Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenkicka
25. srp 2009

Anget, taky se přidávám ke gratulacím 😀

Nové poznatky k PUL kalhotkám....tak jsem dneska testovala Bummis žabičkové a vedle SWB super...hlavně sucháč je níže, tak nedře bříško, dostatečně vysoké do pasu, gumička na zádech celkem měkká (SWB byla hnusně tvrdá a malý měl z ní otlaky)...výborné na vv...i když velikost M mi přijde dost velká 😀 (řekla bych skoro jako L vedle SWB).
Mrzí mě, že IV nám už moc nesedí střihově...na noc na kalhotkovou plínu jsou super, ale na vv přes den moc široké...hold malý má zadeček po tatínkovi...jen rozpůlená záda..takže vlastně žádný 😀 😀 😀

jannca
26. srp 2009

Zdar ženy.
JE Lehni, ty mi kapeš přímo do noty. Jdu na vás s otázkou,které PUl jsou vhodné na moje rostoucí prtě. Máme IV na 5-8 kg. a byla jsem s nima max spokojená. ALe nejak při váze 6,5 kg z toho vyrůstame. Takže co doporučujete. Mám si koupit zase IV , ale v jaké velokosti a jdu kouknout na ty Bummisky. No a co dál koupit na stále více čůrající dítě?

Jinak jsem trošku sklamaná z IB a hovnousky. Nějak nám to nepobere, protoče a dělá paseku.

Máte některá někde napsanou výbavu pro dítě tak cca 6 mesícwe výš. Díky

Dámy budu prodávat Baby lucy - pul a plenky. Taky Flexitot size 1.Kdyby byl zájem tak písněte do IP. Díky

silente
26. srp 2009

Jannca - teď jsem Ti dopsala IP a koukám, že Flexi Tots jdou i od Tebe 😀 IB doporučuji používat jak svrchní na čč nebo nějaké kalhotovky, pak nejsou nehody 😉 Samo vykuchat střeva.
PUL doporučuji BBH nebo Blueberry. Z IV už taky pomalu odrůstáme ... máme 6,23 kg 😅

pikitko
26. srp 2009

jannca: taky jsem vcera dala IB a poprvé se do ní pokakal a naštěstí pochytala, ale byly od vaječiny i svrní kalhotky 🙂

misabenny
26. srp 2009

lucinecka: kamarádka měla stejný problém, nic nezabralo. Určitě to budou kvasinky, zkus CANESTEN krém, to určitě brzy zabere.

kahlan
26. srp 2009

SILENTE prosim te kdybys mela vybrat mezi PUL BBH ,nebo Blueberry ,ktere bys brala?Ty Blue. jsou jednovelikostni ,ze?Ale hodi se na uplneho novouska?Diky predem 😉

Holky prosim o radu se separackama.Jake jsou tak nejoblibenejsi?Cetla jsem ,ze na novouska POPOLINY celulosove... A co fleesove separacky,jsou nutne?Nebo je lepsi je poridit treba az na pozdeji ,kdy se neprebaluje tak casto?Diky predem za rady 🙂 🙂

blka
26. srp 2009

Kahlan, já mám separačky Disana a jsem s nimi spokojená. Jestli jsou fleesové nutné, to nevím. Já mám jednu vkládací plenku s fleesovou stranou a je fajn. Ale že bych ji považovala za nutnou, to asi ne. Spíš jde asi o to, že těch fleesových bys musela mít hodně, abys měla na každé přebalení.

matilko
26. srp 2009

kahlan, ja používam celulozové v roli, značku neviem... fleesové používam až teraz, ked malá nekaká tak často a kaká len do nočníka, inak sú ti na novoška na nič. Hlavne si ich nekupuj, kup si pléd Irma z Ikey asi za 50kč a nastrihaj si, bohate to stačí a funkciu to plní...

jannca, ja mám IV veľ M a na 8kg sedia výborne, hodne sú doporučované Thirsties, kamoška na ne nedá dopustiť, vraj sedia lepšie ako IV 🙂

baca
26. srp 2009

kahlan, já jsem měla separačky, nevím jaké značky a byal jsem spokojená. Hledala jsem je úpak na bráně v eshopu, ale žádné jim neodpovídaly, jedině Disana, u kterých není obrázek, ani rozměr, takže nevím, ejstli to jsou ony nebo ne. Pka jsem si koupila ty popoliny a jdou na mě moc dlouhé, takže je zastřihuji a ty odstřižky používám na zadek. A taky se mi zdá, že ty popoliny se vís trhají než ty, které jsem měla prvně. Je tak vědět, co to bylo zač... 😠

lenkicka
26. srp 2009

Tak Bummis máme vel.M a připadají mi dost velké a hlavně dlouhé do pasu. IV mám vel. M vlňáky (stejný střih jako PUL) a jsou super spíš na kalhotkové plíny, vv v nich lítají...na vv používám právě Bummisky a super je drží na místě. Blueberry i BBH sice nemám, ale pozor Blueberry je dceřinná společnost SWB a stejné střihy...takže si myslím, že to bude se sucháči v bleděmodrém....i když bývají fakt nádherné 😵
Ještě jeden tip...Bummisky mají sucháč, který se dá zapnout i přes sebe (nejen vedle sebe) takže to bude i na hodně štíhlounký pas a vydrží dlouho, protože jsou dlouhé do pasu...takže pokud PULky na dlouho, tak Bummis....nikdy by mě nenapadlo, že na ně budu pět takové ódy 😀 😀 😀
A ještě jeden postřeh...v nutnosti se dají prát i na 95 stupňů...jako jediné...a v Anglii je používají v nemocnicích 🙂

lenkicka
26. srp 2009

A ještě k těm separačkám...fleece se používá na čůrání...pustí moč k plíně a nevrací se k zadečku...perou se normálně na 40stupňů, ale dají se vyprat i na 60 (ale mohou časem zašednout)...omylem jsem je na 60 vypravala anic se jim nestalo...mám HD
ostatní typy (celulóza) se používají na vaječinu, popř. průjem, či tekavější hmotu a i s obsahem se hodí do záchoda a spláchnou a odpadá čištění plenek před dáním do pračky
Obě věcičky jsou výborní pomocníci...používám právě fleece, když chci, aby měl malý dupku v suchu 😀

ivkaa
27. srp 2009

ahoj holky, prosim o radu. Mam doma plno cc a temer rocni, 10ti kilovou holcicku...chtela bych zacit pouzivat latkovky a vyuzit prave zasobu plen, ktere mam. (Planovala jsem to tedy uz pred porodem, ale nakonec bych vubec nezvladala prat, ted uz si troufnu. Tim chci taky rict, ze vas obdivuju, jak to zvladate 🙂)
Prosim, jake svrchni kalhotky (znacka, typ, velikost) byste mi doporucily na odrostlejsi ditko s baculatejsima nozickama? Predbezne jsem koukala na Bummis, ktere tady zrovna lenkicka chvali, nebo IV (ale nevim, jaky typ). Nebranim se ani vlnackum (muze mi je i mamka udelat doma), ale potrebuji proste nakopnout, do kterych jit, abych moc neexperimentovala a sla spis najisto. Diky moc

evicka7
27. srp 2009

ivkaa, Viky má 10kg a super jí sedí vlňáčky swb, na čč jsou skvělé, a z pulek nám pěkně sedí Thirsties, ale jedeme furt vlnu, takže tak 😉

senja
27. srp 2009

Ahoj holky, zajimalo by mne co pouzivate na zadecek? Nejake kremy, masticky apod. Nase MUDra nam doporucila obyc slunecnicovy olejecek, ale po tom malemu v latce zacal cervenat zadecek, takze jako prevenci opruzenin jsem ho zacala mazat rybi masti, u te jsme zatim zustali. Je skvela, jenze uz mne ta rybi "vune" leze krkem. Tak ted premyslim cim ho patlat. Poradite prosim? 😉

kubinkov
27. srp 2009

Rybilka je skvělá. Na tu rybinu si zvykneš. 😅 🤐

romankav
27. srp 2009

ivkaa: doporučuju Thiersties vel.L- na buclatý nožičky ideální 🙂
kubinkov: my používáme taky rybilku, ta je nejlepší a někdy prostřídáme se sudocreamem (z lékárny), ideální při opruzení, na vyrážku atd.

blka
27. srp 2009

Tak mě se malej po rybilce oprudil a pomohl mu bepanthen. Ale teď má zase jaksi červenej zadeček. Mají ho sěti červenej normálně nebo má být světlej jako ostatní kůže?

senja
27. srp 2009

Teda holky, to jste me moc nepotesily 😀 Ale vidim, ze se vyplati zustat u rybi masti, i kdyz pachne jak neco 😎

blka Jako kuzicka primo v ritnim otvoru je cervena, ale jinak by mela byt stejne svetla jako jinde 😉 Nam prave Bepanthen na opruzeniny moc nepomohl, az ta michana rybi mast. Na ruzna drobna zacervenani pod plinkou jsem zacala pouzivat tekuty pudr Tanno-Hermal Lotio. Staci jen trochu maznout a je to hned pryc.

blka
27. srp 2009

Senjo, dík. Já jsem si nebyla jistá. Myslím, že to tak červené nemá pořád, ale mám nějakou sklerózu či čo 😅 😀 . Já jsem měla rybilku ne rybí mast, tak v tom možná bude rozdíl. Tak já zkusím sudocrem 🙂

joohana
27. srp 2009

Na zadeček je prima Baby Care Lanoderm s lanolinem, ale upřímně-kdybych ho nedostala, asi si ho nekoupím. Osvědčily se mi krémy se zinkem, klidně obyč Aviril.

baca
27. srp 2009

Holky, co mám dělat, když malá si chce kopat, kvůli bříšku, ale přes ty plíny jí to moc nejde. Dávám jí občas kvůli tomu jednorázovku, ale zas jí to nechci dávat pořád. Jenže ona se mrská třeba celou noc. A já mám pak pocit, že ji týrám , protože ji "svazuju" nožičky. ☹

erinka83
27. srp 2009

Holky, ty celulózové separačky normálně hážete do záchoda? Se bojím, abych v paneláku neucpala trubky 😅

terezita
27. srp 2009

baco, ja nechavam em.pravidelne po kojeni rozbalenou na podlozce, at se vyblbne. vazes zatim jen novosklad? s kalhotovkama to pak bude lepsi, to se zacne hezky mrskat 😉

baca
27. srp 2009

já jsem ty separačky ze začátku párkrát do záchodu hodila, ale teď už je vyhazuju, taky mám strach , že si ucpu záchod, i když zas tak velký to není...

terez, já převážně jedu novoslad, ale vadí mi, jaký je to pakl na zadku, je v tom jak v krunýři. Kalhotkovky s emi začínají zamlouvat víc, ale mám jich jen pár a peněz už utracených... však víš, chtěla bych si ještě nějaké koupit, ale nevím všehovšudy co, aby nebyly moc drahé, ale ne šunty a taky aby nebyly moc objemné
nebo používáš čč narovno?

terezita
27. srp 2009

ja davam novosklad doma a kalhotovky naven.
zkus na barunku uvazat vv jako kalhotovku, to neni tak objemne a s tim by se mohla lip hybat. ale musela jsem to pak castej prebalovat.

terezita
27. srp 2009

jo a kdyz jsem vazala novosklad, tak jsem casto delala, ze jsem ji zavazala plinu s vkladackou na uzel pres brisko a uz jsem na to nedavala svrchni kalhotky.. no a kdyz procurala, tak jsem rychle dala dalsi plinusi.. ale je to pak kvalitni spotreba materialu 😀
hihi, tady ji zrovna mam https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... ale to uz ma pres tri mesice.

baca
28. srp 2009

já jí občas ty vv kalhotky dělám, ale je to fakt hned durch, nebo z té čč, ale to spíš, když jí chci luftovat zapruzený zadek nebo když je teplo, tak ji tak chvíli nechám
ale i v noci, to se ona taky dost mrská, jenže když jí tam vycpu plínu, tak je fakt jak ten ferda. ted se mi ale už 3x vzbudila v noci jen jednou, tak jí nemůžu dát jen něco tenkého
no nějak se s tím poperem

ivkaa
28. srp 2009

evicka, romanka, diky za tipy. Ty Thirsties vypadaji paradne, koupim je. I ted, kdyz jsem si o nich neco vyhledavala, jsem nasla plno pozitivnich zkusenosti, takze super. 🙂 Vlnacky SWB me lakaji take, i je mozna zkusim, chjo, ze jsem se vubec ptala, to bude zas penez... 😀
Romanko, a fakt je podle tebe lepsi vel. L, i kdyz je az od 11,5 kg?

chell
28. srp 2009

janca na ucuranka muzu moc doporucit bbh bambusovy, sajou opravdu nejlip ze vseho co jsem mela (bamboozle, ellas, bumhuger)
uz je navic zase prodavaj, hrozne dlouho se nedaly sehnat. tak me mrzi ze uz odplenkovavame...
docela hodne me prekvapila i savost popo flexi (2v1) s vkladackou. navic idealni na obdobi kdy dite udrzet na zadech pri prebalovani je nadlisdskej vykon.

svrchnaky - na maly mimi nam perfektne sedeli na vv nejlip bm, iv a bumisky
na vetsi Iv protoze hezky drzej vv i ostatni a bummis bezkonkurencni spolu s bbh pulkama

evicka7
28. srp 2009

ivkaa, my máme M a bude nám do konce plenkování 😉