Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
8. led 2010

lucci mám vv popolini a chystám se zkusit to balení, co dávala kubinkov link nebo kalhotkový sklad, je to na bráně v sekci články

terezita
8. led 2010

ja takhle vv vazala, bylo to fajn a miniaturni baleni. samotna vv toho moc nepobrala, ale kdyz jsem tam soupla nejakou vkladacku, tak parada! jen jsem mela tu velikost 1 a bohuzel mi z toho em. brzy odrostla..
novosklad jsem teda motala taky bez snapky, ale ten jsme pouzivaly jen 2 mesice, takze dite bylo jeste staticke. ted uz si to predstavit faaakt nedovedu.. 😀 😀 😀 mam problem na ni zapnout i kalhotovky.. 😀

ivuska.h
8. led 2010

Reruno, pokud jsi tu plínku zatím mockrát neprala, tak to skutečně můžou být ještě zbytky olejů, co jsou na vláknech z výroby. Nebo pokud třeba pereš v sypkém prášku, může při nedostatečném máchání na vláknech zůstat jakoby povlak a pak to taky nesaje.

JInak ten sklad VV, co je na Bráně -- čím výš je to zahnuté, tím líp to těsní kolem nožek proti utečení tekutého kaďance, jinak to vyjde celkem nastejno. Plánuju teď ty svoje VV používat na mimino, u Klárky jsem je vůbec nezkoušela. I když něco podobného jsem dělala s Ikea ručníčkem -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/3246317801..., detail kolem nožky http://www.flickr.com/photos/ivuskah/3246317811.... Na fotkách jej jí skoro 7 měsíců.

barica
8. led 2010

docela by me zajimalo, jak se zbavujete fleku na plenkach z vajecinky, ktera protece pres separacku? kdyz jsem to pokazde prala ve zlucaku, tak v pohode, ale prislo mi to docela casove narocne o vode ani nemluve, tak jsem se na to vyprdla, vyprala jsem to bez predchozi "upravy" a zustaly mi na plenkach fleky?

pridavate k prani misto avivaze ocet? docela me zarazilo, ze se nemaji pouzivat praci prostredky obsahujici kyselinu citronovou, ta pry rozezira bambusove vlakno, jak je to tedy s octem? pokud ano, tak kolik? diky!

ivuska.h
8. led 2010

Barico -- perkarbonát sodný, neboli sůl na skvrny, nejlevněji v DM nebo čistý se dá sehnat na netu.

Ocet nedávám, nenašla jsem v tom žádné výhody. Jinak ten problém s bambusem se týká jen kys. citronové, octa ne.

kackaj
8. led 2010

Taky mi nepřišlo, že by s octem byla nějaká změna k lepšímu nebo někam. Prostě jak kdyby nebyl 🙂

barica
8. led 2010

ocet je pry dezinfekce a brani usazovani vodniho kamene v pracce?! no je fakt, ze od te doby, co pouzivam ocet a krystalickou sodu, tak mame pracku bez kamene, jen nevim, jestli je to tim octem, ci sodou🙂 a fleky na plinkach zustavaji 😠

ivuska.h
8. led 2010

Řekla bych, že je to sodou... Jinak na desinfekci pohatě stačí praní na 60 a příp. ten pekarbonát.

blka
8. led 2010

A můžu dávat sůl na skvrny, i když peru AIO a barevné plínky, popř. PULky?

erinka83
8. led 2010

barica, já to dělám tak, že pokaděnou plínu namočím, přejedu žlučákem, vykroutím a hodím do kýble, takže nepřepírám, vodu skoro nespotřebuju, používám teda vesměs separačky, takže moc vaječiny na nich nebývá...

ladida.l
8. led 2010

blko, určite můžeš.
Já ocet dávám, přijdou mi po nich měkkčí plínky.

blka
8. led 2010

Ladilo, díky. Já jsem nevěděla, jestli by to s tím PULem něco neudělalo 😅
Mně zase ty plíny i s octem přišly úplně stejný. Měkké jsou, když peru v bambinexu, ale to zase nevypere skvrny 😠

barica
8. led 2010

erinko a skladujes v kybli na sucho ci mokro? ja take pouzivam separacku, ale "barva" separackou do plinky projde a z toho mi pak zustavaji fleky, ikdyz to hned potru zlucakem...

luccii
8. led 2010

holky moc diky za rady s vv i vazanim 🙂

erinka83
8. led 2010

no moc fleků nemám, ale něco jo, to je pravda...vykroucený skladuju na sucho 🙂 My totiž moc pokakanejch nemáme, chodíme nad nočníček, tak s emi to nechce namáčet...

ivuska.h
8. led 2010

Sůl na skvrny nevadí na barevné ani na PUL, já to házím i k normálnímu dětskému oblečení, jediné, na co to nedávám, je vlna. Když jsou hodně zažrané fleky, je nejlepší rozpustit v horké vodě v kýblu a do toho prádlo namočit (čístící proces trvá, dokud se dělá pěna a bublinky), pak normálně vyprat.

reruna
8. led 2010

ivusko tak prala jsem ji zatím jen jednou, tak uvidím, co to udělá po více opráních, na bráně jsem objevila, že to píšou u HP pastelky bio, že se to zezačátku může takhle koulet po plince, která ještě nemá vypraný ten vosk z výroby. Já na praní používám Lovelu, tak možná je to i tím, ale na jiných plinkách to nevadí, paradoxně mám i tu HP pastelku bio a tam problém není.
Zkoušela jem ten sklad z vv, tak ten co je na bráně celkem jde, když se dovycpe, kadění neproteklo, ale ten z těch anglických stránech mi nejde udělat, mám vv M a to je na to malé
Fleky co nepobere separačka peru žlučákem, ale taky mi to přijde časová ztráta, tak díky za tipy s tou solí

tehupetula
8. led 2010

Dobrý večer těhulky a maminky,
jsem zde "nováček" 😉 . Po opravdu hodinách ztrávených brouzdáním po všech možných stránkách s plenkovou tématikou a pročítáním různých debat na toto "ožahavé" téma jsem se rozhodla, že vás požádám o radu. Už několikrát jsem měla "vybráno", kolem sebe spoustu papírků s poznámkami pro a proti a výsledek? Jsem z toho úplný jelen 😅 . Miminko by se mělo narodit na začátku prázdnin, takže letňátko. Chtěla bych pro něj samozřejmě ty nejlepší, nejprodyšnější a nejsavější plínečky 😅 a chci to zkusit s "látkovkama". Kamarádky to většinou považují za ztrátu času a nervů, ale já bych to ráda zkusila. Prosím o radu, co by se hodilo pro letní miminko. Moc děkuji! 🙂

betelgeuzz
8. led 2010

Jakou má výhodu dělat sklad z vv oproti čč? Zatím vážu novosklad a jsem spokojená.

marcelkad
8. led 2010

Tehula petula - chceš výbavu z čč, kalhotovek, AIO? Já bych doporučila začít čč+PUL (popř. fleesáky či vlňáky) a podle toho, jak budeš spokojená postupně dokupovat. Čč Tě totiž vyjdou nejlevněji a kdyby se Ti látkování náhodou nelíbilo (i když jakmile to zkusíš, propadneš tomu 😀 ), můžeš je použít jen tak pod hlavičku, ublinkávání atd. a nebo prodat.

Čč pro začátek vel. 70x70cm, Kikko lux eco, Popolini, Libštátské.....nějaké vkládačky (nebo použij ikea žínky 99Kč/10Ks).

betelgeuzz
8. led 2010

Tehupetula, můžeš se inspirovat na této diskuzi https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jsou tam konrkétní výbavičky, co kdo pořizoval s komentářema.

luccii
8. led 2010

marcelkad, cc jsou lepsi nez vv? (asi blbe polozena otazka, ale ja se rozhodla pro vv a vlastne nevim proc, teda krome toho, ze je ma sestrenice)

ladida.l
8. led 2010

tehupetula:
já bych si ze začátku pořídila i pár kalhotovek - nic ve zlém, ale s čč je přeci jen obtížnější manipulace a není to takové potěšení a může to člověka zezačátku odradit... Aspon já jsem z toho nebyla kdovíjak uvytržení, když jsem přišla z porodky... Začala mě to bavit, až když Marek dorostl do kalhotovek (koupila jsem jich pár one-size) Teď bych to udělala tak, že bych si koupila pár malých novorozeneckých kalhotovek - třeba 5-6, klidně použitých a třeba jedny hezký AIO - nakonec člověk to může za slušnou cenu prodat, kdyby ho to nechytlo.

betelgeuzz:
Jakou má výhodu dělat sklad z vv oproti čč? Já myslím, že tu, že ten sklad je z toho mnohem snadnější... A mám pocit, že to saje o něco lépe než běžná čtvercovka při stejném počtu vrstev.

bury
8. led 2010

lucii - marcelkad spíš doporučovala čč + PUL tehupetule, protože ta mimčo neprve čeká. a na novoška jsou asi ty čč lepší, rychle to schne a mimi toho naráz tolik nevyčůrá, takže ti to stačí....
vv mě osobně přijdou lepší na dovycpávání, než z toho dělat sklad - ale zatím jsem jen teoretik - začátečník 😉

marcelkad
8. led 2010

Luccii - já vv moc nepoužívám, jednak ze začátku jsem dělala novosklad a jednak čč mnohem rychleji schnou. Zase vv rychleji poskládáš na třetiny a mají už uprostřed zesílené absorbční jádro (více nasají, nemusí se dovycpávat) i když já vycpávám i vv. VV na sklad se mi moc nedařilo, špatně mi to drželo.

Ladila - určitě kalhotovky se daj použít, ale 5-6 kousků stejně absolutně nestačí (spíš fakt na zkoušku, jak budou vyhovovat), protože malé mimčo hodně často učurává a kalhotovky pomaleji schnou. Já jsem jen chtěla říct, že když se to někdo chystá jen vyzkoušet, čč je dobrá a levná alternativa.

ladida.l
8. led 2010

marcelkad - jsem se špatně vyjádřila, myslím ty kalhotovky ještě ke čvercovkám, prostě na vyzkoušení a pro radost. Jinak je to jasné, že to nestačí, já jsem po návratu z porodnice prala každý den a to jsem měla 40 čč + různé vkládačky a musím říct, že mi to přišlo trochu jako otročina...

luccii
8. led 2010

bury, marcelko, diky 🙂

marcelkad
8. led 2010

Ladila - určitě pro radost taky doporučuji, i nějakou AIO - k doktorce, aby koukala.
Já ze začátku taky měla jen čč (že ušetřím) a časem se to rozrostlo do nebývalých rozměrů 😀 😀 😀 Je to mor 😀
Ani radši nechci počítat, kolik jsem do toho dala. Já látkovky prostě miluju 🙂

marcelkad
8. led 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat zkušenějších. Jedny satrší lovíky jersey mi prostě nechtějí nějak chytat lanolín. Čím to může být? Někde jsem našla, že existuje něco na obnovení lanolínu ve vlně. Je to k něčemu? Je možné, že časem ta vlna nechce prostě přijímat lanolín?