Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
19. lis 2009

ad noční plenky: já mám teda 7 ks, dlouho jsem točila čtyři, protože jsem prala jednou za 3 dny, ale teď co už Viky chápe, že kvůli čůrání se dá navečer dostat z postýlky, tak mám co dělat, aby mi těch sedm vystačilo, protože jak má princezna náladu, tak si stihne za večer počůrat dvě noční plínu, tudíž je spotřeba 3 na noc, zkoušela jsem na ní i dát na začátek noci jen vv nebo čč, ale to zas potvora nepočůrá hned, usne a v noci je totál durch 😀

nejlepší plenky: naprosto miluju barevný vv od TB, z kalhotkovek BBH bambus, aio nejoblíbenější nemám, protože u každé mi něco trochu vadí, svrchňáky swb

jinak jsem se dnes fakt málem uřechtala smíchy, ve čtvrtek Viky ukládá hlídačka, patnáctiletá holka v prváku na střední, blondýna, ale dost inteligentní, před chvílí jsem dávala malou čůrat a měla na sobě vv, na tom lovíky zapínáním na zadku a na tom home made vlňáky 😀 asi měla Eli nějakej zkrat nebo co 😀

mayla
20. lis 2009

evicko ty svrchňáky SWB myslíš PULky nebo vlňáčky?

andy21
20. lis 2009

Katarina B velurku mám a za ty prachy stojí, krásná, měkkoučká a superdržící plína, používám na noc a dlouhý procházky a super a není nijak velkoobjemná 🙂

Add NEJNEJ plína hlasuji taky pro čč, pak HP pastelka,BL bambuska(poměr výkon cena super, zdá se mi lepší jak TB bambuska,kapsovka BBH
absolutní propadák BL flanelka, málo nasaje, je po pár vypráních opraná a beztvará
za svrcháky IV soft,organic a vlnáčkyLVB

andy21
20. lis 2009

oprava kapsovka Drybees 😉

katarina82
20. lis 2009

andy, díky.

evicka, jestli jsi myslela swb pulky, jsou dobrý i pro prcky na novosklad. Se mi tak nějak vybavuje, že poslední dobou na ně holky nadávaly, ale nevybavuje se mi proč 😅 No jo, těhu demence a vykojený mozek 😝 😀

zmuzle
20. lis 2009

Katarino, tak SWB velurku mam a jsem s ni spokojena. Jen po vyprani uz neni tak uzasne heboucka a nadychana. Taky mi teda na uplne male mimco nesedela. Ja bych rekla, ze je dobra, ale zase az tolik za ty prachy ne 😉 Je spousta jinych lepsich plen. Ale to je zase jen muj nazor. Andy ma jiny.

Ja hlasuji pro BBH bambus, pastelku, Popoliny one size biobavlna, cc. Svrchnaky BBH, AIO BBH Magic a vlnaky Loviky Jersey a BBH.

Nocnich plen mam ted 6 a to BBH. ZAcinala jsem s 4. Aspon se nemusim nervovat, ze neuschnou. V noci neprebaluji, vzbudil by se. Jako maly mimco jsem prebalovala.

evicka7
20. lis 2009

swb jsem myslela vlňáky 🙂 jsem se špatně vyjádřila 😀

joohana
20. lis 2009

Kualalik, dobrá otázka 😉 Nejlepší jsou vv do vlňáků na doma a na ven Bitti dĺish Snap in One 😀

Katarino, kdosi tu myslím o téhle plínce psal a že je super, tak jsem si ji našla a vyvrátila se nad tou cenou 🙄

katarina82
20. lis 2009

Ach jo, tak teď nevím s tou swb velurkou 😅 Když si třeba vzpomenu na P´titku noční, které jsem podlehla a teď jí teda moc nemusím a říkám si, že jsem si radši měla přikoupit obyč BL bambusku, tak váhám před každým "experimentem", abych zas nedala prachy zbytečně 😒

zmuzle, aio bbh magic dělají fakt mega zadeček?
IB mešavice nám nějak nesedly, předpokládám, že ani u druhého nebudou mé oblíbené, tak hledám nějakou repre plínku 🙂 Líbí se mi Blueberry minky one size kravička, ale ty prachy... Brr 😝 Kdyby tak na ni někdo podal kladné ohlasy, to bych si tu cenu odůvodnila 😀

erinka83
20. lis 2009

Katarino, SWB velurku se mi podařilo sehnat z druhé ruky, takže za tu cenu jsem moc spokojená, i po vyprání je příjemná, malou jsem na procházku zabalila jen s jednou vkládačkou, doma mi ji pěkně pokadilo, ale plína to přežila díky žlučáku bez úhony😀 Já jsem spokojená, jen mě štvě, že se na takovou nádheru musí dávat svrchňáky 🙄

mayla
20. lis 2009

No to je přesně to co právě nechápu, proč dělají tak krásné plínky, když na ně musíš narvat svrchňáky pak 🙄

erinka83
20. lis 2009

A mě zas neoslovily BL Bambusky, nelíbí se mi, že má tlustý okraj na zádičkách, přijde mi, že to musí tlačit 😀 Ale taky mám z druhé ruky a bez originál vkládačky, tak vycpávám vším možným, možná se mi ta větší co mám doma bude líbit víc...

andy21
20. lis 2009

Tak každý z nás stejně vyhovuje něco jiného co 😅
jo ještě teda podle mě fajn noční plínka BL organic co vy na to? 😉

marcelkad
20. lis 2009

SW velurka za ty peníze nestojí, používáme cca 3/4 roku a už je dost tuhá. Podruhé bych ji nekoupila, tolik asi rada pro Katku.

andy21
20. lis 2009

marcelkad já ji používám taky asi 10měsíců a tuhá není vůbec, asi taky hodně záleží na vodě a tak.....katarina tak si radši udělěj radost nějakou AIO plínku v který budete frajeřit 🙂

MMCH jak sháníš výbavu pro novoška?co svrchnáky XS?kolikery?myslíš, že má vůbec cenu na tu chvilku kupovat nový?
Já začínala u maliny látkovat po 6N tak s úplným novoškem nemám zklušenost,asi budu používat hlavně čč..

andy21
20. lis 2009

marcelkad teda ty jsi si ušila krásné plenky, klobouk dolů 🙂

katarina82
20. lis 2009

Nooo, tak asi odolám a koupím fakt nějakou aio navíc. Ale kterou 😝
Ještě k té swb velurce, co srovnání savosti s BL bambus? Nebo místo ní vezmu Cuddle, i když ten vzhled není pro mě to nej, ale je chválená. A nebo si přidám a pořídím tu Blueberry 😀 😝 Jeje, je to dilema 😅

katarina82
20. lis 2009

andy, žádný xs zatím nemám, mám 2x IV Organic vel.S, 1x IV soft a 1x BM vel. S, všechny jsem koupila už jeté za dobré prašule 😎 Jen nevím, co s tím xs-kem, Denča je dost hubená, předpokládám, že i druhé mimčo bude, tak aby mi v novoskladu a S-kových PULkách neplavala 😕

silente
20. lis 2009

Ahojte holčinky, zdravíme opět z nemocnice 😠
Ale mrkla jsem na jeden obchůdek a vypadá zajímavě.
http://moderni-latkove-pleny.cz/

andy21
20. lis 2009

katarina právěže malina je taky titntítko, tak já mám po ní IV organic 1x vel.S a IV soft 1xvel.S a teda asi ještě dokoupím jedny Ska a troje XSka z druhé ruky, vždyt ty XSka budou mít tak do 3 měsíců, takže i zdruhý ruky musí být v top stavu....
a myslím, že swv velurka saje víc, je pohodlnější a elegantnější a štíhlejší....chacha já na ní nedám dopustit 😀 (přece si neřeknu, že za ty prachy nestála, když už jsem je dala 😀 )

katarina82
20. lis 2009

silente, to je mi líto, držím palce, ať jste brzy ok 😔

andy, teda ty mi dáváš s tou velurkou 😀 😝 Já ji snad na konec stejně koupím 😀 🤐

katarina82
20. lis 2009

...a pak budu nas.aná, že jsem za ní ty prachy dala 😀

andy21
20. lis 2009

SILENTE cos to sem dalááááá 😀 😀 😀 chceš mě zruinovat bože to jsou tak krásný svrchnáky, ty designy, jej to budou bohatý a barevný vánoce díky za tip 😵 😵 😵 fakt nádherný 🙂

andy21
20. lis 2009

katarina a pak s ní nebudeš spokojená a najdeš si mě 😀

andy21
20. lis 2009

katarina mám tu foták, mohla bych ti ji dnes vyfotit, v jakým je stavu po 10M užívání, jestli hceš...

baca
20. lis 2009

tak velurka - podlehla jsme chvále a koupila, první ohmátání - paráda, po prvním vyprání (před použitím) - šok, ztvrdla mi (je fakt , že máme tvrdou vodu), ale hned po prvním!!!!
Plusy: je fakt štíhlá, dobře se zapíná
Ale za ty prachy is radši koupím dvě jetý MMT (to je zase moje láska 😀 )

MMCH to už mi míň ztvrdla velurky Baby Lucy, ale savost nedoložím, já přebaluju furt

katarina82
20. lis 2009

andy, díky, tak jestli se budeš nudit, tak vyfoť, ale nutný to není 😉

baca, MMT ještě žádnou nemám, jsou dobrý i pro malé prcky, jo? A když je to tvoje láska, nevíš, jestli ta Easy Clean nebo jak se to jmenuje je to samé co MMT aio jen bez savého vnitřku? Jo a MMT aio má všitou tu sací vrstvu nebo to jde vykuchat úplně?

blka
20. lis 2009

Katarino, já mám blueberry, ale ne minky. Tady tu http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky... je strašně moc savá. Co mi na ní nevyhovuje je to, že je kapsovka 😀 , ale je to moje 1. kapsovka, tak jsem nevěděla, jestli mi to bude vyhovovat nebo ne. Už to vím 😀 . Aji jsem přemýšlela, že bych ji poslala dál, ale za ty prachy si ju nechám 😀 a ta savost je fakt bezkonkurenční. Má 2 vkládačky, jednu přesně na délku a druhou, která se přeloží a po 3 hodinách bývá mokrá většinou jen ta malá.
SWB velurku mám taky. Je krásně štíhlá, ale taky mi hodně zhrubla ☹

baca
20. lis 2009

katarina, easy clean je kapsovka, takže ji musíš vycpat. Ale neviděla jsme ji, takže nevím, co v ní je. AIO MMt (sucháč dle mě lepší), má vevnitř dvě vkladky, jedna je na jedné straně přišitá a druhá je taková menší a ta je na patentky. Takže se dá celá rozkuchat, schne krásně rychle. Jo a ty vkladky mají nahoře mikrofleese. Jediné minus je, že je umělá. ☹ Jde i na celkem malé mimi, ten přední pkraj se ohne. Je krásně měkoučká, takže malá hebká prdelka 😀

zmuzle
20. lis 2009

Zdravim z vyletu na ABranu. Prodavacky tam jeste asi nejsou mco proskoleny, tak jsem se tam vrhla na jednu nastavajici maminku 😀

Katarino, BBH Magic delaly velkou prdku driv. Nemam je vyfocene v albu? Kdyztak ho v nich vyfotim jeste ted, pro srovnani. Ted jak uz je Kubik sam vetsi, tak mi to neprijde. A ted ji mel na sobe a protoze mi prospal celou cestu tam i zpet byl v ni od 9.30 do 13.30 a krasne to vse ustala. Ib jsem poslala dal, ty mi procural hned, tohle ne. MMt jsou fakt bozi a na male mimco jdou krasne zmensit. Teda ja mam patentkky. Ale asi tak od 4kg si myslim, ze ma cenu davat az kalhotovky. Driv ne. Terezita jich ma hodne, tak ti urcite poradi a dava je furt.
BL bambusky mu zase otalcuji nozicky u stehynek a to nema ty burty. Delaly mu to uz driv.,