Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sovulka
20. črc 2017

@normalnimatka tak ten ja nepouzivam, nechce se mi s tim delat, radeji koupim hotovy praci gel :D a co jsem posledni dobou cetla, ze zanasi pracku, tak s nim zacinat ani nebudu. Každopádně nemam nic proti tomu, kdyz nekdo sliz pouziva 🙂

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
makky1310
30. črc 2017

@evculinda ahoj, ja mam asi cca 100ks ctvercu (susicku nemam, v zime musim susit na pude a dele to schne tak proto tolik ale zasoba je to fakt velka), svrchnaky staci 4 ks (mam 6 ale je to zbytecne, kdyz oni byli tak krasny...😉)mam bamboolik rostouci (taky suchy zip, myslim ze je to lepsi nez patentky, lepe prilne), a na noc davam vlnacky. A plne kojenemu diteti jsem davala celulozove separ.plenky a kdyz uz byl obsah plinky tuzsi tak viskozove (perlan muze byt taky). Tak snad jsem trochu pomohla😉

elisabethturnerova
30. črc 2017

@evculinda já mám sušičku a momentálně točím 12 ks ctvercovek. Na zkoušku mam i 3 vkladacky, jelikož už vic načura. A svrchnacky mam 3 od bambooliku rostoucí na suchý zip. Na to zapnutí je ten suchač lepsi. Jinak mimi ma ted 2,5 mes. A latkuji od prichodu z porodnice.😉

normalnimatka
30. črc 2017

@evculinda
doporučuju si prostě něco půjčit, ozkoušet a pak kupovat víc kusů....každýmu vyhovuje něco jinýho, i tomu dítěti může sedět něco jinýho, a tak vůbec no.
já si vystačila hrozně dlouho se čtvercovkama libštát (a vlastně ještě z vesny jakýsi "bambusový"- myslim, že 40% bambus, zbytek bavlna, který byly šííílený. ze začátku skvělý, ale zdrcly se a je z nich hnusnej hrubej hadr o poloviční velikosti!) a pár starší generace, občas vícevrstvý narovno typu bambino mio..měla jsem i AIO, ale neuchvátily mě, nepoužívala jsem. svrchňáky mi nejvíc vyhovovaly obyč na suchej zip rostoucí thirsties. vyzkoušela jsem toho víc, ale tyhle jsou bezkonkurenční.
no ale teď jsem to přehodnotila a mám všecky možný kalhotkový, AIO, různý vícevrstvý, svrchní obyč., vlňáky zapínací, vlňáky natahovací... a používám všecko.

takhle, v každý plíně má dítě jinej zadek. pak to třeba může překážet, taky když je dítě hodně na bříšku, není dobrý, aby měl giga plínu. mně tohle období připadlo na léto, takže syn byl skoro pořád nahatej. a pak je taky potřeba uvážit, jestli se ti chtěj pořád zapírat svrchňáky. mě to už štvalo, měla jsem jich sice vždycky několik (tak min. 4, 5... spíš asi víc), ale dítě prostě kadilo zpravidla 3x denně a min. 2x byly zašpiněný svrchňáky, protože novosklad by jednak asi ani nevyhovoval, byl by asi malej, dost možná by to tam taky stejně moc nedrželo, ale hlavně jsem byla líná pořád dělat novoskaldy, takže jsem prostě používala dvě čtverovky narovno, jako naše mámy, který ale dávaly spíš plíny rovnou 3:D i když to možná jen zezačátku kvůli kyčlím...nevim. a tak mě to už přestalo bavit, protože separačky neseparačky jsem růčo pořád jen prala kromě plenek i kalhotky a fakt mi to zabíralo dost i čas, přitom děcko vedle mě protivný a přece to tam nenechám smrdět hodinu, a až pak to tam nepudu zaprat, až uspim dítě žejo:D

a tak nevim, jak chcete ty čtvercovky používat, ale toť moje zkušenost. velikost zadku mi přijde asi skoro stejná v čtvercovkách i v aklhotovkách, spíš mi přijde rozdíl v tom, že ten zadek v kalhotovce vypadá prostě líp, je to takový úhlednější, než na čtvercovce. a vlastně zapnu asi bodýčka líp v těch kalhotovkách, přestože mi to přišlo, že to bude naopak objemnější, protože kalhotovky maj objem navíc i nahoře u zapínání, kdežto čtverce jsou prakticky jen mezi nohama a na zadku...
je fakt, že kalhotovky a AIO atd. jsou dražší, ale přes bazar se daj sehnat kousky za supr cenu v supr stavu a to už vůbec taková bída není🙂 nehledě n ato, že když budete na plenky hodný, pak je zase prodáte🙂
jo a nehledě na to, že čtvercovky prostě málo sajou:( myslela sem si, kdovíjakou si nekupuju kvalitu, přece libštát! a ono houby...fakt hrůza, hrozně hrubý jsou a vůbec.... oproti těm z předchozích generací prostě bída. kiko staré časy neznám, asi to bude o něco lepší🙂
ale jinak i těch 50 ks mi nepřijde nic moc... když jsem jen čtvercovkovala, měla jsem jich přes 70.bez sušičky, praní jednou za 3 dny. je potřeba počítat na každý přebalení min. 2 čtvercovky, na spaní třeba i 3, pokud nechceš pořád přebalovat. + to schnutí, takže ti to nemusí už vycházet úplně s rezervou🙂

eviicka
30. črc 2017

Mám syna necelý rok a bez sušičky aktuálně točím max. 30 čtvercovek (v zimě to bude asi víc). Zatím dávám pořád jen jednu nebo jednu a vkladačku. Skladam na osminy. Peru ob den. Ale na noc tedy dávám jednoráz.

elisabethturnerova
30. črc 2017

@normalnimatka pěkně napsáno 🙂
@evculinda
Já musím taky říct, že ty čtvercovky jsou otřesně hrubé. Nemít sušku, tak je musím žehlit. Mám ale jen bavlnu. Když je vyndám ze sušky, jsou mnohem lepší, ale jsou sražený. Což mi ted neva. Zbytečně bych je mela velké. A vkladacky mám bambusové a ty teda mnohem lepe saji. Ze začátku jsem vkladacky nepokuzivala, pouze separacku. A přesně jak pise normalnimatka stava se, ze se z boku na svrchnaky dostane nejake to hoviško. Vzdy hned v ruce preperu a dam susit. Me ty 3 ks svrchnaku takhle bohate staci. Uvidim, jak to bude dal...prozatim pouzivam takto.

normalnimatka
30. črc 2017

@elisabethturnerova sušička je určitě další důležitej element při sestavování látkovací výbavy🙂 usnadňuje to schnutí a případný žehlení, ale zase se tam některý materiály nemaj dávat, sráží se to apod..
jinak teda ze začátku to byla pohoda, to tý stolice je celkem málo. ale nálož od takovýho třeba 10měsíčního dítěte, který toho ale moc nesní z normální stravy, a je skoro pořád na mlíku.........tak je to jiná pohádka:D ale zase většina dětí už má dávno normální bobek, s kterým se manipuluje podstatně líp🙂))

sovulka
2. srp 2017

Holky, vite v cem jsem omylem vyprala plenky ? Dnes jsem na to v koupelně prisla.... :D Sanytol na podlahy!! Misto Sanytol desinfekce na prádlo!!! :D Ale mala to naštěstí prezila, neosypala se nic.... 🙂

elisabethturnerova
2. srp 2017

@sovulka jejda. Tak hlavně, že je to dobré 😅

aklin
2. srp 2017

Bez susicky jsem zvladla latkovat. Mela jsem ctverce a kalhotovky, nemela jsem problem se susenim. Samo to uschlo na susaku. Ctvercovky jsem pekne rozlozila na susak, po ususeni jsem jen slozila a ulozila. Pleny nebyly vubec hrube. U me susicka je zbytecna. Tchyne nam ji chtela koupit, odmitla jsem.

normalnimatka
2. srp 2017

@aklin nejsou čtvercovky jako čtvercovky:D já nevim čím to je... údajě to je tvrdou vodou, ale to mám zase srovnání s praním u babičky, kde je voda ještě tvrdší, než u mě doma, a plenky jsou paradoxně tvrdé míň. taky záleží na tom, v čem se pere. zkoušela jsem ocet - údajně na zjemnění - zdá se mi to jako blbost, a prací sliz je z půlky soda, která má tvrdost vody rozpouštět, takže tomu moc nerozumim. možná to dělá i pračka...? ale taky pár čtvercovek co mám ještě po mně jsou úplně jinej materiál, než ty dnešní..:/ proto sem si pak koupiila i asi 30 čtvercovek bambusovo-bavlněnejch a ty dopadly ještě hůř:D no a třeba bambus taky hrozně hrubne (i když se prej zase stává savějším), to bez sušičky je pak taky celkem znát.

eviicka
2. srp 2017

Ahoj holky,
k sušičce, taky nemám, přes léto vůbec není třeba, a i v zimě mi prádlo hezky schlo, akorát jsem trošku bojovala s vyšší vlhkostí v místnosti, kde byl sušák. Jakmile ale bylo venku jen trochu počasí, hned šlo prádlo ven alespoň na půl dne (třeba moje mamka suší celý život jenom na balkoně, to teda přes zimu obdivuji).

eviicka
2. srp 2017

Teď se ale potřebuju poradit. Už delší dobu pozoruju, že tmavé prádlo, které peru s plínkami bývá "chlupaté". Nejdříve jsem si myslela, že to pouští separačky - přestala jsem je tedy prát. Pak že ty separačky zanesly filtr u pračky, vyčistila jsem ho a navíc, várky prádla pro dospělé, jsou co jsem vypozorovala v pohodě. A teď co mi to tedy pouští? Nemáte zkušenost? Používám čtverce "no name" stará komunistická klasika ještě po nás (materiálově mi to na ně ale nesedí). Pak vkládačky T-tomy. Pak mě ještě napadla varianta, že ty separačky ty chlupy na ty plenky stejně přenesou - většinou jsem měla popoliny nebo perlan.

Nemáte někdo zkušenost?

A další věc, je nutné používat separačky i když už má dítě tuhoně? Náš malý 10m sice z velké části pořád kojen, neb jíst cokoliv jiného moc nechce, už má bobky ukázkové a "nešpinící". Tak právě filozofuji, že separačky zruším - pokud mu ji nedám, nijak na to nereaguje, dneska jsem zkoušela bez nich a nestěžoval si, žádné začervenání.

Díky za poznatky a zkušenosti 😉

normalnimatka
2. srp 2017

@eviicka nevim, já vždycky peru plenky jen s ostatním bílým, což není skoro nic:D a výjimečně něco barevnýho, co už nepouští, třeba ručníky, ložní prádlo... tmavý bych k tomu nedávala, to by mi přišlo logický, že se to prostě zachlupatí.

separačky používám hlavně kvůli tý stolici, ani ne tak kvůli pocitu vlhkosti. tak je to na tobě. u tuhň asi tu plenku zašpiní, tak ji musíš zaprat. někdy tuhoně kompletně udrží jen separačka, a tak plenku nemusíš prát. zkus a uvidíš🙂

závidim tuhoně i u nejedlíka:D to byl hlavní důvod, proč jsem si přála, aby to dítě kurňa začlo normálně jíst:D a i když už konečně docela tuhou stravu jí, do ukázkovýho bobana to má daleko:(

eviicka
2. srp 2017

@normalnimatka no mě právě přišlo, že to mám zachlupacené fakt hodně, tmavé obvykle nedávám, ale malý má 2 tepláčky a dvě bodýna a nemám je moc kam jinam dát (naše dospělácké prádlo peru v jiném prášku) a teď už to bylo šedivé - to mi přijde už moc.
Malý právě kadí většinou nad ránem, takže přes den se nebojím, navíc hovínko bez počůrané plenky jsem zažila jen jednou (ano pravda - separačka to chytla 🙂).
Kdy se ti malý rozjedl? Už se svítalo na lepší časy - ale přišly horka a další várka zubů a jsem zase zpátky...

normalnimatka
2. srp 2017

@eviicka
no mně právě dítě x měsíců, kdy stolice bylo hodně, ale v podstatě polotekutina, vykonával potřebu zpravidla 3-4x za den....to jsem myslela, že mě už mrdne z toho zapírání...:/
jinak to, že nemusíš tu plenku prát jsem myslela jako zapírat žlučákem fleky před samotným vypráním.
syn se pořádně nerozjedl dosud:D ne, už je to lepší. ale hodně pozvolna, tak kolem roka až...? kaši jed docela dlouho, x měsíců, ale téměř výradně, ale pak zas bojkot... dycky to bylo období třeba celkem jedení tak tejden a pak zas nejedení atd... pak dlouho jedení jen se zábavou, a jen omezeně, a pak zas období, kdy ani se zábavou...s dalším děckem zahájim totálně jinou strategii hned od začátku, než tohle šaškování a stresování... i když já jsem se docela snažila, ale setkala jsem se s neúspěchem a nepochopením:D

martiina_k
3. srp 2017

Látkujeme už asi 14 dní a zatím max. spokojenost. Jen malý jakmile se rozbalí, tak čůrá, dělá to vždy, tak jsem si říkala, že holt vyzkouším bezplenkovou komunikační metodu (sice jsem si vždycky říkala, že nebudu takový blázen, abych něco takového dělala 🙂 ) Přijde mi takové divné pořád číhat a chytat do plenky moč, která stříká všude nahoru, potom malého většinou i převléct, protože má počůrané bodýčko. Trošku jsem si ji upravila, nepozoruju Kryštofa, ale "posazuju" ho když se probudí, nebo když kňourá. A musím se vám pochlubit, už tři dny (zkoušíme to čtvrtý den) kadil do kýblíku a od rána byla 2x suchá plenka. Mám z toho radost, když vidím, že to funguje.

makky1310
3. srp 2017

@martiina_k to jsi dobra 👍😉 ja myslela ze s latkovakama zkusim i bezplenkovou ale vubec jsem se k tomu nejak nedostala, tak treba zkusim s dalsim mimi 🙂

eviicka
3. srp 2017

@makky1310 já se k tomu dokonce dostala, ale po třech neúspěšných pokusech s tím praštila 🙂

@martiina_k Šikulky jste 🙂

martiina_k
3. srp 2017

@makky1310 začla jsem s tím právě jenom kvůli tomu, že mě rozčilovalo, jak Kryštof počůral vše kolem sebe 🙂
@eviicka uvidíme, zda to bude fungovat i dál, ale minimálně na to kadění bych byla ráda. Každopádně se u toho prcek i pěkně vyprdí 🙂

makky1310
3. srp 2017

@martiina_k tak s tim jsem tak problem nemela, to je fakt🙂 ale kolikrat jsem si rikala jestli bych to poznala kdy to ma prijit a jak pises ty, minimalne to kadeni bychom asi taky zvladli...🙂

martiina_k
3. srp 2017

@makky1310 no já ho právě nesleduju, prostě jak se probudí, dám na kyblík, když kńourá, tak to taky zkusím. A občas když je delší dobu vzhůru, tak taky. Když má suchou plenku, tka se do kyblíčku vyčůrá vždycky. Takže jsem si to tak upravila pro nás 🙂 nesleduju nějaké jeho strnutí nebo nevím jaké náznaky.

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
martiina_k
3. srp 2017

@evculinda tak já aniž bych tušila, že se tomu říká POP IN, tak jsem si něco takového vytvořila taky :D do svrchňáku vložím dvě vkládačky, separačku a je to 🙂

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
sisina28
3. srp 2017

@evculinda za mne bamboolik vůbec ne.pri sio nejde pořádně vložit ten vnitřek do svrchnacu a vkládacky se mi pokroutili.pouzivam petit lulu a ty po roce a půl vypadají jako nové a vše je super promyšlené.na začátku jsem používala klasické čtverce plus mini svrcnace.re h som měla 4ks.maly pořád kakal takže som to využila akurat.ty jsem měla taky petit lulu.bamboolikove som použila jednou a už ne.boli strašně tuhé a nepoddajne.pak jsme asi od cca 3 měsíců používali sio od petit lulu cca do roka a od roka kalhotovky buď petit lulu nebo ty co šiju já.na noc noční

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
elisabethturnerova
4. srp 2017

@evculinda já bych koupila jen pár na vyzkoušení a pak dokoupila, co se mi hodí. Malý ma 11 t a od prijezdu z porodnice latkuji a zatim si vystačím se ctvercovkama. I kdyz mam tu i dalsi na vyzkouseni. Ale to co ja jsem vzala- nacvakavaci od bambooliki, tak je to takove velike. Myslim, ze to budu pouzivat az bude hodne vetsi. Maly ma ted cca 5 kg. Tak tod muj nazor 😉

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz