Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

hanka128
4. srp 2009

tak jsme včera koupili BBH bambusky a už se suší tak jsem zvědavá...
jinak mm je expert-předevčírem dal novosklad a na to lovíky a na ně home made vlňáčky 😅 😀 takže na jeho přebalování musím chystat kalhotkové plenky-začal mi v tom chlapec nějak plavat 😅

a jsme nadšení z pastelky-fakt šikovná plenka 😵 a one size super od popoliny taky nemá chybu 😵

katarina82
4. srp 2009

sis, já jsem spokojená s BL taky, i s Bamboozle, i s noční P´titkou, ale právě jsem věděla, že máš i nějaké, co já nemám. To byly ty Babbinex... A říkáš, že nic moc, jo? Na malé mimčo by to mohlo ale stačit, ne?

katarina82
4. srp 2009

sis, hmm, tak to je asi blbost brát Bambinex, jsem koukala na ceny, oproti BL tam zas takový rozdíl není, takže vezmu BL 🙂

A co říkáš na ty CT? Mě nějak neoslovily...

sisstin
4. srp 2009

kat: jo, P´tit noční taky super plenka, akorát do ní dávám P´tit vložku a ještě bud prefold z mešavice, nebo vv popolinku..ale fakt mi ještě nikdy neprotekly v noci, a to čůrá jako fakt dost 😎

jinak mě nějak neoslovily žádné AIO plenky, a to jsem původně chtěla jenom je..jako na malý mimčo to asi bude jiný, jako reprezentativní plínka..ale já Tygrovi na den látkovky nedávám, bud mu AIO hned protekla nebo zas v těch CT se mu blbě chodí a vypadá jak připosranej 😝

sisstin
4. srp 2009

ne na den, ale na ven tam mělo bejt 😝

hanka128
4. srp 2009

no my máme CT a jako IB začinají šustit 😠 a děsně žmolkovatí,ale vydrží docela hodně-takže je máme na cesty.

BL jsou dobré-jenom nám teda museli na bráně hledat ve skladu s patentkami,já ty sucháče moc nemusím 😝

a lovíky jsou přímo boží,ale vypadnul nám jeden druk 😢

sisstin
4. srp 2009

hanka: ono to je asi jiný na dětech, který ještě nechodí..jako jinak je CT fajn plínka, neprotýká...ale v těch látkovkách fakt vtipně chodí..na doma mi to neva..ale venku to působí fakt divně jako 😅 takže já dávám na ven hnusku 😝

hanka128
4. srp 2009

sis nás ty AIO plenky taky moc neoslovily....máme už jen ty 2 CT a žádné další už mít nebudeme.....mně stačí čtvercové a pro mm mám pár kalhotkových....

katarina82
4. srp 2009

sis, vv popolinku? Jsou dobrý, jo? Já o nějakých vv uvažuju... My už máme plínky jen v noci, takže teď míň peru a asi budu muset přibrat nějak noční.

Holky, máte někdo zkušenost s těmahle Popolinkama? http://www.branakdetem.cz/ctvercove-plenky-popo... třeba jestli můžete srovnat s Kikko Lux nebo s Kikko barevnýma bambuskama.

hanka128
4. srp 2009

no my s papírovýma definitivně skončili-dávala jsem je jen na řádění-nemohla být pořád nahatá..kvůli posílení bříška...jo a pěkně se nám zprudila-lečí se to doteď-což už je přes 3 týdny 😝 😝 😝

sisstin
4. srp 2009

kat: jako prefold dobrý, ale jinak nevim, jak se děti do těch vv balí 😕 když to mají jako hlavní plenu 😕 já je strašně moc využila na široký balení u Tygra..neohýbala jsem je teda jak se má..ale jen trošku, aby to bylo fakt široký..dala jsem dvě na sebe..a vůbec to nezplácnul, narozdíl od toho, kdyby tam měl balík nějaký obyč čč 😉

katarina82
4. srp 2009

sis, a ty vv jsou vícevelikostní? Jaké máš? Hoď odkaz.

sisstin
4. srp 2009

jinak teda jsem začla brutálně flákat separačky, takže se mi už víckrát do plíny posral 😝 ale okamžitě to spláchnu sprchou a zatim se to vždycky vypralo fakt úplně v pohodě na poprvý( používám Lovelu)

kat: no my budeme s plínama ještě hoooodně dlouho 😝 😅 😔

sisstin
4. srp 2009

kat: jj, je to na cm... mám tyhle, ony asi ani jiný nejsou 😕
http://www.branakdetem.cz/vicevsrtve-pleny-popo...

kdybys to chtělo jenom jako prefold, tak bohatě stačí ten nejmenší rozměr 😉

barica
4. srp 2009

Holky prosím poraďte, chtěla bych látkovky používat už na novorozence, moje představa je separačka, vv od Popoliny a Bambino Mio, na to kalhotky od Imse Vimse organic. Nicmeně mě pořád vrtá hlavou, když použiji vv plenky, tak asi budu mit stale svrchni kalhotky uspinene od kakani. Neni tedy lepsi pouzit pres vv plenku jeste zavazovaci a teprve pak svrchnaky? Nebudu to uz moc? Mozna by to pak svrchnaky chtelo vetsi? Jake mate zkusenosti se zavazovacimi plenami, ty se pouzivaji misto vv a pak na ne zase svrchnaky? Maji take takovou saci schopnost jako vv? Kdyz uz zavazovaci, tak jake znacky a kolik pro zakladni vybavu pro novorozence? Diky moc!

katarina82
4. srp 2009

Já používám separačky jen ty fleecové, ale teď už jen nan noc. Mě se zatím taky všechno vypralo, teď chci zkusit sliz, protože Domina i Lada jsou s ním moc spokojené a Laduš říkala, že jí to vypralo i vaječinu 😕 😎 Zkusím, jen jsem líná ho jít vyrobit 😝

katarina82
4. srp 2009

sis, já viděla nějaké v aukci a vycházela jedna vv na 50,-. Tahle výjde nová na 30, tak mi to přišlo divný a myslela jsem, že jich je víc. Nějaké pořídím, na to široké balení třeba. Na to taky stačí ty nejmenší?

sisstin
4. srp 2009

kat: na to široký jsem měla tu největší teda... 😉 ale furt nevim, jak se do toho přebaluje, když to máš fakt na čůrání 😕

katarina82
4. srp 2009

denisia od nás jede vv od narození a říkala, že Sebíkovi dávala tu vv normálně poskladanou, na rovno, na ty svrchňáky BM a s tím si vystačila 😕 😎 Jak jednoduchá výbava 🙂

sisstin
4. srp 2009

kat: tak mně to poskládaný příjde děsně úzký, to by byl hned prodojenej 😕 ještě na malý mimčo možná, ale na větší dítě si to teda neumim představit..navíc to nedrží, já jsem to zkusila.. a hned měl tu plínu pomalu u kolen 😕 😅

katarina82
4. srp 2009

sis, já nevím, ona si to chválila a úplně koukala, kolik je teď plínek. Už se rozhlíží, co na mimčo nakoupí 😀

katarina82
4. srp 2009

barica, s látkováním na novoška nemám zkušenost, takže neporadím.

sisstin
4. srp 2009

kat: já už se radši na nic nedívám, fakt už nic nepotřebujeme, a akorát by mě to lákalo 😅

katarina82
4. srp 2009

sis, ani já na nic nekoukala, teď mám zase důvod 😀 😝

sisstin
4. srp 2009

kat: já bych nebrala na novoška ty jednovelikostní plínky, to maj fakt balík pak jak svina 😕 mně se líbí ty new born SWB 🙂

katarina82
4. srp 2009

sis, já chci jet čč, ale na ven kalhotkovky, aby to udrželo vaječinu, takže jsem si vybrala nějaké swb one size velurky, ty si chválí i na malé mimča-ale ta cena 😖 , pak vezmu nějaké vícevelikostní kalhotkovky, nechci toho brát hodně v pidi velikosti, páč z toho rychle vyrostou, a navíc zatím nevím, jak mi to látkování hned po porodu půjde, takže koupím na začátek i hnusky a uvidím jak budu válčit. Ale jinak ty S velikosti mají docela velký rozsah, takže myslím, že ty se dají využít dlouho. Teda pokud překpokládám, že druhé mimčo bude +- jako Denča.

makoush
4. srp 2009

barica..ja na novoska pouzivala normalni cc na novosklad a pres to svrchni kalhotky. Pak jsem na domaci noseni upgradovala na: 2čč narovno+vo+zavazovacka - bez svrchnich kalhotek. Kdyz to dobre zavazes, tak to neprotece, maximalne se zaspini ta zazovacka. Mam jak zavazovaci 2popolini,1disanu a 1HHS a funguje to skvele.Ale ja moc nesazim na saci schopnost, vicemene jedeme v bmk, ona hlasi kazdy ucurnuti. Jinak mala z toho neni vůbec opruzena a nezaparuje se. Na noc ji davam HD,BL nebo nejakou jinou kalhotkovku - ale do vsech davam jednu čč a pres to svrchnaky HD (kvuli tomu,ze jsou tenky) Jinak pul-ky bambino mio tady holky moc nechvalej..dobry jsou ImseVimse organic -ty mam taky, ale mala je hubenour a jeste ji nejsou.

ijo
4. srp 2009

měla jsem newborna SWB zelenou a byla super, nepřipadají mi zas tak drahé...a byly nám do cca 5 měsíců. Vezmi CB, můžeš ji vzít i na novoše a balík prostě nedělá. Ty one size velurky mi připadají strašně velké na fungl nový mímo

katarina82
4. srp 2009

ijo, fakt ty swb newborn velurky vydrží tak dlouho? 😕 Tak to bych je vzala 🙂 A CB jsou jednovelikostní? Já se v nich nějak neorinetuju 😔

ijo
4. srp 2009

kat - swb newborny nám vydržely dlouho, naše koza ale má v roce 8 kilo 🙂, byly nám do pěti měsíců a já je měla ráda, protože na tu malou dupku hezky seděly 🙂
CB jsou jednovelikostní úžasné, měla jsem jich několik zděděných z Němec a pak jsem i u nás dokoupila.