Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

summerca
24. dub 2014

Ahoj holky, můžete mi prosím napsat, na jaký program v sušičce sušíte klasické bavlněné čtvercové pleny, aby se vám celé nezkrabatily a nevlnily? Zároveň se tím dost zmenší (asi o 3cm na každé straně) a z toho novosklad asi fakt neudělám... 😒 nehledě na to, že miminku to nebude moc příjemné...? Zkoušela jsem snad už všechny programy od bavlny po hedvábí/krajku, různě nastavovala doplňkové min,med,max funkce, ale pleny vytahnu buď suché a varhánkové, nebo nedosušené. Chtěla jsem je používat rovnou ze sušičky bez dalších úprav jako žehlení nebo dosušování na sušáku. Všichni si je chválí, tak nevím, co dělám špatně 😠 Zkoušela jsem na Libštátských (normální kvality) a Kikko Lux s vysokou gramáží. Vím, že na štítku mají symbol"nevhodné do sušičky", ale to má plno věcí a podle toho by se tam nemohlo dát nic. Máme sušičku AEG Lavatherm 75470IH1CS. Díky moc!

janinek
25. dub 2014

@summerca Kolik tech plen tam mas a co dalsiho k nim?

marecekavendulka
25. dub 2014

prosím je někde obrázkovej návod pro takovýho pitomečka jako sem já jak dělat sklad ze čtvercovek? 🙂 🙂

janinek
25. dub 2014

@hildegarda_terez Svrchnaku je potreba tak 3-5/ Vlnacky jsou sice super, ale kdyz se pokakaji a tu u novousu nastava casto, tak pak dele schnou, eventualna dalsi lanolinovani, takze jedny vlnaky a jedny nahradni PULky je na plne latkovani malo. Jinak PULky naopak schnou rychle a jdou vyprat pri nejhorism v ruce i.

1) jake ctverce mas? Jinak pocet je ok. Ty zavazovaci - tam nekomu vyhovuji, nekomu ne, zavazovani je nekdy u mrskajiciho se mimca hodne narocne, ale to poznas az z praxe.

2) ten vlneny pruh ja davam spis mezi nocni plinu a vlnaky, ale ja mam dceru 21. Ale vyzkousej, treba ti to bude fungovat. Osobne tipuji spi sne, protoze mne teda dcera procurala i kalhotkovku a do stran a vsude, takze tam by pruh zavazovacku nezachranil.

3) Ja si ji koupila u nas v UK, rikali tomu vlnena vkladacka, ale jde to proste uplest z merino vlny bez superwash, staci sikovna babicka,

4) To, co mam ja, je uhackovane z merino vlny http://www.bumbini.ca/item/Punkin_Butt_Woolly_L...

summerca
25. dub 2014

@janinek Zkoušela jsem sušit plnou várku jen samotné pleny, pak s dalšíma kojeneckýma věcma a nakonec jsem testovala už jen čtyři pleny samotné na různé kratší programy. Výsledek vždycky stejný. Když nepřekročím množství kg, tak by to nemělo mít vliv, ne?

janinek
25. dub 2014

@summerca Mne jen napada, ze susit ctverce s kalhotkovkami mzu ebyt horsi, kdyz jsou ruzne tluste latky, ale jestli tma motas samotne ctverce, ja bych asi zkusila spis 'nizsi' vikend, ze to je rovne, tenke. Vyndas to pak hned?

summerca
25. dub 2014

@janinek jojo, hned vytahuju ven. Nenapadlo by mě,ze když je to 100procentní bavlna,že s tím bude taková potíž, ostatní bavlněné věci jsou ok a krásne nadychane.

luciafff
28. dub 2014

Ahoj holky, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chystám se koupit látkovou výbavu. Čekáme první miminko, takže v tom nejsem vůbec zběhlá...
Pořád nevím jestli mám objednat čtverce KIKKO LUX a nebo Libštátské extra kvality... máte s nimi zkušenosti ? Pak bych chtěla pokračovat v SIO systému Petit LULU.

Co tomu říkáte ? Budu ráda za každou radu 😎

mmiirrkkaa
28. dub 2014

@luciafff Já měla kikko lux, ale dle mého časem celkem zhrubly, takže příště bych volika libštát extra. Nicméně vyzkoušené nemám, ale recenze mají všude pozitivní 🙂

teeerez
28. dub 2014

Ahoj, uz to tu urcite nekde padalo, ale vlakno je skutecne dlouhe, tak prosim omluvte urcite milionty dotaz na:

Kalhotkové vs Kapsové - jake mate radeji? To se da tato plinka a pres ni svrchni kalhotky?
AIO - rozumim tomu dobre, ze se da jen tato plinka, do ni separacka a je hotovo? Jak je to pak s pranim? nekde jsem zahledla, ze jen na 40°, coz se mi moc nepozdava....... kdyz se pleny nezehli, nehrozi preci jen nejaka bakterie?
Velikost - k AIO jsem dosla zejmena z obavy z nutnosti extendoru, je to tak ze skutecne nejsou o moc vetsi nez jednorazovka?

Radeji bych jela na jednorazovkach, ale ekologicky duch ve me trva na alespon kombinaci s latkou - ta tuna odpadu je moc 🙂 Hlavni je pro me ale to pohodli, takze si trochu hledam variantu, ktera me k nim nejvice priblizi ....

Dekuji Vam predem kdo odpovite 🙂

janinek
28. dub 2014

@teeerez
Kalhot X kapsove je asi na osobni preferenci, bambusove kalh a PUL svrchnaky jsou nejjistejsi kombinace proti proteceni. Kapsove, kdy je vlastne PUl kapsa, co se vycpe, mas jen jedno jsiteni. Ale na kapsove neprijdou svrchnaky. Pokud nejde treba o nocniho bamboolika, to je kapsova kalhotkova. Takze v praxi treba kalhotkovy a PUL das na delsi dobu jako je delsi vylet, doma das neco stihlejsiho, kdyz muzes casteji prebalovt a nevadi tolik eventualni nehoda.

AIO je vse v jednom, tak se da separacka, eventualne vkladacka navic na zvyseni savosti, zalezi na konkretni AIO. Osobne pliny, co maji doporucnei prat na 40, nekupuji. Jen ty na 60, tam je zaruka kvality, ze to prani na 60 vydrzi. Pocurane plinyk staci prat na 40, ale pokakane potrebuji 60.

Extendor a velikost AIO, zase zalezi, jak ktera, ale AIO jsou vetisnou stihlejsi nez kalhotkovka a PUL svrchnaky. Ja extendory mco nepouzivam, dcera nosi mMrks&Spencers, Carters (nej na latkovky, dlouha stihla bodyna), GAP a Pleas / Schiesser. To pak bude smit v oku, co sedne a co ne.

Jinak vseobecne je lepsi vyzkouset vic znacek a druhu, kazdemu vyhovuje neco jineho, na zacatek je nejjednodussi poridit ctverce libstat extra, nejake vicevrstve, novorozenecke PULky tak 3-5 kusu a nejakou kalhotkovku, AIO, kapsovku na paradu treba. Mam dobr zkusenosti se znackami Anavy, Bamboolik (ceske) a Blueberry, Bum Genius a Tots Bots (cizi).

Jinak s latkou tolik rpace navic neni, ja kazdy druhe az treti den peru, tedy pere pracka, takze pak jen povesit za 5-10 minut a 5-10 minut skladani. Pokakane plenky je treba predeprat v ruce, douud neni tuhy bobek, co se jen sklepne, tak to par minut zabere, zalezi na vykonnsoti ditete 🙂

ameliejulliette
29. dub 2014

@teeerez Já si teda ani AIO nedovedu představit bez extendoru... Ale po zkušenostech s extendory bych je asi používala, i kdybychom nelátkovali 🙂 Bodyčka pak vydrží o dost déle 😉 A koupit se dají v různých barvách, tak mi to nepřijde ani nijak neestetické 😉

herminka
29. dub 2014

@teeerez Záleží na proporcích dítěte, já jsem extendor téměř nepoužila, mám děti s delšímu končetinami, takže bodyčka sedí dobře i s látkou (používám čtverce a kahotkové Anavy). Naopak se mi často stává, že body je ještě na těle dlouhé dost, ale jsou krátké rukávy.

plenkacek
29. dub 2014

@teeerez Ahoj, ještě k těm typům plínek. V poslední době jsou stále oblíbenější plenky vše v jednom, kam se savá vnitřní plena připíná ke svrchním nepropustným kalhotkám. to má několik výhod:
1) snadné použití
2) ekonomické - lze mít více savých částí a svrchnáčků méně a jen přepínat vnitřní pleny. Navíc ty PULsvrchnáky se neničí tak častým praním jako v případě kapsovek nebo aio všitých.
3) obecně spolehlivěji drží vše uvnitř než kapsovky (ale záleží i na konkrétním střihu...)
4) obvykle rychleji schnou, jsou z více odepínatelných vrstev
jsou např. tyto značky: Bamboolik, Pop-in, Grovia, Anavy, Popolini...

Ad. extendory - dá se i bez nich, ale je to pohodlnější, zvláště je-li bodynko již po jednom dítěti a ztratí původní tvar... zvláště pak tmavé nezašpinitelné 🙂 body s krátkým rukávem vydrží velikostí mnohem déle.

Ad. teplota praní - obvykle se pleny perou na 60, tato teplota se již naprosté většině bakterií nezamlouvá. Na 40 lze prát v dezinfekčních prostředcích, např. MioFresh.

Pokud byste chtěla poradit více, obratte se na mne prosím na mailu info plenka-czech.cz, ráda Vám pomůžu s výběrem... 😉
No a jestli byste chtěla pořídit plenky levněji, tento týden (do 4.5.) máme spoustu zlevněných plenek v rámci mezinárodního Týdne opravdových plen.

hildegarda_terez
29. dub 2014

@janinek Díky za odpověďi 🙂
Jinak čč mám 30 libštát extra + 10 "osušek" z Ikey. S tím možným problematickým zavazováním počítám, kdyžtak holt bude novosklad se snapkou a PULky + případně vkládačka z ručníku (musím ještě našít). Ty tedy každopádně ještě dokoupím nebo zkusím popůjčovat, jak radíš 🙂
Jo, tu vlnu jsem teď o víkendu koupila 100% hustě tkanou, válcovanou - prodejce teda přímo nic na pleny nevěděl, ale říkal, že tuhle používá na plášť a voda mu po tom dost dlouho stéká..Když ji ještě nalanolinuju, měla by držet - uvidíme jak s tím protékáním přes okraje...
Hu, jsem na to vlastně zvědavá na celé a doufám, že to dám a neskončím u papírovek .-D

elana
30. dub 2014

celkem vše bylo řečeno, já jen dodám, že @teeerez já látkuju druhé dítě a extendor nevlastním ani jeden jediný.

co se AIO a kapsovek týče, tak ty s všitou vkládačkou nepoužívám vůbec, kapsovky kupuju pouze s flísovou dotykovou vrstvou (teda jednu bambusku mám, neodolala jsem vzoru) a vkládačky dávám navrch, fungujou mi tak trošku jako SIO systém, kdy pouze počurané peru jen na 40°C a šetřím si tak PUL, zatímco vkládačky jdou normálně na 60°C. Ony AIO/kapsovky nejsou samospasitelné, mají výhody (krásné, štíhlé...), ale i nevýhody, ta savost je prostě vždy! nižší než u kombinace kalhotková plenka+svrchní, takže třeba "kapsovat" na noc, to bych fakt neriskovala.

u značek myslím že tu nepadla Petit Lulu, tam doporučuju fakt kouknout na jejich nový SIO systém, je senzační, použitelný už od novorozence (vyzkoušeno).

andelka
30. dub 2014

Já jsem zas opačný případ, látkovala jsem dvě děti po sobě (asi 2m dohromady) a extendory mám čtyři 😅
Kalhotovky mám Tots bots a Bum genius, a používám je normálně, vkládačky dovnitř.
Kalhotovky mám bambusové, na to pul svrchní kalhotky. A separačky flísové.
Kdybych si měla znova dělat výbavičku, tak z kalhotovek, pulek a kapsovek. Ty jsem používala nejvíc a nejdéle.

teeerez
30. dub 2014

Dekuji vsem za odpovedi, ted jsem neodolala a objednala prvnich par AIO no, ryze podle vzoru :D a pak uvidim, jak to pujde ... a zacnu se poustet dal 🙂

katyxq
2. kvě 2014

Chcete začít látkovat, ale nevyznáte se v typech plen, nevíte, kolik čeho koupit, jak plenky skladovat a prát, v čem prát, jak rychle plenky schnout, které značky jsou kvalitní, která značka sedí hubenějším dětem a která buclatější, bojíte se, že do toho miminko nezamotáte? Pak vás zveme do skupiny Látkovácí poradna https://www.modrykonik.cz/group/6358/detail/

sonka.77
11. kvě 2014

Ahoj holky, prosím o radu. Chtěla bych mojí sedmiměsíční holčičce (70 cm a 7 kg) koupit vlněné svrchní kalhotky. Zatím nejvíc se mi líbí tyhle http://www.branakdetem.cz/vlnacky-natahovaci-di... ale zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti. Zda jsou lepší tyhle s nohavičkami a nebo ty kalhotkového střihu např. http://www.branakdetem.cz/vlnacky-na-suchy-zip-... , jaké mají výhody a nevýhody. S jakou značkou jste spokojené, jakou používáte lanolinovou kůru. A taky jakou koupit velikost, aby vydržely co nejdéle. Díky moc. Doteď používáme pouze PULky.
@katyxq @elana @plenkacek @janinek

filipatereza
12. kvě 2014

Milé maminky, 27.5. v úterý od 18.00 se bude konat další a na delší dobu poslední (blíží se mi termín porodu🙂 setkání a povídání o látkových plenkách na Praze 6, tentokrát v klubovně kmene Walden v ulici Zikova 7, přímo u výlezu z metra Dejvická. Budu mít na ukázku různé druhy, značky a typy plen. Ukážeme si sklady ze čtvercových plen, z vícevrstvých. Plenky kalhotkové, AIO i SIO různých značek. Plenky noční. Údržba a praktická stránka látkování. Kolik čeho do výbavičky...Další doplňky a alternativy jako jsou přebalovací podložky, vložky do podprsenky, alternativy vlhčených ubrousků Pokud byste se chtěly přijít podívat, jste vítané, jen se dopředu nahlašte na tereza.chmelova@email.cz...Setkání podpořil eshop Veselé pleny, pro ty, kteří budou mít zájem, je připravená i sleva na nákup...

elana
14. kvě 2014

@sonka.77 já jedu taky v PUL, na noc jsem teď pořídila flísáky od Anavy, ale zatím jí úplně stačí SIO od Petit Lulu, takže ještě počkám, až to bude na kalhotkovky...ono je to i fakt objemné. Nicméně kamarádka látkuje 100% pouze ve vlňácích, má právě ty Disany s nohavičkou a je moc spokojená, kdyžtak se můžu optat na podrobnosti, lanolin vím, že bere z lékárny, budu s ní v pátek, tak kdyžtak se zeptám.

plenkacek
15. kvě 2014

@sonka.77 Milá Soňo, natahovací vlňáčky Disana jsou myslím výborná volba. My je používali a i spousta našich zákaznic si je moc chválí. Jsou velmi pohodlné - nikde žádný suchý zip atd. My jsme je dávali zejména v noci, ale třeba jedna moje kamarádka i během dne. A ptáte si i nevýhody natahovacích - jedině snad horší manipulace, když je miminko pokakané a něco na ně prosákne přes plínku. Jinak jsou opravdu veeelmi pohodlné. Velikost? Doporučila bych Vám spíše větší, jestli je holčička baculatější, možná už i 86-92, ale jestli je štíhlejší, tak raději ještě 74-80. Hezký den🙂

zlatelevizeedna
15. kvě 2014

@sonka.77 já mám nejraději longies nebo shorties od Babyidea.

duzame
16. kvě 2014

@sonka.77 Já se chystám na tyhle:http://www.latkovani.cz/latkovani/eshop/3-1-Plenky-pod... 😀

marketa11112
16. kvě 2014

@ameliejulliette prosim, kde mohu objednat extendory? dekuji

duzame
16. kvě 2014

@marketa11112 Většinou všude, kde látkové plenky, tuším v sekci doplňky k plenkám, nebo tak něco. 😉

elana
17. kvě 2014

@marketa11112 myslím že jsem je viděla na ekopleny.cz, ale už je to delší doba, tak nevím, zda pořád mají.

marketa11112
17. kvě 2014

dekuji, mrknu.

lili1986
18. kvě 2014

Ahoj já jsem zase zkošela pleny emmi one size a taky super dělaji super vzory a super sedí jen mě odradil ten smrad emoticon Dala jsem se zpět na jednorázovky emoticon Snad mě nezavřou že jsem jim stáhla pleny z e-shopu emoticon jen doporučuji. www.emmi-shop.cz