pak zjistil, ze plenky nevyhovují tak te to od latkovani odradí a do dalších už nebudeš chtít jít pravé kvůli financím. Proto holky doporučuji raději koupit vice systému a značek na vyzkoušení. Neboj, akce se slevami budou. My treba mame vyhodne ceny na veletrzich.

marecekavendulka
14. bře 2014

jde mi z toho hlava kolem 😀

marecekavendulka
15. bře 2014

Milé zkušené látkařky,sestavila jsem si prozatím plenkovou výbavičku pro svou nenarozenou holčičku a od vás potřebuji poradit,zda je množství i kvalita mnou vybraných produktů dostatečná.Prosím,pokud mi něco chybí,nasměrujte mě.Děkuji. 😉 Takže: plenka AIO T-tomi-1 ks,AIO Bamboolik-1ks,TeenyFit (ta je dokonce od 2,5 kg 🙂 )-1 ks.Sada Bambino mio-testovací do 5 kg (1500Kč),separační vložky BM-160 ks za 185,flísové separačky Bamboolik,sada 5 ks za 89 Kč.
Vystačíme si s tímto i na noc,nebo jsou ještě nějaké spešl vychytávky na noční čurání?Ještě mám v plánu koupit několikero klasických čtvercovek a ty pak používat na ublinknutí,po hlavičku a jako vkládačky.

bamboolik
16. bře 2014

@marecekavendulka Nevím co ta testovací sada obsahuje, takže počet nehodnotím. Zpočátku miminko většinou kaká i v noci takže speciální savé plíny není třeba. Dokoupit stačí určitě později. Právě podle toho co si vyzkoušíš a co budeš chtít nového. Někdo přidá bambusové vkládačky, jiný raději kalhotkovku + vkládačky. Ze začátku je spotřeba větší a prala jsem každý den. V šestinedělí u prvního. U druhého jsme najeli na bezplenkovku, takže tam to bylo na střídačku.
Pokud chceš čtverce využít i na plenkování tak rozhodně kvalitní gramáž. U toho novorozence se ti to bude hodit 😀 Já tu mám teď vyřazené nějaké obyčejné z Vesny a ty jsou hned nacucané.

marecekavendulka
16. bře 2014

@bamboolik Děkuji ti za dpověď,no v tej sadě je 12 bavlněných vícevrstvých plenek a troje svrchňáky.sem se i koukla dneska na Youtube na dokument o plenkách,informaci není nikdy dost 😀