Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzule
5. lis 2009

Taky jsem na ně koukala a vůbec jsem o nich ještě neslyšela...a vypadaj super, taky jedny koupíme 😉

evicka7
5. lis 2009

holky, vy mě hrozně dráždíte s těma nákupama 😀 😀 😀

zdenkaradek
5. lis 2009

Ty Blueberry mám doma jen jedny a jsou oboum klukům (Matýsek 10kg, Šimon má teď něco málo přes 4 kg, dávala jsem mu je i hned z kraje, to měl okolo 3 kg a nevycpávala jsem ho, jen Kikko lux eco). Taky chci ještě nějaké přikoupit, až se trochu vzpamatuju.

cirrusa
6. lis 2009

Senjo, ne, myslím občasnou dekalciif. kůrou prohnat plínky -ono to neřeší tu tvrdou vodu,ale pomůže to na chvíli plínkám.

"dekalcifikační" kůra na plenky - rozpustíte 1-2 sáčky (á 100g) kyseliny citrónové v horké vodě (2-3 l) a vyprané pleny ponoříte do tohoto roztoku na delší dobu, poté vymácháte jako obvykle"

zuzule
6. lis 2009

Zdenkaradek - a jakou máš s nima zkušenost? Neprotečou?

evicka7
6. lis 2009

cirrus, kde se tu bereš 😀 😀 😀

miradka
6. lis 2009

Baji, bola som na námestí v kamennom obchode, ako je zeleninový trh na Hlbokej - ak to tam trochu poznáš.. 🙂 Mám tam objednané fusaky WOMAR ale nedostali tie predlžovacie s berankem.. 😒
Fajn vedieť čoho sa mám vyvarovať, skvelá diskusia 🙂

tymothy
6. lis 2009

cirrusa - tak tohle musím také vyzkoušet - ještě jsem to s kys. citronovou nikde neslyšela. Já louhuju plínky v litrech octa (ono to ale stejně moc nepomáhá) a potom je ještě žehlím - to je snad to jediné, co je trochu změkčí. Jestli to bude fungovat, budu tě chválit kudy budu chodit. 😉

erinbrock
6. lis 2009

HOLKY - nekde driv tu bylo ze bambus citron nesnasi - tak mrknete, at si neznicite bambusovy plenky - ja nevim, zkusenost s tim nemam - co na to zkusene latkarky???? 😲

bajka2
6. lis 2009

miradko vím kde to je Těšín znám velmi dobře 😉
Ty polské pleny vůbec se nevyplácí kupovat, já jsem minule měla několik ale po pár praní se většina roztrhala ☹ a sajou minimálně. Svrchní kalhotky z canpolu a sandry jsou nejhorší, zbytečně vyhozené peníze. V Polsku látkovou výbavu moc nenakoupiš. Jedině, že by se za ty dva roky, co jsem já pořízovala, něco změnilo. Když v Polsku řekneš, že chceš látkovat, tak tě berou, že jsi nenormální. Mám manžela Poláka a celá jeho rodina mně za to odsoudila. A s mým manželem se jenom hádali, že není schopný se postarat o rodinu. 😝

erinka83
6. lis 2009

bajka, to je hrůza, taková rodina 😔 u nás jsou teda nejdřív vyšokovaní, ale buď jenom cosi zamumlali, asi jako že sama uvidím, že to nezvládnu 😀 a nebo mamka a ségra to vzali, když jsem jim vysvětlila, že už se to nevyvařuje apod. 🙂

zuzule
6. lis 2009

JOjo, naši taky nechápou..ale víte co si myslím? Že na Moravě se to ještě moc nerozmohlo, proto to moc nechápou, tady v Praze už hodně mamin látkuje, tak to bude asi tím...já taky pocházím z Moravy (Karviná) a je to stejné..ne, že by mě za to odsuzovali, ale čučí jak nic 😀

michelle1
6. lis 2009

no mě kámoška taky řekla, že až zjistím, jaké to s látkovkama bude (jakože nahouby), tak mi pak moc ráda řekne nejlepší značku jednorázovek 😀 Já si ale věřím, že to zvládnu, i když na ty hovínka budu asi citlivka 😅

cirrusa
6. lis 2009

Evi, já teď dodělávám poslední restíky před porodem, tak koukám, jestli mne tu nehodíte nějakou dobrou radu na novou plínušu pro mrňouska (na slíkárně už jsou všici o dost dál, mají sovje zajeto a nové nezkoumají, když pominu Lusintu) 😀 Ale už to nemám kam dávat, smůla 😒 Doufám, že mimís bude mít nějakou alergii na plínuše, by mě asi piclo 🙄

S těma bambuskama a citrkys - něco na tom je, znám lidi co jim to plenku narušilo a znám co ne. Každopádně citrkys by měla ten bambus vyžírat. Bohužel vlastní zkuš. nemám a asi mít ani nebudu, máme vodu měkoučkou 😵

zuzule
6. lis 2009

Michelle - no, na ty hovínka se taky moc netěším 😝 😀 ale to zvládnem, ne? Když budou separačky, tak to je brnkačka, ne? HOvínka i se separačkou hodíme do wc a je to, že 😉

erinka83
6. lis 2009

Zuzule, však uvidíš😀 Nám se malá ráda pokaká přímo na přebalovák, takže s hovínkama do styku přijdem tak jako tak 🙂 Ale mně to nic nedělá 🙂

Cirru, ahooooj 🙂 Teda tobě tam ty týdny naskákaly, co jsem tě "neviděla" 🙂 No já už brousím po dalších a dalších plínách, to bude peněz 😅
Akorát, že ten pupík se pořád ne a ne zahojit 🙄 Jak dlouho vám trvalo zahojit cviklej pupík ??

miradka
6. lis 2009

Baji, tak to som netušila, že poláci sú takí divní... 😕 Inak s tými látkovými plenami je to možno aj preto tak, lebo v obchodoch ich nedostaneš. Teda štvrcové ešte hej, ale tie moderné kalhotkové pleny u nás nie sú a ani v polsku som ich nevidela..Teraz u mňa bola kamoška s trojmesačným bobkom a nemala páru o tom, aké všelijaké pleny existujú, tak som jej niečo na nete ukázala...oni interent nemajú. Takže aj tým to je...keď to nevidieť v obchodoch, akokeby to neexistovalo (aspoň v tých menších mestách) Těšín je hrozný zapadákov, aj keď teraz sa to trochu zlepšilo, všetci chodia do Polska a u nás je to samý bar, herna a ťaman 😒

Zuzi, separačka sa može hadzať do záchoda? 😨

senja
6. lis 2009

cirrusa Tak to uz jsem take zkousela, jen s octem, ne s kyselinou citronovou. Podle je to vazne na nic 😒

Holky vy me fascinujete s tim, jak porad zkousite ruzne ty novinky 😀 Ja se drzim porad odzkouseneho a nerada experimentuji s novym, co kdyz to bude k nicemu. Ne ze by mne bylo lito vyhozenych penez, jen spatne snasim zklamani z nepouzitenych veci 😖 Vadi mne, jak se pak povaluji zbytecne 😒

miradka
6. lis 2009

Senji, ja som na tom podobne, som z tých noviniek zmätená, ale už viem o plenkách čo a ako 🙂 No a ostanté novinky bude ešte len riešiť ale práve som narazila na tému zbytečnosti ve výbavičce. Tak sa na to mrkni ak ťa to zaujíma. 🙂

erinka83
6. lis 2009

miradka, já hážu separačky - celulozový Disany - do WC, tak snad to neucpu 😀

evicka7
6. lis 2009

holky, u všech návodů na dekalcifikaci píšou, že bambusové plenky rozhodně ne, já bych zrovna potřebovala vyměkčit BE, mám jí jako prkno a to mám tu "vylepšenou"

cirr, tak nám pak nezapomeň napsat o mimiskovi, na pipky moc nechodím, tak ať jsem trochu v obraze 😀

cirrusa
6. lis 2009

Evi, jestli nezapomenu, tak písnu. A když zapomenu, tak příjdu až s nějakou fotečkou s plínečkou (třeba s tvojí Popolinkou) 😵 Btw. zropvna lanolinuju tvoje vlňáčky, úplně jsem na ně zapomněla, jsou v kůře už 12 hodin, tak snad se nerozpadly 😕 😅

Eri, co týdny, ty jsou jedno, ale koukám, že ty už máš malou doma 😵 Tak gratulace a ať Barunka má spokojený život

erinka83
6. lis 2009

Cirru, já je měla taky tak dlouho namočený 😀
Pořád mi trošku lepí, je to normální? Nebo až úplně vyschnou, tak lepit nebudou?? Přijdou mi už ale suchý 😒

evicka7
6. lis 2009

eri jestli trochu lepí, tak to po dvou třech použití zmizí 😉

erinka83
6. lis 2009

aha, no jsem zvědavá, myslím, že jsem to napoprvé moc dobře nenalanolinovala (uuff, tohle napsat 😀)

baca
6. lis 2009

Moje bytelně nalanolinovaný lovíky přestaly lepit po prvním použití.

Holky, máte někdo ty magic BBH a jak jste s nima spokojený?
Chtěla bych si dokoupit ještě nějakou AIO a láká mě zkuist něco jiné, mám zatím jen MMt a snima jsem teda maximálně spokojená, ale nemůžu mít přece jen jeden druh, že jo! 😀

evicka7
6. lis 2009

baca, já mám, jsou dost robustní
ale super sajou a dlouho schnou, i když jsou naruby, tak to trvá věčnost

dubakm
6. lis 2009

Baca: BBH magic mám, ale popravdě pro nás jsou No 1 Blueberry minky . Ty nám vydrží přes den nejdýl ze všech, klidně i 5 hod., někdy je dám na noc a taky super. 😉

terezita
6. lis 2009

baco ja je mam a jsem s nima spokojena, ale fakt az od 6ti kilo.. 😀 😀 a jsou faaaajn, libi se mi vic nez IB, bo to vsechno krasne udrzi.
hmm, tak jeste jsem nezkousela, jestli vydrzi pet hodin, ale 4 hodky zvladla v pohode. em.mi usla v satku a nechtela jsem ji vytahovat..

pikitko
6. lis 2009

eri: nám se pupíček krásně zahojil už jak jsme byli pár dní doma, ale pak ještě trošku zakrvácel zničehonic. Těch 14 dní to mohlo být.