Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

musko
4. říj 2009

zmule, máš pravdu - pastelky sú super. Mám len dve, ale úplne vyhovujú. IB sme zatiaľ neprečurali ani raz 🙂
baby, možem PUL-ky SWB prať normoš s plienkami na 60 st C? V slize?

blka
4. říj 2009

Tak já su asi jediná, ale pastelce jsem pořád nepřišla na chuť. Mareček v ní má obr prdelku, savost taky nic moc. Nozičky otlačené asi nemá, ale myslím, že ani u BL bambus.

romankav
4. říj 2009

Ahoj holky, tak se musím podělit se zkušenostma s Pop In plenou. Hrozně mě přes net nadchla, ale syn už má pře 12kg a ta plena je mu vyloženě malá 😒 A to tam ani necpu tu vkládací plenku na noc.. Taky ty suchý zipy jsou nic moc..

kolca
4. říj 2009

romankav díky za info, já se chystala ji koupit. Ale radši koupím jinou teda. Mě zas přijde hodně malá i ta Itti Bitti ☹

romankav
4. říj 2009

kolca: my máme itti bitti L a docela nám sedí dobře, je to bokovka, ale zase nedělá tak velkej zadeček. Ještě jsem kupovala na bráně Cushies Tushies tu plyšovou a super! Je sice trošku umělá (pro děti alergické na fleece to teda není), ale je fakt obří 🙂 (zase si v tom nedokážu představit 4kg mimčo, to musí mít nožičky úplně od sebe).

kolca
4. říj 2009

Romanka Cushies Tushies mám taky, a přijde mi stejně pidi jako itti bitti, no Jajda je dost vysokej, ale zadeček má malinkej, tož nevím.

zmuzle
4. říj 2009

Tak me vyhovuje BBH AIO a je teda taky vetsi. Cushies zatim nic moc, nevyhvuje mi tam to zapinani. Neda se dobre utesnit, kdyz se musi hodne zapnout a tak to taky proteklo.

senja
4. říj 2009

Cau latkarky!
Normalne musim si postezovat, mam prvni krizi spojenou s latkovanim - porouchala se nam pracka 😅 Takze od uterka cekame na opravare, ma dorazit v pondeli, a to jen kvuli tomu, ze manzel je ukecal, ze mame male mimco, jinak bychom cekali jeste dalsi tyden 😠 Ja jak na potvoru mam na ruce ekzem, takze ty hory plinek pere manzilek po navratu z prace 😵 Uz jsem mela sto chuti nabehnout do drogerky pro jednorazovky. No sileny... 😔

lenkicka
4. říj 2009

Senji, to máš skvělého manžela 😀 . Je to mazec,ale nijak to neřeš a skoč pro Alany do DM. Jsou super a částečně eko, bez parfermace. A až pračka bude zas ok...hurá zpět na plíny 😀 😀 😀

Jinak CT taky zklamaly. Nedokážu si je představit na maličkém mimi. Jsou mezi nožkama děsně široké a systém zmenšování se mi taky nelíbí. Sice vydrží asi 2 hodinovou procházku s dědečkem, ale někdy protečou kolem nožiček. Itti bitti je super v tom, že je maličká. Pro bezplenkování a na případné nehody je super, ale nedokážu si ji představit na plnou dávku. 😀
A teď trocha pozitiva....vydrží a dá se dobře dovycpat...naše nejoblíbenější na procházky Blueberry a jen vyjímečně kolem nožiček vlhká 😀 😀 😀

http://www.branakdetem.cz/blueberry-plenka-jedn...

angetha
4. říj 2009

Já mám Cushies tushies na 4 kg mimču..a jak se to zmenšuje??
Senjo taky bych skočila pro papírové..

romankav
4. říj 2009

angetha: Cushie Tushies se zmenšují podobně jako Cuddle Buns - vepředu ohrneš okraj směrem ven a zapínáš na druhou řadu patentek. Je teda fakt, že na ten jeden patentek se to asi nedá moc utěsnit, ale my už čůráme částečně do nočníku, takže tam skončí vždycky jen jedna dávka. Ještě musím pochváli svoje Gro baby, jsou hodně štíhlé, ale sednou i většímu batoleti a dají se zmenšit pro úplného prcka. Hledala jsem nějaké jednovelikostní, snap in one, ne fleece, s kvalitním sucháčem a jsem spokojená 🙂
https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

raady
4. říj 2009

Ahoj,
Senja,také jsme měli rozbitou pračku. A rozbila se uprostřed pracího cyklu. Plenky jsem utíkala doprat k sousedce 😀
Než nám ji opravili, dávala jsem Alany 😉
Romankav, plenky Gro baby vypadají opravdu moc pěkně 🙂

evicka7
4. říj 2009

tak já se musím zastat IB, protože SIO nám protoče opravdu málo kdy, AIO trochu horší, ale taky žádná katastrofa,
jinak už nekadíme 100x za den, a doma chodíme místo plínky v kalhotkách, vypadá to nadějně, buď si jde sama sednout na nočník, což skončí počůranými kalhotkami, protože ještě neví, že si je má sundat nebo stojí u záchodu a vřeští, abychom jí tam vysadili, ale to jen doma, venku klidně čůrá do plínek 🙂

lucinecka
4. říj 2009

Evi to je super s tím odpleněním 😵 Taky se na to chystám, ale nevím jestli mám nechat chodit doma Lukáše nahatýho nebo spíš ve slipečkách a teplákách, z toho mám ale strach že nebudu stíhat měnit za suchý 😝 😀

evicka7
4. říj 2009

Viky nejdřív chodila v plíně na novosklad bez svrchňáků, pak nahá a teď zkoušíme kalhotky a když dojdou, tak zas nahá, tak jsem zvědavá, jak to dopadne, jestli je to teď jen nějaký záchvěv nebo už to fakt půjde 😉

katarina82
4. říj 2009

Holky, jak je to s poštovným, když mi na Bráně rozdělí objednávku, protože něco bude až za 14 dní? To ho budu platit dvarkrát? 😕 Nevíte náhodou?

marcelkad
4. říj 2009

Holky, prodávám PUL BBH - vel. L., barva zelená, modrá a vlňáčky Mamabless - modré - vše minimálně používané, mám toho nějak moc a tohle mi leží tady ve skříni, tak je škoda, aby to někdo nevyužil víc než já.Tak kdyby někdo chtěl, napište IP

angetha
5. říj 2009

Katarino já taky na něco čekám a mělo by to být jen za jedno poštovné..

musko
5. říj 2009

katarina, malo by to byť za jedno spoštovné - mne čosi zabudli zabaliť a poštu som neplatila.....
A pridávam sa k evke - IB nám vyhovujú - k doktorke, alebo na dlhšiu cestu - AIO sme už prerástli, a SIO máme nové - a sme spokojní. Ale na doma klasika najlepšia - čč + vkladačka a PUL.
A dievčatá - kúpila som vlňáky lotties s hohavičkou, 2x som to lanolínovala a oni mi úplne durch pretiekli - ostatné vlňáky, čo som lanolínovala s nimi nepustia nič, tak kde je chyba?

katarina82
5. říj 2009

Díky, myslela jsem si, že se to asi platit dvakrát nebude.

romankav
5. říj 2009

raady: díky 🙂
katarina82: poštovný platíš jen jednou, taky mi to nedávno rozdělovali a druhý balíček přišel bez poštovného.

tygrous
5. říj 2009

Ahoj holky, chci se jen zeptat, jestli jste s objednavanim na brane na 100% spokojene? Ja tam pred 3 tydny objedanala spoustu veci, prvni cast mi prisla snad do 3 dnu (i kdyz platbu jeste ani nemohli mit na uctu - platila jsem prevodem), tak jsem byla nadsena, jak to jde rychle. A zbytek mi slibili, jakmile bude skladem (slo o 4 veci). Minule utery (po me asi 3.urgenci emaily, na ktere mi nikdo neodpovidal) mi volali, ze plinky uz maji a ze mi to hned posilaji (ale ze maji vse z toho zbytku krome jedne veci... - takze mi krome te jedne poslou vse). V patek mi prisel email, ze nestihaji a ze to posilaji teprve v patek... No, dnes mi to prislo. Ale jen plinky - a zbyle 3 veci ne☹ Jsem dost nastvana, aspon by mohli napsat (bud do emailu nebo na papir do toho baliku), co teda nemaji opravdu skladem. Znova jsem teda psala emaily a jestli nikdo neodpovi, tak jim tam zitra volam. Ale desne me to mrzi, byla jsem z brany fakt nadsena...

raady
5. říj 2009

Tygrous,
já jsem na bráně objednávala jen jednou. Naštěstí bylo vše v pořádku. 🙂
Hodně tady holky píšou o nedorozuměních, neúplných balíčcích. Přiznám se, že mě to odradilo a objednávala jsem dál plenky jinde a nemohu si vůbec stěžovat.Rychlé, komunikativní, malý dáreček, úplné. 😵
Jinak se mi sortiment na bráně moc líbí a jejich stránky také. Spousta informací, hodnocení mamin.Fajn jsou i soutěže. Holky píšou,že se dá s nimi vždy domluvit. Ale já mám raději bezproblémové obchůdky 😉 Těším se, že se pojedu podívat do kamenného obchodu v Praze.

romankav
5. říj 2009

Já jsem objednávala mnohokrát a je pravda, že jak toho mají teď hodně, tak jsem tam musela asi dvakrát volat, co je za problém... no a bylo to tím, že ten můj balíček někde zapad a pak byl nějaký problém s platbou (nenašli to)🙂

zmuzle
5. říj 2009

Senjo, ja bych teda vytahla Alany hend. To mate muj obdiv.

evicka7
5. říj 2009

tygrous, já měla vždy štěstí, že mi přišlo vše, co přijít mělo, ale je pravda, že tu byly i hlasy, které nebyly spokojené, to že mají na bráně hodně práce je neomlouvá, nakupuju tam ráda, protože ráda podporuju Lus a její projekty, ale pokud by nastal nějaký problém, poohlédla bych se jinde. A taky se těším do Prahy na ten obchod, ale nevím, co tam budu dělat, když se snažím odplenit, nový mimi několik let neplánuju, na eko čištění domácnosti mi vcelku stačí mýdlo s jelenem, ocet a citron a bio hadry pro nás nejsou cenově přijatelné 😀

nemáte někdo zkušenosti, jak dlouho můžu nechat počůraný plíny v kýblu? vzhledem k tomu, že máme počůranou jen jednu plenu za noc a max. dvě za vycházky, tak budu mít plnou pračku možná za týden, to je asi hodně co, zas se mi nechce zapínat poloprázdnou pračku

terezita
5. říj 2009

evi, ja obcas 5 dni dala.. smrdet to smrdelo furt stejne 😅 ale ja tohle resit nemusela, nase pracka bere vodu podle mnozstvi pradla. obcas je peru i s oblecenim.
senjo, taky bych to vzdala! 🙄 😅

zmuzle
6. říj 2009

Evi, zalezi kde kos s plenama mas. Ja na balkone a taky nekdy peru za delsi dobu. Mam velkou pracku.
A gratulace Viki k odpleneni. To si vubec neumim predstavit, ze dokazu. Na Brane jsme uz byli a je to tam fajn. Jen nemeli extendor pro ktery jsem sla a skoncila jsem stejne o ticku lehci. Ty tam muzes jit se jen podivat a byt v klidu, ze uz nic nepotrebujes a za nic neutratis 🙂

senja
6. říj 2009

Cau holciny, zase mam dotaz:
Je normalni, ze muj maly je schopny vydrzet v pocurane plince delsi dobu a vubec mu to nevadi? Klidne si hraje dal a ja to skoro vubec nepoznam, akorat po case zacina byt jen o neco malinko mrzutejsi. Rikam si, zda to nahodou neni nejaka porucha, ze to treba neciti ci co 😕
Jak jsou na tom vase zlaticka?

matilko
6. říj 2009

evik, ja by som to robila tak, že plienky premácham vo vani a vyperiem s ostatným detským prádlom, alebo ručníčkami 🙂

senja, mne Kajka nehlási ani teraz, že je počúraná 😀