Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evculinda
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evculinda
10. srp 2017

Další sleva je na plíny zn. POP IN
SLEVA:
Kupón je na 10% slevu
Podmínky kupónu – minimální výše objednávky 300,- Kč, platnost do 31.8.2017
Kód kupónu - AUAAW7V7MQ7PYM

evculinda
10. srp 2017

Poslední příspěvěk k lát. plenám: jediná paní, kterou se mi podařilo od včera sehnat, která aktivně šije sortiment k látkovým plenám, je https://www.facebook.com/Bubugau-1542354706074370/, na Fleru má profil Bubugau. Na Facebooku má více výrobků.

bbn
10. srp 2017

@evculinda a jaké pleny shaniš? Kalhotkove nebo aio? Dost uvazuju, ze si na třetí usiju kalhotkove sama, stačí správná látka, střih a stroj.

martiina_k
10. srp 2017

@petrastudent já jsem petit lulu a anavy novorozenecké používala... resp. petit lulu jsem měla 7 kusů a použila jsem jenom dvě z nich jednou. Pět jsem prckovi ani nedala, protože mu byly malé (prodávám je tady v bazárku). A to jsem začla látkovat asi šestý den po narození. Prostě mám chlapa no, žádné tintítko. Anavy jsem používala asi tři týdny a už je taky vyřazuju. Ale pokud budeš mít "normální" miminko, tak je určitě využiješ. Přidám se s výbavou - já třeba čtverce nevyužívám vůbec (resp. využívám, ale na utírání pusinky při ublinknutí, ale ne jako plenky na čůrání). Mám spoustu AIO, SIO, kalhotovek apod. Pár svrchňáků.. Kupovala jsem novorozeneckých asi necelých 30 a jednovelikostních asi taky tak.. něco málo přes 30. Teď je synovi přesně měsíc a vyřadila jsem asi 13 kusů, takže používám ještě pár těch novorozeneckých a už běžně užívám ty jednovelikostní. Jak jsem psala, prcek je velký, takže to není problém.

bbn
10. srp 2017

@evculinda já měla první 2 děti komplet v latkovych. U první dcery jsem vyzkoušela kde co, nakonec jsem zůstala u kalhotkovych anavy, svrchnaky thirsties nebo na noc vlnene z merina. Aio nebo čč jsem vůbec nepoužívala. U druhého, syna, jsem jen na začátek odkoupila 24 ks bambusovych vicevrstvych čtverců od anavy, plus snapku a svrchnaky opět thirties, cca od půl roku jsem přešla opět na kalhotove od anavy a až do odplenkovani. U třetího přemýšlím, ze si je zkusím usit sama, jak ty čtverce, tak ty kalhotovky.

petrastudent
10. srp 2017

@martiina_k já doufám, že je vyuziju. Mohla byste mi napsat se kterými SIO a AIO jste spokojená? Mě se líbí petit lulu a AIO tots bots- ale mám je zatím jen koupené, neozkousene.

evculinda
10. srp 2017

Omylem smazaný příspěvek, nejde o reklamu, pouze doporučení:
Sleva pro látkující maminky: Uživatelka Křečkárna (Fler.cz)
Vzhledem k tomu,že od nového roku už se šitím plenek končím, doprodávám na co mám materiál. Dále mohu nabídnout slevu na barevné vkládací bambusové plenky a to ze 49 na 40 korun a na separační plenky z 11 na 8 korun. Pokud byste měla zájem, kontaktujte mě prosím na mailu: kucianovaiva@seznam.cz.
Přeji krásný den 🙂

Třeba využijete.

normalnimatka
10. srp 2017

@petrastudent já mám libštáty a nebyla jsem s nima moc spokojená. kdybys chtěla, za 15kč za kus ti taky nějaký prodám:D obecně ty plenky z předchozích generací mi přijdou lepší. ale hůř se sháněj. a taky ne všechny....
obrázkový, jaký prodávaj třeba v pepcu, ty jsou i hodně malý a hodně tenký...ty nedoporučuju. ale třeba v tom pepcu zrovna jsem zase viděla plenky flanelový, docela dost hezký.... na látkování jsem nezkoušela, ale rozhodně příjemňoučkej materiál! a flanel je takovej "hustší", než klasická plína.
taky je možnost třeba se podívat do zásob mamky, tchýně apod...já našla nějaký velký bavlněný froté a právě flanely.... obroubit nastříhanej čtverec je prd těžká práce🙂 můžeš různě zkoušet...

martiina_k
10. srp 2017

@petrastudent já jsem spokojená prakticky se všema, prckovi sedly všechny plenky, ty petit lulu teda nenosil, ale hodně (no asi 2-3 týdny) nosil TeenyFit AIO STAR - ty jsou strašně krásné a praktické. Ale už mu jsou také malé.
Asi 3 týdny nosil novorozenecké MAJAB - ty byly dobré, ale je potřeba k nim ještě svrchňák. Také už je ale vyřazuju - začínají být malé. Od MAJAB mám i kapsovky (ty jednovelikostní) a ty jsou zatím celkem velké, ale také už je dávám.
Ty katyvbaby novorozenecké jsou fakt dobré, jsou o dost větší než třeba petit lulu, nosí je dodnes a ještě chvíli mu budou.
Na fleru jsem kupovala u Pro Maličké - ty jsou hrozně hezké, ale také potřebují svrchňáky a také je doteď používám a ještě chvíli budu.
Od Bambuliku jich také pár mám a nemám proti nim nic 🙂
Mám asi tři kapsové pleny od Milovie a ty jsou také pěkné (jsou teda na patentky, ale mě se patentky líbí možná i víc, než ty sucháče, ač teda mám 90% plen na sucháče).

Od každé značky mám pár kusů, počítala jsem s tím, že mu některé nebudou sedět a budu dokupovat to, co sedět bude, ale jak říkám, spokojená jsem se všema, kromě těch petit lulu (ale ne, že by nebyly hezké, nebo praktické, jen prostě Kryštofovi malé). To jsem vám asi moc neporadila, co?

petrastudent
10. srp 2017

@martiina_k moc děkuji za výčet. Katy ještě nějaké pořídím.

petrastudent
10. srp 2017

@normalnimatka asi se zatím na čtverce vyprdnu, mám co mám, zkusím je využít s vkladacky a když to bude špatné, budu nějak řešit. Spíš bych chtěla různé tvarovane plenky.

petrastudent
15. srp 2017

Máte někdo zkušenosti s plenkami Breberky? Mají moc krásné vzory.

martulka6188
16. srp 2017

@petrastudent Ja ano a jsem moc spokojena. Zatim mam jen plenkove kalhotky se svrchnakama a chystam se dokoupit i vkladaci plenky (save jadro), protože na noc uz savost prestava stacit (dcera 2 mesice).

evculinda
27. srp 2017

Dobrý den, doporučte prosím svrchní PUL kalhotky pro novorozence a následně jednovelikostní, které se vám osvědčili při používání českých čtverců (ne kalhotových plenek). Děkuji.

luj89
27. srp 2017

@evculinda za me novo Majab 🙂. Anavy moc tlaci na brisko

sovulka
28. srp 2017

@evculinda ja mam svrchni Bambolik, Unuo a Happy flute Aliexpres (dodavaji svrchnaky i do ceskych eshopu) ... Nejradeji mam Bambolik a Happy Flute.

sovulka
28. srp 2017

Tak přemýšlím... Nedavno jsem tu psala, ze pouzivam jen jednu ctvercovku a ok. Vam ostatním pry jedna ctvercovka nestačí. Jake mate čtverce? Nemate takove ty řídké, nesave? Ja mam plenky Xko Stare casy, jsou hustejsi, pevnější....

normalnimatka
28. srp 2017

@sovulka jj ty sou prej docela fajn.. já neměla žádný takovýty úplně řidký, jak bejvaj s obrázkama třeba. měla jsem libštáty, údajně extra kvalita:D nevim no.
tim líp, že ti stačí jeden čtverec🙂

makky1310
28. srp 2017

@sovulka ja mam ctverce od mamy, co pouzivala na nas(nevim znacku). Nejsou ridke ale stejne pouzivam vzdy 2 ctverce. Nekdy by stacila jen jedna ale nekdy ma i ty 2ks durch.🙂

eviicka
28. srp 2017

@sovulka a na jak staré dítě ten jeden čtverec máš?

Já mám čtverce taky ještě po mě. Jeden vydrží max. hodinu dva tak 2-3 hodiny.

Dítě 11 měsíců.

sovulka
29. srp 2017

@eviicka 2 mesice má, kojena...

eviicka
29. srp 2017

@sovulka tak to ještě tolik nečůrá, já musela další vrstvu přidávat nějak po půl roce. Před tím stačil taky jeden i na noc (v noci jsem ale přebalovala).

petrastudent
31. srp 2017

Ahoj, koupila jsem z druhé ruky haipa daipa klasik a některé jsou zašedlé, poradíte co s tím? Pomůže vůbec něco?

normalnimatka
31. srp 2017

@petrastudent vyvařit, zkusit bělamin, perkarbonát sodnej...obecně běliče...

petrastudent
31. srp 2017

@normalnimatka děkuji. Píší prát na šedesát, tak jsem se trochu bála co s tím. Moc děkuji

normalnimatka
31. srp 2017

@petrastudent aha, tak to nevim.... aby se to nesrazilo no...ale ten perkarbonát funguje už při 60°;)

aklin
31. srp 2017

@evculinda jednovelikostni se mi osvedcili best bottom, imagine a rumparooz.

josefina_i
11. říj 2017

Ahoj holky, máte někdo zkušenosti s kalhotkovými pleny Unuo chobot.?

Mám již nakoupeno 20ks nových čtvercových + svrchňáky z bazaru a říkala jsem si, že bych pořídila miminku nové kalhotkové plenky - aby nebylo vše z druhé ruky. 😊 Navíc jsou ty věci tak krásné, že bych chtěla mít i něco čerstvé. 😁 Co byste mi doporučily, mám si pořídit 2 novorozenecké a 2-3 jednovelikostní? 😏

Díky předem za rady!

finfrle
29. říj 2017

Ahoj chtela jsem se zeptat,kde se daji prodat latkove pleny?Delam uklid po detech...Jsem si po dlouhe dobe vzpomnela na konika Dekuji