Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kajalka
4. lis 2014

@mrabbit Kalhotkový plínky jsem nedávala - časem jsem dokoupila noční bambooliky. Miminku jsem dávala čtverce, z počátku novosklad, tak po měsíci mě to přestalo bavit a dávala jsem na rovno. U nás se kakalo při kojení, tak jsem mu nechávala holej zadeček a pod ním jsem měla plínku. Teď bych šla do motýlka joli petit.

sarkar
21. lis 2014

Holky, malá už je skoro bez plen (jen na noc jednoráz), mám tu koš čtvercovek co si schovám na látkování druhýho, a přemýšlím, jestli je po první dceři nějak vybělit nebo lépe "připravit"...pleny jsem vždy akorát prala na 60 v mýdlovém slizu, tak přemýšlím, že bych je zkusila vybělit (ale mám tu jen Savo) a pak několikrát přemáchat a vyprat na 90, nebo myslíte, že to přeháním? Je fakt, že po druhém mimču budou stejně asi hned zničené od vaječiny ☹

andelka
21. lis 2014

@sarkar já jsem s plínkama nedělala nic extra a v pohodě vydržely na další dítko. Ale já je mám celkem brzo po sobě, 3 měsíce jsem plínkovala oba. Já bych je jen dala jednou na 90, vyžehlila a fertig.

sarkar
21. lis 2014

@andelka tak asi jo 🙂 Já mám tendence všechny věci, který nebudu chvíli potřebovat pečlivě "zazimovávat", i když kolikrát je to asi zbytečný. Tak já se na to vykašlu, stejně budu muset vytáhnout i nové čtvercovky protože už jich mám málo, malá jich ke konci potřebovala třeba jen 1 denně a ty ošklivé jsem vyhodila nebo použila na uklízení, tak je asi zbytečný se nějak babrat s pár plínama, který brzo čeká stejný osud 🙂

vercik83
26. lis 2014

Koukám, že všichni asi všechno ví, diskuze moc nežije. Dle Vašich rad jsem sebrala odvahu a v měsíci malé začala látkovat. Malá je hodňounká,večer usne v osm a probudí se v šest, nakojim a ještě tak do devíti spí anebo si hraje (nevím, spím), snad to vydrží. Na noc ale používám jednorázovku, respektivě dvě-přebalim i ráno po nakojení do jednorázovky. Pak několikrát za dopoledne a pres poledne davam ctverce a na prochazku na kterou chodime tak na 2-2,5 hod davam zase jednorazovku.timto si vse dost usnadnuju a nevim zda se vubec da mluvit o latkovani. Ale obden peru tak snad jo. Rada bych latkovala i v noci a na ven, ale popravde nechci aby se budila kvuli prebaleni kdyz tak hezky spinka.a ven chodime na dlouho tak mam strach aby latkovka vydrzela. Resil jste nekdo takovou situaci? Popr. co pouzivate na noc? Disponuju mimo ctverci jeste trema anavy kalhotkovyma a nekolika vicevrstevnyma. Cura hodne.diky.

mariti
26. lis 2014

@vercik83 Ahoj, já látkuju v podstatě na 100%. Nevím co přesně myslíš tím "čurá hodně", mě přijde, že náš 15-měsíční syn teď čurá docela hodně, ale do půl roka mi přišlo, že to byly takové malá množství. Dávala jsem látkovky i na noc, napřed jsem tak 1x za noc přebalila, stejně jsem kojila a byl probuzený, tak to bylo jedno. Pak už se mi nechtělo, tak jsem ho nechala celou noc, a v pohodě - nevadilo mu to. Dávala jsem většinou kalhotky, přes to vlňáky a k zadečku flísovou separačku, ona je pocitově suchá, i když je mokrá. A je potřeba dostatečně vycpat, postupně jsem přidávala další vkládačky. Teď tedy dáváme na noc 1-rázovku, ale teprve asi měsíc, protože byl ráno durch promočený a studený. Na procházky vystačím s nacpanýma kapsovkama, většinou. Tak ať se daří!

vercik83
27. lis 2014

@mariti no cura spis casto nez hodne mozna...ctverce davam troje kvuli kyclim vse durch, prebaluju tak po pul hodine, nekdy dele tedy max po hodine. A co pouzivas na noc?nocni plenku?typ? Ono to s tim venkem bude lepsi az buďe leto a prebalovat budu moct venku. O tech kapsovych premyslim, to je fakt pocitove sucha jo? Premyslela jsem i nad sio...

vercik83
28. lis 2014

Tak holky a mame abdukcni perinku... Latkovky pujdou asi zatim do kopru. Moc mi to mrzi. Mel nekdo z latkujicich taky tu abdukcni perinku?a to jsem se tak zajela uz s tim...mrzi mi to...

ptjj
30. lis 2014

@vercik83 jo, nám ji dali taky, ve třech měsících, ale dojela jsem si k soukromé ortopedce a ta mi řekla, že se mám na peřinku vykašlat a dávat jen asi dvě čč navíc mezi nožičky, dělala jsem to tak a za osm týdnů na kontrole už bylo všechno v pořádku 😉.........ta peřinka byla malému přes látkovku taková celá malá, ty kšandy nešly pořádně zapnout, doktor na to koukl asi půl vteřiny a konstatoval, že je to asi těmi kalhotami, co má syn zrovna na sobě (což samozřejmě nebylo), takže jsem z toho byla taková rozhozená, proto jsem se jela poradit jinam

ptjj
30. lis 2014

@vercik83 jinak diskuse žije asi spíš na FB, tam jsou látkující maminky pořád, tady už jsem třeba já osobně dlouho nebyla, tak nevím, jak moc to tady vázne nebo ne

vercik83
1. pro 2014

@ptjj když ja facebook moc nepouzivam... Doted jsem prave davala klasicke ctverce, dvoje pleny plus jednu na novosklad a stejnak nam dali perinku. Mala nevypada ze by ji to extra vadilo ale jak pises, kdyz je v latce tak ty ksandy jsou tak tak a navic ma tu perinkwu az nekde pod kolinkama a to asi neni to prave orechove.na tom ultrazvuku jsem videla ten rozdil. Mame ji mit 3. Tydny tak ji asi budu davat a treba pak bude stacit siroke baleni a vratime se k latce. Pravda je, ze ty obyc. Pleny se pod nozickama ohybaji a toto je pevnejsi...

svobel
22. pro 2014

Rozhodli jsme se pro látkové pleny, ze začátku určitě čtvercovky. Potřebovala bych poradit, které koupit. Líbí se nám nebělené libštátské vysokogramážní a t-Tomi a ještě jsem četla, že dobré jsou Kikko lux. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Které pořídit? Děkuji za rady.

filipatereza
22. pro 2014

@svobel Výborné jsou Kikko Lux a Libštátské Extra kvality - ty si všichni chvílí, ale já mám i nějaké od hyblera a taky jsou v pohodě...

elana
24. pro 2014

@svobel jak padlo-Kikko Lux, Libštát Extrakvalita (ty mám dojem bývají ještě o stupínek výš chválené) nebo Kikko teď má novinku "Staré časy" (tak nějak, doufám že to nepletu s nějakým čajem 😀 ), ale měly by to být takovéty prapůvodní savé čtverce, co byly ještě za nás, s nejvyšší gramáží vůbec.

svobel
26. pro 2014

filipatereza, elana, děkuji za reakce, vezmeme ty libštátské🙂

whitelilith
26. pro 2014

@svobel pokzd Ti stačí rozměr 70×70, tak nejlepší jsou z Ikea. Mají to v dětském vedeno jako osuška, dvě stojí asi 70Kč a jsou podle mě nejlepší. Mám libstaty i kiko, s libstatama jsou srovnatelne, ale byly dražší.

lenceslava
8. led 2015

Zdravím.S manželem jsme se rozhodli že budeme (ne)moderní rodiče a budeme látkovat.Chtěla bych radu ohledně výbvičky. Mám představu odlátkovat jen se čtvercovkama plus svrchňáčky. Mám vybrány Libštátské extra kvalita. Počítám tak 50 ks, jen netuším jak nakombinovat velikosti 70x70 a 80x80. Pod hlavičku a na utírání pusiny mám už koupené 70 ty tenčí těch mám 20 ks. Děkuji za rady.

andynek
9. led 2015

Holky chtěla bych se poptat, nepoužíváte někdo svrchňáky od majab? Teďka mi jedny začaly protékat a sháním nové, tak mě napadlo porozhlédnout se i po jiných značkách, které by tvarově byly podobné, protože ty od majab jsou perfektní 🙂 Tak třeba jestli někdo nemáte zkušenost s nějakou takovou?

pampeliska1
12. led 2015

@andynek možná, že jsi narazila na vadný kus..Zkusila jsi je reklamovat?

pampeliska1
12. led 2015

@lenceslava já mám jenom 70x70 a stačí mi to.. Zezačáku jsem dávala novosklad, ten mě přestal bavit někdy v cca 5-6měs. a přešla jsem na čč narovno.. Jsem moc spokojená, sice je trochu větší spotřeba svrchňáčků (mám cca 5x PUL a 2x fleece), ale je to super..je to rychle poskládané, přebalené.. Používám teda s jednou krátkou bambusovou vkládačkou.. Samotná čč by byla durch mokrá po jednom vyčůrání. Na noc dávám vycpanou kalhotovku (Anavy nebo Unuo).

pampeliska1
12. led 2015

@lenceslava a co se týče značky, tak bych po zkušenostech nakoupila jenom Ikea.. Jsou fakt zdaleka nejlepší - stále měkké a krásně drží tvar. Cena srovnatelná s Libštátem extra kvalita. Jsou to tyto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6020...

lenceslava
12. led 2015

@pampeliska1 Děkuji. Zatím jsem objednala nějaké od Matějovského a ikeou to doplním,ty mi chválila i sestra.

andynek
12. led 2015

@pampeliska1 to me nenapadlo, reklamovat. No totiz hned dalsi den na to protekly i druhe co mam. Nekolikrat jsem to jeste zkousela a fakt, na nekolika mistech ☹

pampeliska1
12. led 2015

@andynek no jasně, určitě reklamuj... Však za pokus nic nedáš ;) A když ti je vyreklamují, tak by ti měli vrátit i poštovné, co zaplatíš ;) A ty druhé jsou taky MAJAB?

andynek
12. led 2015

@pampeliska1 no prave ze jsou, moje nej a oboje takhle stejne, hledela jsem jak chleba z tasky. Tak to ja to zkusim asi teda, ona ma myslim i na webovkach napsane neco o reklamacich. Uvidime😉

kaaacaaa
15. led 2015

Holky jak je to s velikostí čtvercovek, jaké se vám nejvíc osvědčily? Začínáme teprv látkovat v 6kg, 2 měs, novorozenecký sklad tedy bude asi už pasé. Bude stačit 70x70?

coronna
24. led 2015

Holky mám dotaz, mám 18m syna a látkuji, teď mě má obvodní lékařka řekla, že mu kazím páteř a kyčle když ještě pořád nosí látkovky. Na nočník zkoušíme ale moc se mu tam nechce sedět. Jak jste to řešily vy, dávaly jste jednorázovky. Teď mám pocit jak kdybych ho trápila ☹

elana
24. led 2015

@coronna ne, nic takového jsem neřešila, mě všichni doktoři za látku vždy pochválili. Paní doktorky bych se optala ve vší slušnosti, jestli ona, její děti, její sourozenci, její rodiče atd. mají zkaženou páteř a kyčle, protože, světe div se, miliony dětí co svět světem stojí vyrostly na látkovkách. Jednoráz je záležitost sotva první generace a žeby byla nějaká zdravá, rovná a bez bolavých zad, to se říct nedá.

pigpeppa
24. led 2015

Názory lékařů toleruju asi jako názory tchýně nebo moji mámy, tedy každý je odborník na něco jiného a být lékařem neznamená vědět všechno z oborů, kterým se nevěnují. Asi jako když budete chtít po chemikovi v laboratoři na výstupu v cisticce odpadních vod, aby vám řekl, jak to vlastně je s těmi vakcinami, protože chemik jako chemik. 🙂

mamedeti
Odpověď byla odstraněná
Zobraz