Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
30. srp 2009

čau, já mám taky mooncup, ale občas tedy trochu válčím, hlavně první dny a noci. po druhém dni je to ale super. kamarádka má ty samé prvnodňové zkušenosti

terezita
30. srp 2009

meleri, ted jsi mi radost neudelala! ja si zrovna jednu jednu popolinku onesize dneska koupila na mmb.. 😅

jmisa
31. srp 2009

Já taky kalíškuju, tedy kalíškovala před těhu, teď doufám ještě dlouho dá mrcha pokoj.

evicka7
31. srp 2009

terez, já mám onesizku z druhé ruky, psala paní, že hodně používanou, já používám od 3 měsíců a je v každém praní a je v pohodě 😉 i ultrafit frotka je dobrá, je two size už je taková "hnusná" ale stále funkční

terezita
31. srp 2009

diky evi, tak doufam, ze tahle bude taky jeste dlouho slouzit.. 😅

kvikvicek
31. srp 2009

holky mozna vezmu tyhle http://www.branakdetem.cz/plenkove-plavky-popol... mame lehce pres 7 kilo, mam vzit ty Ska? aby to tesnilo? znate to, nektere velikosti nesedi podle toho co uvadeji treba Pulky IV jsem kupovala i na novoska vetsi

evicka7
31. srp 2009

kvikvi, máme L od 8kg

erinka83
1. zář 2009

Jé Evi, škoda že jsem o tom blešáku v Ostravě nevěděla v tom červnu☹ Do Prahy určo nepojedu😀

Holky mám dotaz k praní...hodně jsem četla o soli Ulrich...Používáte to jen na bílé plenky nebo i na barevné? Nevím, jestli si vystačím jen se žlučákem, nebo mám radši vzít i toto...

A ještě jeden dotaz úplně mimo plenky: mám na potahu křesla starší skvrnu od majonézy, myslíte, že má cenu to zkusit patlat žlučákem? 🙂

kahlan
1. zář 2009

Ahoj ,
holky prosim doporucovaly jste mi tu na prani ten Frosch ,mam koupit s aloe ,nebo citronovy gel?

raady
1. zář 2009

Kahlan, ten citrónový raději nekupuj. Je tam kyselina citronová a ta se nedoporučuje na plenky s bambusovým vláknem. Já peru ve Froschi s Aloe Vera. 🙂

kahlan
1. zář 2009

Raady diky ,ja mela pocit,ze jsem neco o te kyseline slysela ... 🙂 A da se koupit v normalni drogerii?Ja ho nikde nevidela jenom na netu ,tak jestli ho mam objednavat?

zmuzle
1. zář 2009

Eri, me teda staci zlucak. Tu sul mam taky a nekdy ji pridam, ale nejak mi neprijde az tak super ucinna.

kahlan
1. zář 2009

Holky prosim kdo mate zkusenost s Baby LUCY http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-plena-organ... konkretne touto plenkou?Shanim jeste nejakou nocni plenku a nemuzu zadnou vybrat ,nejradeji bych jednovelikostni .. tahle se mi libi ,tak jestli mate nekdo zkusenost ,prosim sem s ni 😀

baca
1. zář 2009

kahlan, já sice nemám tu "new", ale starší verzi, mám 3v1, tudíž jednovelikostní a jsem spokojená, je sice trošku větší, ale pořád je to takové podajnější než vycpaný novosklad. přemýšlím, že si ještě jednu koupím. Rozhodně nezhrubla jak baby lucy bambusky, i když je to taky froté. Akorát mi vadí, že gumičky kolem nožiček má Babu vždycky otlačené na stehýnkách, ale to má z každé kalhotkovky. Teď tam ale píšou, že to má nějaké lepší lemy,tak jsem zvědavá.

joohana
1. zář 2009

Tak já teda jdu obhájit BL bambusky, mě nezhrubly vůbec, používané denně po 4 měsíce. Prala jsem ve slizu+soli na skvrny. Nevím jestli je to dostatkem prací sody v tom slizu, kamarádka prala v nějakém prášku a hrubé teda byly dost. Pak jsem je od ní koupila, jednou vyprala a paráda !

terezita
1. zář 2009

mne taky bambus baby lucy zas tak nezhrubla. pouzivam je celkem pravidelne uz 3 mesice a zas o tolik hrubsi nez nove nejsou.

kahlan, ten citronovy frosch neni dobry na barevne pradlo, muze ti vyblednout. ja mam vylozene na barevne, aloe jsem jeste nezkousela. a odkud jsi? v praze se da koupit v PeMi drogerii a pak myslim jeste v Tete. jinak ho prodavaji pres net V bavlnce, ale to mi prijde volake drahe..

jinak nam baby lucy 3v1 organic nesedla, pouzili jsme ji asi 3x a bo jsem si oblibila jine plinuse, tak nam jen lezi v supliku. takze pokud byste mela nektera zajem, staci rict! mam taky ten stary typ.

a staci nam taky jenom zlucak a plenky mame krasne bile 😉

raady
2. zář 2009

Kahlan, u nás mají Frosch v drogerii Teta a pak ho prodávají v jedné malé drogeriii - Vietnamec.
Bambuska BL hrubne, ale po promnutí se dá ještě nosit 😉 Organic máme vyzkoušeno jen 2 velikostní a spokojenost. Na noc si myslím, že jsou lepší bambusky. No teď už BL nepoužíváme, protože nám vadí právě ty gumičky kolem nožiček. Ale asi do 9.m pohoda.

baca
2. zář 2009

Nevíte, kdy budou na Bráně ty cuddly? Mají tam pořád napsáno, že barvy budou upřesněny a já už bych tak objednávala... 🙂

kahlan
2. zář 2009

Hezke rano 🙂
Holky dekuji ,sice nejsem z Prahy ,ale Tetu tady taky mame 😀 tak tam nabehnu (chci rict dofunim).
Asi bych teda zkusila tu Organic a uvidime ,uz aby dorazily prasulky 😵
Na ty Cuddly jsme taky koukala - kraaaasne 🙂 i ty se hodi na noc??

erinka83
2. zář 2009

Včera jsem vyrobila sliz, tak se pomalu chystám na první várku praní.. ještě mi mají dojít poslední plínky,tak pak se do toho brhnu... mám to víceméně vše z druhé ruky, můžu prát třeba barevné BL bamus s bílejma čč, nebo radši zvlášť? Sorry za blbý dotazy😀

angetha
2. zář 2009

Tak já jsem si objednala Baby Lucy bambusovou a Tots Bots Bamboozle..neudělala jsem nějakou velikou chybu? Koukám, že u Baby Lucy vám vadily gumičky kolem nožiček, malá zas tak velká stehýnka nemá, má dva týdny, tak snad jí to vadit nebude...
Včera jsme byli poprvé v poradně, tak jsem zbaběle dala na cestu papírovku, byla v ní 20 minut a zadeček měla celý červený 😒 Tak paní dr. chválila, že malou "rozmazluji" látkovými 😵 že se o ní maminka takhle stará 🙂
Erinko používám na skrvny žlučák a pak přidám ještě sůl na skrvrny..nepatlám totiž všechny skrvny a vždy se mi to vypralo, jestli díky té soli nevím..

zmuzle
2. zář 2009

Holky, tak Kubik je stihly dlouhan, zadne faldiky nema a z BL bambusek ma nozicky taky otlacene. 😒 Ale jinak cca od 6kg je davam a v pohode. Tu BL Organic mam taky, 3v1 a moc jsem si ji neoblibila. Ani nevim proc. Doma davam cc + vv a na ven kalhotovky. vyhovuje mi od Popoliny Biobavlna a pak AIO MMT nebo ta Easy Fluffle. A na noc jednozancne BBh bambusky. Ale kdyz byl maly, stacilo cc + vv, maly mimca tolik necuraji a v noci mi nekakal, tak jsem neprebalovala. Ted prebaluji az rano a v BBH bambuska drzi dobre.

Jo a vsechny pliny peru dohromady na 60. Nic nikdy nepustilo, jedine od cervene BL je sem tam chloupek, nez se operou...

katka82
2. zář 2009

Ahoj tak jsem si objednala mommysky a už se na ně moooc teším 😉 😀 a ještě se zeptám na EasyFit? je lepší Bamboo nebo Fluffle? a co PopIn 😕 díky a paa 🙂

terezita
2. zář 2009

ja mam fluffle.. mimco ma pak takovou mekkou prdylku jako v mommyskach. ty bamboo asi vic nasajou, ale budou mozna objemnejsi.. netusim, nemam srovnani..
o tech popin lus psala, ze nee..

katka82
2. zář 2009

Teri díky moc 😉 tak zkusím Bamboo i Fuffle a uvidíme 🙂

terezita
2. zář 2009

ja prave s tou fluffel byla spokojena, tak jsem chtela zkusit tu bamboo, jenze oni mi omylem poslali zas tu fluffle.. ale uz jsem to neresila.. 😅 😀

katka82
2. zář 2009

Teri aha 😕 jé tak doufám že se mi nestane to samé 😀 😉

kahlan
2. zář 2009

Terezito a to mluvis o tehle http://www.branakdetem.cz/fluffle.htm nebo tehle http://www.branakdetem.cz/easyfit-fluffle-onesi... ??
Ta prvni -pericko - me laka kvuli dobe schnuti a ze pry nehrubne ... Ja stale hledam k tem BBH na noc jeste nejakych par co by schnuly lepe ,ale pobraly toho taky hodne....

evicka7
2. zář 2009

kahlan, já dávám někdy na noc pastelku vycpanou nudlí od BI a taky to dost pobere

terezita
2. zář 2009

katko, snad ne.. 😉
kahlan, ta druha. easyfit fluffle. tu prvni nemam.
tak ja ted na noc dala i HD pastelku vycpanou prefoldem a drzelo to krasne az do rana 😀
dobra nocni je i bamboo extra http://www.branakdetem.cz/bamboo-extra-patentky... a myslim, ze si holky chvalili nocni p´titku http://www.branakdetem.cz/p-tit-bamboo-nocni.htm