Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
6. srp 2009

Míšo, díky 🙂

ijo
6. srp 2009

blka- to jsme se nepochopily, BB minky (chlupatou )už mám dávno ale tu na tuly nemají. Před dvěma týdny asi jsem koupila tuhle bambusku co myslíš ty a ta zvenku chlupatá není ☹..ale zevnitř je k sežrání 🙂

baca
6. srp 2009

tak jsem dnes jednou použila od pondělka nové vlňáky swb a když jsme je ted chtěla podruhé nandat, objevila jsem u jednoho druku asi tak půl cm velkou díru 😠 , tak budu muset reklamovat, za ty prachy to zašívat nebudu ☹

andnov
6. srp 2009

Tak toto jsem našla na www.pliny.cz tak snad to někomu trošku pomůže.

KALHOTOVÉ PLENKY "ONESIZE" - jednovelikostní (3-15kg)

Název 1.ONESIZE "Organic" 2.ONESIZE "Soft" 3.ONESIZE "Tencel" 4.ONESIZE "Super"

Barva přírodní nebarvená přírodní nebarvená přírodní nebarvená bílá

Materiál 1.pletené froté - 100% bio-bavlna 2.pletené froté - 85 % bio-bavlna, 15% polyester 3.pletené froté - 76% Lyocell, 24% polyester 4.pletené froté - 50 % vizkóza, 50% polyester

Sací jádro 1.bio-bavlna 2.bavlna s polyesterem 3.bavlna s polyesterem 4.superdry

Vložka jedna froté ve standardní výbavě

Doba schnutí 12-24 hodin 12-20 hodin 12-16 hodin 12-14 hodin
Sací schopnost plenka cca 300ml + vložka cca 200ml

hanka128
6. srp 2009

baca mi zase vypadnul druk u lovíků 😠 ale papír od nich skončil nevím kde, takže reklamace nemožná 😝

kvikvicek
6. srp 2009

Holky prodavam bambusku baby lucy, CT,Cuddle minibuns, Cuddlewrap, zase jsem snizila ceny, uz je to pomalu za pakatel, nemate nekdo zajem? ja to snad asi neprodam a je to uplne nove 😖 ☹

ijo
6. srp 2009

hanka, tady je zase tolik shopů neprodává a jestli jsi to kupovala přes eshop, dá se to najít, zkus to

marcelkad
6. srp 2009

holky, kdokoliv budete chtít, ten druk Vám tam dám, mám doma kleště i patenty. Sama už jsem do lovíků dávala 3ks, padá to jak blázen. V albu mám, jak vypadají patentky třeba místo sucháče u IV wool.

Jinak kdyby někdo měl zájem, chci prodat Mamabless vlněné kalhotky modré - použité max 5x za 200Kč i s poštovným. A potom ty IV wool (jsou v albu) - jsou po Gerdenovic holkách - dostala jsem je výměnou za banbonieru Merci, takže kdyby někdo chtěl za čokoládu pošlu dál. Já si zamilovala lovíky a tyhle nevyužívám a zbytečně mi to tu leží.

Po několika týdnech používání CB musím Ije dát za pravdu, že "čudly" jsou fakt pěkný. Nejdřív mě moc nenadchly, ale když do nich dávám ještě vkládačku navíc, jsou pěkně štíhlé pořád a máme je v pohodě na noc.

marcelkad
6. srp 2009

Zapomněla jsem, že jediná nevýhoda druků je to poštovné - bydlím na konci světa (Klatovy) - snad jedině, kdyby jste se Vás domluvilo víc, poštovné si snížíte. Nebo kdyby jste tudy jel někdo na dovolenou 😉

marcelkad
6. srp 2009

Kvikvicek - dej si inzeráty na mimibaza.cz, tak je lepší obchodování, chodím tam víc lidí

ijo
6. srp 2009

kvikvi...si beru Minibuns 🙂 píšu ti do IP 🙂

ijo
6. srp 2009

marcelka- díky za uznání 🙂 taky v nich chrníme..teda moc ne, ale to bude spíš zlobením než plenkama 😅

katarina82
6. srp 2009

ijo, ty máš nějaké minibuns už? Do kolika kg to asi je? A ta newborn plenka? Nevíš náhodou? 😅

ijo
6. srp 2009

kat - mám zelený mini ale to asi není na novoše, je to taková poloplena, já jí patentkuju do wrapek, sama nemá zapínání. ty newborny nevím,ale asi jako všechny. moje holky by je měly všechno skoro do půl roka s jejich váhou, ale v S ku jsem měla BL bamboo i organic, SWB (ty byly nej) a pak obnošený Cb.

lusinta
6. srp 2009

kravičková blueberry chlupatá není🙂 dneska jsme prodali poslední.

marcelkad
6. srp 2009

Lus, když jsi tady, díky za LVB jersey modré - ta barvy je úplně boží. Včera jsem je vyprala, nalanolínovala a dneska už používáme. Fakt super vlňáky, nádhera. děkuji ještě jednou

katarina82
6. srp 2009

Ijo, a jakou velikost toho cudle foldu? Jsou tam dvě ne?

baca
6. srp 2009

Vlňáky na reklamaci z Brány mám poslat přímo do prodejny? Na bráně píšou, že se to má poslat na fakturační adresu, ale není mi jasný, co to je. Je tam ještě adresa provozovatelky, do Říčan, ale prřece to nebudu posílat tam? Nereklamovaly jse něco? 🙂

ijo
6. srp 2009

my máme tu malou a i tak je dost velká, máme tedy jednu. Možná tu někdo má tu velkou ale ted nevím

ijo
6. srp 2009

lus jestli jsi tady, ty určitě budeš vědět jaká je kapsovka SWD konopná? Včera jsem se ptala ale asi ji nikdo nemá

katarina82
6. srp 2009

ijo, ok, vezmu tu menší, značím si 😀

ijo
6. srp 2009

tu kecám a můj úžasný muž ugriloval maso, tož já jdu. kat menší určitě stačí, jsi psala že ta tvoje první je malá houska 🙂

blka
6. srp 2009

Lus, prosím tě, nevíš, jaký je rozdíl mezi Blueberry bamboo a Blueberry de luxe?

zzan
6. srp 2009

Ahoj 🙂
tak behem zitrka mi dorazi balik z Brany uz se na nej cela tresu 😀 😀 .
Mam v nem i dvoje svrchnacky ,jedny IV organic a jedny Soft a premyslim,ze ty treti do poctu bych vyzkousela nejake jine .. holky myslite ,ze na novouska je vhodne kupovat treba merino kalhotky SWB?Nebo mam poridit jeste jedny treba IV a tyhle drazsi koupit ,az bude mala vetsi a nebude tak ucurana?Nevim ani jak se udrzuji a jestli to obnasi nejake lanolinovani ,nebo tak neco ,tak by to mozna bylo lepis nechat na pozdeji???
Diky za zkusenosti 😵 😵

marcelkad
6. srp 2009

ZZan, u vlňáků nejde ani tak o čůrání jako o vaječinu u miminek. Ta prostě proteče kde čím a vlňáky bys musela často prát. Jinak údržba u vlňáčků - vypereš v pračce (program na vlnu) nebo v ruce, namočíš do lanolínové kůry a necháš uschnout. ten lanolín udrží mokro, vlňáky pak jen větráš, aby případbě uschly a pereš tak jednou za týdny, podle jak je často používáš. Na novorozeně nedoporučuji.

ijo
6. srp 2009

jsem tu- tož blka jsem ty BB nastudovala a rozdíl je v materiálu vevnitř, jinak mi to přijde stejný, bambusku máme a tu deluxe už nepotřebujeme.

kackaj
7. srp 2009

Dobre ranko holky,
chci se zeptat, nemáte náhodou někdo zkušenost se sadou od Popolini One Size Duha, co je teď skoro nově na bráně? Je to kvalita biobavlna, tak mě zajímá, jestli jsou dobré nebo ne. Uvažuju, že vyměním vv popolinky za nějaké kalhotovky, aspoň část teda. A nebo je o moc lepší One size Super, tak jít spíš do toho? A co pastelka? Jéééžiš, tak to shrnu, braly byste spíš One size biobavlna, One size Super, nebo pastelku? Díky předem za radu 😎

baca
7. srp 2009

Barunka měla něco přes týden, když jsem začala používat vlňáky. A vaječina mě na okraj kolem nožiček protekla dvakrát až včera, asi po náloži při bolení bříška 🙂 Občas mám pocit , že jsou lehce provlhlé, ale to není žádná tragedie, není to moc a je to až po delší době. Takže já vlňáky doporučuju, samozřejmě s novoskladem nebo kalhotkovkou. Mám lvb jersey a crepe ve velikosti nb/s a pokojenost, škoda, že už nejsou ve větší velikosti 😒 , a teď má doma i swb M a je to stejně velké jak ty lvb S a jsou taky dobré (až na tu díru, kterou budu reklamovat 😀 )

blka
7. srp 2009

Ijo, díky. Jen mě udivuje, že de luxe je levnější (už jen ten název 😀 )

romule
7. srp 2009

Ahoj holky, poraďte prosím. Mám 16 měsíční holčičku a chci pořídit ještě pár plenek Swaddlebees. Zatím máme SW organic velur velikost M a jsme s nimi maximáĺně spokojené. Teď jsem objevila SW jednovelikostní. Dcerka je drobná, má 78 cm a necelých 9 kg, tak nechci, aby jí plenka dělala velký zadeček, líbí se nám štíhlé balení. Proto se vás chci zeptat, kdo tyto plenky máte, zda je velký rozdíl mezi vícevelikostní plenkou M a tou jednovelikostní? Myslím co se týče právě té štíhlosti. Děkuji moc za vaše odpovědi.