Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkasv
12. srp 2014

Holky ve spolupráci s Bamboolikem jsme vyhlásili soutěž
https://www.facebook.com/events/419112198226914...

pro 110,125,150 registrovaného na webu tričko pro dítě zdarma 😀 tak šiřte a kdo chcete tak se nezapomeňte registrovat, jo to tričko je dle vl.výběru 🙂

zilinkaz
12. srp 2014

Tak já myslím že jak jde člověk do látkovek lepší je fakt něco kvalitnějšího. http://www.mamaja.cz/latkove-pleny/ toto mám já. Jednorázově je to větší investice, ale jak se říká když někdo kupuje lacino kupuje většinou dvakrát 😝

evaamy
13. srp 2014

Ahoj, budu chtít od narození latkovat, chci se zeptat jaký typ oblečení tedy koupit? S čím se to přebalování líp praktikuje a jestli se do toho ty latkovky vejdou. Bodycka, overaly, dupačky? Nevyznám se v tom

andelka
13. srp 2014

@evaamy mně se nejvíc osvědčily bodyčka s extendorem a polodupačky. Dupačky občas dělaly problém.

bamboolik
13. srp 2014

@evaamy Ahoj. Já jsem extendor používala minimálně. Kupovala jsem větší velikost bodyček. Některá seděla i delší dobu. Třebaco měli v Lidlu a Tescu nám seděla pěkně. U dupaček pozor aby nebyly úzké.

vercik83
15. srp 2014

Ahoj holky,taky jsem se rozhodla pokusit se latkovat a chtela bych radu,zda myslite ze mam ok vybavu (nakoupeno prevazne bazarove,na vyzkouseni). Chtela bych na zacatku klasicke ctverce a ev zkusit vv ale asi hure schnou.mam 30 plen extra libstak,20libstak,5 starych po nas,2x vv avavy M a 1x S, 1xzavaz.disana a hemphour,svrchnacky thirsties jednovel.,IV organic S a bamboolik.jo jeste mam 3xhaipadaa pastelka,ale je to nejak tvrde.na ty zavazovaci a pastelku budou pasovat moje svrchnacky?ta haipa je nejaka velka,chtela jsem ji misto kalhotovek k doktorovi a tak zda se osvedci.dekuju za rady

vercik83
15. srp 2014

Jeste bych podotkla ze susicku nemam,jinak bych mozna sla do kalhotovek...

andelka
15. srp 2014

@vercik83 taky nemám sušičku a kalhotovek jsem měla plno. Stačí jestli máš sušák a topení (plus já v létě balkon).
Pastelky jsou hrubší, ale stačí promnout, ošuchat o sebe a změkčí se. Já je používala nadoma. Vícevrstvé plenky většinou jako jádro do kapsovek nebo narovno. Měla jsem stejné svrchní jako ty a neměla jsem problém s žádnýma plenkama. Určitě ale i bez sušičky bych do nějakých kalhotovek a kapsovek šla, hlavně na ven a k doktorovi.

vercik83
15. srp 2014

@andelka dekuju,tak ja jich par poridim,doma ctverce staci.a jake kalhotove ti vyhovovaly? Libi se mi petitlulu,ale maji jen suchace myslim,anavy budou asi nejvic univerzalni vid.ty kapsove mi nejsou moc sympaticke jak se to tam zasouva. mimochodem,mas rada sve jmeno neni-li to teda nick, premyslime tak pojmenovat mrnouska kdyby to byla holka 🙂

andelka
15. srp 2014

@vercik83 kalhotkové vyhovovaly od miminka do 2let, takže super. Měla jsem spíše patentkové. Anavy, ale i jiné, šité na zakázku. Je hodně dobrých značek teďka. Petit lulu si chválí. Já už ty nové moc neznám, měla jsem hodně plen po starším. Kapsovky jsme milovala, rychle schnou, a dovnitř dáš cokoliv. A fungují pak jako AIO.
Je to nick, ale běžně na Andělku slyším, je to moje druhé křestní jméno 🙂 Oficiálně ho nepoužívám, ale mám ho v křestním listě. Po babičce.

vesele_pleny
18. srp 2014

@vercik83 Moc hezké kalhotkové plenky jsou i Unuo. Petit Lulu dělají jak jednovelikostní tak novorozenecké... Pak hodně chválené jsou i Anavy...

vercik83
18. srp 2014

nakonec jsem koupila na bazárku Anavy AIO, vlastně je to spíše SIO systém. Já moc nechápu proč se ty kalhotkové pleny dělají ve všech možných barvách a vzorech, když pak se přes ně stejně dávají svrchní kalhotky:.o)

pampeliska1
19. srp 2014

@vercik83 aby to bavilo maminku 😀 a v létě svrchní moc nepoužívám (když je faakt horko), tak si ty barvičky užijí i ostatní 😀

xvitk101
24. srp 2014

Ženy, látkujete tu některá v Německu? Za pár dní se tam stěhujeme a já přemýšlím, jestli ještě koupit separačky případně další svrchní kalhotky tady. V rychlosti jsem zkoušela něco hledat, ale německé weby jsem nenašla. Jinak nám vyhovují nejvíc klasické čtvercovky narovno a Thirties duo wrap. A mám objednanou sušičku, tak se těším, že odpadne sušení, které teď v létě bylo bájo.

petrushkaa
24. srp 2014

@branakdetem2 budete mít v Brně na prodejně teď ty nové vzory od Petit Lulu? uvažuji, že bych si nějakou tu krásu pořídila, když to tu tak čtu

suchedupky
25. srp 2014

Zdravím všechny látkařky! Přihodím sem svou zkušenost s látkovými plenami. Už v těhotenství jsem se do látkových plen zamilovala. Studovala jsem je několik týdnů až měsíců. Když se mi ale narodila dcera, byla jsem z látkových plen hrozně zklamaná. Čtverce jsem hodiny drhla v umyvadle a stejně nebyly po vyprání čisté. Malá kakala u každého jídla (pití 🙂 ) a pila asi co hodinu. S každou mokrou plenou bylo mokré i oblečení. No prostě zoufalství. Tak jsem přehodnotila svůj látkovací systém, nakoupila jinou výbavu a látkovky miluju. Teď dělám osvětu kde můžu a udivuje mě, když některá maminka v mém okolí nelátkuje (jak to může svému dítku udělat??? 😀 ). Takže koho látkování zklame, stejně jako mě, nezoufejte. Jde jen o to najít to nej pro vašeho prcka, a že něco sedí ostatním, neznamená to, že to bude to nejlepší i pro vás 😉

emiliii
31. srp 2014

Ahoj děvčata,můžete mi prosím doporučit bambusovou čč,která nemění tvar?Četla jsem,že kikko se strašně srazí.Děkuji

evaamy
1. zář 2014

Myslíte, že když budu sušit pleny v koupelně, kde neni okno, tak mi to tam bude smrdět? Máme 2kk a už tak tu mám věčně rozloženy sušák, tak přemýšlím, kde bude ten druhy s plenama.

andelka
1. zář 2014

@evaamy myslím že to smrdět nebude, když necháš otevřené dveře..já ale v koupelně suším výjimečně, mám 2+1 a sušila jsem vždycky na jednom sušáku, případně jsem měla takový malý přídavný na topení. Když toho bylo víc, dvě děti, víc prádla, tak jsem začala dávat věci do sušárny v domě, ale do té doby jen balkon a v bytě.Obvykle jsme jeden den prala prádlo a druhý plenky, a nějak to stíhalo poschnout. To co trvalo dýl putovalo na malý sušák a na velký zas nové.

barry111
1. zář 2014

ahoj, rozhodla jsem se pro látkování, nyní jsme 32t, ale teď se topím v tom, jakou značku vybrat, poraďte. Zatím nakoupím jen na zkoušku, ale nechci zbytečně hodně zanček. Je to pro mě zatím dost složité - kombinace jako fleesáčky, vlňáčky... vystačím si pouze s kalhotkami a vkládacími plenkami případně separačkami? Líbí se mi gaga´s svrchní kalhotky, a nebo ještě bamboolik, tam se mi ale zdají pořizovací náklady větší - do plen se dávají vkládací pleny a ještě krátké pleny za vyšší cenu než gaga´s nehledě na velikostní rozdělení.

Budu ráda za vše názory pro laika prosím 🙂

elana
1. zář 2014

@barry111 mezi Gaga a Bamboolik rozdíly opravdu jsou, pominu-li že Gaga jsou "Čína", tzn. podobné plenky koupíš na ebay za cenu pod 100kč, zatímco Bamboolik je atestovaný v ČR do poslední nitky, šijou ho české švadleny a navrhují české látkující maminky, tak zásadní rozdíl je v savosti. Bamboolik má vkládačky (a celý systém) bambusový, zatímco vkládačky v Gaga plenkách jsou z mikrovlákna. Odhlédnu-li od osobní antipatie k tomuto materiálu (trhá nehty a je nepříjemný na dotek, aspoň teda pro mě a neodpustím ho ani tak renomované a drahé značce jako je třeba Blueberry), tak prostě savost je výrazně nižší než bambus. Ono prostě vždy je něco za něco, asi mě nenapadá značka, která by za vyšší pořizovací cenu nenabízela něco "navíc", ta by se moc dlouho neudržela. Bohužel-nebo bohudík, není plína jako plína.

jinak svrchní kalhotky a vpínací savé vnitřky se označují jako SIO systém. U nás asi nejlepší dělá Bamboolik a pak Petit Lulu. Je to hodně savé, ale pro novorozence někdo říká, že nepříliš vhodné, protože tudy utíká vaječina. Já mám zkušenost jinou, látkovala jsem s nima malou od narození a nějaká kalamita se mi nikdy nestala. Systém Bamboolik se dá koupit celkem dobře na bazaru, nebo pokud se Ti bude chtít v říjnu (začátkem, tj. ještě před Tvým TP 🙂 ) do Prahy, tak bude veletrh a B. mívá poměrně dost výraznou veletržní slevu na svoje výrobky, tak můžeš pořídit tam a nechat si celý systém vysvětlit a ukázat.

elana
1. zář 2014

@barry111 jinak teď koukám, že jsi z Trutnova. Pokud se nepletu, v relativní blízkosti je Jablonec nad Nisou, tam sídlí taky skvělá značka (už mnou zmiňovaná) Petit Lulu. Tak se můžeš domluvit rovnou tam, vše vidět, nechat si vysvětlit, nakombinovat a rozhodnout se.

leeena_4
1. zář 2014

@petrushkaa v Brněnské Bráně by tento týden měli být 3 starší kousky SIO od Petit Lulu 😉. Nové zatím ne.

@xvitk101 Značka Popolini je německá a separačky mají kvalitní 😉

evaamy
1. zář 2014

@elana ahoj, prosím o odkaz na ten veletrh. Nebo datum a místo, děkuji!

barry111
1. zář 2014

@elana moc díky. 🙂

sonka.77
1. zář 2014

Ahoj holky, prosím o radu. Mám desetiměsíční dcerku a v poslední době má ráno plínu tak mokrou, že by se dala ždímat. ☹ Nemám žádnou noční plínku, ale dávám vkládací pleny do čč nebo do kalhotkovek Anavy. Skoro si říkám, zda na noc nepřejít na papírovku, ale ta občas proteče, když malá spí na boku. Jak to řešíte vy, můžete poradit konkrétní značku noční plenky pokud je využíváte a jste s nimi spokojené? Fleecové separačky jsme zkoušely, ale ty malé způsobují opruzeniny. Díky.

petronellka1
1. zář 2014

@barry111 Ahojky my používáme gagačky už 2 měsíce a sme moc spokojení. Sem tam se stane nehoda, ale většinou je to mou chybou, že sem zapomněla skontrolovat jestli nekouká vkládačka a nebo sem nedotáhla gumičky u nožiček. Takže já je doporučuji 😀

petrushkaa
1. zář 2014

@leeena_4 díky, no já sháněla právě ty nové kalhotové plenky, co má petit lulu, nakonec jsem se stejně neudržela a objednala u nich přímo na eshopu. Je škoda, že se PL nedá v Brně ani Praze moc nikde ošahat, přitom sou to super plíny.

Na For Babies snad seženu zdarma vstupenku, těším se, až si ošahám další plínky od PL naživo, ale možná bych tam raději neměla chodit :D

janinek
1. zář 2014

@sonka.77 Chce to nocni kalhotkovou plinu jako bamboolik, anavy, ja mam hodne rada tots bots bamboozle stretch, do ktere dam dlouhou vkladacku od bamboolika a jednu kratkou bambusovou jeste, to mam teda na dvouletou dceru. Ale ctverec s vkladackou je na noc malo. Jeste zkus treba vicevrstvou do kalhotkovek, jestli se ti vejde,