Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzule
25. říj 2009

Holky a máte některá zkušenost s Bambino mio na novoska? My je používáme na Kubíka na noc, ale jsou mu skoro 3, takže to je rozdíl..asi...ale my spokojení jsme....hezky sedí a sucháče naprosto nezničitelné 😉

zlatouch
25. říj 2009

zuzule, bambino mio jsem pouzivala vel.5-7kg, urcite od mene kg, na vv sedi super, ale na novosklad nic moc. Takze na curajici dite super, na nevyzpytatelneho novorozence nic moc - casto jsem prala, vv nema sanci to chytnout 😒

Pul jsou dle me na novose opravdu nej, me se nejlip osvedcily uplne obyc (jsou nejake holandske ci co Kiddybips, podobne jako Baby Lucy), ty luxusnejsi jsou sice mene umele, ale o to vic vsechno nasaknout, hur se perou a dele schnou (mam se zabickama - to je Bummis?). Z tech mych jsem oplachla, prip na lemu oprala hovinko a uschly raz dva...Vlnacky na noc, my vlastne doted na den vlnace nemame, ale L.nema tendence se nejak prudit a s Pul je to proste jednodussi 😉

michelle1
25. říj 2009

holky, pomalu se snažím tu výbavu vybrat, lze obecně nějakou značku úplně zavrhnout? 😕

joohana
25. říj 2009

Angetha, opakuj postup-znovu žlučák a znovu vyper. Nebo to nech koňovi, ono se to časem vypere.

Ad Disany-jsou prima, ale mně víc vyhovují Lovíky Crepe, používám je na noc a neprotečou 😎 . A jsou krásně tenunké, takže na léto taky super.

zuzule
25. říj 2009

Holky a co bkm? Já se rozhodla že to zkusím 😉 ale jsem na to teda fakt zvědavá..co vaše zkušenosti?

joohana
25. říj 2009

Michelle, obecně vyhovuje každé něco jiného 😀 . Jen na plíny Sketch tady byly negativní reference, jinak prostě je to o vkusu. Někomu vyhovují plíny narovno a jede ve čtvercích nebo vv, jiné mají radši kalhotovky.
A navíc se vkus mění, já ze začátku přísahala na kalhotovky a teď bych nejradši dávala vv do vlňáků. Tož tak. Proto ti každá látkařka řekne ať si vezmeš jen pár plínek a ideálně si je osaháš osobně na prezentaci nebo v kamenném obchodě. Já si taky dle referencí pečlivě vybrala zavazovačky HH Strap, Tots Bots bamboozle, BL bambus, HD Pastelku, Popolini One size a nic z toho teď nepoužívám-jen BL bambusku, jinak jsem všechno poslala dál. 😵

michelle1
25. říj 2009

joohano no ty mi dáváš 😀 Ale asi to tak udělám, prostě ze všeho kousek a až mimčo trochu povyroste, už budu chytřejší. Už jsem si objednala vlňáky Disana, PUL Baby Lucy a Bambino Mio a chystám se na ty mušelínové pleny od Imse Vimse. Na novorozence tedy lepší vel. čč 70x70?

evicka7
25. říj 2009

zuzu, dozvěděla jsem se o bkm dost pozdě, začínali jsme po půl roce, ale u dalšího do toho rozhodně jdu,

ijo
25. říj 2009

jita - kup ADEPS LANAE v lékárně a udělej si impregnaci sama. Drží super i dva měsíce a to používáme ty nejtenší vlňáky Babyidea a CuddleWoolky. Na tu impregnaci od Ulricha tu už dost lidí nadávalo

maly_prcek
25. říj 2009

Já mám teďka novoška a dávám čč 70x70 novosklad a dovnitř zamotám na třetiny žínka-ručníček Ikea (ta čč mi totiž přijde měkčí a jemnější k zadečku) a na to PP separačku a naprostá pohoda... Vydrží i několik náloží a vaječinu to taky chytlo a že to jsou občas nálože... 😉

zmuzle
26. říj 2009

Zuzule,

Bambino Mio jsem mela a pohoda i Popoliny mi vyhovovaly strihem. Ale kazd emimco je jine. Ja cinak pouzivam od zacatku, ale nejedu klasickou BKM. Jen ho davam po kjeni na cinak a to se mi tam obvykle vyprdi i vykaka. A jako maly mel problem s prdikama, nechel byt v klubicku a tohle bylo uplne idealni. Takze my jsme si z BKM vybrali jen neco a jsme spokojeni i tak.

Michelle, ja mam cc jen 70x70 a motam doted. Ze zacatku novosklad, pozdeji draka. A pak mam ty nove IV, ale ty jsu obri. Ty mu muzu omtat pak ty cipy kolem dokola jeste ted 😅 Ja bych si na novoska nakoupila jete pliny na vyzkouseni a az zjistis co ti vyhvuje, tak dokoupila vybavu. Me ted vyhovuji pastelky a obecne treba musi mit vyssi pliny coz jsou od popoliny,z ostatnich ma otlacene nozicky a to to neni zadny spekoun 😀

michelle1
26. říj 2009

a ty čč máte klasické z bavlny nebo nějaký jiný matroš?

zmuzle
26. říj 2009

Michelle, vice save jsou ty od Kikko. Furt je tu doporucujeme, ja mam nebelene a jsem spokojena. Oproti libstatu jsou vic save, je to videt i na latce, ze nejsou tak prusvitne...

katka82
26. říj 2009

Jj Kikko lux jsou supe já si koupila bělený i nebělený a jak sušíme venku na sluníčku tak už jsou krásně bílý všechny 😀 😀 a super jsou i tyhle Kikko: http://www.slune.eu/prebalovani/pleny-ctvercove... 😉 krásně sajou a jsou fakt heboučký 😵

ijo
26. říj 2009

holky vy jste stejně dobrý s klasickým čč - já už bych to prostě nezvládla. Dneska ráno jsem dala krásnou kravičkovou SWB a než jsme vylezly z koupelny, byla pos....až na tepláky 🙂..ty zuby

evicka7
26. říj 2009

no ijo, to jsem si myslela taky a postupem času jsem dospěla k tomu, že doma dávám jen čč případně vv 😀

michelle1
26. říj 2009

dívala jsem se na ty Kikko bambus barevné.....to ale asi nemůžu prát s bílýma dohromady ne?

ijo
26. říj 2009

evi- hvězda, fakt teda. Je pravda že na zimu tolik na hezkých plenách neujížídm, ale v létě jsem tedy provětrala peněženku za samou zadečkovou parádu 🙂..když už mám tu holčičku, že ano

katarina82
26. říj 2009

michelle, můžeš je prát dohromady, jen první dvě praní jsem je prala v ruce, to trochu pustili a pak šup k bílým a dobrý 😎

evicka7
26. říj 2009

michelle, mě nepustily
jediný co mi kdy pustilo bylo zelená a modrá vv TB, ale byla jsem dopředu varovaná, tak jsem je prvních pár praní prala v ruce, pak párkrát s barevným prádlem a teď už nepouští

ijo
26. říj 2009

mě nikdy žádná barevná plena nepustila, kromě Rumpsters a než přestala, tak to docela trvalo

katarina82
26. říj 2009

holky, nemáte někdo email na Lusintu??? Myslím, že ho tu dřív psala...

michelle1
26. říj 2009

tak jsem objednala ty Kikko Lux a barevné bambusky. Už to nebudu mít ani kde doma skladovat 😀

katarina82
26. říj 2009

Mě dneska přišel balík z Brány. Naše první Cuddle vlňáčky, BBH bambusky, BL bambuska-s těmi jsme moc spokojeni a prefoldy. Jen mám problém s lanolinem... Už jsem byla v několika lékárnách a nikde mi ten lanolin nechtěli prodat, že prý mi objednají 1kg na pětistovku 😠 To bych měla snad nadosrmti...

zlatouch
26. říj 2009

katarina - kdysi se to tu myslim resilo - misto lanolinu lze pouzit mast na bradavky z DM (aspon ja experimentator to aplikuju a OK), je to v podstate cisty lanolin (trosku vit E, to fakt neva), stoji 20kč a nemusis nic shanet

katarina82
26. říj 2009

Zlatouch, fakt? To se přímo jmenuje mast na bradavky? Díky moc za tip 🙂

erinbrock
26. říj 2009

tak jsem dopadla jak katarina - taky jen kilovku 🙂 lanolinu 🙂) - chystam se ale na objednavku na branu - tak zkusim a ted prosim poradte Disanu nebo Ulrich lanolin... diky moc - jinak jsem zkusila IB SIO ty nam protekaji - mame silne stehynka a CB AIO a ty jsou fajn jen po trech hodinach kolem nasivky zepredu provlhavaji...ale na malem vypadaji bozsky 😝

ladida.l
26. říj 2009

Ulrich nee - je drahý a na nic, Disanu neznám...

amulet
26. říj 2009

Holky, já se tady ještě v těhu radila, co a jak pořídit. Musím říct, že s naší holčičkou je látkování jednoduché. Moc nečůrá ani nekaká. Dřív tak jednou denně kakala, pak 3 dny pauza a teď už 5.den nic. Jsem z toho trochu nervózní, ale ona je v pohodě. Takže zkoušíme různé plínky, ze začátku mi všechno přišlo obrovské, i čč. Ale teď už to začíná být celkem dobrý. Všem vzkazuju - čč se nebojte, já se jim taky bránila a teď je mám moc ráda. Na malinké mimi nejlepší. Pak mám ráda BL bambusky, BBH magic, nám neprotékají ani IB AIO.
No, a protože tolik nekaká, chtěla bych vlňáčky, nějaké štíhlé. Jaké byste doporučily?

marcelkad
26. říj 2009

U nás na maloměstě neseženu skoro nic, ale lanolín mi dali zatím všude, kde dělají mastičky. Bez problémů navážili, kolik jsem chtěla. Tak kdyby některá z Vás nesehnala, můžu jí ho tady koupit a poslat. Kdyžtak napište IP.