Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

olbramka
2. lis 2009

čao holky, mám tu pár kousků na prodej - z čeho už nám synek vyrostl, kdybyste měla některá zájem.
tož prodám kalhotkovou Kikko žlutou M a fialovou L (ty velikosti nesedí - m-ko jsme měli už od začátku a z l-ka odrůstá teď),
dále Tots Organic vel. 1 oranžovou,
bamboozles zelené vel. 1,
Bamboo extra na patentky S/M - 2 ks - přírodní - jedna s lemem z biobavlny zelenočerným a druhá s oranžovým proužkem,
pak Hemp Hour strap 2 ks přírodní s oranžovým lemem a
popoliny two size bambus na patentky vel. S.
jo a pak vkládačky hemp hour long 2 ks - ty se nám tu válí úplně zbytečně. vše v dobrém stavu, bez fleků, práno v ecoveru a froschi. tak kdyžtak písněte do IP.
kdybyste některá brala vše, bylo by to bez poštovného 🙂

erinka83
2. lis 2009

Ach jo, když já su ze všeho tak vyhukaná 😀

raady
2. lis 2009

Erinko, to já byla taky a už jsem jedno dítě měla 😉

marcelkad
2. lis 2009

Eri, nemaž ničím agresivním - všechno chce vyzkoušet. Rozhodně nyní pouze olej z lékárny nebo bepanthen. Ta weleda obsahuje měsíček, nemůže být na něj alergická? Já mám třeba alergii na pyl a nic z květů nemůžu ani jíst ani se tím mazat, jinak se osypu. A ten Hipp taky nic moc.

praní v octu jsem já přestala dělat, malej se mi po tom osypával, i když jsem dala 2 máchání.

erinka83
2. lis 2009

no Hipp právě nemá obsahovat žádné konzervanty atd... měl by být tudíž lepší, než např. indulona... No zítra jdem k Dr., tak uvidíme...

baca
2. lis 2009

erin, já v nadšení (měli v porodnici, i jedna dětská dr., u které jsem byla na přednášce je vychvaovala) nakoupila od Weledy olej a cosi do koupele, teď je Babu pořád čímsi osypaná, tak máme nakázáno koupat v holé vodě a na mazání jsme dostali recept na Excipial lipolio. Na kožním mi řekli, že žádné bylinky (měsíček, heřmánek) a doporučili indulonu nebo sebamed
a prý mám být v klidu, že mimina se osypou i z větru

mimochodem, před chvílí jsem prala jedny vééélmi pokaděné vlňáky, dala jsem čč narovno...a dál už to asi znáte 😀

s růžovými lovíky už jsem se smířila a už se perou 🙂

kubinkov
2. lis 2009

Ad weleda: Naše děti ji nemůžou v žádném věku ani podobě. 😝 Mám dobrou zkušenost s koupelí Mariol s ostropestřcovým olejem. ( Neumím to skoro ani vyslovit natož napsat, omlouvám se. 😀 )
http://www.irel.eu/produkty/mariol-detska-koupel

maly_prcek
2. lis 2009

Davča je taky osypaný jak hrom, už od druhého dne v porodnici... Koupem ve vodě a MUDr. nám předepsala glycerin na mazání. A předtím jsem ho mazala olejíčkem od Eonu a bylo to taky v pohodě, je bez příměsí... Taky mi říkali, že to nemám řešit, že to dělává a zmizí to... 😉

🙂 🙂 Jinak prodávám plínečky, tak kukněte, jestli by se vám něco nehodilo:
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065 🙂 🙂

maly_prcek
2. lis 2009

Jo a kolikrát jste lanolínovaly Cuddle vlňáčky??? Mně totiž provlhly, tak nevim, kde se stala chyba... 😒 Dala jsem lžíci lékárnového lanolinu a lanolínovala dvakrát a stejně provlhly...

evicka7
2. lis 2009

my navysušeniny dostali Linolu do koupele, mažu jen modrou indulonou a když je mega moc vysušená, tak lenienskou, což by měl být jen masťový základ s vitamíny D a E, teda říkala lékarnice 🙂

zmuzle
2. lis 2009

Eri, ja jsem taky byla pekne vyjukana. Sama jsem atopik, tak jsem se bala. Kubik se osypal po tele, mel na sobe krupicku a preslo to. Taky jsem alergik a jako Marcelce mi vadi bylinky a nemuzu treba ani pit Mojito 😀 Takze u nas Weleda doma neni a Hipp mi taky pridje nic moc. Vzorky me nepresvedcily a kamaradka lekarnice mi doporucila Sebamed. Mazala jsem vzorky Sebamedu a ten je moc prijemny a nic po nem opravdu nemel. A sama od detstvi jsem na modre indulone 😝 A na suchu kuzi pomohl ten Bepanthen. Maznu mu ho na nohy, kde to mel suche kazdy vecer.

erinka83
3. lis 2009

Tak díky za reakce holky, kdyžtak to holt vymažu na sobě 😀 Já nějak extra mazat nehci, ale prostě jsem si řekla, že po týdnu ji něčím máznu a ono ejhle ☹ Tak jsem zvědavá, co nám dneska Mudra řekne, asi taky tu indulonu, už se o ní zmiňovala... Ještě teda přidám to máchání na plínky radši... Mácháte asi navíc i dětský oblečky? Sorry, je to mimo plíny, ale když vy tak pěkně odpovídáte 🙂

romankav
3. lis 2009

maly_prcek: cuddle wool jsem lanolínovala asi stejně jako ty, lžičku lanolínu z lékárny, půl lžičky šamponu (odhadem) a asi 3l teplé vody. Nechala jsem to tam přes noc. Provlhly jen jednou, a to když nebyla možnost vyměnit plenu a měl jí asi tři hodiny, jinak ne (přebaluju každý 2h přes den). Dalas k lanolínu šampón?

romankav
3. lis 2009

Ještě k tomu mazání, my jsme mazali a stále mažeme po koupání olivovým olejem (v bio kvalitě) a fakt paráda!

tymothy
3. lis 2009

My mažeme Hippem a dobrou zkušenost mám i s dětským olejíčkem - myslím, že se jmenuje Aviril (sloupla se mi z něj cedulka) - každopádně je modrý a je v malé skleněné hranaté lahvičce. A prý existoval už když jsem byla já mimino. 🙂
K tomu máchání - oblečky nemáchám navíc. Popravdě už nemáchám navíc ani ty plenky. 😔

zlatouch
3. lis 2009

uz jsem tu zminovala to bambucky maslo na mazani? asi jo 😉 To a prirodni oleje - jestli to je slunecnice, oliva ci neco jineho je jedno. Ja bych teda indulonu na mimino nedala, je to v podstate parafinovy olej, mozna vazelina, vsechno ropne produkty plus parfem, no nevim 😒 Aviril je taky parafinovy olej a hermanek (alergen), taky me tim jako malou mazali 😉

maly_prcek
3. lis 2009

Romankav: jo jo, dala jsem šampón, vše se pěkně rozpustilo. No je fakt, že provlhly po asi 4-5 hod. - malý krásně spinkal a já neměla to srdce ho budit 😀

Tak jsme je dneska nalanolínovala ještě jednou a uvidíme... Celkem lepí, nevim, jestli jsem to trochu nepřehnala 😨 Ale to se olepí, ne?

Já teda máchám 2x všechno, i na sebe, jsem taky osypávací (vypnu ždímání a pak dám jedno extra máchání i s odstředěním - ušetří to čas - nebo dám máchání v teplé vodě, naše pračka má teakový program).

A krémy taky testuju na sobě - namažu exém a pokud štípe, nebrat 🙂 A ten čistý olejíček (v podstatě podobný je i ten Eone, co jsem psala) mně dělá taky dobře... Jenom by se mohl líp vstřebávat...

erinka83
3. lis 2009

zlatouch, proto jsem si koupila tu weledu a Hipp, že to není z ropy... A s olejem nemám doboru zkušenost na sobě, mám pocit, že se to nevsákne... ☹

romankav
3. lis 2009

maly_prcek: tak to bude asi ok, možná by to chtělo na noc savější plenku nebo dovycpat. My jsme měli pod cuddle wool bum hugger XXL a neprovlhly.. Normálně na začátku lepí 🙂
Jo a s testováním krémů, to je dobrej nápad, taky mě nějaký krémy na ekzematických rukách štípou 😉

maly_prcek
3. lis 2009

Romankav - byly to SWB s tou malou vkládačkou (takže nic moc vycpaného)... Tak to tak asi má být... Ta lanolinace navíc jim neuškodí 🙂 Díky 🙂

kubinkov
3. lis 2009

skvělé že zrovna rozebíráte lanolín, protože jsem ho dneska sehnala a zítra to budu zkoušet. 😕

erinka83
4. lis 2009

Hm, tak asi budem muset s látkováním ještě počkat, pulky IV ji dráždí pupík, nemá ho ještě úplně zhojený 😒

zmuzle
4. lis 2009

Eri, ja taky s latkou zaala az po zahojeni pupiku. Nas pustili domu s pupecnim pahylem. Dost jsem se ho bala 😝

erinka83
4. lis 2009

Nám ho šmikli 3. den, dneska měla trošičku krve na těch pulkách, ale jinak to neteče, ale nechci to dráždit... Ach jo...

pikitko
4. lis 2009

My dáváme do koupele Mandarinkový olejíček z Nobilisu a zdá se mi, že M. má furt krásně heboučkou kůži. Máznu ho sem tam B-pantenem po prdelce a weledou měsíčkovým v záhybcích po koupání, ani nemažu celé tělíčko. Prý se to ani nemá, bo mimča dýchají hodně i kůží.
Eri: ten měsíčkový krém na prdelku mohl Barunku vysušit, když je v tom ten zinek.

erinka83
4. lis 2009

no už nemažem skoro vůbec, zdá se mi to lepší 🙂 Někde jsem četla, že je u mimin normální ta vysušenější kůže na ručkách a nožkách...

holky, extendor vám pasuje na všechny bodyčka? Jsem koukala na bránu, že je na 3 cvočky a já mám některý body jen se 2 ☹

marcelkad
4. lis 2009

Eri, to nevadí, že je máš něco jen na 2 cvoky, tak zapneš jen první a třetí, to je v pohodě a pasuje to, ale horší je to, že některé cvočky mají jinou velikost než na extendoru, to tam potom nedáš. Stalo se mi to u některých body, že ty cvoky byly prostě menší ☹

baca
4. lis 2009

Taky mi to na některá body nepasuje, ale pobavilo mě, že jsem asi po 2,5 měsích zjistila, že jsou dva extendory (mám koupené celé balení), že jeden má na tom širším pásku čudlíky a ten druhý zase ty dolíky. Fakt vymakaný, do té doby jsme vždy jeden chytla a pak mi to třeba plandalo ven, kdybych vzala ten druhý, tak by se ta širší část pěkně zarnula dovnitř. 🙂

erinka83
4. lis 2009

Tak lanolinuju vlňáky, ale nevím nevím 😅 Se mi to jaksi nepodařilo pořádně rozpustit ten lakolin, tak doufám, že to nebude flekatý...

marcela72
4. lis 2009

poradíte, kde bych mohla prodat látkové plíny. Nakoupila jsem je a nekonec látkovat nezačla.