Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
21. srp 2009

Hm, tak o-wool je bio vlna, jinak je to dvojitý jersey stejně jako u LWB jersey, takže je to totéž a na noc asi moc tenké.
Takže pro mě jedině interlocky jelikož je chci na noc. Jaké máte zkušenosti s nimi ? Jsou o hodně tlustější než Crepe ??? Díky !

lucinecka
21. srp 2009

Johanko je skoro nahatej, má jen čč mezi nohama na mokomini takže mu ta vyrážka hezky větrá a stejně se to nelepší 😝

lucinecka
21. srp 2009

Silente, imazolem mažeme už pár dnů a taky nic 🙄

zdenkaradek
21. srp 2009

Je Lucinecko, moc gratuluji k těhu, pěkně si to užívej a ať je všechno v pohodě 🙂

joohana
21. srp 2009

Luci, tak to teda už nevím 😖

raady
22. srp 2009

Jooahy, díky 😉 Do jerseye bych docela šla, na noc máme doma pletené a jsou to držáky 🙂
Luci, vidím to na ty kvasinky 😒 Nám doktorka napsala Fungicidin. Asi je to fuj, ale bylo to do dvou dnů pryč a nevrátilo se to.

zmuzle
22. srp 2009

Chtela bych se zeptat tech, co maji Pandy, zda jim taky ty suchace moc nesuchaji? Prvne byly fajn a pri druhe insalaci uz suchace nefachci. Tak nevim, zda to je na reklamaci nebo to je normalni?

labutka
22. srp 2009

Baby, mozno poradite...
Na dovolenke som namocila oranzovu Tots bots bamboozle do miofreshu, a pustila mi farbu. Mam teraz Happy sqare s oranzovymi flakmi... 😒 Jak tu farbu dostat prec? Uz som parkrat oprala v slize, a nic...

hanka128
22. srp 2009

luci my jsme se taky trápili s opruzeninou přes 3 týdny 😝 😝 😝 chytla ji z pampersek 😝 😝 😝 mazala jsem rybilku,bepanthen,nakonec imazol napsala dr.-chvíli zlepšení,pak zase horšení...byla skoro furt nahatá,ať se to léčí...pak už jsem se na imazol vyprdla,protože mazat ho úřes 3 týdny není moc ok...nakonec jak vedra polevily,tak jsem mazala jen bepathen a konečně to zmizlo 🙂 tak vydrž!!!
zkus ještě mazat calcium panthothenicum, nebo genciánkou-ta to krásně vysušuje, a dobré je na koupání dělat koupele s troškou hypermanganu-tak aby voda byla lehce růžová.
tak ať vás to rychle opustí 🙂

joohana
22. srp 2009

Labutko, vím že se prodává něco na odbarvení nechtěně obarveného prádla, Duha asi, tak leda to zkusit tím a pak vyprat normálně. Nebo se na fleky vypr.ni 😀

kubinkov
22. srp 2009

Pandy používám měsíc a sucháče jsou OK 🙂 Ale jsou to sucháče slabé a s tím jsem plínky kupovala. 😉

baca
23. srp 2009

labutko, dnes jsem viděla v obchodě cosi od Dr. Beckmann na omylem obarvené prádlo a na obale byla zrovna do oranžova zabarvená košile, stálo to nějak 50-60 Kč, už nevím přesně.

senja
23. srp 2009

Ahoj holky, tak jsme vyzkousely nove PULky od SWB. No jako zlate IV ☹ Uz nabyvam dojmu, ze je snad pouzivame nespravne. Kolem nozicek jsou porad volne jak neco, pritom kdyz je utahnu vic, tak tlaci malemu na brisku 😠 A celkovy vzhled tech SWB je nejaky divny, pusobi nejak nepromakane, jako jen odflaknuty kus neoprenu se suchymi zipy 😒

lenkicka
23. srp 2009

Senji...dávám Ti za pravdu...taky mě PULky SWB dost zklamaly. IV jsou super materiál, že mě ani nenapadlo, že jsou to PULky...spíš bavlněné kalhotky. Vlňáčky SWB super...ale PULky už nikdy. 😠
Navíc dřou malého na bříšku, že tam má červený flek a v noci je v nich pěkně spocený...takže nač je vlastně použít?....jen jako zálohu. Teď zkouším Bummis, tak jsem zvědavá...materiál taky plastový, ale sucháč je podstatně níž, tak snad už dřít nebudou ☹ 🙂

katarina82
23. srp 2009

Holky, tak s těmi SWB PULkama jste mě dostaly ☹ Já se na ně chystala 😖

romankav
24. srp 2009

Co tomu říkáte? To si snad na bráně dělají srandu: http://www.branakdetem.cz/yarrah-granule-pro-ps... každý soudný člověk přece ví, že pes je masožravec a bez živočišné bílkoviny se (na rozdíl od člověka) neobejde. Potravní alergie u psů jsou právě nejčastěji na sóju, pšenici atd. Lituju psy, jejíž páníčkové podlehnou reklamě a tyhle granule jim koupí. U psů to může vést k vážnému poškození zdraví (např. dopad na krvetvrobu). Ach jo, hlavně, že je to "bioorganické"... ☹

jmisa
24. srp 2009

Romankav, ono nejsou jediní, ty granule už jsem viděla i na jiných shopech.

romankav
24. srp 2009

jmisa: já jsem o tom jenom četla, jako že v US jsem někteří vegetariánští aktivisté, kteří dávají veget. stravu i psům, ale v ČR jsem to ještě neviděla.. Je to podobné tomu, když začali v US dávat novorozencům UM ze sóji a z nedostatku esen. aminokys. byli ty děti retardované.. 😢 (u psů se to holt nepozná).

evicka7
24. srp 2009

bych teda fakt nechtěla retardovanýho psa 😠

joohana
24. srp 2009

Holky, tak kopíruju co mi napsali z eplenky o těch vlňáčkách:

kalhotky O-wool jsou vhodné jak na den, tak na noc. Jsou takové huňatější a na dotek velmi jemné a příjemné (vůbec "neštípou").

Takže něco jako Crepe, ale z bio vlny.

raady
25. srp 2009

Ahoj,
holky prosím kdo máte vlněné shorties od Babyidey?
Dnes mi přišly. Vypadají skvěle. 😵 Objednala jsem vel. L, měly by být od 8 kg. Baru má necelých 8 kg,ještě jsem jí je nezkoušela, ale zdá se mi, že jsou takové pevné, těsné. Vytáhnou se po impregnaci, nošení? Vejde se do nich s vycpanou plenou? Dáváte je když je chladněji třeba na ven pod kalhoty nebo tepláčky? Neprovlhnou, když je na nich ještě další oblečko?😕
Já vím, je to spousta otázek. Možná jsem se měla ptát, než jsem je objednala. Nevím, jestli bych je neměla raději vyměnit za větší, než je dám do lanolinu. 😲

silente
25. srp 2009

Luci - tak co prťka? Už je to lepší? Jsem si na Tebe vzpomněla, minulý týden měla malá mini opruzeninku... Ale naštěstí stačilo 1x večer a pak 1x ráno máznout Imazol a gut.

senja
25. srp 2009

katarina82 Muzes si je vyzkouset, treba se vam budou libit 😉 ale ja osobne nedoporucuju a jak vidim, nejsem v tom sama. A dalsi perlicka z uzivani SWB PULek: Malemu se v noci naskrz procurala cc, trochu mu z toho navlhly i ty SWB PULky, tak jsem je dala schnout s tim, ze rano je zas pouziju, stejne jak jsem to delala u navlhlych IV. Rano jeste rozespala jsem je malemu oblekala a... smrdel moci jako bezda (coz u IV nikdy nestalo), takze honem prevlikat do IV 😠
Takze vazne, jak to pise lenkicka, nechavame SWB jen jako posledni zachranu.

angetha
25. srp 2009

Ahoj tak jsme doma z porodnice a ode dneška jsme v látce, malá leží na boku, tak mi to trochu proteklo, holt to ještě neumím pořádně dotáhnout...koukněte do albíčka

jmisa
25. srp 2009

Angetha, malá je moc pěkná.
Ty svrchní kalhotky pořádně dotahuj, schovej do nich všechnu plínu, ty sucháč na bříšku překřiž, ono to utěsní ty nožičky.

senja
25. srp 2009

angetha Dej ty suche zipy co nejniz to pujde, tu predni cast svrchnaku vytahni vic nahoru a jak napsala jmisa prekrizit, to ti take pomuze 😉

lucinecka
25. srp 2009

Ahojky 🙂

Silente, lepší to není ani náhodou, dnes jsme byli u dr a doporučila nám nějaký spešl masti tak snad zaberou 😉

silente
25. srp 2009

Angeth - malá je kouzelná! A neboj, do látkování hned pronikneš 😉

Luci - tak držíme palečky!

raady
25. srp 2009

angetha, gratuluji! Ta poslední fotečka je opravdu kouzelná 😵

evicka7
25. srp 2009

anget, gratuluji ke krásnému novoškovi 🙂