Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sisstin
5. srp 2009

koty: no my jako s pamperskama žádnej problém nikdy neměli, opruzenej byl možná tak jednou v životě 😉 pro mě je pořád ta hnuska na ven lepší 😉 i kvůli tomu přebalování a tak..ale na doma látkuju 😉 já jsem nejsem výhradní látkařka..hnusky měl plně do 18m 😉 na případné druhé dítě chci látkovat od začátku, ale určitě se hnuskám taky nevyhneme 😉

andnov
5. srp 2009

Ahoj holky,jsem tu nová,ale látkuji od narození dítka(tedy 16měsíců),občas k Vám nakouknu a teď bych potřebovala radu 😉 koupila jsem Itti Bitti SIO a po prvním nadšení ( úzké,štíhlé) jsem z nich dost rozčarovaná ☹ měly jsme je asi 5-krát a z toho 3-krát durch mokrá i s oblečením.Prostě mám pocit,že větší nálož nepoberou- a to je měla třeba 1,5hod. na sobě.Samozřejemě jsem si nevzala náhradní oblečení 😠 Chtěla jsem nějaké na ven,aby se rychle daly vyměnit,přitom byly štíhlé-pořád jsem zvažovala kapsovky,ale s těmi žádnou zkušenost nemám.Poradíte mi prosím s jakýma jste spokojené(hlavně savé!),ale žádnou umělotinu-jsme tak trošku citlivé,ale flees v poho.Takže do nosítka si je nelejznu-to by bylo jasné.Za týden odjíždíme na dovču-tak asi nakonec budu muset vzít hnusky na ven-hlavně na nošení a pár látkovek.Jaké používáte na nošení-my jsme vždy od plínky otlačení.A ještě by bylo dobré třeba nějaká kapsovka,kdyby šla používat i v učení na nočník-už tak trochu zkoušíme-pokud tam chce sedět a nezdrhá 🙂 Tak pokud jste to dočetly až sem tak děkuji za Vaši trpělivost a případné rady.

sisstin
5. srp 2009

andnov: já jsem IB taky prodala, a myslím, že tyhle zkušenosti má víc holek tady..my ji měli do hodinu durch mokrou až na oblečení 😉 štíhlé jsou Swadlebees, ale od těch měl teda syn otlačeniny..no možná proto, že už když jsem ji koupila, tak mu byla fest 😝

misabenny
5. srp 2009

silente: one size jsou dobré, stíhlé
2 v 1 kushies - sice neprotečou, ale je to nechutná umělotina 😖

andnov
5. srp 2009

Sis děkuji.Takže myslíš, že už se mám přestat rozčilovat a poslat je dál 🙂 Ze začaátku je měla 3-4 hod. a říkala jsem si super,jak dlouho vydržely 😉 Takže buď prodám a koupím jiné nebo mě nezbude nic jiného než zase plínka a svrchňáky.My jsme musely poslat dál i BI neb měla strašně otlačené nohy-vůbec nám neseděly ☹ ona má totiž hubený pas a 10kg v 16,5m.)takže aby jí držely musela jsem víc dotáhnout.

andnov
5. srp 2009

Jo Kushies se mi dostaly do ruky trénovací, tak jak píšeš strašně umělé ,to by jsme fakt mít nemohly 😢 o one size přemýšlím Tencel - ty by měly být nejsavější ne?

jmisa
5. srp 2009

Silente,
kalhotkové One Size Tencel - používám od narození a to byl náš malej prcek, dají se upravit i na malé mimčo.

VV Kikko máme, normální vv 😀

sisstin
5. srp 2009

andnov: mě fakt ty AIO plínky nezaujaly vůbec, já mám nejradši kalhotovku a Pulky, ale nemám zkušenosti s látkováním na malým mimču 😉

misabenny
5. srp 2009

sisstin: vv a vlnáčky je určitě super volba. Pokud si vybereš vlnáky swadlebbes, stacinator nebo cuddlewoll, ty jsou pěkně stíhlé
andov: spolehlivé a super štíhlé jsou bum genius - můžeš si vybrat AIO nebo kapsovky. Navíc většina je vícevelikostní. Z kapsovek mám ještě dobrou zkušenost s Mommys Touch. Já mám suchý zip i patenty, ale sucháč je pro mě pohodlnější. Swaddlebees jsou také super štíhlé, AIO ještě dovycpávám vkládačkou od BI, jsme průtokáči 😀 a dají se pěkně upravit okolo nožiček i v pase, otlačeniny také trochu máme, ale myslím, že to Tomíkovi nevadí. Dále Cuddle AIO, také pěkně tenké a spolehlivé, i ostatní kalhotovky od nich + slabé vlnáky a to také není žádný balík 😀 .
Já ted prodávám Mommys Touch kapsovky, tak kdyby jsi měla zájem, můžem se dohodnout. V super stavu!!! Bohužel jsem propadla látkovkám a prostě toho máme trošku moc 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
5. srp 2009

tak ty vlnáčky nic pro mě teda 😝 ještě na mimča, ale na Tygrovi si to pod oblečení na ven neumim představit..on je fakt průtokáč, to bych musela přebalovat někde venku..a to vzhledem k jeho věku už není zrovna jednoduchý...takže u mě furt vede ta hnuska 😉

andnov
5. srp 2009

No malá má 16měsíců, tak jsem chtěla něco rychlého na ven, pač jako doma mi u toho ležet nebude, když je tam tolik zajímavostí 🙂 ale ven stejně používáš hnusku kvůli té chůzi .no my máme to stejné, jde jako by měla mezi nohama něj.tyč, no my vlastně máme problém, že moc nechce chodit sama, za ruku ano, ale sama (stále nemá jistotu) nebo se jí s balíkem hůř jde a potřebuje na to víc sil.snad nebude mít jednou nohy do "O" 😉

sisstin
5. srp 2009

andnov: jako na doma pohoda, ale venku ho ty látkovky fakt omezovaly v pohybu, i když měl třeba tu IB, která má být nejštíhlejší na trhu..a navíc ji měl furt durch..ale každé dítě je jiné, někdo zas s nima neměl problém žádnej 😉

silente
5. srp 2009

Tak Kushies škrtám, umělotinu necííí ... se mi tam líbila akorát ta cena 😀

Koty - díky za tip s vkládačkama, mrknu na to. Jo a ty Polary chci M, kdyby náhodou ... 😀

Jmisa - ty Tencely se mi líbí ... nevím ani proč 😅

Jo a IB nám poprvé taky projely durch až na záda. Samozřejmě jsem s sebou neměla náhradního vůbec nic, klasika 😀 Teď je nejradši používám jako svrchňáky a to se mi osvědčilo. Krátké body, novosklad nechám kapku čouhat z nohaviček a navrch prsknu limetu 😀

Na začátku září se chystáme na týden na dovču, jaké máte zkušenosti s tím Mio Fresh? Gut nebo blbost? 😕
http://www.branakdetem.cz/dezinfekcni-prostrede...

misabenny
5. srp 2009

sisstin: tak já můžu doporučit Bum genius AIO, jsou na sucháč a manipulace jak s jednorázovkou a jsou pěkně štíhlé. A vydrží i naše megačůrací nálože 😀 😀 😀 😀

andnov
5. srp 2009

misabenny : mrknu, promyslím a dám kdyžtak vědět. My potřebujem na druky, protože se mi začala hodně zajímat o sucháče. 😉 CB máme original i velur a také fajn,ještě ven raději dovycpu nudlí,pro jistotu a na to lovíky a bezva.A ty momísky mají vkládačku i z mikrovlákna?A jdou tam třeba i savé jádro od P´tit z bambusu nebo to tam všechno dáváš aby to sálo.

andnov
5. srp 2009

Já už blbnu.Chtěla jsem napsat čím se to dá ještě dovycpat krom originálu,který je nejspíš z mikrovlákna 😉

misabenny
5. srp 2009

andov: momísky mám bez vkládaček. Já tam dávám vv č. 1 nebo 2x Bamboo hour a saje to krásně. Od p titek tam jádra také jdou. Ještě mám kapsovky od p tit a také jsem spokojená.

misabenny
5. srp 2009

andov: vycpeš je čímkoliv, dají se pěkne plnit. U swaddlebees by mohly mít problém chlapi, ta je ještě užší a vycpat ji by pro ně mohl být problém 😅 , to znám 😠

misabenny
5. srp 2009

holky mějte se, jdeme se cachtat do bazénu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😵

silente
5. srp 2009

Misa - tééééda ... zááááááááááááááááááááááááávist největší ☹ 🤐

katarina82
5. srp 2009

sis, díky za ty vv, kolik za ně budeš chtít?

andnov, souhlas s misabenny, Bum Genius jsou podle mě nejlepší AIO i kapsovky 😵 IB SIO nám protékají 😖

hanka128
5. srp 2009

holky já nevím,ale na látkových plenkách jsme vyrostly všechny a nijak to naši chůzi nepoznamenalo 🙂 ,ale chápu, že je sakra rozdíl vidět chodit dítě v papírovkách a látkovkách.......ale naši maminy nám taky dávaly plíny na rovno,tak si myslím, že maru to zvládne taky 😉 takže snad nás pak nechápavé pohledy na pískovištích nebudou provázet-a i kdyby je mi to putna 😎 ono stačí, když se mě na poradně zeptají některé maminky cože to mám za obal na pampersky 😀 stále jsem nenarazila na žádnou látkující rodinu...ale jednou jsem viděla viset kalhotkové plenky na jednom bálkonu-takže aspoň něco 🙂

sisstin
5. srp 2009

hanka: no spíš hodně dětí bylo např. v Tygrově věku už dávno bez plín 😉 já byla bez plín dřív, než jsem chodila 😅

sisstin
5. srp 2009

hanka: jinak já mám s látkovací agitací docela úspěch, u mě by to zrovna nikdo nečekal 😝 takže to hned neodsouděj..a hodně mamky utáhnu na dnešním designu plenek 😀

blka
5. srp 2009

Holky, a není ta BG kapsovka široká mezi nožičkama při té nejmenší velikosti? Mám MMT AIO a ještě jsem ji nepoužila, protože mi přijde hodně široká mezi nožičkama.

andnov
5. srp 2009

ad miofresh- jako nouzovka na cesty celkem dobrý,zkoušely jsme u rodičů,ale jak píšou,že plenky osvěží a vyčistí,tak to mi nepřipadlo.Měla jsem je namočené přes noc a ráno hodila vyždímat.Výhoda,že jsem nemusela vézt velké zásoby plen 🙂

andnov
5. srp 2009

hanka: taky tím argumentuji,že jsme vyrostli na látce,ale od mé babičky(90let) jsem to fakt nečekala,prý toho má moc mezi nohama....ale je fakt,že jsme všichni byli bez plen docela dříve.
a s plenou POP in nemá ještě nikdo zkušenost - vnitřek bambus a bavlna,to by nemuselo být špatné.

kyri
5. srp 2009

blka - ono se to mezi nožkama zmáčkne k sobě. naopak je super, že je široká, protože neproteče. já používala bg kapsovku i aio organic u druhýho dítěte od narození (pravda, měl 4 kg) a pohoda. sedí to krásně. a mmt taky. i když tu jsem už střelila, protože mi začly vadit uměliny. nějak mi to přišlo blbý k dítěti. takže teď jedu na organic bavlně, bambusu a vlněných gaťkách převážně...

kyri
5. srp 2009

a pop ins máme dvě. jsou fajn, akorát je tam na můj vkus moc druků. vzadu jsou 3, i když by stačily dva a ležící mimi si musí připadat jako princezna na hrášku, řekla bych. jinak ale ten savý vnitřek je fajn. měkký a hodně pobere. akorát dýl schne. a je teda paráda, že se to počůraný dá odepnout a nacpat tam další vkladka anebo čč/vv plína. takže jsou to takový onesize pul gatě 😉

zmuzle
5. srp 2009

Sil, na Tencel cekam, jestli mi s Brany poslou co jsem si objednala a zaplatila. Nejak to nemuzu dohledat 😠

Katarina, ja davam Disany na noc a v pohode. Nebo je ma pres ne jako slusive kratasky a k tomu kratky trico 😎
Mam zeleny 62/68. Hele, nez se tvuj prcek narodi, tak je budu urcite prodavat 😝 Ty swb velurka se da zmensit, coz jsem nevedela pres laktacni demenci a pouzivam je az tak ted mesic 😀