Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mischel26
12. dub 2017

Ahojky,dekuji vsem za rady...ted jsem byla na kurzu latkovani...chci se zeptat,mam v planu do zacatku pouzivat klasicke ctverce jako novosklad a rovnou do svrchnacku?s tim,ze si koupim ctvery plenkove kalhotky,zhruba 8 vicevrstvych vkladacek a troje pul svrchnaky a dvoje vlnaky...co myslite do startu?

mischel26
12. dub 2017

A tedy zhruba 40 ctvercovych plinek..a sponky...a separacky

normalnimatka
12. dub 2017

@mischel26 do začátku dobrý, pak zjistíš, co ti jak vyhovuje a dokoupíš... podle mě je 40 čtvercovek málo. sama jich mám kolem 60-70.. novosklad samotnej je strasne rychle pročůranej... když si vezmeš, že na každý přebalení tam musíš strčit ještě tu vkládačku, tak i těch vkládaček je málo. ale místo vkládaček se daj používaj čtverce složený narovno. to by ti asi stačilo takhle. já používám dvě čtvercovky narovno na sobě od začátku, stolice je ze začátku málo, takže není nutno dávat novosklad, aby to neproteklo. docela se to v tom drží;) uvidíš, co ti bude vyhovovat.

mischel26
16. dub 2017

@normalnimatka moc díky za reakce, já mám asi 30 čtverců již po klukách, ale koukala jsem, že to nebude nic moc kvality, že se budou hodit max tak na vycpávky, že se kroutí a žehlit to tedy rozhodně nebudu...

v rámci zkoušení látkových plenek jsem koupila pro mého mladšího ještě plenkovýho syna noční či XL pleny od PetitLu s vlněnými svrchňáky na noc..přes den už lítá bez pleny, ale když jedeme někam či jdeme někam, kde je to problematičtější s uhlídáním, tak ještě plenu dostává...tak přemýšlím, že bych v rámci toho treninku mu dala také látkovou, ale nevím co na denní čůrání pro 15kg dítě? koupila jsem si tu od paní bazarové gaga plenkové kalhotky, ale ty už jsou malé, resp.ta gumička je moc málo obalená látkou a zařezává se mu...a tedy tyhle noční či xl pleny jsou vážně mega a syn jak to nezná, tak to nechce a hlavně chlap mému přechodu na látkové pleny asi úplně nefandí...přemýšlím, že bych možná zkusila tedy nějaký ten komplet? SIO nebo AIO všude píšou, že to dělá menší zadeček?? Nebo jen ty treninkové kalhotky??? jo a holky máte zkušenosti s plenami breberky a majab?? chtěla bych koupit od majab něco pro novoška a ty od breberky jsou tedy asi nejkrásnější, co jsem viděla....

plenky_levne
16. dub 2017

Přidala jsem nějaké inzerátu s plenkami - mrkněte na bazarek😉

normalnimatka
16. dub 2017

@mischel26 s plenkováním u takhle staršího dítka nemám zkušenosti, ale tak pokud ji má spíš jako pojistku, pak bych nechala třeba jen tu plenku XL a svrchňáky a holt tam občas sáhneš, jestli se počůral a je potřeba vyměnit🙂)
pokud se gumičky zařezávají, doporučuju svrchňáky od Petit Lulu s flísovým měkkým okrajem, ty by to snad dělat neměly. i když ty asi myslíš tu vnitřní plenku..? s kalhotovkama taky nemám zkušenosti. můžeš zkusit i čtverce, ale asi lepší kalhotovky, co nedřou. AIO asi dělá menší zadek, ale zase to podle mě není moc dobře savý...nebo nevim. můžeš tam dát víc vkládaček a pak na tom zbytku bude jen jedna vrstva před pulem, což asi je celkově docela malej objem. ale nevim, jak to je příjemný na nošení a jestli to u takle větších dětí stačí.
ty plenky od breberky vypadaj, že by nemusely tlačit🙂 jsou teda krásný, to je skoro škoda do toho čůrat a kálet:D
(jinak můžeš taky oslovit někoho, kdo šije, jestli by ti plenku neupravil pro větší dítko. teď jsem si objednávala pár věcí od této paní https://www.modrykonik.cz/market/plenky/dnq2bx/... a ještě to teda nemám doma, ale vypadá to dobře, za fajn cenu a hlavně s paní je super domluva. třeba by klidně udělala plenku i trošku větší, však to už nemusí pak vydržet do 25 kilo:D )

takže jsem ti vlastně nic neporadila, jen jsem to nechtěla nechat bez odpovědi:D

normalnimatka
16. dub 2017

@mischel26 nebo tady paní výše nabízí něco, co bych možná bejt tebou dotazovala ohledně detailů jako velikost, materiály, vrstvy 🙂 https://www.modrykonik.cz/market/plenky/fr62o1/...

ninyoka
20. dub 2017

ahoj ve spolek, moc bych Vás prosila o rádu, dceři je 20 měsíců, ale na nočník bojkotuje, tak jí nenutím, napadlo mi jí na léto na procházky venku pořídit all-in-one plenky (třeba aby se tak nepotila jako v pamerskach), ale nemám s látkovými plenkami žádnou zkušenost (kromě obyčejných čtvercových), co byste mi doporučily? jestli jí výdrží jedná plenka 2 h? nebo musím jí hned po počurání přebalit? kolik plenek si mám pořídit? jakou značku? děkuji za rády

normalnimatka
20. dub 2017

@ninyoka myslím, že by plenka měla určitě vydržet 2 hodiny, i víc... Když to bude málo, můžeš to vždycky dovycpat čtvercovkami, vkládačkami, čímkoliv...
počet plenek záleží na tom, jak moc je chceš používat. na plný látkování je potřeba si myslim tak min. 20 ks AIO, taky podle potřeby dítěte. novorozenec je přebalovanej často i 10x za den, pak už míň. pokud to cheš používat jen občas,jakože 1x-2x za den, pak vám asi bude stačit jen pár ks.
AIO nepoužívám, ale pořídila jsem po pročítání recenzí a zkušeností zn. swaddlebees..(kdybys chtěla zkusit, prodávám je, protože je prostě vůbec nevyužiju, ale zdají se mi fakt dobrý) ale těch značek bude vícero dobrejch.. nedoporučuju aliexpress asi...

novissova
22. dub 2017

Ještě mám jeden dotaz-perete plenky zvlast? Nebo je můžu dát do pračky s dalsim oblecenim?

eviicka
22. dub 2017

Dávám s oblečením, sice mi to pocitově úplně nesedí, ale dělám to tak.

aklin
22. dub 2017

Plenky a obleceni dohromady.

novissova
4. kvě 2017

Milé maminky, ráda bych se zeptala, zda kombinujete látkové pleny s nějakými jednorázovými, když je potřeba (zvažuji když budeme např.na chatě). Můžete mi prosím poradit, zda máte dobrou zkušenost s nějakými eko jednorázovými plenami? Slyšela jsem o Monperi, ale názory se velmi lišily. Budu vám moc vděčná za Vaše rady a zkušenosti.

normalnimatka
4. kvě 2017

@novissova já teda mám nějak zafixováno, že ekologický jednorázovky, když se dostanou na normální skládku, napáchaj paradoxně ještě víc škody, než normální igelitovky...:( četla jsem to na nějakjech stránkách ekoporadny, tak mě to odradilo...že tam by asi nekecali, byli by proti sobě...

eviicka
4. kvě 2017

@novissova kombinuji s klasickými běžnými jednorázovkami.

ivule21
9. kvě 2017
Uživatel ivule21 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ivule21.

Pokud chcete jít do značky Petit Lulu určitě neváhejte. Můžu jen doporučit. A zrovna teď na eshopu https://www.minibaby.cz/ látkovky se slevou 10 %.

makyna9000
9. kvě 2017

@novissova Eko jednorazovky jsou pomerne financne narocne, nezvazovala jste i moznost jednorazovych vnitrku do svrchnich kalhotek? Kalhotky klidne tyden dva na chate zvladnou. (Jsem latkova poradkyne Bamboolik)

normalnimatka
9. kvě 2017

jinak pro nás zase není problém, když jsme třeba pár dní u rodičů, tak si prostě vzít kýbl (nebo dva, podle toho, jak velký) s sebou, a suchý plenky tam dát..je to jedno zavazadlo navíc, to už se při tom všem harampádí pro děcko ztratí:D

martiina_k
9. kvě 2017

Holky když perete plenky AIO, tak před tím, než je dáte do pračky vytáhnete tu plenku z té kapsy? Asi se to nepere dohromady, že?

makyna9000
10. kvě 2017

@martiina_k urcite vyndat, nevypralo by se tak dobre

enducha
30. kvě 2017

Holky,mate nekdo zkusenost s plenami od Matejovskeho? Premyslim zda ty,nebo Libstaty extra....

snehulacka
8. čer 2017

Ahoj, omlouvám se, ale četla jsem jen poslední stranu. Chtěla bych látkovat, nejlépe asi nejdřív čtvrece + svrchňáčky. Jen jsem se nedočetla, jestli je jedno jaké koupím, je dobrý nápad nakoupit bambusové, nebo kombinovat bambus s klasikou bavlnou? Díky

normalnimatka
8. čer 2017

@snehulacka čtverce jako vícevrstvý nebo velký na skládání? bych to nehrotila a šla bych do bavlny obyč..

snehulacka
8. čer 2017

@normalnimatka klasiku čtverce ke skládání na draka apd.

normalnimatka
8. čer 2017

@snehulacka tak to bych bambus neřešila...to je i dost drahý ne?
já mám s bambusem nic moc zkušenosti..koupila sem si z vesny ne úplně levný čtvercovky, co byly údajně z 40% bambus, 60% bavlna a ŠÍLENĚ se srazily časem, a když se snažim je natáhnout po vyprání, tak ty vlákna normálně praskaj... většina jich je v hrozným stavu po pár měsících používání...takže na to bacha. nevim, co máš v plánu za čtvercovky. a celkově to hrozn zhrublo.. na začátku byl bambus alek ojemnější, než obyč. bavlna, tak sem si chrochtala, jak to bude příjemný na zadeček, ale ten rozdíl je teď propastnej..

snehulacka
8. čer 2017

Mám bambusky xkko, asi 6 ks a jak píšeš jsou na omak super, ještě jsem nevyprala, ale budu pravděpodobně sušit v sušíčce, tak uvidím. Děkuju za info.
Koukám na složení a tyto mají víc bambusu
Složení: 70% bambusová viskoza, 30% bavlna

slunea
8. čer 2017

Bambusové čtvercovky se na látkování nedoporučuje, protože se při praní na 60 srážejí, je to prostě vlastnost bambusu. Jsou myšleny spíš na blinkání, utírání atd. Na zadek se použít můžou, ale člověk musí počítat s tím, že z nich časem bude malý obdélník.

eviicka
8. čer 2017

Používám klasické čtverce, s bambusem mám zkušenosti jen u vkládaček a o poznání hůře schne, což pokud budeš mít sušičku, asi nebude problém.

luj89
8. čer 2017

@normalnimatka Vazne? To jsem nikdy neslysela. Proc napachaji vic skody?

normalnimatka
8. čer 2017

@luj89 aha, reaguješ na ty jednorázovky ekologický? no já už nevim, jak jsem psala, ptala sem se na to v nějaký ekoporadně a odpověděli mi, že to je prostě paradoxně horší pro skládku, než obyč. jednorázovky...proč, to se mě moc ptáš, nejsem biolog ani chemik a nepamatuju si to:D ale tak zkus zagůglit...