Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
6. led 2010

kahlan, BBH magic my davame na den, na noc mame bambusky, ale protykala nam jen kdyz na ni byla em. mala. spokojena s ni jsem od jejich 6ti kilo, to uz sedi paradne. tu bambusovou vkladacku dam nahoru(ne do kapsy) a nasaje hezky tu vlhkost. mame M.

betelgeuzz
6. led 2010

Ivuska, já neříkám, že je to drsná chemie,určitě je to lepší, než jiná kosmetika. Ale když je označovaný jako 100% přírodní, tak tam PEG nemá co dělat.

erinbrock
6. led 2010

holky slevnila jsem plinky a svrchnaky mrknete http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=205973 🙂

marcelkad
6. led 2010

Ivuš, to je škoda. Ty chlupatky jsou moc pěkný a repre.

kubinkov
7. led 2010

BBH Magic máme od 9 kg velikost L. Dávám vkládačku dovnitř, jinak mi to přijde nefunkční, protože se ochuzuje plena o fci " suchého" zadečku a vlhkost zůstane jen v té bambusové vkládačce a nemá možnost se vsakovat do jádra v plence. Nám neprotéká. 😅

raady
7. led 2010

Ahoj,
máme také BBH magic velikost L. Dáváme také od 9 kg. Vkládačku dávám dovnitř, neprotéká. Spokojenost. 🙂

kahlan
7. led 2010

Tak jsem dovycpala a stejne protekla ☹ Takze jdou pryc .Kdo by mel zajem o M. cervene a petrolejove ,zakoupene pred vanocemi a pouzite kazda asi 4X 🙄 ,tak se ozvete 😉 Jo a mala ma 7 a pul kila,myslim,ze L by byly jeste horsi ..

Jinak ja asi zkusim na noc tu Pop In ... je vas tu vic ,komu vyhivuji???????

maly_prcek
7. led 2010

Kahlan: a nechceš zkusit radši BBH + vlňáky? Mám stejně starého klučinu a když přidám ještě jednu vkládačku, tak nám vydrží celou noc. Působí suše na omak. Jinak pokud chceš AIO, tak bych určitě volila nějakou s hodně vyndávacíma vkladkama + dovniř prefold... Já mám Cuddle AIO, drahá, ale roste s mimi, dovycpaná by dle mého stačila. Kolem nožek nám sedí parádně.
Nebo teď Anavy dělá podobný styl AIO (že všechno vyndáš a máš to hned suché). Nemít Cuddly, jdu do nich...

O těch Pop-in tu kdosi psal, že to taky nejsou kdoví jaké držáky a že musí dovycpat...

betelgeuzz
7. led 2010

Tak tohle si nemůžu nechat pro sebe 😀

http://www.ponozkypanasemtamtuka.cz/index2.php, kdyby se tam neozvala ta správná písnička, tak klikněte na 21. Mr. smraďulíny.

kahlan
7. led 2010

Prcku ja prave nechci nic ,co potrebuje svrchnaky ,jsem trosku zmlsana tema BG 😅 .Mrknu na ty Cuddle ... 😉

kahlan
7. led 2010

Tak jsem na ty Cuddle mrkla ,pekny 😀 Jak dlouho schnou a muze se ta vkladacka susit na topeni ,ze?Takze vydrzi i celou noc?A nejsou pak neprijemne na dotek,moc mokre?

kubinkov
7. led 2010

betel: 😀 😀 😀

ivuska.h
7. led 2010

Já ty AIO ještě nedělám ve velkém, zatím jsou v testování. To jen projistotu, kdyby po nich někdo toužil, tak ještě moc nejsou k mání. Navíc teď nemáme bambusový flauš, takže noční plínky nejsou a budou, až bude flauš, což bude nevím kdy 😖

erinka83
7. led 2010

bet 😀

kackaj
7. led 2010

Ahoj holky, takže cuddle AiO doporučujete? Na bráně mají negativní hodnocení ohledně protékání kolem nášivky. Máte někdo podobnou zkušenost?
A nechce se někdo zbavit bundles merino malých vlněných kalhotek modrých M? Já bych brala🙂
Ivuš, proč už nemáte zboží na Bráně? Z nedostatku toho materiálu? A pořád mám zájem o ten nový prefold, psala jsem ti mail🙂

erinka83
7. led 2010

já chci taky prefold od Ivusky 😀

betelgeuzz
7. led 2010

Já tu písničku našla v jiné diskuzi látkovek, prý to bude jejich hymna. A od té doby, co jsem si to pustila, tak si to musím pořád zpívat. Doufám, že v tom taky jedete 😀

kackaj
7. led 2010

Jo, je to mazec 😀

erinbrock
7. led 2010

CB AIO - mam ale starsi verzi ta opravdu proteka kolem nasivky uz po 2-3 hodinach - kdyz jedem nekam ven tak dovycpavam BI prefoldem a to je v pohode - na noc bych ji ale nepouzila...ted jsou novejsi psaly na strankach tuly-tuly a ty uz pry neprotekaji
na noc opravdu nejlepe BBH bambus nebo BI bamboo extra a vlnaky...z vlastni zkusenosti...
ale z tuly-tuly jsem si objednala AIO http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky... a dnes jsme je poprve pouzily - je bezvadna, super zapinani na patentky, vevnitr je jen takova dlouha vkladacka ale dovycpala jsem jeste do kapsy BL vkladackou a 3 hodiny super - kdyz by se dal slusny treba BI prefold tak by mohly vydrzet dyl - opravdu pekna, mame silna stehynka, drzi dobre kolem nozicek, ale nekadili jsme...🙂 😉

ivuska.h
7. led 2010

Na Bráně je asi oddělali, když teď nemají skladem, nestíhám pro ně teď šít, protože mám moc zakázek... Omlouvám se za zpoždění v odpovídání na maily ohledně prefoldů, dostala jsem je, ale prostě nestíhám... A až se odmlčím úplně, tak to znamená, že jsem se ušila k smrti nebo porodila 😀

erinka83
7. led 2010

Ivus, jééé, tak hlavně v klidu, zatím máme do čeho čůrat i kakat 😀

blka
7. led 2010

Holky, když tu rešíte to protíkání, protíká někomu CT? Mně vždycky proteče 😒 . A přitom je tak krááááásná, žirafková 😎

erinbrock
7. led 2010

blka
po dlouhe dobe konecne neprotekla tak jsem zvedava jestli to nebyla nahoda 😀 - maly ale spal a nehebzil se...mam modry maskac a ten je taky kraasny 🙂

reruna
7. led 2010

Tak jste mě s těma BBH magic nahlodaly, ještě jsem je několikrát zkoušela na starším klukovi a když to dobře utáhnu a s tou vkládačkou, tak to sedí, tak si je teda nechám a doufám, že si to nebudu vyčítat, jestli budou protíkat... no přinejhorším, malej snad do nich taky doroste...
Z AIO mám z tuly tuly blueberry, jsou dost podobné těm econappi, co dávala odkaz erinbrock, řekla bych, že jsou skoro stejné a jsou teda fakt dobré, ale i když jsou jednovelikostní, tak oproti těm BBH magic dělají malinkatý zadeček a poberou teda hodně a sedí krásně na oba kluky.
Pop-in mám taky, ale tu noční vkládačku nemám, tak na noc nevím, na den celkem dobrý, ale BBH magic poberou určitě mnohem víc, střih mají ty pop-in úplně jiný, na staršího kluka je dopnu už jen tak tak

erinbrock
7. led 2010

ty SWB econapi jsou take jednovelikostni a take delaji maly zadecek jsou fakt k sezrani a dovycpat se daji cimkoliv - CB AIO vedly ale ted pokulhavaji 😀 a ty BBH magic treba kdyz se fakt vyperou vicekrat tak zacnou sat lepe a CT snad taky... 😉

maly_prcek
7. led 2010

Kahlan: Mám ten nový typ cuddlů a neprotékají vepředu. Ty vkladky se dají sušit i na topení, ale na noc to chce určitě BI prefold nebo něco takového. Jinak schnou rychle, jsou to vpodstatě PULky s podšívkou, ani je neperu po každém použití, jenom nechám vyvětrat. Já jsem moc spokojená, kolem nožek drží fest i kakání.

A ještě si tu chválí AIO Blueberry...

blka
7. led 2010

Erin, já ji dávám Marečkovi ven do kočárku, kdy vždycky spí 😒

Jo, blueberry mám a spokojenost. Přijde mi, že hodně nasají.

olina.s
7. led 2010

Holky, mohla bych vás poprosit o radu ohledně novoskladu? S malou jsme začali látkovat až později, tak nevím. Moc se mi nechce používat snapku, používal jste někdo novosklad bez ní? Děkuju.

evicka7
7. led 2010

ivuš, doufám, že dřív neodpleníme, než bude ten bambusový flauš bude 😀

erinka83
7. led 2010

oli, to teda nevím, jak by ten novosklad držel, to bys musela být hodně rychlá při manipulaci s vrchníma kalhotkama, nebo fakt nevím, mě ani nenapadlo bez snapky... Proč ji nechceš??