Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
11. pro 2009

Tak mi přijde, že nejlepší je asi prefold v čč 😅 Ale tak uvidíme, mně se ta bambuska strašně líbí kvůli tomu materiálu 😵

zuzule
11. pro 2009

Ahoj holky. Chci se zeptat...hodně píšete o anavy a já jdu dnes pro zboží do brány a tak se chci poptat, jakou velikost mám koupit? Mám na novoska radši koupit tu novor. velikost nebo můžu i tu jednovelikostní? Jakou s tím máte zkušenost? dík 😉

erinka83
11. pro 2009

zuz, Brča má 4kg a je jí pěkně a to ji ani nemám zmenšenou úplně, tak myslím, že by na novoška pěkně šla...

zuzule
11. pro 2009

Eri - a jakou máte? Tu novorozeneckou nebo jednovelikostní?

blka
11. pro 2009

Erinko, ne, pak jsou ty bavlna-bambus nebo co a ty jsou na snapku. Ten materiál je super, otázka je, jak dlouho tak vydrží.

erinka83
11. pro 2009

zuz, mám právě tu jednovelikostní, tak si myslím, že bude sedět i menšímu mimču...

kubinkov
11. pro 2009

Koukám, že Anavy je nový hit. Teď jsem neodolala a podlehla jsem. 😅 Doufám, že to nebude jako TB FT. 😠

evicka7
11. pro 2009

kubinkov, jak pereš plíny, když už jich máš málo? s oblečkama?

kubinkov
11. pro 2009

S ručníkama, utěrkama. Prostě na 60. Nemám ráda, když je to dlouho v kyblíku a neosvědčilo se mi plínky prát na 40. Pokakané máme tak 1 ks za týden a možná ani to ne. ( Teď jsem si to pochválila. Důsledky si ponesu sama... 😀 😀 )

erinka83
11. pro 2009

co je TB FT?

evicka7
11. pro 2009

tots bots flexi tot

raady
11. pro 2009

zuzule, mám taky jednovelkostní bambusku od Anavy.
Na novoška je určitě fajn, určitě bych do ní šla. Barča je už velká holka, má něco přes 9 kg a plenku nezmenšuju, má ji pod pupík.

raady
11. pro 2009

pikitko, já mám konopku a Bum Hugger na suchý zip. Nejsou až tak závratně savé,ale BH se dá vycpat. Je pravda, že jsou po vyprání v tvrdé vodě poněkud prkenné. Musí se důkladně promnout. Suchý zip mi vyhovuje.
Střih také, protože jsou vyšší a jsou hodně vykrojené kolem nožiček - což my na baculatá stehýnka potřebujeme. 🙂

raady
11. pro 2009

zuzule, chtěla jsem napsat, že mám tu bambusku na patentky, co se dá vepředu zmenšovat také patentky 😉

marcelkad
11. pro 2009

Myslím, že dalším hitem ANAVY budou AIO z těhle PULů
http://www.sijemdetem.cz/cs/produkt/pul-s-obraz...

blka
11. pro 2009

Marcelko, tak ty PULy vypadají dobře 🙂

zuzule
11. pro 2009

Tak jsem taky podlehla a ty jednovelikostní anavy bambusky koupila. A jsou fakt krásný 😵 a mám taky tu na patentky 🙂
Ještě jsem tam nakoupila další věci, tak jsem se celkem prohla 😅 Jo, a taky přebalovací podložku tots bots,nočníček, knížku - tak se těším, až si počtu..a další věci...normálně mám už toho docela dost a navíc mám ještě pár věcí slíbených u holek, takže už budu asi brzdit 😀 Nafotím prozatimní výbavu a dám do alba..

Akorát jsem trochu zklamaná, bo jsem tam šla hlavně pro kuličky do kojo polštáře a nemám je...Místo 70 l pytle mě tam čekal 10 l - což mi je na prd, bo potřebuju naplnit celej polštář...ach jo. Měla jsem komplet, ale naše kočka mi ten polštář počůrala, tak jsem potah vyprala a kuličky radši vyhodila a ted nemám tu nápln..objednala jsem si to a oni mi řekli, že to nemaj ani mít nebudou, tak to moc nechápu, proč to maj na webovkách 😠 a koupit 7 pytlů po 10 l mě vyjde dráž než stál ten polštář komplet, tak na to asi kašlu a budu holt bez nebo budu muset naplnit molitanem 😝

erinka83
11. pro 2009

zuz a jinde bys ty kupičky nesehnala?

Akorát Iva mi napsala, když jsem se ptala na PUL, že leda bych si ho koupila sama, a nechala od ní ušít, že ona zatím oficiálně pulky šít nemůže, protože nemůže sehnat pul s ekotestem, bez toho to zatím nejde...

A ty TB FT jsou proč blbé? Savost? Materiálem to asi budem podobné těm Anavy bambuskám, že?

katarina82
11. pro 2009

erin, Flexi Tots byly prý super, jen se po čase začaly rozpadat 😒 a musely na reklamaci. Lus říkala, že jich měli na reklamaci fůru.

katka82
11. pro 2009

Zuzule zkus se zeptat třeba v OBI tam by měli taky mít kuličkovej polistyren 😉

ivuska.h
11. pro 2009

Dámy, dostala jsem informaci, že se tu řeší moje plínky, tak jsem se zaregistrovala, abych mohla kdyžtak reagovat 🙂

Zatím mě zaujala hlavně ta zmínka o rozpadajících se Flexi Tots, to se tam rozpadalo přesně co? Tuším, že měla zevnitř bambusový velur, že? Ten, co používám já, se předpokládám nerozpadne, je to materiál, který se po mnoho let na plenky používá v USA, je velmi oblíbený a osvědčený. V každém případě je ale nutné nepoužívat prací prostředky s kyselinou citronovou, protože ta může bambusové vlákno (přesněji řečeno viskózu z bambusu) rozežírat.

erinka83
11. pro 2009

ivusko, řešily jsme savost, co bambuska pobere 🙂

ivuska.h
11. pro 2009

Jo, savost 🙂 Ve standardní verzi plínky není bambusový flauš, čili nutně bude ve srovnání s BBH pokulhávat. Vkládačky jsou z bambusového veluru, který má cca poloviční tloušťku, takže nemá takovou kapacitu, navíc celé tělo plenky je z bavlny, takže to je další skluz na BBH 🙂 Ovšem díky tomu může být plínka za tu cenu, za kterou je, protože kvalitní bambusvý flauš odpovídající tloušťky je dvakrát tak drahý, jako velur.

Plínka v základní verzi ani nemá ambice být nočním megadržákem, spíše spolehlivá denní, aby se v ní dítěti dobře chodilo (pěkně se natvaruje mezi nožkama, protože je měkká, dítě pak nechodí s nohama od sebe), aby se v ní pohodlně vešlo do obyč oblečení atd.

Noční verzi dělám na zakázku, cena se tím trochu zvedne, ale zas kdyby třeba někomu stačila jen na snapku nebo sucháč, tak tím se cena zase sníží (patentky jsou při výrobě plínky časově nejnáročnější část). No a nebo se dá přikoupit bambusová vkládačka (dělám rozměr, který do plínky dobře sedí, ta je z bambusového flauše a měla by být velmi výkonná.

Tak snad jsem odpověděla uspokojivě, kdyžtak se ptejte dál 🙂

kalerat
11. pro 2009

neu.sona • 1d • Dnes ve 21:29
Ahojte holky, potřebovala bych poradit. Tzn. jako pro úplné blbce 😎.
Chtěla bych zkusit látkovky. Mám půlročního klučíka a do teď jsme používali jen pampersky. Není pozdě?
Mohl byste mi někdo poradit všechno kolem látkovek. Jak mám začít, co koupit, kolik, kde atd...
Děkuji Vám všem.

evicka7
11. pro 2009

sono, přečti si první stránku téhle diskuse, to ti trochu pomůže, pozdě rozhodně není, prohlídni eshopy, co by se ti tak mohlo líbit, každému sedí něco jiného, někomu rovné plíny, jinému kalhotkovky a pak se ptej na konkrétní dotazy, a hlavně se toho neboj, ze začátku to vypadá složitě, ale stačí chvilka a je to v poho 😉

marcelkad
11. pro 2009

a přečti si tyhle stránky pro získání základního přehledu a pak sem s otázkama
http://www.latkovepleny.info/

Ivuš, tvoje plenky se tu řeší (a hodně chválí) a zrovna jsem psala, že nový hit ANAVY budou AIO z těch super PULů ze sijemdetem 🙂

ivuska.h
11. pro 2009

Marcelko, jojo, já už se na ty PULy klepu, prvně z nich našiju pro Klárku a na mimino, ať mají něco reprezentativního na ven (Klárka má teď jen jednu Bitti d'Lish, jinak na ven hnuskujeme, protože ze všech ostatních AIO a kapsovek vyrostla), otestuju a pak můžeme rozjet zakázkové kousky 🙂

zdenkaradek
11. pro 2009

Ahoj Ivuško, vítej na "koníkovi" 😉 Koukám, že už se ti to druhé těhotenství pěkně krátí.

ivuska.h
11. pro 2009

Díky 🙂 Jojo, krátí a čím dál hůř se mi sedí u počítače, což je pěkně blbý 😀

zdenkaradek
11. pro 2009

To chápu, u šicího stroje to bude asi podobný, ne? Holka já tě prostě obdivuji, jak to všechno zvládáš. 😉 A ještě jednou děkuji za ty merino čepičky, jsou super. Budu muset kluky vyfotit a hodit je do alba.