Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

filipatereza
16. bře 2014

Ahoj holky, ve středu 26.3. ve 14.00 na Praze 6 plánuju uspořádat setkání a posezení s povídáním o látkových plínkách. Budu mít i různé značky a druhy na prohlédnutí, osahání... Na co myslet při sestavování výbavičky, kolik čeho koupit do začátku... Vždycky jsem chtěla podobné setkání uskutečnit, ted se snad zadaří, tak se moc těším... Pokud byste chtěly dorazit, dejte vědět...

marecekavendulka
17. bře 2014

A nějaká přednáška v ČB nebude?

kikus8
17. bře 2014

Potřebovala bych radu jestli bude někdo vědět a doporučil by nějaký obchod buď v Ostravě nebo e-shop kde mají největší výběr plenek různých značek. Chtěla bych začít pomalu kupovat výbavu a nechci platit za každou plenku zvlášť poštovné a měla to rychle za sebou. Furt špěkuluju tak už se chci k něčemu dobrat. A ještě jedna věc je třeba lepší koupit od bambooliku nějakou testovací nebo denní sadu nebo raději jen samostatně plínu?

marecekavendulka
17. bře 2014

@kikus8 no vidím,že máme skoro stejnej problém 😀 taky kombinuju,spekuluju,kalkuluju 😀 stává se z toho posedlost!! 😀

filipatereza
17. bře 2014

@kikus8 Určitě doporučuju Veselé pleny, je zde asi největší výběr na trhu...

filipatereza
17. bře 2014

@marecekavendulka Třeba časem, až pojedu kolem...🙂 Zatím chystám toto setkání v Praze a už se moc těším. Už ted vím asi o pěti maminkách...🙂

janakad1
17. bře 2014

@ivca_doubek Přidám se s otázkou, jste s plenami Alva baby spokojená? Uvažuji, že je objednám také i s kamarádkou, ale ta mi dala červíka do hlavy, jestli nejsou ty pleny zdravotně závadné, jestli třeba mají nějaké atesty? Mně se teda zdají být fajn i kvůli té ceně. Díky za odpověď. Jana

ivca_doubek
17. bře 2014

@janakad1 Já byla maximálně spokojená, kluci nikdy problém neměli (což nebyl případ jednorázovek, z těch se hlacně Kubík osypal pokaždé). Jestli mají atesty nevím, ale prodávají se všude po světě, a myslím že třeba v USA by se bez atestu také prodávat nesměly.
Víc v IP

ivca_doubek
17. bře 2014

Jinak se omlouvám, jestli se mě na to už někdo ptal, do této diskuze už téměř nechodím (mám už děti odplenkované 😉 ) a upozornění mi nenaskočilo...

kikus8
17. bře 2014

@filipatereza díky omrknu to.

elana
17. bře 2014

@kikus8 a ještě ekopleny.cz. Taky skvěle vedený eshop se širokým sortimentem a majitelkou látkařkou, která poradí.

monaabaki
18. bře 2014

Chtěla bych se zeptat s jakými Fleece svrchňaky jste spokojené? Anavy, naopak daipa, totsbots?
@janakad1 koncem měsíce by mi mělo přijít nekolik alvababy plenek, tak pak můžu hodit info. 🙂

marecekavendulka
18. bře 2014

tak já holky objednám od všeho kousek,rozumně..platí poměr cena-kvalita?mně se totiž strašně líbí jedny plenčičky AIO,ale bojím se,že budou méně kvalitní,protože stojí jen asi 300 kaček,jedná se o T-tomi.

vesele_pleny
18. bře 2014

Ahoj, mrkni tady na naše stránky. Moc ráda s vybavičkou poradím.

marketa11112
20. bře 2014

prosim o radu. jak to resite na cestách, pokud pouzivate separacni plenky, které se vyhazuji, pokud jsou pokakane? tedy jak vyhazujete , skladujete . a i doma? behate s kazdou do popelnice? dekuji

elana
21. bře 2014

@marketa11112 já je teda splachuju do záchoda (pokakané), počurané házím do koše, někdy taky do záchoda, jak se mi zrovna chce. Neperu je nikdy.

marketa11112
21. bře 2014

dekuji. ja jen nekde cetla, ze nektere lze a nektere nelze splachovat . ale pravda je, ze je to nejjednodussi. 🙂)

veronila
21. bře 2014

@marketa11112 pokakane separacky se splachuji a pocurane taky, i kdyz nektere holky je pry perou a pouzivaji znova...
O tech, ktere nejde splachnout jsem zatim neslysela. Nemyslela jsi ale separacky, ktere se perou a pouzivaji porad? Flisove nebo hedvabne?

marketa11112
21. bře 2014

nene, flisove se samozrejme perou. vim. 🙂) jen nekde na diskusi jsem cetla, ze se muze od vyhazovani separacek ucpat wc. proto se ptam :--)) a jak na cestách? skladujete v pytlicku ci kazdou zvlast hazite v pytlicku do kose? třeba u lekare ci při prebalovani venku 🙂)

vesele_pleny
21. bře 2014

Kdybych nebyla u přístupu vody, koše, dala bych ji do pytlíku a pak to doma uklidila. Jinak třeba popolini se dají splachovat. Já to dělala ale jen na návštěvách, protože doma máme úzké trubky. Tak pro jistotu. Pocurane jsem prala. Opravdu existují i takové, které se splachovat nedají. Mělo by ti byt napsané na obalu...

bamboolik
24. bře 2014

@marketa11112 záleží z čeho jsou vyrobené. Pokud je to přírodní celuloza tak se můžou splachovat, pokud je to umělý materiál tak nemají - je to na nich napsané.

marketa11112
24. bře 2014

@vesele_pleny moc dekuji za odpověď 🙂

marketa11112
24. bře 2014

@bamboolik moc dekuji 🙂) az budu kupovat baleni sama , tak si to uz prectu. jen jsem dostala par rozbalenych k pleneckam, tak jsem tapala. takze radeji vyhodim jinak 🙂) nepoznam z ceho jsou. dekuji

ivetapo
26. bře 2014

Maminky, mám na Vás dotaz. Mám dvoje jednovelikostní kalhotky od značky Mommy's Touch a nemohu přijít jak se zmenšují, nemáte některá s touto značkou zkušenosti? Děkuji

ameliejulliette
28. bře 2014

@ivetapo Máš na suchý zip nebo patentkové?

ameliejulliette
28. bře 2014

@ivetapo Tak jsem pohledala oboje a: u těch na SZ se odepne ta malá vložka a předek pleny se ohne směrem ven, je tam pruh oček suchého zipu a o ten se pak ty ucha zapínají, ty na patentky se zmenšujou jen o málo (ale stačilo nám to), určitě jsi to dělala dobře, jen se Ti to nezdálo 😀 , sepnou se dvě spodní řady patetnků na předním díle (4 patentky) a na těch uchách se zahnou do trojúhelníku ty spodní rohové patentky (zůstane tím pádem jen jedna řada použitelných patentků na uchách, stejně jako na předním díle). Snad je to pochopitelné 😀

ivetapo
28. bře 2014

@ameliejulliette mám patentkové, to jsem neuvedla, omlouvám se. Bohužel, ani tato varianta není pro naše plenky vhodná ☹ spodní rohové patentky nemám kam upnout, nemám totoiž druhou potřebnou část, kam ten patentek upnout a na předním díle mám dvě řady patentků a všechny stejné, takže taky nemůžu nic k sobě sepnout. Snad jsem to taky napsala pochopitelně 🙂

ameliejulliette
28. bře 2014

@ivetapo 😀 Jo, máš prostě úplně jiné plenky, než o kterých jsem psala já 😀 Tak snad někdo jiný 😀 😉

ivetapo
28. bře 2014

@ameliejulliette Ale děkuji 🙂