Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bbn
18. pro 2017

@kafr na úplně malé mimi plně kojene do těch 6m jsem separacky nikdy nepoužívala. Přišlo mi to zbytečné. Pokud porizuju látkové pleny i kvůli ekologii, tak mi používání separacek přijde zcestné, vzniká tak další odpad. Plenky jsem proste dala do pračky, zapla program s predpirkou a dvojitým machanim (používám i na obleceni novorozence) a ty tekuté hovinka vždycky byly pryč, děti nikdy opruzene nebyly. Takže za mě je separacka pro novorozence zbytečná. Na větší mimco, které už má tužší stolici budu používat fleesovou separacku, obsah vyklepnu do wc, separacku vyperu s plenami, nic nevyhazuju.

eviicka
18. pro 2017

@kafr mám zářijové dítko, takže veškeré řídké bobky se odehrály v topné sezóně a šly v separacce rovnou do kamen. (Jinak ani nevím, jak bych řešila 😀). Jak hovínka zhoustla přestala jsem separačku dávat a klepu z plenky do WC.

Malý byl plně kojený a kadil non stop každé přebalování, dlouhé měsíce jsem netušila, jaké to je prát separačku (akorát prvních cca 10 dní byl na Nutrilonu a to naopak kadil jednou za 3 dny). Každé mimčo to má jinak.

Co se týká plenek, tak používám také rodinné ještě po mě, sestře, synovcích... mají cca od 60-70 g. Některé drží hezky, ale pár už jsem jich pro komplexní rozpadlost taky vyřazovala. I když se to asi nemusí, zjemňuju je žehlením (žehlím jen tu osminu, takže to jde rychle)

alkuska
18. pro 2017

@kafr
@makky1310 Hele separačky do záchoda fakt nee! Co pár měsíců někde proběhne článek nebo reportáž jak to ucpává nějaké turbíny nebo co v čističkách a že se to musí ručně čistit a furt dokola (totéž dělají vlhčené ubrousky). Mě je těch pracovníků tam fakt líto že na to lidi kašlou a takhle jim přidělávají nechutnou práci. Já teda saparačky co jde tak peru (bobek vyklepnu za pomoci toaleťáku do záchoda) a co je řídké a nechutné, vyhazuju do koše, když to zabalím dvojitě do nějakého sáčku, tak se to dá, koš máme stejně schovaný pod linkou páč jinak by ho malá prohrabávala. Než začla malá jíst příkrmy tak jsem prala všechno.

Kadění je individuální, strašně záleží jaké je děcko jedlík. Pamatuju si že v půl roce malá kakala 4x denně, teď v necelých dvou letech většinou 2x, ale někdy taky vůbec a pak vyprodujue klidně tři mega nálože za sebou. A konzistence je taky různá podle toho co snědla, od tuhoše až po úplný řiďan. Bez separačky ani ránu teda. Já teda dávám separačky dvě - na plenku dám fleecovou z nastříhané deky a dám ji víc dopředu aby ji měla na "předku" a na zadek dávám nastříhaný perlan. Tato kombinace mi přišla nejlepší, případné hovínko je už jen po stranách.

A nejhebčí plenku dělá sušička 🙂

makky1310
18. pro 2017

@alkuska tak u separacek se pise, ze se rozlozi, vlhceny to je neco jineho. Ja na to nekaslu ale kdyz se pise, ze se to muze hazet do wc tak tomu verim. Je to jak silnejsi papirovy kapesnik. To vidim, kdyz separacku vyperu vickrat tak se zacne trhat, tu pak pouzivam na utreni mega bobku.

makky1310
18. pro 2017

@alkuska tady je treba odkaz na separacky, je tam psano, ze se muzou hazet do wc a na kompost. A jeste nedavno jsme jeli na septik a kdyz jsme se "tam" koukali, tak tam zadny separacky nebyly, bylo to rozlozene.
https://www.obchod-latkovepleny.cz/separacni-pl...

alkuska
18. pro 2017

@makky1310 Já vím, ale nerozloží se to dost rychle, v té čističce je to strašně rychle. To praní taky vydrží x-krát než se roztrhají. Stejně tak jak ty "zázračné "ruličky od toaleťáku co se dají splachovat. Výrobce nepíše za jak dlouho se rozloží a já raději teda věřím co říkají v těch čističkách, pže o tom jak je v ČR udělaná kanalizace ví nějaký výrobce houby. Do septiku u rodičů je vyhazuju taky, tam to leží celé roky, ale doma v Brně kde septik není traději ne.

luj89
18. pro 2017

@kafr mam pocit, ze se separackama maji cisticky problem... Pry by se do WC hazet nemely... Ja pouzivam separacky popoloni, ktere navic udrzuji zadecek v suchu, jsou teda praci. Taky jsem si pred mimi rikala, jak je hrozne fuj to splachovat v umyvadl, ale ted uz mi to neva. Ono spousta veci se pak s mimi ustali 🙂. P.S.na materske budes mit zase vykojenej mozek, takze bud v klidu 😀. jak rikala moje kolegyne - matka 4 deti, musis mit vykohenej mozek, protoze jinak se to s tema detma neda zvladnout 😀

kafr
18. pro 2017

@makky1310 @eviicka mi se teda taky nechce běhat ke kompostu, ale nic mě jinak nenapadlo. Kotel taky dobrý 👍 ale u nás nechytačka (šli jsme přes kotlíkovku do automatu na pelety)
Do WC fakt ne! loni když tu byl na návštěvě brácha, tak si přivezl vlhčený toaleťák, byl tam i obrázek WC jako že OK... Po půl roce jsme je z čističky tahali pohrabáčem, furt se mlely v 1.komoře, která zachytává hrubé nečistoty, dál se dostane přes síto jen opravdu tekuté. Byly netknuté, ani nebyly děravé, nebo tak něco. Ruličky taky nesplachujem, ale to jsem zkoušela ve sklenici vody a je to otázka minut, ale stejně je nesplachujem.
@alkuska jsem si říkala, co je to zač ta fleesová separačka, prostě nastříhaná deka 👍
taky jsem četla, že je jednoduché si ušít ty vrstvené plenky (mám tu několik flanelových povlečení, co mají blbý rozměr a froté ručníky, které mi neladí s koupelnou 😅 chudák dítě, začíná mi ji být líto, takový testovací králíček)

dík za rady, je pravda, že bobek jednoduše vyklepnu, úplnou novorozeneckou kašičku vyperu... a to co nepujde ani tak ani tak, vyhodim. Co se ekologie týká, tak pořád míň odpadu, než s jednorázem. Zas tak to neřeším.

alkuska
18. pro 2017

@kafr JJ, přesně tohle to pak dělá ve velkých čističkách taky. Já to vždycky zabalím do sáčků, kterých je v koši pořád dost a je to. Fleecová separačka se buď koupí, nebo si to nastříháš za zlomek ceny. Někdo teda řeší dětské atesty, já jsem koupila levný fleecový pléd z ikea a neřešila jsem to. Hlavně si to nenastříhej malé, dobře si to vyzkoušej, já jsem nějaké nakonec i vyhodila pže mi lezlo na nervy že jsou krátké. Vrstvené plenky mě osobně nenadchly, mám bambusové vkládačky různých velikostí a pro menší děcko jsem dávala žínky ikea, jsou to takové froté ručníčky cca 30x30 cm co se přesně poskládají na nudli mezi nohy a stojí 10ks 50 kč, takže finanční lambada 🙂

makky1310
18. pro 2017

Tak to teda nechapu proc to ty vyrobci jasne pisou, ze se to muze davat do wc, jak separacky tak ty splachovaci rulicky kdyz to pak zlobi😠. Ja fakt zila v tom ze se to rozlozi, a tuplem kdyz jsme fakt v septiku zadny kusy nenasli... no nastesti syn uz spis kadi do nocniku. Fakt nerada bych nekomu pridelava praci, ne nadarmo ty latkovky pouzivam, zejo🙂

mariti
18. pro 2017

@makky1310 do WC opravdu ne. když jsme se přestěhovali, tak jsem z nedostatku času a energie (prostě jsem byla líná s tím lítat do popelnice, aby mi to nesmrdělo v kuchyni) házela do WC a dost se nám to vymstilo, po půl roce totálně ucpané a neprůchodné, manželovi to dalo fakt zabrat. Opravdu nedoporučuji, ať si výrobci píší co chtějí. Ale zase bez nich si to nedokážu představit, podle mě hodně usnadňují práci. a je opravdu rozdíl, zda vyhodím jednorázovou plenu nebo separačku, v hmotnosti i materiálu - to jen k té poznámce o ne-ekologičnosti. Ale jasně, vše je otázka rozhodnutí a pohodlí, zda Ti to za to stojí. Tak látkování zdar, taky už pomalu zase vytahuju látkovky, již potřetí.

martiina_k
18. pro 2017

My používám separačky fleesové a normálně je pereme. Snažíme se teda kadění vychytat do kýblíčku, což se daří tak ze 70%. Pokud ne, tak ji sprchou omyju (nijak nepřepírám v ruce nebo tak) a večer peru s plenama. Stejně pereme skoro každý večer.

makky1310
18. pro 2017

@mariti ja nevim, synovi je 16mesicu a fakt doted nebyl zadnej problem, ze by se nam to nekde ucpalo. No kazdopadne ted uz to vim 😉

A kde tedy porizujete ty fleesove separacky? Nebo z ceho to "vytvorite"? To by me lakalo 🙂. Ikeu mame dost z ruky.

mariti
18. pro 2017

@makky1310 MYSLIM ZE JE NAJDES I TADY NA BAZARKU, BUD JE DELAJI VYROBCI PLENEK [DRAZSI] ANEBO SI ZENSKY PORIDI KUS LATKY A NASTRIHAJI, PRIP. OBSIJI.

alkuska
18. pro 2017

@makky1310 Stačí nějaký kus fleecu, obšívat se to nemusí, protože se to nepáře. Koupila bych klidně nějakou fleecovou deku za pár korun. Pokud ti teda nevadí že to nemá atest pro děti, já přes to dávám ještě tu celulozovou jak jsem psala výš a nikdy to Zuzčímu zadku nevadilo. Fleece je na to super materiál i z toho důvodu, že hovínko z toho jde pod proudem vody prakticky samo.

alkuska
18. pro 2017

@makky1310 Oni ti výrobci napíšou co se jim hodí, aby se zboží prodávalo. Taky je jiný systém zpracování odpadních vod u nás a v jiných zemích. A, takže někde by to třeba problém nedělalo. U nás jo. A ten výrobce to řešit nebude, kde to zboží prodává. Stejně tak se u nás nesmí používat drtiče odpadu namontované pod dřez, které jsou např. v USA běžné.

makky1310
18. pro 2017

@mariti
@alkuska
Diky za tipy😉

kaelkirjak
28. pro 2017

Mate prosim nekdo zkusenost s natahovacimi PUL svrchnimi kalhotkami? Syn spi nejcasteji na boku a klasicke kalhotky mu protekaji kolem nozicek ☹️ Pripada mi, ze ty siroke lemy u natahovacich by tenhle problem mohly vyresit...?

smudlinka24
28. pro 2017

PUL natahovaci jsem neviděla ani prodávat. Zkoušeli jsme vlnacky natahovaci i na patentky a taky nikdy neprotekly, ale dělají vetsi zadeček no.

podaji
28. pro 2017

Dobre jsou tady na to plenky klasicky na novosklad bo draka a dobre jsou svrchnaky haipa daipa. Maji nohavicky niz takze obepinaji nozicky na stehynkach. V pohybu to nevadi a ani netlaci maji mekke lemy. Nam se osvedcily pouzivame na prcka dodnes (2 roky).🙂

kaelkirjak
28. pro 2017

@smudlinka24 nasla jsem je u Petit Lulu nebo Anavy
@podaji pouzivam na noc kalhotkovou Tots Bots Bamboozle, ctvercova by podle me nestacila. Ale na ty svrchnacky se podivam, diky 🙂

podaji
28. pro 2017

@kaelkirjak no je pravda ze nas mrnous kdyz spi tak necura. Haipa daipa maji ve vice velikostech S, M, L. Na tu tvoji plenecku pujdou maji sirokou zakladnu🙂 navic kazda velikost se da regulovat jak v pase tak na nohavickach druky

smudlinka24
28. pro 2017

Je fakt, ze jsem po nich nepatrala, na nechodici se pekelne špatně natahuji.

lollaj
14. únor 2018

Ahojky po delší době.Doporučíte mi,prosím, nějaké PULky na sucháč na vv a čtverce pro 12kg raráška?Děkuji.