Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mayla
12. lis 2009

Holky, jak vás tady tak čtu, už nějaký pátek, tak budu muset fakt koupit od každé pleny jednu 😀 A pak zas dál prodat ty co nám nebudou vyhovovat 😀

blka
12. lis 2009

Erinbrock, díky 😉

Erinko, díky 😀 . No jo, ale co už 😀

blka
12. lis 2009

Baco, já přebaluju po kojení a nechám ho v tom do dalšího kojení, takže cca 2 hodiny.

terezita
12. lis 2009

hihi, jsem rada, ze nejsem sama CB neoslovena.. 😀 😀 taky jsem si je osahala na brane a za tu cenu jsem od nich ocekavala asi vic, nez jsem pak videla.. 😀 😀 😀 ted mam zrovna obdobi, kdy jsem naprosto nadsena z panda biobavlna.. 😉

ladida.l
12. lis 2009

terezito, dneska jsem zrovna poprve pandu testovala...
Ale nevim, jak moc je one size - pripada mi mala.

kubinkov
12. lis 2009

lalida: Našemu malému je Pand pěkně bokově. Je mu 22 měsíců a má 11 kg. Ale do 15 kg vydrží asi málokomu. Překvapily mě ty sucháče, protože stále ( 4 měsíce) ještě suchají. Původně jsem jim dávala tak 3 praní. 😅 😅

erinbrock
12. lis 2009

ijo
me lanolin taky neva - jen s tou nasi porad vajecinou je to pomerne casto a ale ty tenke vlnacky jsou nastesti hned suche...

terezita
12. lis 2009

taky si nejsem jista, jestli vydrzi dlouho, ale jsou kupodivu faaajn 😵 ty suchace me taky ze zacatku odrazovaly, ale pandu tencel mam uz taky minimalne 3 mesice a suchaji naprosto luxusne 😉

evicka7
12. lis 2009

mayla, vítej v klubu, a baycha, jsme fakt nakažlivý 😀 😀 😀

jsem hrozná, nemám ani CB a ani si žádnou nepořídím!!!!

Viky doma čůrá do nočníku už přes měsíc, teď trénujeme kalhoty, tak konečně využiju spodky od pyžámek, které zatím byly k ničemu 🙂

olbramka
13. lis 2009

a hlavně ty biobavlněný pandy parádně rychle schnou... když jsem řešila výbavu, chtěla jsem co nejvíc savý plíny. postupem času mě to přešlo (až teda na noční bbh), protože tu jejich "savost" stejně nevyužívám jak bych mohla a přebaluju dost často.

mayla
13. lis 2009

Já myslím že začnu s čč a PULkama a pak se uvidí co dál, jinak bych musela koupit snad všechno 😀 Ale koupím taky nějaké AIO nebo SIO abych měla co k doktorce a ven. Uvidíme jak dlouho mi látkování pak vydží.

erinka83
13. lis 2009

mayla, je to návykové 😀 já teda akorát pořád nemám žádný repre AIO plínky k Dr., tak zatím chodíme s hnuskou ☹ A taky řeším, jak pojedem s malou za 2 týdny k rodině na víkend, jak tam... když si nabalím čč, ty stačí jen přeprat a dát uschnout třeba na topení, že? Těm by to uškodit snad nemělo...

mayla
13. lis 2009

Jo no je to návykové a to dost, čím víc to tu čtu, tím víc chci.
Ze začátku jsem byla rozhodnutá jen pro čč a PULky a pak něco postupně dokoupit. No a teď už mě láká spousta kalhotovek a pár AIO 😀 Tak uvidím jak dopadnu 🙂

erinka83
13. lis 2009

maylo, bledě 😀 byla jsem na tom stejně a furt kupuju nový a nový plíny a mám pocit, že doma nic nemám 😅 Dneska mi přijdou HD Pastelky, tak jsem na ně zvědavá...

ijo
13. lis 2009

skoro každá tu dopadla bledě 😀

ladida.l
13. lis 2009

Prodávám IB AIO - můj malej učmeloun z n už vytloustl. Je v perfektním stavu. Repre plína k doktorce 😀
http://www.aukro.cz/item816795680_itti_bitti_al...

irminka
13. lis 2009

ahoj holky,¨
mám takový dotázek, mám možnosz s nechat přivést tyto plenky z USA, vyjdou tam levněji...Znáte je a jaké s nima máte zkušenosti..... http://www.spokojenykojenec.websnadno.cz/Pleny_...

Děkuji moc za odpověd

evicka7
13. lis 2009

irmi, někdo už o nich psal, ale nevím, jestli tu nebo na slepičárně, každopádně mně se na pohled moc líbí

zuzule
13. lis 2009

Ahoj holky. Po kratší pauze se zase hlásím 😉 Tak ty gro baby prý jsou dobré a já plánuju jedny na parádu taky pořídit 🙂 Jinak, už pomalu nakupuju výbavičku, ted dorazily plenky kikko lux, dnes jsem je vyžehlila. Taky už jsme s manželem "maturovali" u prvních pokusů o skládání 😀 Ale nakonec jsme na to teda přišli, takže snad to bude pohoda 🙂 Chci se vás zeptat, kolik myslíte, že bych jich měla nakoupit? Já jich zatím mám 30 plus obyčejné a říkám si, že kdyžtak podle potřeby dokoupím. Taky chci koupit pár těch barevných bambusových, ale těch asi ne moc, bo jsou pěkně drahé 😅 😕 Máte s nima někdo zkušenost? Myslím ty od kikko jak jsou po třech balené. Díky Z.

erinka83
13. lis 2009

zuzule, já mám zatím 20 Kikko + 10 obyč a musím hodně často prát a je to na knop, už jsem přiobjednala další, zatím jen 10, takže budu mít 30+10 a uvidíme...
Ty barevné bambusky mám, je to příjemnej matroš, dobře sajou, ale mám takové krepaté okraje a jak je z toho obdélník, tak pořádně nevím, jak to mám poskládat ☹ takže víc jich určitě nechci...

baca
13. lis 2009

Je fakt, že ty kiko bambusky jdou do obdélníku, už po prvním vyprání a to je natahuju při věšení 😢 . Takže je používám jako vkládačku narovno, ale už jsou dost krátký, leda bych je přeložila naopak a to zas budou ještě dlouhý. Ale jinak jsou příjemný.
Já mám tyto čč: 30 kiko lux, 10 libštát (pod hlavu a pod zadek na podložení) a asi 25 starých čč po mě na to samé, pak 8 imse vimse a 15 těch barvených kiko. Stačí to, teď když dávám dost jen čč narovno, tak až moc 😀 . Mám ještě 12 vv a nějaké malé 30 x 30 (ikea a kiko bambus). Takže čč mi nechybí.

blka
13. lis 2009

Zuzule, jo jo, dělá se z nich obdélník.

Erinko, já je skládám tak, že si z toho obdélníku uděláme založením čtverec a pak z nich skládám novosklad 😉

erinka83
13. lis 2009

a ještě mi dojdou nějaký bambusky 30x30, budu dávat jako vkládačku místo žínky Krama z Ikey.. pak mám taky nějaké vv a pár různých vkládaček a prefoldy... ale těch 30 čč jen na zadeček je asi minimum....

erinka83
13. lis 2009

aha, o novosklad jsem se ani nepokoušela🙂 já mám problém z toho složit velikostně schopnou nudli 😀

si
13. lis 2009

Ahoj holky, již včera tu někdo psal o CB - nemůžu to nějak přeložit. Prosím, napište mi co to je za firmu.
A to jsem si myslela, že už se orientuju 😅 .

mayla
13. lis 2009

si - CB jsou na bráně pod názvem Igulee a taky to jsou všechny Cuddle

si
13. lis 2009

A ještě jsem se chtěla zeptat. Mám asi 50 čč noname, 20 ikea žínek, 10 froté vkladaček a zvažuju 10 kikko eko lux. Mám je ještě kupovat nebo počkat, jak to bude stačit?
K těmto mám zatím 7 kalhotkových, 2 AIO a 2 tvarované - vše jeté.

si
13. lis 2009

Díky. No, ty vypadají moooc pěkně... že by další typ. 🙂

mayla
13. lis 2009

Jsou docela drahé, ale jedny na zkoušku si pořídím. 😉

si
13. lis 2009

a které? AIO nebo jako plenky?