Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makinka.1
21. dub 2009

Velký Mešavy Den byl dnes u nas,lalala!!! 😀
Mesavka je krasna,mame zlutou,akorat mam podezreni,ze L bude Maxovi velka,ted se susi,uvidime,az vyzkousime.
Hani,diky. 😉

mamlas06
21. dub 2009

No jo 2, nechali nás se s nimi pokochat a hned po první návštěve poslat domů 😀 Ať to tam prej nestraší. A v pojišťovně jsme dostali hned třetí kufřík 🙂 No neberte to, když je to zadarmo žejo 😵

matilko
21. dub 2009

tak ja som dostala kufríky asi 4 a ešte ma zásobila moja PA 😀

poup
21. dub 2009

jsem nasraná...to jen u nás jsou na té poště líní lemříci....ach jo...se těším na zítra... 😵

schnek
21. dub 2009

no teda, fakt už neví, jak to matkám vecpat 😀

schnek
21. dub 2009

poup, v Plzni taky

schnek
21. dub 2009

a nebo mě o kufr ošidili, že jsem je tam neposlouchala 😀

mamlas06
21. dub 2009

tahle nadílka byla v Plzni u Mulačů, naprosto skvělá porodnice a výborná péče 🙂

katarina82
21. dub 2009

ááá VMD nastal 😀 No ještěže jsem se nepřidala, páč nám by teda i to M-ko bylo mega, když IB SIO máme M a poutahovaný jak to jde 😝

Mám taky dotaz ohledně separaček. Používáte je furt na malé prcky nebo jak? D. už je velká a i tak dávám Irmu, ale jak to čtu, tak vy asi nedáváte pořád nebo jo? Já dávám furt, aby se neoprudila, ale asi se teda neoprudí ani bez separačky, jo? 😕

schnek
21. dub 2009

aha, no to je jasný, já byla ve FN 😉

primulka
21. dub 2009

misabenny - dodatečně díky za reference na Cuddle Wool a ještě dotaz (snad tu nezapadne): píšeš, že už je moc nevyužijete, protože nemáte moc kalhotkovek - myslíš, že rovné plínky pořádně neudrží? 😕

katarina82
21. dub 2009

primul, na to s těma rovnýma plínkama a Cuddle Wool jsem se taky chtěla zeptat 🙂

hanickak.
21. dub 2009

Ahoj holky, moc vas zdravim a pridavam se k vam do klubu. Na latkovky me nalakala Matilko (Tinka, ahoj 😵 ), proste kdyz jsem videla, jak je pouziva v praxi, tak se nedalo odolat. Pak jsem si o tom neco precetla a rozhodla se, ze jdeme do toho. Od vcera mam doma latkovou vybavu, tak dneska a zitra pereme a uz se moc tesim, az zacnu Tomaska balit do tech uzasny mekkouckych a prirodnich materialu. Jednorazovky me fakt stvou cim dal vic, hrozne smrdi, maly se mi porad prokakava, procurava..fakt hnus! Jinak jsem teda zatim naprosto amater a zacinam se jenom trosicku a pomalicku orientovat 😉 , tak doufam, ze se tady budeme potkavat casteji 😵

primulka
21. dub 2009

haničko - super, vítej v klubu 😵 Nevadí, že se zatím moc neorientuješ, klidně se tady na cokoli ptej, určitě vždycky někdo poradí 🙂

katwind
21. dub 2009

haničko, no jéje, vítej😉 Vidíš, já dítko teprve na cestě, ale plínek už mám habakuk😀

hanickak.
21. dub 2009

Primulko, diky za privitani. Sranda je, ze jsem jeste v tehotenstvi nechtela o latkovkach ani slyset, dokonce me kamoska lakala na prednasku do brany k detem, tak jsem ji rikala: nee, ja si rada uziju ty jednorazovky, ten komfort atd...ale absolutne jsem si neumela pod pojmem latkovky predstavit to, co to obnasi. Spise jsem si predstavila nase maminky pred x lety vyvarujici pliny....No ale kdyz jsem to videla v praxi, tak je to fakt super!!!A uz se nemuzu dockat, az maleho poprve zabalim, ty materialy jsou naprosto paradni, prijemne...kam se hrabou jednorazovky...Takze Matilko diky moc, ze jsem diky tobe nasla tuto cestu a taky za vsechny rady...snad se to bude Tomaskovi libit stejne jako Karolince a ostatnim detickam. 😵

matilko
21. dub 2009

Hani, neďakuj 🙂 budem sa tu červenať pred holkami 😅

katwind
21. dub 2009

Holky, myslím, že mi někdo říkal, že Ondřejovamast je totéž co se u nás vyskytuje jako Vrchlabská mast a pokud ano, tak musím říct, že ta je skvělá nejen na děti 😉 Já měla jednou pěkně opruzenou p...l z kola a po jednom namazání to bylo dobrý 😉
Jinak si píšu dnešní poznatek od vás - Mother care na bradvky🙂
Kufr dostanu, ale co v něm bude, t netuším.
Jinak je teď v drogeriích DM nějaká akce pro těhule i maminy, něco sbíráte a máte pak velké slevy. Ještě jsem tam nebyla, ale kamarádka říkala, že už dostala jako dárek nějaké kalhotky do porodky atd. tak to je spíš tip 😉

astrane
21. dub 2009

nic si z toho nedělej,já se neorientuju do dneška 😀

mysinka
21. dub 2009

Haničko, tož vítaj 😀 Protýkání jednorázovkami znám...opruz!!! Ze začátku jsem si myslela, že si trochu usnadním noční práci a nebudu přebalovat, tož jsem se zásobila hnusoplenkami a práci jsem si tak akorát přidělala 😝 3 noci po sobě se mi mládě pročůralo až pomalu za krk a tu 3. se i prosrajdilo... jak už jsem kdysi v LPI. psala...látkoplenkový bůh mě vytrestal 😅 Od té doby, co jedeme látku bylo nehod minimum, jestli vůbec nějaké 😉

hanickak.
21. dub 2009

Jee....Katy, AHOJ, to jsem rada, ze te tady vidim, hned se citim trosku jisteji 😉
Mati, ale jo, fakt dekuju, diky tobe jsem tomu prisla na chut!

hanickak.
21. dub 2009

Mysi, no ja to fakt nechapu...proste plinka, maly si prdne a ma to az na zadech a buh vi kde..no asi proste po 2 mesicich pouzivani to asi neumim spravne zalepit nebo nevim...Ale opravdu na to, abych litala po supermarketech a shanela co nejvic druhu plen a zkousela, ktera nam budou sedet, fakt nemam cas, chut a ani prachy....a navic to fakt silene smrdi. Jednou rano jsem si rikala,ze maly musi byt uplne mega pokakany a byl jenom pocurany...ale smrad jak blazen! 😠

matilko
21. dub 2009

holky, tak my máme doma ječák, zas tie bláznivé prdy, dobrú nôcku!

schnek
21. dub 2009

matilko, přeju pevný nervy

katwind
21. dub 2009

haničko, to je super, fakt moc! Já mám zatím nakoupené alany a moltexky pro začátek, ale chtěla bych najet na látku co nejdřív, mám takových krásných úlovků! 😵 Sama jsem zvědavá!
A jak píšeš, výhod je dle mě spoustu, já bydlím v malém městě a pokud nechci vláčet balíky plen z jiných měst, tak tady v komunistické drogérce seženu jen jednu, dvě značky a je to předražené jak prase 😀 Látečky objednávám z netu🙂

broucina
21. dub 2009

Já už ani nevím, kdy jsem se pro látkovky rozhodla...asi to byla láska na první pohled.. 😀 prostě jsou to táááák krásné plínuše.. 😀 a tááák skvěle se nakupují... 😀 Doufám, že mi mé nadšení vydrží i do praxe, když už jsem tady posbírala tolik rad a nakoupila plínuše. 😅 Okolí si občas ťuká na čelo a především zasloužilí rodiče pronáší věty jakože však uvidíte, až se vám to narodí, jak ještě rádi budete používat jednorázovky...kdo by se s tím proboha pral a žehlil...nediskutuju, neřeším...třeba až uvidí našeho prcka v mešavici, tak změní názor. 😎 Ale třeba rodina to bere...teda hlavně moje mamka a babička se o to živě zajímají...stejně tak je nadchlo, že budeme prcka nosit v šátku. To od tchýně už jsem si vyslechla, jak si na sebe šiju bič, že bude prcek rozmazlený...za to moje babička je nadšená, že je to super, že když byla ona mladá, tak se děti v šátcích nosily, tudíž to není žádná novinka a hlavně že děti jsou v nich spokojené....prostě kde vidím, že to nemá smysl, tak radši nic nevysvětluju...

skatule
21. dub 2009

misabenny, no teda tak jsi mě s těma vlňákama Cuddle Wool pěkně nahlodala 😠 A co druky? Drukají 😀 ? Nevytrhávají se? Nějak mám zafixováno že čím tenčí vlňáky tím jdou druky víc do háje 🙄 A neprotékají když jsou tak tenoučké? A co velikost? Jak sedí když jsou jednovelikostní?...Jsem zvědavá jak stará bába 😀

gedren, tak jsem neodolala a nalanolínovala SWB 😀 . Nevím čím to ale najednou nám po impregnaci parádně sedly....a to jsem měla vodu sotva vlažnou, takže srazit se rozhodně nemohly. Ale teď jsem jí zase dala na noc a přijde mi že je zase jako před lanolínováním, poněkud velká 😠 . Jsem zvědavá jestli do rána vydržíme v suchu 😕 Ovšem dělají fakt obří zadek 😉 . No jak mám plenky SWB hoooodně ráda 😵 , tak ty vlňáky se jim nějak nezdařily řekla bych 🤐

Jinak teda s crepákama jsem max. spokojená. Už jsem vychytala i tu instalaci, takže nám sedí skoro na všechny plíny 😵 Teď zvažuju zda koupit ještě jedny ty crepáky, nebo Cuddle Wool 😔 Pro jistotu je na cestě merino vlna a jehlice mám v šuplíku 😀

makoush
22. dub 2009

Predevčírem jsem z vas tahala rozumy na jednorazovky do porodnice..jeste jeden dodatecny dotaz..jaky je rozdil mezi Moltex Oko - 48 Ks = 425 Kč a Moltex Oko unisex - 48ks = 300? To jsem nahledala na brane...lus, mohla bys me prosim zasvetit?

mamlas06
22. dub 2009

Taky přidám svůj poznatek k jednorázovkám - používala jsem je v porodnici, pak párkrát ještě doma (dostali jsme pár balíků darem, ještě máme 2 balení na skříni). A téměř pokaždý jsem měla problém rozpoznat, jestli je v pleně nadílka či nikoli, hlavně v noci, kdy jsem v polospánku plenu studovala. Takže jsem malou zase sbalila do tý použitý, ta řvala jak tur ☹ . Myslela jsem že má prdíky, neměla 😒 Tak jsem raději přebalovala pokaždý, tudíž spotřeba plen obrovská... U látky má člověk aspoň trochu přehled, jak moc děcko vAlučuje.

A co se týká protečení papírovek - švagrová má 5 měsíční holčičku a už od narození týden co týden dává k dobru novou "veselou historku", jak se Anička zesr.l. od kotníků po ramena. Nám se to v látce (zatím) nestalo, vše zůstává tam kde má 🙂

poup
22. dub 2009

tak nastal malý VMD... 😵 ...plínuše jsou fakt až do důchodu, ale zkoušela jsem a sedí nám, takže v poho...

přidala jsem do alba fotečky mešavek...až se vyperou hodím tam ještě jednu "v akci".... 😉