Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
24. lis 2009

holky já měla roupy, a ač jsem se zařekla, že už nikdy nic, tak jsem si dneska objednala bambusovou ptitku, tak doufám, že bude nejlepšejší

ijo
24. lis 2009

Minky mám taky, už od narození a jsme spokojeni. Jakou barvičku...jsem zvědavááááá

katarina82
24. lis 2009

Ijo, byl to boj, nakonec jsem vybrala deluxe kravičkovou-chtěla jsem kravičkovou minky, ale není 😒 a minky jsem, po těžkém boji s růžovým dalmatinem 😀 , nakonec vzala růžový maskáč 🙂 Ještě popřemýšlím o těch PULkách 😀 Ty bych si vzala asi růžový dalmatin a ještě nějaký. No uvidíme, spočítala jsem to a kdybych to vzala teď najednou, tak mě to výjde finančně úplně stejně jako když to objednám zvlášť třeba za týden. Protože kdybych vzala PULky, tak se ta sleva odečte z nich, páč jsou nejlevnější.

katarina82
24. lis 2009

ijo a byla vám hned po narození? To asi ne, co?

ijo
24. lis 2009

byla nám po šestinedělí, takže skorem po narození. Dá se výborně zmrnšit. My máme tu oranžovou opálovou a po víc jak roce vypadá stále úžasně. KrAVIČKU MÁM swb, v létě jsme frajeřily 🙂. Ta akce mě taky láká, jednu chlupatou bysme potřebovaly, ale dvě už doma neobhájím.

zuzule
25. lis 2009

Ahoj holky. Po delší době nakukuju a jak jinak než že potřebuju opět trošku poradit 😅 Poradíte mi prosím, jaké svrchnáky jsou lepší? Imse vimse soft nebo organic? Výbavu už jakžtak nakupuju a mám i představu, takže už netápu, jen řeším, které koupit, vím, že někdo psal, že jedny jsou lepší..ale já ted nevím které 🙂 Moc díky za radu!

katarina82
25. lis 2009

zuzule, holky obecně doporučují IV Organic, soft jsem naživo neviděla. Organic máme, ale třeba střih thirsties nám sedí líp. Na prcka mám ale Organic taky, tak možná na novosklad to bude sedět dobře.

mayla
25. lis 2009

Jak velké Bum hugger si mám pořídit na novouška? chci ji na noc.
Vkládačky mám vybrané a sepsané, teď se zaměřuji na kalhotové plenky a až bude celý seznam hotový, dám ho do Naše konkrétní plenková výbava.

veselazu
25. lis 2009

Ahojte holky, tak jsem se konečně dočkala - látkovky jsem nakupovala už asi 3 měsíce před porodem a nemohla se dočkat, až to rozjedem. Davídek má 3 týdny a poslední týden už jedeme v látkách. Hlavně čč na novosklad na to nejoblíbenější kalhotky - Disany vlňáčky natahovací nebo IV organic. Ty udrží všechno jak jsem zjistila. Taky disany zavazovací a do toho vv plenky, ale to mi přijde objemnější než ten novosklad s vkladačkou - žínka z Ikei. No a pak na noc máme BL Organics a do toho separačku - ty mi přijdou fakt supr a rychlé - v noci to dělám se zalepeným okem 😉 nějak se nemůžu probrat.
Mám dotaz - Davča má od papírovek na nožičkách opruzeninky, kterých se nemůžu zbavit, víte radu? Už jsem zkoušela potírat vším možným i nepotírat vůbec - jen oliv. olejem, ale furt se drží svině. Tak nevím, jestli mám třeba přestat na chvíli používat separačku a nechat ho přímo v látce? Jestli to k něčemu bude nevím.
děkuji za rady

katarina82
25. lis 2009

mayla a proč jdeš do BH? Radši bych koupila BBH bambus nebo víš co, my doteď používáme na noc bamboozle a BL bambus-ty jsou lepší, do toho prefold a je to. Žádnou speciální noční nemám teda jo, noční Ptitku, ale výjde to nastejno s tou BL.

katarina82
25. lis 2009

Teď máme na noc i BBH bambus, ale tu BL bambus mám asi i tak radši. Vycpat musím stejně obě...

ladida.l
25. lis 2009

veselazu
určitě zkus pár dní bez separaček - já mám s nimi jen negativní zkušenosti...

mayla
25. lis 2009

No já chtěla BH na zkoušku... 🙂
Mám tady zatím z kalhotovek v seznamu:
BL bambus
BL organic
BBH bambus - ta s emi zamlouvá moc
A chtěla jsem vyzkoušel i BH - tak ji nemám brát?
Na mimibazaru jsem objevila Blueberry mini DeLuxe za 200 tak ji beru taky na zkoušku 🙂

Budu mít sušičku, takže rači brát bambusové než konopné pleny? Potřebuju něco na venek a na noc.

mayla
25. lis 2009

Jo a ještě určitě chci aspoň jednu Cuddle 🙂 a pak i Cuddle wool. Škoda že ta akce je jen na Blueberry.

silente
25. lis 2009

kualalik - správné rozhodnutí, chvááálím 🙂

veselazu - já klasické separačky zavrhla a jedu jen flísové z Irmy a dobrý. Jinak zkus vývar z řepíku, jestli už jsi ho nezkusila 🙂

Ohledně skladu na draka a novoskladu. Z novoskladu jsme vyrostly už dávno a drak nám teď 2x taky nepobral ... začínáme s příkrmy, takže lepší to nebude 😀 Akorát se bojím té čč narovno, že mi to krásně vyteče kolem ... chjo, to jsou starosti 😀

IV máme organic oboje a super, prťka v nich vypadá lukcucně!

A jak jsem tu četla ty půlroční míry, tak my máme 7,8 kg a 71 cm .... takže kapku větší holčička 😅

katarina82
25. lis 2009

mayla, bambus víc saje než konopí, myslím. BL bambus super, s těma jsem fakt moc spokojená. Tu Blueberry bych vzala určitě taky 🙂 Mám taky sušičku, snažím se sušit co nejvíc normálně, ale když není zbytí, tak je to super věc, obzvlášť, když je tak na podzim tak vlhko a tak, to by doma schlo věčnost.
BL organic nemám, ale mám organic od tots bots a oproti bamboozle je ta savost dost malá se mi zdá.

erinka83
25. lis 2009

mayla, nejdeš mrknout na ten Blešák do Bavlnky?

mayla
25. lis 2009

Já zatím nemám žádnou fungl novou plínu, všechno se snažím koupit z druhé ruky. Jednovelikostní koupim nové.
Ty BL organic byly dohromady s BL bambus, tak jsem je vzala obě... sice velikost XS, ale na novouška snad nějaký pátek vydrží.
když se objedná na brán... jak dlouho se na to čeká? plus mínus autobus.

silente
25. lis 2009

Holky, přes ty Minky one size snap pocket diaper přijdou ještě svrchní nebo ne? Su magor 😕
http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...

mayla
25. lis 2009

silente, řekla bych že ano, nejsou to AIO.

erinka83
25. lis 2009

mayla, to záleží, jestli mají všechno zboží, jestli platíš převodem... Já objednávala v pondělí, hned jsem zadala platbu, ale včera jsem si všimla, že IB SIO limitku už nemají, tak jsem si napsala o něco jiného, teďka si to ujasňujem...tak nevím, kdy to přijde 🙂

katarina82
25. lis 2009

silente, to je kapsovka, neměly by na to patřit svrchňáky 😕

mayla
25. lis 2009

erinka já nějak nemůžu najít ten odkaz na ten obchod. Ten bazar je dneska nebo zítra? je to až večer že? Já bych možná i jela, mám to do Ostravu cca 45 min.

mayla
25. lis 2009

No ale je zařazena jako bavněná plenka a ne jako AIO

silente
25. lis 2009

Kat a Mayla - tak jsem uvažovala jako Vy obě dohromady ... je v plenkách, ale vypadá jako AIO ... a co teď? 😀 Má ji někdo? 😀

katarina82
25. lis 2009

Na látkovky.cz je mají pod AIO a píšou, že netřeba svrchňáky...

mayla, myslím, že ty BL xs/s vydrží docela dlouho, Denča teď nosí tu druhou velikost a furt je má zapnuté skoro na tu nejmenší velikost, jinak by mi z toho vypadla a to má dva roky.

katarina82
25. lis 2009

silente, já ji mám na cestě 😀 Včera jsem objednala 🙂

katarina82
25. lis 2009

Ijo jí vlastně má, psala to včera 😉

katarina82
25. lis 2009

silente, já myslím, že to je ta samá, co je na bráně jen na patentky, takže aio.
Podle těch oficiálních stránek bych taky řekla, že je to aio http://www.blueberrydiapers.com/products/pockets

evicka7
25. lis 2009

BH bych taky nebrala, měli jsme z druhé ruky, byla jak prkno a moc nám neseděla ☹

jinak kdyby měl někdo zájem, tak mi tu furt straší malý flísáčky TB, malá zelená bamboozle a dva trojúhleníky bundle