Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

martiina_k
11. pro 2016

Zdravím vás tu všechny. Ráda bych po narození miminka začla s látkováním. Když jsem na látkové pleny dřív narazila, četla jsem, že někdo pořádá jakési "kurzy" (jestli se to tak dá nazvat), kde si maminky můžou různé druhy plínek osahat a kde jim poradí, které jsou vhodné a tak.... víte o něčem?

narcisa_winer
11. pro 2016

Bamboolik má látkové poradkyně: http://www.bamboolik.cz/cs/info/latkove-poradkyne

martiina_k
11. pro 2016

@narcisa_winer díky, jdu mrknout.

sisina28
11. pro 2016

@martiina_k záleží odkud jsi.ale ano pořádají se kurzy.poradkyne bamboolik u ti ukáže pouze pleny jejich značky.na kurzech uvidíš skoro všechno od hodně znacek

martiina_k
11. pro 2016

@sisina28 jsem z Loun, ale dojedu třeba do Ústí nad Labem, nebo do Prahy je to relativně kousek.... jak ty kurzy najdu? Když jsem zadala do vyhledávače "kurzy látkové pleny", tak jsem našla akorát ty poradkyně bamboolik.

sisina28
11. pro 2016

@martiina_k koukni na bránu k dětem tam myslím, že je něco pro prahu

luj89
22. led 2017

Holky, snad to tady už nebylo psáno (nechci projíždět skoro 1 500 stránek...). Jak jste poprvé vyprali vlňáčky? Budu je mít sice nepoužité, ale z bazárku.. A jak je perete později, resp. v čem?

sisina28
22. led 2017

@luj89 To NEPER lebo sa ti to srazí a budeš je mít pro panenku.namoc do vody do které nalej es kousek lanolinu.nech přes noc a pak dej sušit.ale ne na topení.a pak vždy když už budou provlhat tak udělej tuhle proceduru.

luj89
22. led 2017

@sisina28 a kdyz budou spinave, tak co s nimi? Ja myslela, ze se normalne v ruce daji prat..

liska01
22. led 2017

@luj89 Peru vlňáky úplně normálně v ruce! V dětském šamponu, pak hodím do lanolinové lázně, suším na ručníku a když jsou proschlé dusuším na sušáku.

luj89
22. led 2017

@liska01 a co prvni prani nez je dam mimcu na zadecek?

liska01
22. led 2017

Přemáchnout v šamponu a bude to chtít dvakrát lanolinovou lázeň. Jo a i špinavé moc nešudlat, spíš tak pomačkat. Fleky moc neřešit, stejně je člověk má spíš na doma... Když se budou hodně šudlat, tak také začnou plstnatět. Jo a dávám je do té lázně naruby, občas se lanolin nerozpustí a dělá to pak trochu fleky, tak ať jsou ve vnitř. A vždy pozor na teplotu, mě se minule trochu připosrazily, když jsem je dala moc brzo do lázně. 😀

luj89
22. led 2017

@liska01 spis mi jde o to, jestli se muzou nejak necim ,,vydezinfikovat,, kdyz budou z druhe ruky.

liska01
22. led 2017

@luj89 Když už to musí být, tak bych zkusila Sanytol nebo mám pocit, že jsem jednou zahlédla, že někdo dělá dezinfekci na pleny. Já je nikdy nedezinfikovala...

alkuska
22. led 2017

@luj89 Já bych se dezinfekce bála aby se to nesrazilo. Vlňáky mám všechny z druhé ruky a jen jsem je ručně přeprala, no.

plenky_levne
29. led 2017

Ahoj. Vložila jsem na bazarek více plenek za hezké ceny, tak mrkněte jestli vas něco nezaujme.

kakia88
31. led 2017

ahoj, potřebovala bych radu,je vhodné používat perlan jako separační plenku? děkuji

alkuska
31. led 2017

@kakia88 Ano, já ho používám a je to podle mě jedno a je levnější 🙂

liska01
31. led 2017

@kakia88 Používám, nestěžuji si. Dá se to nastříhat podle potřeby a je to levná varianta separačky.

puutalo
31. led 2017

@kakia88 Právě jsem dostříhala první velkou zásobu perlanu a nevím... pro mě je pocitově celulózová vložka lepší.

alkuska
31. led 2017

@puutalo Na omak? On ten perlan změkne po vyprání (a trochu se i srazí - s tím počítat), fakt mi to přijde uplně jedno.

puutalo
31. led 2017

@alkuska Jééé tak prát ještě perlan před použitím už se mi nechce ;) Mám ho připravený pro umývání prdelky, pokud by byl použitelný, vyperu a použiju na umývání znovu. Asi se mi do toho nechce i proto, že ty celulózky už mám koupené ve velkém množství.

sisina28
31. led 2017

@puutalo este uvidíš jestli ti mimco nebude brečet když se pocura.protoze tyhle všechny separačky kromě flisove budou mokré.takze u nás všechny ostatne leží v šuplíku a máme jenom flisove e

eviicka
31. led 2017

Mně vyhovuje (oproti vizkoze i celulóze). Pokud není pokaděný, vyperu, prezehlim.

alkuska
31. led 2017

@puutalo Však já ho taky předem neperu 🙂 ale po prvním vyprání je uplně jiný.

puutalo
31. led 2017

@alkuska Vyzkouším je tedy taky, zkusím obojí, co na to prcek. Mám dva měsíce na stříhání. :D

eviicka
1. únor 2017

@alkuska mně ten perlan právě vyhovuje, že to praní ho podle mě poznamenává nejmíň, celulozové jsou pak takové seprané a ještě navíc pouští chlup, a viskóza je taková hodně pomačkaná. Perlan má pořád podobné vlastnosti.

eviicka
1. únor 2017

@puutalo ony ty celulozové jsou na omak i tvarem takový dobrý a příjemný, akorát mi vadí ta jejich horší pratelnost. V prvních měsících, kdy malý kadil pořád, jsem na ně nedala dopustit (nějak nebylo co prát, pokaděné vyhazuju).
Akorát teď jsem dodělala balík Popolinek, které byly u role šíleně pomačkané, to mě docela zklamalo.

puutalo
1. únor 2017

@eviicka Tak já ty celulózové plánuju na jedno použití. Snadno se rozkládají.

eviicka
1. únor 2017

@puutalo tak to pak budeš nejspíš spokojená (ale pozor může to lézt trošku do peněz 🙂)