Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
9. led 2010

Posledně jsem přenášela, tak snad ještě chvíli vydržím... I když mám dojem, že už se to celkem chystá, tak třeba to bude dřív 🙂) Mimino a domácnost jsem už zvládla, horší bude mimino a batole 😀

raady
10. led 2010

ivus, máš můj obdiv. Mimi, batole, šití, domácnost 😕
Držím palce, ať je všechno v pohodě.
Přeji holkám, aby si mohla zase brzy šít, protože myslím, že se tvé plenky vyšplhají k dokonalosti a potřebám českých maminek. 😉
Kdybych čekala mimi ... už to nehrozí 😀 , tak bych určitě od tebe plínečky koupila.
Mám vyzkoušeno na Barču vícevelikostní bambusku a dlouhou vkládačku a jsou super. I když na batolátko jako denní pleka. Na mimouška novouška určitě dostačující 🙂 Jo a ještě vlastně vlňáčky. Ty mi sedí jen na tvoji plenku, nějak to na jinou neumím nainstalovat. Mám všechny vyšší.

angetha
10. led 2010

Ahoj holky, ráda bych si koupila nějakou novou plínku a nevím jakou 😀 Radši bych vícevelikostní, máme teď 6 kg, celkem hubenější bříško...Nesedí nám Baby Lucy, Tots Bots, Popoliny radši taky ne, čtvercovek máme dost..Mám pocit že nejvíc Vendulce sedí Bum Genius bambusová, jenže dlouho schne, tak bych ráda ještě něco k tomu..
Tak sem s návrhy 😎

marcelkad
10. led 2010

já mít holčičku, měla by tuhle 😀
http://www.facebook.com/photo.php?pid=714268&op...

erinka83
10. led 2010

Anetko, dyť máš takovejch plínek!! 😀 A kterou BG bambusku máš na mysli? já znám jen kapsovky...

angetha
10. led 2010

Anavy je suprová, mám tuhle
http://www.sijemdetem.cz/produkt/jednovelikostn...
ale mám dojem, že určitě nevydrží do 15 kilo..

Erinko mám tuhle BG
http://www.branakdetem.cz/bum-genius-bambusova-...

romankav
10. led 2010

angetha: Co takhle vyzkoušet Gro Baby plenu? Je střihově super, rychle schne, je přírodní (organická bavlna) a dají se dokoupit jenom vnitřky. 🙂

raady
10. led 2010

Angheta -určitě bych také vyzkoušela plenky Anavy. Pozor jen jsou trošku nižší. Ale jsou u nich psané rozměry, tak stačí porovnat, přeměřit s těmi co máš doma a vyhovují. 😉
Ještě mi vyhovují bambusky BBH.Savé, poměrně rychle schnou. 🙂

marcelkad
10. led 2010

Angheta - Anavy teď jsou vyšší než bývaly sed zvýšen z 42 cm na 46 cm, to by mohlo stačit, ne?

angetha
10. led 2010

Bambusku BBH mám v plánu koupit, když jí tak chválíte 😎 a na ty Anavy se mrknu, ta co mám doma, je úžasně heboučká, i manžel jí "ošmatával" 😀

lusinta
10. led 2010

Ivuško já bych Ti ty šicí pomocnice tak přála!!!Všichni potřebujem tvý plínky!🙂 My do obchodu mraky🙂 Tak šup,běž se s nima domluvit...🙂 Pak nebude už moc čas.Minimálně začátek, než si zvyknete na 4člen. rodinku

Marci- plínky v nejbližší době nové nebudou. Ale od února by zas nějaké být měly...úplně nové značky plus BBH celý sortiment(ten máme zaplacený už 3měsíce a stále na to čekáme:-/)
No a spojování objednávek s bránou ke zdraví se přestalo dělat.Ale napíši Ti ještě do IP

erinka83
10. led 2010

lucinto, mrkla jsem na tu bambusovou BG co tu dávala Angetha odkaz, jestli to dobře chápu, tak M není skladem?

jula81
10. led 2010

Ahoj holky! Začínám pomalu vybavovat plínky a chtěla bych se zeptat - používáte některá natahovací vlňáčky?

Jak se s nima manipuluje? (myslím v porovnání s "nenatahovacíma") Takový, co mají tvar jako obyč svrchňáčky na zapínání, už mám upletený a manipulaci s nima zvládám, viděla jsem i zkoušela na "půjčeným" miminku, ale natahovací znám jen z obrázku, líbí se mi, ale nevím, jak je to s praktičností? Jdou hned na novoše, nebo až na větší děti? Jak snadno se navlíkají? A nepadají?

Díky za tipy 😉

erinka83
10. led 2010

Tak jsem se dívala na ty Gro Baby, myslím, že je nutně potřebuju 😀

si
10. led 2010

Holky, přebaluju při každém probuzení, ale malý se opruzuje,co s tím. Mažu ho teď už Bepantemem, separačky používám. 😖

kubinkov
10. led 2010

Erinka: 😨 😀 😀

ladida.l
10. led 2010

si, zkus to bez separaček, mě se po nich Marek opruzoval fest, jedu bez nich a ted ani nemažu, má ho pěknej.

Já chci taky ty Gro baby - modrý ptáček, ale manžel pro to nemá pochopení 😀

erinka83
10. led 2010

kubinkov, se moc nesměj, beztak to znáš na vlastní kůži, ne? teda pěněžence 😀 já ale musím nejdřív něco prodat, jsem si slíbila, tož holky, fakt nic nechcete?? 😀 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=551413 ještě mám modré lovíky crepe M

ladida.l
10. led 2010

jula81 :
natahovací vlňáky jsou dost oblíbené - např. disany
Bohužel o nich nemůžu referovat, neb jsem vyzkoušela jen patentkové Swaddlebees.
Mě se teď dost líbí od Bundles nebo natahovací vlňáky Anavy..
http://www.bundles.cz/zbozi/1-merino/106-male-m...

ivuska.h
10. led 2010

Zítra snad pojedeme pro jednu pomocnici kupovat overlock a druhé budu posílat vzorky na ušití, abych věděla, jak je pečlivá atd. Tak snad to vyjde! Patentkovací pomocnice je už připravena k akci, ale zatím není co patentkovat, čekáme na materiál, teď po novém roce si všichni výrobci a dodavatelé dávají nějak na čas...

Natahovací vlňáky a novorozenec -- my jsme používali (doma pletené), manipulace není složitá, jen se dítě ocitne na chvíli zadkem nahoru, takže pro blinkavé děti nic moc. Klárka blinkávala hodně, tak jsme museli natahovat opatrně. Jinak určitě nepadají, pokud máš dobrou velikost, krásně se přizpůsobí, nehrozí vytržení patentků či odrbání sucháčů... Já je mám ráda 🙂

angetha
10. led 2010

Natahovací vlňáčky dávám až od doby, kdy spí aspoň 5 hodin v kuse, na bříško jsem malou nepokládala, dala jsem jí přes rameno a "naklepávala" 😀 ale přes den je nedávám
Je fajn, že se pod ně vejde jakákoliv plínka a neškrtí v pase 🙂

baca
10. led 2010

Ladido, ty máš ty natahovací bundles? mě se nějak zamlouvají, tak bych chtěla zkušenosti! Já totiž dávám jen jednu čč do lovíků a pořád měním, tak by mě zajímalo jak by se to s tím nandávalo.

a taky se chci zeptat, jestli má smysl doma sušit lovíky veliosti L, které jsem v návalu syslení dopředu zakoupila v hrůze, že už nebudou. Používáme stále vlňáky S, na jednu čč to je akorát. Bára má necelých 7 kg a 6 měsíců. Mám i M, ale jsou na tu jednu čč jeětě zbytečně volné, nikoli nepoužitelné. Tak nevím, jestli ty L nemám prodat a nekoupit si radši ty kalhotky bundles 😀

jula81
10. led 2010

Díky moc za ohlasy na navlíkací vlňáčky, jsem samozásobitel a pletu, ale zatím mám jen ten klasickej tvar, akorát na doporučení nemám patentky ani sucháč, ale knoflíky + dírky 🙂) Takže začnu plést i natahovací, ok. A ještě jednou dík 🙂

luccii
10. led 2010

holky, prosim poradte - suchy zip ci patentky? (u Bum Huggeru) diky 🙂

betelgeuzz
10. led 2010

Tak mně se malá oprudila až teď. Separačky používám od začátku,tak v tom by problém být neměl, tak fakt nevím. Mažu sudokrémem a bepanthenem, snad to zabere.

evicka7
10. led 2010

luci, BH jsme měli na patentky a zapínání dobrý (plenka nám teda neseděla vůbec), ale my máme vše na patentky, když dám záložní foxky, tak je má slečna během 35 vteřin dole

erinbrock
11. led 2010

si
maly kdyz hodne kadil vajecinu, tak byl taky vic opruzenej, separacky jsem pouzivala, ted zkousim bez a taky v pohode, ted uz tolik nekadime a opruzeni nejsme, mazu bepanthenem a sudocremem - je vyborny - a nejlepsi je nechavat mimco rozbaleny - vim u 2 tydeniho se to dobre radi - ale treba nechat ho lezet na podlozce jen v novoskladu bez pulek pres nej deku - ja ho vzdy vypodlozila necim co me nevadilo ze procura a nahoru pod deku taky jeste jednu plenku... a taky lezeni na brisku pres den, at zadecek vetra... 😉 drzim palecky

romankav
11. led 2010

betel: kdyby na opruzeniny nic nezabíralo, tak vyzkoušej Imazol, často jsou příčinou opruzenin kavsinky.

kubinkov
11. led 2010

Nebo tutovka na opravdu velké opruzeniy je i Pythiol

erinbrock
11. led 2010

Minky one size snap pocket diaper
http://www.latkove-pleny.cz/pro-ostatni-zadecky...
holky mate ji nektera? je to AIO a jaka je spokojenost? jsou ted na tulytuly ve sleve...diky 🙂