Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

misabenny
3. zář 2009

noční plínky: BBH, ptitka noční, BE dovycpaná
Holky: také Vám tak plínka děsně ráno smrdí po moči? Cítí to i můj manžel, který normálně necítí 😀. A to v noci již nepijem, ale smrd je to děsnej 😅 😕

zmuzle
3. zář 2009

Misabenny, jo bambus nasakly moci je desny puch 😅

zmuzle
3. zář 2009

Tu fluffle jsem si koupila co ma Terka a je super. Krasne mekka a rychle schne.

kahlan
3. zář 2009

Holky diky za rady 🙂
Na tu BE jsem uz taky koukala i na Ptit ,jen jsem doufala v neco malicko levnejsiho 😀 . Mam pocit,ze uz jsem do plinek vrazila nehorazne moc penez a stejne mi porad neco chybi 😕

katka82
3. zář 2009

Jé Teri já myslela AIO 😅 😀 ale to neva 😉

raady
3. zář 2009

Misabeny, taky nám ráno smrdí plenka močí. Dávám BE 😅

evicka7
3. zář 2009

bych řekla, že je normální, že ranní čůrání smrdí víc než to odpolední 😉

zdenkaradek
3. zář 2009

nám taky ranní čůrání víc smrdí a taky bych řekla, že je to normální.
Dneska mi dorazil balíček z Tuly tuly, mám tam Cuddle Buns Quick Dry a jednu Originalku, tak jsem na ně zvědavá, už jsou v pračce. Jo a taky newborn na prcka - ta je tedy úplně báječná (aby nebyla za ty peníze) a novinka Nalle Notton - u té jsem zvědavá jak bude fungovat, zapíná se na snapku, materiál je příjemný, teď ještě kolik toho pojme.

amulet
3. zář 2009

Holky,
mohla bych poprosit o zkušenosti? Já se zamilovala do několika plínek a nevím, jestli je mám za ty peníze objednat.
Hrozně se mi líbí Cushie Tushies AIO. Máte zkušenosti? Je parádní, ale co funkce?
Pak na tuly-tuly teď mají slevu na Swaddlebees Newborn. Vyplatí se?
No a ještě dotaz na Bum Hugger. Dáváte jako noční plínku a jde na malé mimi hned to L? Nebo to S bude v pohodě a mám ho taky z tuly-tuly objednat? Maj tam taky akci.
Dík za rady, porady, já ještě nemám mimi, ale už jsem onemocněla plenkovou chorobou... 😀

zmuzle
3. zář 2009

Amulet,

ta CT AIO me zklamala. Nema dost patentek na zapinani (vnitrni) a i kdyz mel Kubik uz pres 6kg, tak mu je vetsi a neda se tedy dobre utahnout. Venku mu protekla po jednom curani. To spis MMT, nebo treba BBH AIO, ty M nosil uz tak od 4,5kg 🙂

SWB znam tu velurku a ta je fajn.

terezita
3. zář 2009

ranni curani u nas taky smrdi a s CT jsem taky nespokojena.. ale treba me jednou prekvapi.. a uz druhy den jsem spokojena s IB, ale to chytam vsechny hovnouse do nocniku.. 😅
ta swadlebees ti ale dlouho nevydrzi, jinak muze byt dobra. mam velurku SWB jednovelikostni a s tou jsem naprosto spokojena! http://www.branakdetem.cz/onesize-organic-velur...
pouzivam ji od te doby, co ma em. 1 mesic.

amulet
3. zář 2009

Tak díky. MMT mám dvě. No, tak si na CT nechám zajít chuť a ušetřím 500 🙂 .
SWB asi tedy objednám. Jen promyslím, jestli jít do jednovelikostní nebo vzít i tu pidi.

tiki
3. zář 2009

Ahoj holky,vracím se po dlouhé době do diskuze o látkovkách (před skoro třema lety jsem zakládala diskuzi látkové pleny I 😀 ). První dítko vyrostlo na zavazovačkách disana v kombinaci s normálníma čtvercovkama, které měla ještě tchýně po manželovi, takže to nebyly takové ty nesavé cedníky či struhadla, co dneska člověk koupí. Posléze jsme přešli na čtvercovku ve vlněných spoďárech, to když dítě začalo běhat a odmítalo se nechat zavázat. To jsme kombinovali s bezplenkovou metodou (od mala na nočník). Byla jsem s tímto systémem plně spokojená a u dalšího bych chtěla postupovat podobně. Problém je v tom, že se plenky po manželovi začaly sypat a mám obavu, že další dítě už nevydrží. Vím, že docela slušné čtvercovky dělá Imse Vimse, ale sehnala jsem od nich jen velikost 80x80, což je na prcka dost. V nejhorším bych si je ale přistřihla a zmenšila. Ale chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi do zavazovaček nedoporučily něco jiného, třeba nějaké vícevrstevné plenky???
Dík předem za typy!

blka
3. zář 2009

Terezito, prosím tě, a jak do té jednovelikostní dáváš tu druhou vkládačku ve tvaru T? Jak mám tu plínku zmenšenou, tak nevím, jak to tam nainstalovat, tak ji zatím nepoužívám.

A ještě se chci zeptat, jak se dá zmenšit konopka EH? Píšou, že velikost L jde od narození, tak jsem ji koupila, ale nevím, jak ji zmenšit.

romankav
3. zář 2009

tiki: a co zkusit normální nebo froté bambusové pleny od kikko? Nebo Kikko lux eco, jsou jemné a savé.

zmuzle
3. zář 2009

Blko, tu vkladacku nepricvakavej a dej ji myslim obracene a trosku ji posunes ci pripadne zahnes. Jde to.

pikitko
3. zář 2009

tiki: zatím nemám moc zkušeností s plenkama, protože látkujeme chvilku. Vícevrstvé nemám, používám hlavně kalhotovky od IV, v novoskladu měl M. moc velkou prdelku, tak mě to odradilo. Ale pokud chceš obyčejné čtvercovky nejkvalitnější, co se dělají, tak určitě Kikko Lux Eco - jsou nebělené nebo Kikko Lux - bělené, jsou to 70x70 a jsou fakt neprůhledné a měkké - ty nebělené jsou ještě měkčí. Holky je tu taky nejvíc doporučují a chválí. Mám i pár libštátských a ty jsou proti Kikko Lux struhadlo.

angetha
3. zář 2009

Mám tedy čtvercovky Kiko Lux Eco a po vyprání bych se do nich nejradši sama zamuchlala 🙂

baca
3. zář 2009

tiki, určo kikko lux eco ,nebo kikko barevné bambusky. Z těch se ale po vyprání udělá obdelník, to ale do zavazovaček jako vkladka nevadí, ne? Tam se novosklad neváže, nebo jo?
A libštátky jsou řídké, hrubé a ožmolkované, fuj! Jako taky poslouží, ale zázrak to není.

tiki
3. zář 2009

Holky, díky, tohle jsou rady k nezaplacení, budu si to pamatovat. Mně fakt ten systém zavazovaček hrozně vyhovoval, davala jsem je bez svrchnich kalhotek, protoze mezi zavazovacku a ctvercovku jsem polozila vlneny obdelnik, takze to vetsinou neproteklo, dite melo stihly zadecek a balicek byl krasne prodysny...
No, casu mam jeste dost, ale je to radost. Nejak uz mi to prani plinek schazelo 😀 . I kdyz ne ze bych se snad zlobila, ze Zdíša pouziva nocnik 😉

tiki
3. zář 2009

Baca - do zavazovacek se fakt novosklad nevaze 🙂 . Tyjo, ted jsem si uvedomila, ze nevim, jestli bych ho jeste ted z fleku uvazala 😲

sisstin
4. zář 2009

ahoj holky, nerada, ale musím prodat P´tit bamboo noční+ bamboo vkládací plena

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=26046543&tab=0

Tygr v nich začal strašně špatně spát, celou noc se budil, prděl a ječel 😖 v hnusce to je v pohodě. Nejdřív jsem myslela, že je to náhoda...ale fakt vždycky, když měl pampersku, tak spal tak o 80% líp...asi mu ta P´titka vadila, musela jsem ji ještě vycpávat vv nebo prefoldem, páč strašně čůrá v noci..a byl to fakt mega balík..nemoh se v tom hejbat 😒 škoda no 😒

jsou hodně praný a používaný, ale bez fleků. Trošku zhrublý, ale vy určitě víte, co s tim 😉

katka82
4. zář 2009

Ahojka holka a co Cuddle wrap:http://www.tuly-tuly.cz/svrchni-kalhotky/cuddle-wrap/ 😕 máte někdo zkušenosti?díííky 🙂

blka
4. zář 2009

Zmuzle, děkuji, vyzkouším 😉

erinka83
4. zář 2009

tiki, co jsou to ty vlněné četverce? To mi jaksi uniklo🙂

erinka83
4. zář 2009

Teda vlněný obdélník, jsem to jaksi popletla🙂

misabenny
4. zář 2009

amulet: s CT také nejsem moc spokojená, ale prý se opere a pak nebude propouštět, tak uvidíme 😎

katka: cuddle wrapky: jsem maximálně spokojená, používali jsme ji i vtěch příšerných vedrech a žádná opruzenina nebo žeby byl malej zapařenej, nic. Jsou mnohem lepší než obyčejné flísáčky. Já si do nich pořídila ty mini cuddle, dají se tam pěkně připnout a přinejhorším můžeš dát ještě vkládačku, ale já jí nedávám a vydrží také dost dlouho. Používám do ní i vv, ale mám jen 1, takže když je totálně nacucaná, tak pak může skrz kahlotky protéct. Chtělo by to vv 2 , my už máme 18 měsíců. Ještě uvažuji, že si koupí ještě 1 😵 😵 😵 🤐 😀

terezita
4. zář 2009

blko, presne jak pise zmuz. bych ti to i vyfotila, ale mam ted SWB pokakanou v kyblu 😅

erinko, vlneny obdelnik se vklada mezi cc/vv a zavazovaci plenu a zabranuje provlhnuti zavazovacky. uz pak nepotrebujes svrchni kalhotky. lanolinuje se jako vlnacky.

erinka83
4. zář 2009

terez, takže tohle? http://www.branakdetem.cz/vlneny-obdelnik.htm Akorát se mi teda nelíbí, že je tmavě modrý, se bojím zapouštění🙂

senja
4. zář 2009

Jeste jednou hlasim: SWB PULky NEKUPOVAT!!! Maly se mi v nich oprudil ☹

angetha Nehci ti brat iluze, ale po 2 mesicich pouziti Kikko Eco Lux je jako karton 😀