Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kolca
8. zář 2009

Kahlan jo a ty velikosti - ty Organic dělaj docela velkou prdku, já je teda na mikro mimi nepoužívala, pr mě štvalo, že mi je pokakal tou vaječinou, takže jsem nejdřív používala čč na novosklad.

koty
8. zář 2009

Kiri, bg organic aio schne fakt neskutečně dlouho. Dýl než všechny naše bambusky. Pomohlo až částečné odpárání na jedné straně. Pop-In sice není komplet uvnitř bavlna nebo bambus, ale zase schne celkem v pohodě. Pokud někdo potřebuje rozumnou a ne moc drahou AIO, určo je to dobrá volba.

kubinkov
8. zář 2009

Jako dost dobrou a ne moc drahou ( 420,-) AIO můžu doporučit BBH. Je trošku objemnější, ale sedí moc hezky a je asi nepročůratelná. 😉 A těch krásných barviček... 😵 😵

ladida.l
8. zář 2009

Já jsem si koupila na vyzkoušení AIO Itti Bitti velikost S- je nádherná, maličkatá, jsem zvědavá, jak bude na miminku vypadat. Myslím, že s ní ale mimčo bleskově vyroste...

luthien.k
8. zář 2009

ladida.l: velikost S je opravdu jen na chvilinku, já si ji objednala (ale SIO), když byl malému asi měsíc a nechala jsem si ji nepoužitou hned vyměnit za M... Sice by mu byla, ale jen chvilinku, i to Mko je dost malé, je to bokovka. Jinak mě malinko zklamaly. Jsou krásně barevné, měkoučké atd., ale zatím pokaždé mi vaječina znečistila i svršek, takže možnost vyměnit pouze ty vkládací plenečky je spíš teoretická... U AIO toto samozřejmě není možné vůbec. No, ale na parádu k doktorovi dobrý 😉

kahlan
8. zář 2009

Kolco ja mam nachystane cc a pulky na novouska ,ale chtela jsem jeste nejakou nocni plenu do zasoby .. mam BBH ,ale jen ty budou dlouho schnout ,takze jsem chtela jeste neco malicko levnejsiho k nim .. asi zkusim vzit tu BL Velur a BL bambusku ...

kahlan
8. zář 2009

Holky a co tyto plenky? http://www.branakdetem.cz/velurova-plenka-pro-n... mate nekdo???

raady
8. zář 2009

Kahlan, mně schne BL bambuska déle než BBH bambuska 😉

betelgeuzz
8. zář 2009

Kahlan, myslím, že ta velurka se tu už řešila a holky byly spokojené. Zkus zalistovat zpátky.

terezita
8. zář 2009

velurku mam ale jednovelikostni. http://www.branakdetem.cz/onesize-organic-velur... ta na novorozence asi dlouho nevydrzi.. tu jednovelikostni nosime od jednoho mesice a paradad, da se prijemne zmensit. parkrat jsem ji na noc pouzila jeste dovycpanou.
oli, tu bambusku BL taky jeste dovycpavam 😅
a IB uz zacinam mit rada 🙂 sice em. furt kadi po kazdem kojeni, ale nastesti to odchytnu do cinaku a pak mam plinusi neoznackovanou. minuly tyden jsem ji dokonce tocila snad 7x, uz mi dochazely streva, tak jsem ji vycpavala rucniky.

kahlan
9. zář 2009

Terezito taky me to napadlo,ze bude asi na chvili ... Ta one size co mas ty je nadherna ,ale ta cena 🙄 .. jinak bych ji brala...
Tak jsem nakonec dobrala jeste na MMB dalsi BBH bambusky za peknou cenu a tim padem ji mam jako nocni 5x .. to by mohlo stacit,ne???? Co myslite?

Raady a jak dlouho ti BBH schne v dome ,nebo byte?

terezita
9. zář 2009

kahlan, ja mam bbh bambusek 6 a staci mi. peru co 3 dny a bambuska mi schne 2 dny. ale kdyby nevystacily, tak holt zabalis malou do jine plinuse 😉

tak a vyzkousela jsem vcera vlnacky storchenkinder, ani jsem je nenalanolinovala bo mely byt uz nalanolinovane a teda jsou mi o doooost sympatictejsi nez disani natahovaci. az ted jsem se docetla, ze jsou vhodne na den a em. je mela celou noc a pohoda 😀

kahlan
9. zář 2009

Tak to gratuluju 😀 k premiere.
Uz se tesim ,az tu mala bude a konecne se AKTIVNE zapojim do latkovani 😵

terezita
9. zář 2009

hihi, tak me to docela chytlo 😀 😀 😀 a to jsem si ze zacatku neverila, ze u toho vydrzim. a m. mi daval tak mesic.. 😅 rikal, ze spis on vydrzi latkovat. a ted je to tak, ze by on daval jednorazovky pro zjednoduseni a ja prskam.

kahlan
9. zář 2009

No me taky vsichni docela odrazuji ☹ ale ja verim ze to pujde 😵
Hlavne at se nam ted nepokazi pracka ,to by byl prusvih 🙄

angetha
9. zář 2009

Holky tuhle chodil manžel po domě s malou, měla jen rozpenuté bodyčko bez plínky..říkám, proč jí nedáš plínku? Když já zapomněl, jak se to zamotává...a proč jsi jí zatím nedal jednorázovou? To ne, to jí dávat nebudu, látkové jsou lepší... 🙂 🙂
A ráda bych dokoupila kalhotové plínky, nebo tvarované...vím, že je dobrá Haipa Daipa pastelka...ale co dál? radši bych jednovelikostní..

blka
9. zář 2009

Kahlan, mě všichni taky odrazovali, včetně manžela, kterej to neříkal přímo, ale myslel si to. Teď sám říká, že ty jednorázovky smrdí, protože v nich je chemie, ALE nepřebaluje, protože látkovou nedá 😒

Angetho, já jsem spokojená s BL bambus, ale ta je vícevelikostní, a pak taky se swaddlebees a ta je jednovelikostní 🙂 . Jednovelikostní jsou i cuddle buns, i když dost dražší. S pastelkou jsem se zatím nějak nezžila.

jmisa
9. zář 2009

Angetho, tak já mám popolini one size a jsem taky spokojená a ultrafitky dávám na noc. HD pastelky mám taky ráda.

maly_prcek
9. zář 2009

Jmisa - seděly ty Onesize a Ultrafitky Popolinky i na novoška (dívám se, že jste byli taky spíš menší... My budem taky... 🙂 )? Na Bráně je totoiž doporučujou až od 6kg... A Pandy jsi náhodou nezkoušela? Zajímalo by mně právě, jak sedí, hlavně mezi nožičkama na malochy... Díky...

jmisa
9. zář 2009

Docela jo, ono se to dá dost zmenšit, dávala jsem je tak od tří kil.

angetha
9. zář 2009

Blko Baby Lucy bambus mám - XS/S a taky zatím spokojenost 🙂 ale jednou z ní vyroste no

blka
9. zář 2009

Angeth, to máš pravdu, ale já předpokládám, že nám vydrží hodně dlouho, když je do 8kg. My ještě nemáme ani 4kg.

angetha
9. zář 2009

Aha...naše Vendulka měla 3,7 ve dvou týdnech 😕 asi bude veliká po tatínkovi 🙂 ale spíš objednám Bamboozle, líbí se mi, že tam jednu vkládačku má, druhou přidám..

angetha
9. zář 2009

Jo tak vy jste byli takhle maličký, tak to jo...

blka
9. zář 2009

Jo jo, byli jsme maličcí 😵 . Ta bamboozle nevypadá špatně 😉

kackaj
9. zář 2009

Ahoj holky, tak od 25.8. mame klukanka. Chtela jsem se zeptat, pomalu mu zkousim davat latkovky, ale zatim pro totalni jelenovitost a vyvalenost z nove situace jedeme jednorazovky. No, kazdopadne otazka zni takto: taky jsou vase ditka nepricetna po prvnim curani do pliny? Malymu jsem vcera dala tri latkovky behem hodiny a pul a v podstate celou tu dobu rval jak tur, nez jsem prisla na to, ze je ZASE pocuranej. Je to normal, ze tak moc deti curaji a ze jsou uplne vzteky bez sebe z te mokre pliny? V jednorazovkach se nevzteka a po prebaleni taky ztichl, takze to opravdu bylo jen mokrou prdelkou. Jsem z toho trosku spatna, delala jsem si vybavu nekolik mesicu, porad jsem studovala ktery plinky, za kolik a kolik jich poridit a tak, mela jsem radost jak maly decko a on mi to tady ted tak bojkotuje ☹ Jestli mate nejake rady, nebo aspon zkusenost s podobnym chovanim, tak to prosim napiste. To mam jako celou vybavu prodat? Nebo vydrzet a zacit pozvolna o neco pozdeji? Zvykne si jeste prcek?

luthien.k
9. zář 2009

kackaj: Tak to bude asi hodně citlivé mimi nebo adept na bezplenkovku 😀 A zkoušela jsi dát separačku, která by mu měla dát větší pocit sucha? To by mohlo pomoct, i když já je moc ráda nemám, pak ztrácí pravdivost tvrzení, že má zadeček jako v bavlnce... No ale pro začátek, aby si zvykl...
Že čůrá takhle často, je normál, když mám prďolku třeba půl hodiny rozbaleného na přebalováku, tak se vyčůrá klidně třikrát během té půl hodiny!

kackaj
9. zář 2009

No jéžišmarjááá, na bezplenkovku nemám asi čas. Nevím teda, kolik času to zabere jako obecně za celej den, ale zatím mám co dělat, abych za den jakž takž stihla udělat aspoň část toho, na co jsem byla zvyklá a co bych chtěla (běžné věci-úklid,uvařit,vyvenčit se s malým,sprcha,zacvičit s břichem...). No a za nedlouho mi přibyde moje práce - fakturace doma u pc, takže to už asi čas nebude vůbec. Separačky dávám, ale máme kalhotovky a ta separačka nepokryje celej povrch, ale jen to mezi nožičkama a na prcce. Ach jooo, tak budeme zkoušet látkovat a když nic, tak to budeme muset střelit asi. No, to mám teda radost. To by si pěkně přišli na své ti, co si ťukali na čelo, když jsem řekla, že budeme látkovat 🙄

kahlan
9. zář 2009

Kackaj nestras ,ja se na latkovani taaak tesim 😉 A co treba davat jeste fleesovou separacku pro pocit sucha?Zkusenost nemam zadnou ,ale cetla jsme o tom 😉 .
Jinak gratuluju k prckovi 😵

Holky prosim o radu 🙂
znate tenhle zmekcovac?Je to k necemu a smi se davat k jakemukoliv materialu?
http://www.branakdetem.cz/lotties-odvapnovac-pr...

kahlan
9. zář 2009

jo a pokud jde o Ecofresch ,tak jsem obehala asi 8 drogerek a u nas ho nikde nemaji 🙄 .Ja ho snad budu muset objednat z netu 🙄