Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
6. led 2010

Nabízím Medvídka !!! 😀 Jak Betel, nakonec myjem jen ve vodě, většinou kakáme do nočníku... Mám i ředící lahvičku a ubrala jsem jen na jednu tu flaštičku, takže je skoro celý... Dala bych nějakou rozumnou cenu 😉

erinbrock
6. led 2010

majatob
koupila bych cc Kikko eco lux http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-kikko..., pripadne pokud by se ti zdaly drahe tak to zkombinovala z libstatskyma http://www.branakdetem.cz/libstatske-pleny.htm
zavazovaci vlnacky jsme nepouzivali, ale nektere holky si je chvali
5 svrchnaky urcite nadhlavu, jak rikaji holky klidne i min, zase kdyz ale protece vajecina nez ti ty vlnene uschnou zlate PUL a fleece - a neber vse v nejmensi velikosti vem radeji i vetsi
Ikea jsem pouzivala zinky 30x30 http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005... nekdo pouziva rucniky http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/2007... - nam zinky stacily, ja s novoskladem nebyla kamaradka a rychle jsem presla na kalhotovky a novoskald jsem prebalovala vetsinou co 1 az 1,5 hodiny byli jsme ucuranci, zinek jsem mela 30
a myci olej medvidek jsem si koupila ale neprisla jsem mu na chut pouzivam vlhcene ubrousky nebo umyvam pdo vodou 🙂

michelle1
6. led 2010

erinko, na to kakání máte ten čínský nočník?
Někde jsem se dočetla, že na novošky není třeba vkládacích plínek, že až později...je to tak?

erinka83
6. led 2010

michelle, mám ten evropský, čínský už neměli a musím říct, že mi asi líp vyhovuje obal od květináče 😅 a je levnější 😉
a já teda i na novoška dávala vkládačku do čč, to by bylo hnedka mokrý... Ty žínky Krama nebo později jsem objednala bambusový vkládačky od Kikka.

barica
6. led 2010

holky co je "neprirodniho" na tom Medvidkovi? ja uz prave ted toho prvniho dokoncuju a premyslim o koupi dalsiho, to jste me tedy nahlodaly! Je pravda, ze ted jsem do redici lahvicky zkusila dat misto medvidka konopny olej a dolila vodou a take to funguje, takze mozna misto Medvidka zacnu pouzivam jen konopny ci olivovy olej a to uz snad ciste prirodni je🙂!

duzame
6. led 2010

holky, pro případ nouze a na začátek si chci koupit alany z dm, ale viděla jsem tam nejmenší velikost 4 - 9 kg, není to novoškovi přeci jen velké?

erinka83
6. led 2010

já je právě proto nekoupila, já měla z DM ty 2-5 kg a ty byly akorát na naše 3kg mimi...

barica
6. led 2010

duzame, ja mela Alany od zacatku, Nelinka mela pri narozeni 3,2kg a rekla bych, ze byly v pohode...

kahlan
6. led 2010

Ahoj holky 🙂
jdu pro radu.Koupila jsem na noc BABY BEE HINDS MAGIC a nevim co delam spatne ,ale neustale mi protikaji.Mala ma skoro 7 kilo a docela baculata stehynka ,ale nemuzu ji ty patentky zapnout na obou stranach na stejno ,protoze to pak ma docela upnute pres brisko 😒 .Uz me nebavi ji v noci stale prevlikat do sucheho.Pomohlo by kdybych tam nasila suchac,jen tak pres ty druky?Nebo to dela vice lidem?Nevim jestli je neprodam ☹ Ale jsou koupene pred vanocema a fakt krasne ☹ jenze co s tim protikanim ..

reruna
6. led 2010

kahlan a jakou máš velikost? já je mám taky objednané, tak jsi mě vyděsila celkem..
mimochodem balík z brány stále ještě nedošel a to jsem zvědavá jestli dnes ppl dorazí, když tak sněží 😠

kahlan
6. led 2010

Reruno mam M ,rekla bych ,ze sedi hezky a moc ji slusi 😉 ale proste pokazde protecou kolem stehynek ...

erinbrock
6. led 2010

kahlan bud zkusit dovycpat a nebo jinou plenku na noc a tuhle nechat pres den ja je pouzivam jako denni repre a vydrzi tak 2-3 hodky pak taky provlhne kolem nozicek..zalezi jak moc cura....my mame k 8 kilum a taky M... 🙂

ivuska.h
6. led 2010

K Medvídkovi -- my používáme už od porodnice, občas dodnes, když se občas počůrá a mě se nechce ji zvedat na umyvadlo. Stejně poslouží libovolný koupelový olej (třeba od Salusu) naředěný vodou, ta sprejová lahvička je na to ale dost praktická. Samotný olej vám fungovat nebude, protože se ve vodě "nerozpustí", zůstane plavat na hladině, je potřeba přikápnout trošku šampónu nebo tak něčeho.

BBH Magic -- když to proteče, je vkládačka nacucaná nebo skoro suchá? V druhém případě může být na vině ta "stay dry" vrstva na vkládačkách, že nesaje dost rychle na to, jak ti dítko čůrá a ono to prostě po ní steče. Zkus si to položit na stůl, nalít na to vodu a uvidíš... Plus teda já osobně nemám ráda vkládačky z mikrovlákna, protože sice celkem saje, ale pod celkem malým tlakem tekutinu zas vypustí, prostě se mnohem snás vyždíme, než třeba bambus, takže pak když se dítě vyčůrá třeba ve stoja, plína to zadrží, ale jak si sedne, tak to vyteče.

betelgeuzz
6. led 2010

Barica, např. na bráně je ve složení emulgátor z olivového oleje, to ještě tak špatně nezní a právě proto jsem si toho nevšimla. Ale na lahvičce je olive oil peg7 esters. emulgátory, činí kůži pronikavější, takže se do ní snáz dostanou různé nečistoty a škodliviny z okolí.

betelgeuzz
6. led 2010

Reru, k nám PPL dnes dorazilo, ale s hodinovým zpožděním.

reruna
6. led 2010

ahha, tak já jsem vzala L, tak vyzkouším nejdřív na starším, který se bohužel stále nechce odplenkovat, a mladší asi rychle doroste, nabral slušné tempo 🙂 tak jsem zvědavá, jakou uděláme zkušenost my...

ivuska.h
6. led 2010

Ale ty emulgátory jsou tam právě proto, aby se to rozptýlilo ve vodě, neboli udělalo emulzi a dalo se to dobře používat. Nejsou tam pro nic za nic 😉

reruna
6. led 2010

betel ahoj, no doufám, že dneska to konečně dojde, objednávala jsem 2.12. 😠 a docela velkou objednávku...

betelgeuzz
6. led 2010

Ivus, ale emulgátor nemá v přírodní kosmetice co dělat.

kahlan
6. led 2010

A ta vkladacka co byla prilozena k tomu se ma vlozit dovnitr kapsy ,nebo nahoru jako vrstva primo pod zadeckem?Mozna by to pak spis vydrzelo?
Ja ji prave chtela na noc ,ze mala uz spinka i 6-7 hodin v kuse a takhle se mi budi ,ze je mokra ☹
Tak uz fakt nevim co na noc ,asi zustanu u tech Alan ,mame uz jen tak jednu ,dve na noc ,takze spotreba neni moc velka ,ale chtela jsem latkovat plne a trochu me to stve...

reruna
6. led 2010

kahlan tak to ti krásně spí, já teda zatím střídám jednorázovky a látkovky, mám jich málo, čekám na balík...

ladida.l
6. led 2010

mě taky malý začal spinkat celou nic a skončila jsem na alanách - jinak jsem totiž nenašla dostatečnou plínku a budilo ho mokro... Ještě chci zkusit BBH bambus...
Nemáte někdo Cuddle wrap Igu Lee? Používám je přes den, přebaluju cca za 1,5 - 2 hodiny a pořád provlhávají - dávám do nich novosklad vycpaný čč na dvanáctiny - na moje kalhotovky jsou moc štíhlé mezi nohama. Jsem z nich fakt nešťastná, protože byly celkem drahé...

barica
6. led 2010

nam vydrzi celou noc Pop-in-one s nocni vlozkou, vydrzi klidne i 11h! a to jsme ze zacatku nelatkovali, protoze ji mokro budilo, tato plinka ji ale neprobudi🙂...

tak ten Medvidek je spatny, nebo ne? me ten olej staci bohate, protoze to vzdy pred pouzitim protrepu a tudiz se rozptyli alespon trosku a to staci...

reruna
6. led 2010

tak balík dorazil, tak jdu vybalovat a prát a už se těším, hlavně až mi to malej pakajdí 😀

reruna
6. led 2010

tak balík mám vybalený, dorazily vv popoliny, separačky disany, HD pastelka bio, BL bambuska a BL oraganic 3v1, HHS, BL bambusový čč 30X30, no a ta BBH Magic a z té jsem teda mega zklamaná, protože to L je obrovský i na staršího kluka...... 😠
Jinak ty BL vypadají super i HD pastelka, uvidíme, jestli moc nezhrubnou v naší tvrdé vodě, no ty zavazovačky HHS jsou taky takové docela velké, uvidíme, jaké budou vycpané, jestli jim přijdu na chuť.
A taky přišly pulky IV organic, vypadají dobře.Ty mám taky L a sedí, tak jsem nešťastná, že jem neodhadla ty BBH, píšou tam od 11 kg, no přemýsším, že bych je vyměnila, ale když jsem měsíc čekala na balík, tak nevím,jak by to bylo s výměnou, máte někdo zkušenosti s výměnou zboží na bráně, případně jak to probíhá - poštovné a tak, asi by se mi to nevyplatilo, že....

zlatouch
6. led 2010

reruna, nakoukla jsem a ta BBH me zarazila, nase podvyziveny dite(v roce necelych 8kg) ma Lko asi od 5mesicu a dobry 😉 . Zkousela jsi to na ne navlect?

reruna
6. led 2010

zlatouch fakt má BBh magic L? NO já jsem to zkoušela ještě jednou a když to dobře utáhnu, tak by to snad celkem mohlo sedět, náš starší má 12 kg, ale je to vyžle... maldší má zatím 7 kg, na něm je to fakt velké, ale snad do ní teda doroste, no ještě si to rozmyslím... do té výměny se mimoc nechce...

ivuska.h
6. led 2010

Betel, ani když ten emulgátor je jen ester z olivového oleje? Třeba takový sojový lecitin, což je zcela přírodní látka, je taky emulgátor... Prostě není to žádná "drsná" chemie, to máš jako by ti vadilo, že je to třeba konzervované vitaminem E...

marcelkad
6. led 2010

BBH magic taky máme L už od nějakých 7 kg a v pohodě. Navíc mi ta gumička vzadu přišla příliš těsná, malej ji měl otlačenou, tak jsem to vzadu odpárala a normálně ji přestřihla. A i kolem nožiček to máme těsnější, Už jsem zkoušela jednu gumičku přešít, ale blbě se k tomu dostává....škoda, že chlupatý PUL není u nás k mání, hned bych si ji ušila nebo nechala ušít u Ivuš.
A protékání - to mi taky dělala, protekla i po jednom čůrání, praním se to zlepšilo + dávám tu vkládačku, co tam byla+jednu další a už se to nestává.

ivuska.h
6. led 2010

Marcelko, chlupatý PUL se velmi špatně shání i v zahraničí, zkoušela jsem to a když už, tak je šíleně drahý, něco jako 8 dolarů za kousek na jednu plínku...