Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
19. led 2010

luci: zkoušela jsem prát na 40, ale dlouhodobě to nestačí. Časem mi začaly smrdět, tak jsem se vrátila k 60. Ale občas mimořádně to není problém.
Můj manžel taky neměl představu, kolik jsme do látkovek dali, ale už uznává, že to je levnější než jednorázovky. Ocenil, že se dají prodat i použité a to u jednorázovek nejde. 😀

ladida.l
19. led 2010

už mám Grobaby doma 😀
krásný, až je vyperu preferuju o funkčnosti 😀
ještě jsem si koupila tu kalhotovku lolipop a ta je krásně sametová....

angetha
19. led 2010

Mě by jen zajímalo kde seženu PUL BBH?

marcelkad
19. led 2010

něco málo tady
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod...

a snad brzy na bráně.

angetha
19. led 2010

Tak to počkám až budou na bráně, tady stejně nemají M.. 😒

zmuzle
19. led 2010

Holky, dnes prvne prebalil manzela rovnou do skladu na draka. Pak dodam fotky pro pobaveni. Treba svrchni kalhotky dal tak na pul a vubec to bylo k nicemu. Jeste, ze maly pak ve spanku necural.

Pul BBH jsou moje nejoblibenejsi, vubec nema po nich otlacene nozicky a to po IV trochu ma.

evulebobule
19. led 2010

holky dají se ještě někde sehnat Lovebums crepe nebo jersey L a větší? ☹

romankav
19. led 2010

ladida.l: doufám že budeš s Gro Baby spokojená 🙂 jako já.. Maximální savost dosáhnou po desátém vyprání, tak pro informaci, ale samozřejmě se dají používat hned po prvním vyprání. A taky, když pošleš na spokojenykojenec.cz fotku mimča v Gro Baby, můžeš vyhrát AIO Lollipop Pop N Gro plenu.

evulebobule
19. led 2010

anebo mi prosím poraďte nějaké jiné vlňáčky od vel. M a lépe L

romankav
19. led 2010

evulebobule: pokud bys chtěla jemné vlňáčky, co vyzkoušet jednovelikostní (takže je můžeš třeba použít na další mimi a nemusíš nakupovat x velikostí) Little Beetle Wool: http://www.spokojenykojenec.cz/Svrchnacky.html My je používáme na noc, jsou velmi příjemné a v krásných barvách z organické vlny. Sedí dobře i větším dětem a drží tvar.

evulebobule
19. led 2010

romankav: děkuju, kouknu na ně. 😉

ladida.l
19. led 2010

romankav
díky, asi si zasoutěžím 🙂

raady
19. led 2010

Ahoj,
romankav, chtěla jsem se zeptat, zda jde do Gro Baby vložit ještě navíc třeba BH nudle pro zvýšení savosti. Víš, jestli to třeba potom neprotýká kolem nožiček. 😉 Díky.

barica
19. led 2010

holky, jake doporucujete kalhotkove plinky na bezne prebalovani co 2h, aby relativne rychle schly, asi nejlepe bavlnu, jednovelikostni (zmensovani pomoci patentek) a aby fakt vydrzely treba 2 deti🙂... zatim pouzivam cc bambusove kikko, prijdou mi idealni, ale jak se mala zacina vic hybat, tak se me ten novosklad docela blbe utesnuje🙂... a za chvili to bude asi jeste horsi... zatim mam BL, jenze ty otlacuji nozicky a HD pastelky, ty mi moc sikovne neprijdou...

tak premyslim o nejakych Popolinkach a nebo, jak tady porad chvalite plenky od "spokojeneho kojence", jake jsou ty Little beetle (ty jo, ta cena?!) a Lollipop... a kdyz uz, mate nekdo zkusenosti s temi jednovelikostnimi vlnaky? cena je sice zavratna, ale pokud by vydrzely cele plenkove obdobi... jen mi neni jasne, jak muzou jedny svrchnaky sedet kolem nozicek po cele obdobi?

joohana
19. led 2010

Barica, vlňáčky pruží, a neotlačujou, aspoň Annie ne, a to má obvod stehýnka 29cm ( !!!)

Ještě ad vlňáčky- a co Anavy na patentky od paní Ivy ??? Jsou jednovelikostní a stály tuším kolem 400Kč?
Tak stojí 450, tady je odkaz. Jestli je teda ještě paní Iva 2v1, netuším kdy má termín 😉
http://www.sijemdetem.cz/cs/katalog/hotove-vyro...

romankav
19. led 2010

raady: to je hodně velká vkládačka, spíš bych jí tam nedávala..Bohužel doma jí nemám (cena mi přišla moc vysoká), takže nemůžu vyzkoušet.. Pokud bys chtěla zvýšit savost Gro baby plenky, tak bych ti doporučila jejich originál Gro baby vkládací plenky (pozor na rozdíl vkládací plena na patentky x vkládací plenka) a dát jich tam 1-3ks (2ks jsou v balení) (plus tam budeš mít tu šestivrstevnou plenu na patentky), savost bude super, v pohodě se to tam vejde a ta cena není tak vysoká jako u BH nudlí..

barica: záleží na tom, co hledáš, každý má jiné nároky (materiál, cena, kvalita, savost..). Pokud má Nelinka problém z otlačenýma nožkama, tak bych vyzkoušela Gro baby (plus si vzít jeden set náhradních vkládacích plen na patentky - což ti vystačí na 6hodiny přebalování, pokud přebaluješ každé 2hodiny). Gro baby jsou štíhlé a přitom prostorné.

Lollipop Pop N Gro jsou extra rychleschnoucí a dítě v nich necítí vlhkost, ale objemnější. Lollipop Organic One Size - musíš použít svrchňáčky, rychle schnou. Little Beetle jednovelikostní - taky se musí použít svrchňáčky, luxusní sametová plenka, heboučká. Little Beetle Wool svrchňáčky - jednovelikostní svrchňáčky z organické vlny, jemné, vhodné i na noc.

Jednovelikostní svrchňáčky musíš dobře utáhnout. Jsou dva druhy jednovelikostních svrchňáčků - ty co se zmenšují zapnutím kolem pasu (např. Cuddle Wool) a ty, co se zmenšují vepředu (Little beetle wool). Vždycky teda reguluješ velikost otvorů na nožičky zmenšením horní partie. Chce to vyzkoušet, každé miminko je jiné a každému sedne něco jiného (na co třeba někdo jiný nadává..).

raady
19. led 2010

barica, já abych se přiznala, nemám moc ráda jednovelikostní plenky. Právě když nám sedí v pase, nesedí kolem nožiček.
Já jsem se po vyzkoušení všech možných značek nakonec uchýlila ke kalhotkovým plenám Popolini. A to až když Barče byl rok. Nejdřív jsem zkoušela jednovelikostní, protože ty nemají gumičky kolem nožiček, jen bavlněné lemy. Ale paradoxně jsem zjistila, že nám vyhovují vícevelikostní Popo - mám organic a bambusky (ty hodně dlouho schnou). Sedí perfektně. Jsou na patentky, zvlášť zapínáš pas a zvlášť nožičky. Gumičky jsou jemné, všité trochu dál, takže mají u nožiček ještě jakoby kanýrek, neotlačují. A připadají mi dobře zpracované, kvalitní. Hodně mamin je používá i na 2. dítě. Když jsem byla těhotná a Barunka novoušek, tak bylo všude plnooo reklam jen a jen na Popo. Musím říct, že na mě to všudupřítomná reklama na Popo odradila. Teď vím, že jsem je měla vyzkoušet dříve. ALE to je moje zkušenost. Jinak jsem je koupila na MMB z druhé ruky (párkrát použité) - jako nové za poloviční cenu 🙂
BL plenky jsem také měla, vyhovaly mi, ale právě kvůli těm gumičkám jsem je musela poslat dál ☹
Jednovelikostní vlňáčky nemám.

zmuzle
19. led 2010

Barico, taky bych doporucila Popolinky. Koupila jsem je tez poemrne nedavno a jsem spokojena. Mam teda i biobavlnu a ty schnopu rychle a jsou fajn.

maly_prcek
19. led 2010

Barica: moje oblíbená na kratší přebalení je bambusovo-biobavlněná Anavy http://www.sijemdetem.cz/produkt/jednovelikostn..., je ale teda na snapku, ale určitě vy šla udělat i na patentky... Kolem nožek je fajn a uschne přes noc, moc mi vyhovuje ta dlouhá vkládačky, co se dá naskládat jak člověk chce a díky ní to rychle schne...
Na Popo mi vadilo, že schly hrozně dlouho... Musela bych mít o 5-6ks víc, aby stačily uschnout. Ale to byl bambus, třeba bavlna bude rychlejší...

Já jsem poslala jednovelikostní vlňáčky dál... Nám to prostě nesedí...Radši si připlatím, aby seděly...A taky můžeš vzít větší velikost, když ti třeba neuschnou apod. 🙂

ladida.l
19. led 2010

barica: já mám doboru zkušenost s popoliny one size biobavlna - nedřou kolem nožiček, schnou mi rychle - tak 18 hodin (navečer je pověsím, ráno obrátím a v poledne jsou připraveny).

ivuska.h
19. led 2010

Joohano, díky za reklamu 🙂 A termín mám za 14 dní, takže ještě pořád šiju 🙂

Jinak teda zmiňované Popolini bambusky byly sice dobré na noc, když byla Klárka menší, ale ta doba schnutí naprosto tragická, i na topení dva dny... Pak mi vypadl jeden patentek, ale jinak jsou udělané dobře a kvalitní materiál, točila jsem je s jednou BE a jednou BL na noc, takže fakt dostaly zabrat a není na nich poznat žádné opotřebení. Jediné, co bych vytkla (krom schnutí), je dost velká šířka mezi nohama.

ivuska.h
19. led 2010

A maly_prcek taky dík za reklamu 😉

terezita
19. led 2010

barico, ja mam rada na doma popolinky onesize biobavlna a pandy biobavlnene.

maly_prcek
19. led 2010

ivuska.h: reklamu si děláš sama, tím, že šiješ dobré plínky 🙂 Kdyby byly plínečky děsné, tak to sem nepíšu... 😉

amulet
19. led 2010

Barico, a co zkusit konopky EH? My máme zatím S, ale prý jdou L zmenšit.

barica
19. led 2010

tak koukam, ze ac se to nezda, hodne oblibene a vyzkousene jsou opravdu Popolinky🙂! ja jsem se jim vyhybala, protoze mi prave prisly zprofanovane, ale asi je vyzkousim, nejsou nijak cenove premrstene a pry jsou opravdu kvalitni... a vlnacky asi zkusim od Ivusky, dle obrazku se mi fakt libi a kdyz pisete, ze jsou fajn, tak jsou urcite fajn! je to ale fakt narocne udelat plenkovou vybavu, no alespon se mam cim bavit🙂...

plinky ze spokojeneho kojence mi take nedaji spat🙂

a kdyz vam nejaka plinka nesedi, tak ji prodavate tady, nebo kam je nejlepsi dat odkaz?

kackaj
19. led 2010

Ahoj Bari, tak já se přidám, mám doma dvě sady Popolini one size duha - biobavlna a jsem spokojená. Nedřou, máme je od 4kg, budou snad až do odplenění a vcelku rychle schnou. Možná by se s těma barvama dala dělat i menší paráda bez svrchňáků v létě, prostě v poho plíny. Docela pochytí dost, myslím, že určitě víc, než třeba nějaké vv a jsou praktické ... já je koupila kvůli manipulaci. S patentkama se člověk rychle srovná, ale na mrskající se dítě motat novosklad, nebo draka, nebo nějakou plínu na snapi sponku... to je nad moje síly myslím.
Jinak jsem si teď udělala radost s pár plínama, objednala jsem i Gro baby (teprve přijdou), MMT AiO, Cuddle AiO, BBH bambus (i bych řekla, že ta popolinka nám chytala tu noc líp) a nějaké vlňáčky. Ale kdybych neobjednala, tak věřím, že ty dvě sady Duhy nám vydrží bohatě i na druhé mimi (zdají se být nesmrtelné🙂)

barica
19. led 2010

kackar, tak to rada slysim, fakt mam dojem, ze se tu o Popolinkach nemluvi, ale koukam, ze je s nimi kazdy spokojeny🙂... prodavaji je u nas v obchode, tak se vyhnu i postovnemu, proste zkusim!

clovek pak po kuse muze objednavat vse mozne vymozenosti, ale mit zakladni sadu to jiste chce a ja jsem se k ni jeste nedopracovala, zatim me zachranuji cc, ale jak pises, neni to optimalni🙂...

kubinkov
19. led 2010

Po víc než roce intenzivního používání PP Onesize Super s nimi nemám žádný problém. 🙂

kackaj
19. led 2010

Bari, ale přecejen zkus nejdřív jen kus, dva, ať na nás pak nenadáváš. I když na pravou chuť těchto plín jsem přišla až když jsem si udělala zásobu na aspoň dva dny, jinak nám samozřejmě deset kusů nestačilo. Ale teď to nějak dlouho točím, určitě víc jak dva dny.