Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
28. led 2010

katarina já myslela ale tu minky bamboo velour, ta asi bude stejná jako bb bamboo velour, co mám doma, akorát že já mám s pul nahoře

duzame
28. led 2010

tymothy> Koupila jsem si na šijemdětem ten pul kousek. Je na něm super potisk, tuším že se to jmenuje ooga booga. Chtěla jsem to taky buď na svrchňáčky, nebo AIO, ale překvapilo mě, že je to 1) strašně igelitový a neprodyšný, alespoň ve srovnání s Imse svrchňáčema, co mám doma a 2) děsně pružný. Myslím, že bez overlocku je to skoro nemožný dostat do nějakýho tvaru, nebo tam všívat gumy, atd. Nakonec jsem z toho horko těžko udělala pytel na morký pleny.

katarina82
28. led 2010

reru, aha 🙂 😉 Tak ta bude stejná, to jo, já myslela obyč minky 🙂

izabelkak
28. led 2010

raady chcela by som sa opýtať píšeš že Barunke vadili gumičky na niektorých plienkach, ako sa to prejavovalo, otlačením alebo aj inak? my sme mali práve posledne problém že sa melej v oblasti nožičiek urobili červené bodky, hodne sa jej tam zároven vysušila koža, podla kožnej sú tie červené bodky zápal kože, tak pátram, pátram aj keď mám pocit že aj ked dám napr. Anavy kt. fakt neotlačuje, tak nás zase otlačia vrchné gaťky hoc ich nijako extra nedoťahujem, navyše mám podozrenie že to mohlo byť aj vlny ....

luccii
28. led 2010

holky pres den jsou lepsi BB ci Bamboozle bambusove? diky

ivuska.h
28. led 2010

Duzame, neměla jsem teda nikdy v ruce Imse svrchňáky, ale všechen PUL z sijemdetem.cz je prostě normální standardní PUL, co všichni výrobci používají na své plínky... Počítám, že u těch IV je to prostě jen sendvičované s nějaou další vrstvou. Existuje víc tlouštěk té laminace, tady ta, co prodává Terka, ja nejčastěji používaná, protože je krásně měkká a přitom funkčne dostatečná.

Overlock na PUL určitě ne, zbytečně by se to rozpíchalo na moc místech a protékalo (tj nejlepší je i co nejmíň špendlit). Ideální metoda, jak vyrobit svrchňáky, je olemovat lemovací gumkou -- viz např. http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4265930609/. Mě se teda PUL šije dobře, ale mám už praxi, když jsou z nějakého důvodu dvě vrstvy na sobě (např. pytel na plínky), tak to klouže dost, to je fakt, ale tam zas člověku dobře poslouží obyč dětské lepidlo v tyčince 🙂

senja
28. led 2010

Cau holky,

chystam se na objednavani Loviku (Jersey a Crepe) z SK, prida se nekdo? Postovne by bylo jen po CR - 43 Kc za obycejny balik.
Nevydelavam na tom ani korunu, jen chci udelat dobry skutek, protoze jak se vi, u nas v CR jsou Loviky uz jen v doprodeji.

Koho to zaujme, piste mne do IP 😉

raady
28. led 2010

Izabelka,
právě v místě, kde končí gumičky kalhotkových plenek nebo PUL kalhotek, tak Barunka měla vždycky jakoby červené pruhy. Něco jako opruzeninu, ale jak ty píšeš, pak se jí tam udělala suchá kůže. I když jsem ji často přebalovala, stále se nám to stávalo. Nakonec jsem to vzdala a začala jsem používat jen vlněné svrchní kalhotky. Ty jí nevadí.
Bohužel jsem musela dát právě pryč i oblíbené kapsové BG, MMT, IB atd. Myslím, že to byla hlavně umělým materiálem+vlhko + gumička. Protože třeba na zadečku, ač umělina, bez problémů. Dala jsem pryč třeba i plenky BL (nerada), také kvůli gumičkám. Zjistila jsem, že Barče vyhovuje kolem nožiček střih jakoby do křidýlek, jako mají třeba vícevelikostní Popolini, nebu konopka, Bum Hugger od EH, bambuska BBH, bambuska Anavy... Jo a také se nám osvědčilo zapínání na patentky, kde zapínáš zvlášť pas a zvlášť nožičky. V pase zapínám nadoraz a u nožiček většinou volněji na prostřední patentek.

duzame
28. led 2010

ivuska.h>
nemyslela jsem to nijak zle, ale kdybych věděla, jak se s tím budu mořit, tak bych do toho nešla. Ale je to asi o cviku a trošku vědět jak na to. 😉

maly_prcek
28. led 2010

Izabelka: nám to taky dělá, jednou na pravé, jednou na levé nožičce, dělá to u všech střihů, po všech plínkách, všech materiálech i jednorázovkách i čč na rúzné sklady i nohavičkové svrchňáčky.... Je to tam, pak to zmizí, zase se objeví třeba na druhé noze. Hodně to promazávám, nejlíp indulonou 🙂 Malý nevypadá, že by mu to vadilo...

izabelkak
28. led 2010

dík holky za info, no nám kožná povedala že má suchú - sebeoric.kožu, takže to beriem že taká koža je aj náchylnejšia na zapálenie, tak budem premazávať a uvidím ...
maly_prcku to máte fajn že to aj mizne ale nám to nemizlo a len sa zhoršovalo, ale je fakt že som nepremasťovala tak ako bolo treba, teraz mám masť namiešanú z lekárne tak mašem o 100 6 ....

raady takže AIO plienky nepoužívate žiadne?

BL pojdu z domu ako prvé, či gumičky ale aj strih mi príde pre nás nafigu, skor by nám asi sedeli viac krojené plienočky na nohách... ale ako píše raady presedláme len na tie "krídelkové" alebo tie patentkové čo sú v páse al. a na nohách ...

ešte k tomu prebalovaniu v noci, dá sa povedať že by bolo dobré prebalovať tolkokrát, kolkokrát sa malá nakojí?

erinka83
28. led 2010

raady, jaký zapínání přesně myslíš? třeba to co má BG?

raady
28. led 2010

Izabelka,
nám se to právě také zhoršovalo.
BL mi docela střihem vyhovovala, mimo gumiček.
Každému děťátku vyhovuje něco jiného, třeba je to jen období a pak to bude dobré.
AIO- mám BBH, tu většinou dávám jen na noc a kupodivu kolem nožiček dobré. Teď máme krátce Gro Baby, vnitřek přírodní, kalhotky umělé a klasické gumičky. Trochu bojim, bojim, ale neodolala jsem 😅 Malá ji měla jen jednou na sobě a to hodinu a půl, hooodně počůranou a nožičky dobré 😉
Jo a ještě nám nevadí Bamboo extra - máme na SZ, dávám na noc s vlňáčky a pohoda.

ivuska.h
28. led 2010

Duzame, to jo, PUL je trochu potvora, když se šije ve dvou vrstvách... Já s ním dost bojuju na vložkách, tam mám co druhý kus zmetek, protože mi to někde totálně ujede 🙄

ivuska.h
28. led 2010

Erinko, řekla bych, že Raady myslí asi zapínání, kde jde na boku přední díl přes zadní, jako mají třeba SW kapsovky. Mě to na Klárku taky hodně vyhovovalo a je dobré, že ani na malé nastavení nevyjíždí předek plínky z pod boků (jako mi dělaly třeba práve BG Organic). Uvažovala jsem o tom takový střih taky dělat, ale je tam potřeba děsně moc patentků, tak se mi do toho nechce 🙂)

raady
28. led 2010

Erinko,
já měla BG jen na SZ.
Mám namysli takové to dvouřadé. Třeba jako má BE na patentky, Popolini Two size nebo P´tits Desosous.
Třeba tady http://www.branakdetem.cz/two-size-plenka-bambu....
Vlastně je to zapínání na bocích.
PUL kalhotky máme jen jedny a to HD, protože ty mají řešeno zapínání stejně.

raady
28. led 2010

Jo, Ivush 😉

ivuska.h
28. led 2010

Jak jste tu psaly s těma gumičkama, napadla mě jedna věc -- v normálních gumičkách někdy bývá latex, na což jsou někteří lidi alergičtí, jestli by to nemohlo být ono... V lastinu (co používám např. já) latex není, je to čistý polyuretan (to samé, co např. lycra). Ovšem jak poznat, v které plínce je co, že? 😀 Jistá je jedna věc -- když je gumička v tynýlku a přišitá jen na začátku a na konci, tak to určitě není lastin, ten takové přišití nesnese (praskne). Ale třeba IB tunýlky nemají a je v nich normální bílá gumička (ovšem nevím, jestli s latexem či bez...).

tymothy
28. led 2010

Ha, tak jestli je lastzin taková průhledná gelová gumička, tak už vím, proč mi praskly svrchňáky od Babyidey. 😠
Ivusko, ta lemovací gumička se dá koupit normálně v galanterii?

ivuska.h
28. led 2010

Jojo, to je ono...

Lemovací gumičku (pružný šikmý proužek) mívají, ale dost úzkou a tenkou, nic moc na plínky... Ale na sijemdetem by měla být brzo pořádná široká a tlustá americká 🙂

erinka83
28. led 2010

aha, tak mně to zapínání na bocích dost odrazuje, si říkám, že to přece nemůže dobře sedět 😀 ale Raady, ty jsi psala, že zapínáš zvlášť pas a zvlášť nožičky?

maly_prcek
28. led 2010

S tím otlačováním - já jedu teda teď už více méně jen v Anavy a stejn to tam bývá a stěhuje se to a mizí, jak jsem psala... Taky jsem mazala lékárnovou, ale ta indulona je fakt nej... Fakt jako jediná to krásně promazala... Lepší než Lipobase a Excipial apod.

andy21
28. led 2010

Ahoj holky...mám dotaz já začala s látkováním až ve 2M Málinky, mohly byste poradit, jaké leny jsou nejlepší na novoška...asi čč co????
popřípadě jaké čč byste doporučily poměr výkon/cena....nechci takové ty pleny, co je přes ně vidět a ztrácí tvar.....díky moc 🙂

raady
28. led 2010

Erinko,asi to neumím dobře popsat.
Na tom odkazu na Popo to není moc vidět. Je to světlá fotka.
Nahoře v pase máš tři patentky na každé straně a dole u nožiček také tři patentky na každé straně. V pase je zapínám na nejvíc a u nožiček na prostřední. Když máš jen tu horní řadu,tak jako většina plenek, vlastně reguluješ velikost plenky jen podle pasu a nožičky jsou už podle gumiček, resp. podle toho jak jsou baculaté.
Tady jsou ty patentky lépe vidět http://www.branakdetem.cz/p-tit-toudou-velour.htm

raady
28. led 2010

Izabelka,
pokud budeš mít dobrou savou kalhotkovou plenu a malá ti v noci nekaká, myslím,že není třeba přebalovat po každém kojení.
Teda hlavně je to na pocitu Izabelky a také tvém. 😉

izabelkak
28. led 2010

hmm tak to mám bambus. BBH, len že sa nám popri tých nožičkách a v podstate celkovom vysušené pokožky na nohách, urobili tri červené a suché flaky na zadočku - na polkach tesne pod chrbátikom, to bol dovod prečo som valila ku kožnej, s tými nožkami by som ešte dajako pobojovala, teraz sme už pár dní v alanách a mizne to, tak si hovorím že má možno to na zadočku z toho že som prebalovala v noci len 1 x, teraz by som sa chcela pozvolna k látkovkám vrátiť tak snáď to už bude dobré keď tú kožu poriadne premasťujem...
malý_prcku podla našej kožnej je modrá indulona naj krém, mňa len trochu odrádza to zloženie - petrolatum, paraffinum liquidum 😒

maly_prcek
28. led 2010

Izabeka - my kojíme cca 2x v noci a přebaluju až ráno (19h-cca 7h)... Ale vím, že pokud se vzbudí v noci dřív a musíme kojit jednou navíc, tak musím i přebalit přotože už to plína nepobere... (Máme BBH bambus + malá origoš vkládačka + Anavy vkládačka, navrch Disany).

Zkusíš a zjistíš, někdo se začne třeba zapařovat...

maly_prcek
28. led 2010

Fakt jste žádná nezkoušely zavazovačky HH strap + vlněný obdelník, jak a jestli to funguje? Já bych chtěla na léto... Bylo by to takové vzdušné... 🙂

ivuska.h
28. led 2010

Mě se to zapínání na boku osvědčilo hlavně na pohyblivé dítě a následně batole, zdá se mi, že to prostě mnohem líp drží na místě a neposouvá se to, jak se dítě hýbe. Na ležící mimino je to asi vpodstatě jedno, ale zas se tím určitě dá dosáhnout lepšího těsnění proti prokadění 🙂) A obecně pro děti s hubeným pasem a tlustýma stehýnkama je to dobrá volba.