Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luccii
23. led 2010

evicko, romanko, diky, tak to je nekoupim, Vojtik je kus chlapa 😉

holky, mate dobrou zkusenost s SIO Itti Bitti? znama mi poslala odkaz na UK stranky, kde je maji fakt vyhodne

joohana
23. led 2010

Barica, naše kotě má skoro 10kg a ty lovíky M mám na den na vv narovno, tam s vykukováním není problém 😉 . A na noc mám lovíky crepe L, pže Mka právě celou BBH nepřekryly.

Jinak s udržením vlhkosti uvnitř nemám problém, vlňáky mi protekly jen jednou a to Disany (!), od té doby pohoda. Používám lanolín z lékárny.

joohana
23. led 2010

Lucii, IB SIO mám- jsou to všechny naše AIO, ale tady proběhla jednu doba vlna zamilovanosti do nich a už opadla, dost holek je prodalo. Jsou bokové, malinké, ale větším dětem (jako je naše holčina) asi do konce látkování nevydrží. Budou jim z nich vzadu lézt půlky.
Jsou menší, pro 7kg chlapečka už vem klidně vel. L, malá nosí Lko od 6kg.

Já je mám ráda 🙂 Pro málo čůrající děti se dají vycpat i vv vel. 1 nebo do těch svrchních gatěk můžeš dát twofold či jinou vycpávačku.

Jinak podobné jsou BBH Magic-taky chlupaté zvenku, ale mnohem větší střihem a dělají velký zadeček.

luccii
23. led 2010

joohano, diky za zkusenost, ja vaham mezi BG kapsovkou a IB SIO - cena podobna, jen nevim ktere 😅 a co ted teda frci? 😉

erinka83
23. led 2010

luccii, já musela IB SIO poslat dál, jak jsou bokové, tak malé za chvíli sjížděly dolů a potom protíkaly ☹ Měla je skoro u kolen jak nějakej skejťák 😀 Zato BG kapsovky jsou pro nás ty NEJ- 😵 Furt teda objednávám něco novýho, ale zatím je nic nepředčilo 🙂 Akorát teda co se týče vzhledu, ty IB SIO jsou 😵 😵 😵

erinka83
23. led 2010

jo, příští týden bych měla mít doma BBH Magic a Gro Baby, tak jsem napnutá jak kšandy 😀 😅

ivuska.h
23. led 2010

Tak naše vychrtlina (18 měs., 12 kg, 86 cm) nosí IB vel. L zaplé v pase na nejužší nastavené bez překřížení křidýlek 😀 V zadu jsou jí bohatě a vpředu asi tak jak se nosí kalhotky, takže na noc by to nebylo, ale na chodící a sedící dítě v pohodě. Já jsem teda troškař -- máme jedny M, ty už jsou jí nízké a teď ty Lka 😕

joohana
23. led 2010

Zkušenost s BG nemám, nějak mě neoslovuje ten materiál, totéž u MMT, tu jsem jednu koupila z druhé ruky a malá ji má až nad pupík 😀 a nevím jak ji zmenšit.
Až vyroste z IB tak to budu muset řešit, ale tuším že přikoupím pár bambusových prefoldů a budu rvát do lovíků narovno prefoldy 😅

raady
23. led 2010

Ahoj,
holky myslíte, že je moc mimo, když na léto koupím AIO BBH chlupatici? Vím, že je na léto nejlepší vlna, ale myslím, že by pro nás už bylo lepší něco rychle sundavacího. Dělám si naděje, že by si mohla třeba už začít říkat na nočník 😅

luccii
23. led 2010

no mozna koupim od kazde jeden kus, na vyzkouseni, kazdopadne BBH urcite, kdyz si je tu tak chvalite 😉

evicka7
23. led 2010

raady, to máš asi jedno, myslím, že v tom bude stejný vedro jako v jakýmkoli jiným pulu, když si teda nevezmeš černou 😀

luccii
24. led 2010

holky, jak dlouho trva, nez prijde z brany objednany zbozi? a kdyz bych si ho chtela vyzvednout osobne, je to rychlejsi? (chtela bych ty pleny co nejdriv, zatim je mam jen pujcene 😉 )

kkattkka
24. led 2010

Ahoj holky, na Vase doporuceni jsem se pred mesicem zacetla a od te doby ctu o plenkach. Zacinam si pripravovat vybavicku a narazila jsem na tyhle plenky. Mate s nima nektera zkusenost?

SKETCH AIO

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=22679140&tab=1

Dekuju za odpoved. Katka

zlatouch
24. led 2010

kkattkka - osobní zkušenost nemám, ale dost se tu pomlouvaly, pry nic moc 😀 Nekvalitne usite a tak, urcite se nekdo ozve, kdo ma presnejsi info...

Kdybyste si nektera chtela vyzkouset novinku, dopurucuju: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=30240293&tab=1 Zrovna testuju, zatim dobry, nacpala jsem tam vv (vel.1) i home-made bambusovy vkladacky 😉 Pry casem budou k dostani i jednorazovy vkladacky, dobry napad na cesty...

luccii
24. led 2010

kkattkka, jukni na stranu 33 - 34 teto diskuze, tam se tyhle pliny komentovaly 😉 (negativne)

ja ted narazila na krasny svrchnacky Blueberry Coveralls - mate je nekdo?

ladida.l
24. led 2010

luccii - ty BB coverals mám, ale moc je nepoužívám - mám je spíše jako záložní, připadají mi dost objemné a hodně igelitové - možná jsou lepší na větší dítě.

kubinkov
24. led 2010

Sketch AIO: Jediný kladný ohlas je na www.ekopleny.cz. Ale je to přímo od prodejce těchto plen. Mnoho je toho o plenách Sketch i na www.rodina.cz. Prostě raději nebrat, je mnoho lepších plen, které jsou cenově srovnatelné. Chceš-li něco českého, tak neuděláš chybu s Haipa Daipa Pastelka ani s plenkami Anavy. 😉

romankav
24. led 2010

Já bych Sketch taky nezkoušela, mám pocit, že nemají ani atesty nezávadnosti.. Osobně jsem viděla příšerně osypané miminko po podezřele podobných plenách (nějaké "no name" dovoz).

luccii
24. led 2010

ladida, no mas pravdu, umele vypadaji, ale jsou krasny 😅

nevite teda nekdo, jak to s osobnim vyzvednutim na brane? kdyz objednam dnes, kdy si to muzu vyzvednout? diky!

ladida.l
24. led 2010

luccii:
oni ti určitě napíšou až bude balíček připraven k vyzvednutí. Záleží, jak to majá ma skladě...

maly_prcek
24. led 2010

Lucii - pokud je to skladem, tak to trvá tak do druhého dne nejmíň... Já se dycky kuknu, jestli je to skladem a jdu s to koupit rovnou 🙂 Když není, tak si to objednám...

Ty prsní vložky, HD určitě ne, jsou tlusté a tvrdé. Já mám nějaké bambus + z vnějšku fís, ty jsou bezva, ale nevím značku...

maly_prcek
24. led 2010

Tak možná je to konopí a ne bambus a zn. Ellas house nebo něco na ten styl... 😉

reruna
24. led 2010

Ahoj, lucii Blueberry coveralls svrchnáky mám, mě zas tak moc objemné nepřijdou, malej má ted 7,30 kg a mám je zaplý bud na prostřední velikost nebo úplně rozeplý na největší velikost, podle toho, jak objemnou má plínu, takže jestli vydrží do konce plenkovacího bodobí nevím, i když jsou jednovelikostní... kolem nožiček zatím nidky neprotekly, ale dost teda stehýnka otláčí, ale asi to bude tím, že malj má teda pořádný faldíky 😀 mám na sucháč i na na patentky, sucháč je hodně tvrdý a jednou mu dost otlačil bříško. Když to srovnám, tak mnohem lepší jsou IV Organic, máme velikost L a je tak akorát.

reruna
24. led 2010

jo a na bráně fakt sleduj, jestli to mají na skladě, já tak čekala na balík víc jak měsíc ☹ nakonec jsem měnila objednávku, protože pořád neměli všechno, co jsem chtěla, osobní odběr, jestli máš možnost, bude asi lepší

luccii
24. led 2010

holky diky za rady, uz musim konecne dovybrat, jenze ono je tak moc naaadhernych plen, ze je to tezky 😀

ivuska.h
24. led 2010

Ty Flipy teď děsně letí v USA, jsou tam z nich všichni nadšení 😅 Mě teda střihem přijdou k nerozeznání od klasických Bum Geniusů, jen mají odpínací vnitřky, nebo se pletu? Jinak ty jednorázové vkládačky měli myslím jako první u plínek G-Diaper, ty u nás nejsou k dostání.

Jinak jsem dnes dostala opožděně k vánocům kojící košilku od Bundles a je super 🙂

luccii
24. led 2010

uff skoro to mam, ale zjistila jsem, ze moje favority na brane zatim nemaji skladem (a pokud ano, tak az za dlouho a ne v te barve, kterou chci) 😢

baarca
25. led 2010

Ty Flipy se mi taky moc zalíbily. Já mám BG hodně ráda, i když jsou umělé (zas jsou ale rychle suché). A ty vyměňovací vnitřky vypadají dobře. Asi taky něco v UK objednám 🙂

erinka83
25. led 2010

luccii, mám pocit, že osobní odběr po objednávce už nejde ☹ jedině koupit rovnou... mamka se mi na to v prosinci ptala a říkaly jí, že měli nějaký zmatky v objednávkách, tak to zrušili ☹

bury
25. led 2010

minulej tejden jsem objednávala na bráně - kontrolovala jsem si, aby to bylo vše skladem. druhý den mi volali, že nemají ani jedny M Crepe Loveybums, přitom tam pořád mají, že kromě NB/S mají vše skladem.... 😒 a takto to bylo ještě u dvou položek. já už to zaplatila, protože mi přišlo potvrzení objednávky s platbou (chtěla jsem platit z účtu). takže jsem zvědavá, co nakonec přijde a hlavně jestli uvidím ty peníze, který jsem vlastně poslala navíc, protože ty Lovíky budou až někdy za měsíc, tak to čekat nechci....