Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
28. dub 2009

kat, někdo psal na AP, že by měl teď někdy vycházet 😉

hanka128
28. dub 2009

olbramko já měla 3 svrchňáky na novoška-1x IV new born-jednoznačně nejlepší🙂))pak 1x velikost S od baby lucy a popwrap od popoliny-ale ty nejsou nic moc....přijdou mi děsně neforemné pichlavé proti IV,které jsou takové měkoučké 😵
teď máme 3 měsíce a už asi přes 6 kilo tak mám 2x velikost S od IV a pro jistotu kdyby bylo více nehod tak i velikost M-ale ta nám je ještě hodně veliká

no a jak jsem teď dala teda čtvercovku jen na osminu a dala na to svrchňáky, tak nám ty Ska od IV budou ještě dlouho-už to není takový balík....
a díky moc za odpovědi 😉 a IB AIO máme 😀 a zítra nebo pozítří dojdou CT-psí puntíky a safari 😀 uvidíme jaké budou bo s IB velká spokojenost vydrží fakt hoooodně
takže z kalhotek to vidím asi zatím zase na baby lucy bambusové a zbytek ošahám na bráně-pojedeme příští týden do brna 😀

olbramka
28. dub 2009

holky díky, jste zlaté 🙂 no, takže jdu objednávat....

katarina82
28. dub 2009

Holky, co je DF? 😕

K váze mimča, mě celé těhu vykládali, jak velké mimčo mám, že bude mít kolem těch čtyř kil a Denča měla 3120g 😎

A k rozstříhané Ikea osušce, já tu velkou rozstříhala na čtyři pruhy-takže na délku mají jako složená čč a pak je poskládám na šestiny, takže vlastně stejně jako čč na dvanáctiny, jen to pak nepřehýbáš napůl. No jak to tak po sobě čtu, tak nevím, jestli to někdo pochopí 😅 Píšu jak dement 😔

evulebobule
28. dub 2009

kat: tak to nevím, jestli zmáknu, ale díky za odpověď.

katarina82
28. dub 2009

evi, tak já to zkusím ještě jednou 😀 Položila jsem si tu osušku na výšku před sebe a vodorovně jsem jsem nastříhala pruhy, takže mi vznikly obdelníky cca 72x32cm, no a ty pak přeložím na šestiny, takže na délku to má těch 32cm, což je pro nás akorát, jen je to docela vysoké-hodně vrstev, takže na malé mimčo asi ještě trřihnout na půl, tudíž by byla výsledná velikost 36x32, no ale to možná teda spíš koupit tu sadu Ikea žínek na mytí, jak tu radily holky dřív
...

cirrusa
28. dub 2009

Dobré ránko,

vařím guláš, tak jen na skok - co je DF?

evulebobule
28. dub 2009

kat: díky, už je to jasné.... 😉

evulebobule
28. dub 2009

ahoj cirrus 🙂

cirrusa
28. dub 2009

Evuli, zdar, zase jsme se sešlii, co? 😀 Nasáváš informace?

jituskak
28. dub 2009

můžu sem vpadnout a zeptat se na něco? 😉 dá se to přebalování zvládnout jen s obyčejnýma plínkama a na to nějaký ty kalhotky, nebo musím mít i ty kaljhotky co vypadají jako jednorázovky? doufám, že to není moc blbý dotaz, ale jsem z toho jelen🙂

evicka7
28. dub 2009

diaper free - bezplenkovka

evulebobule
28. dub 2009

cirrus: to tedy jo. Taky nasávám informace 😀

evulebobule
28. dub 2009

jitus: já taky začnu obyč plenkama a vrchníma kalhotkama a časem se uvidí. Možná pořídím kalhotovky jen na zkoušku,ale uvidím.

schnek
28. dub 2009

DF je toto http://www.branakdetem.cz/_1564.htm

jituško, myslíš jako jenom s čtvercovkama a nějakýma PULkama?

evicka7
28. dub 2009

jitusko, dá se to zvládnout i jen s obyčejnýma plenkama (ale ochudíš o skvělou zábavu utratit půlku měsíčního příjmu za novinky 😀 )

jituskak
28. dub 2009

evi 😀 to je právě to, proč se ptám 😉 co to je to PULkama? já jsem fakt mimo ☹

evicka7
28. dub 2009

PUL jsou kalhotky s polyuretanovým zátěrem, např. http://branakdetem.cz/22x0.htm

jituskak
28. dub 2009

jo, tak to jsem myslela🙂 dá se to teda, jo? ještě vím, že tam musím mít separačky, ale to je to poslední, ne?

schnek
28. dub 2009

separačky mít nemusíš, já je téměř nepoužívám 😉 a jo, jde to, já používám čtverce se svrchňákama nejvíc 😉

evicka7
28. dub 2009

jj, separačky můžeš a nemusíš, ale je to s nima lepší, nebude tolik hoven na plíně a mimčo bude trochu víc v suchu, jinak to stačí, jen bych pak postupem času dopořídila nějaký vlňáky, přece jen se v tom Pulu některé děti potí

olbramka
28. dub 2009

no, je fakt, že kdoví z čeho to počítaj - tu váhu 🙂

holky, mám takový home-made pletený vlňáčky. jsem si myslela, že se vypráním srazej a ony se zvětšily. no je totok normální?

kunak
28. dub 2009

evicka a zkousela jsi ty bambusky dat na 16tiny? ja je davam jen takhle a je to super... ale dost se vytahuji z jedny strany to je fakt... na druhou stranu jsou tak bozsky mekky 😎 ja je dokoupila - mam jich ted 9 🙂

jituskak
28. dub 2009

a kolik mám mít těch vrchních tak na začátek? já jsem nemožná co?

evulebobule
28. dub 2009

jitus: nejsi, já jsem byla taky dost mimoň. Já počítám tak troje...

evicka7
28. dub 2009

jitu, vrať se o stranu zpět, tam se ptá olbramka na to samé ke konci stránky, já s tímhle neporádím, látkujeme až od 3 měsíců

kunak já jsem asi blondýna, jak se skládá na 16tiny?

sonulah
28. dub 2009

olbramko, je to možný... on se ten úplet vždycky po vyprání nějak vydojí, či co 😀 evička to i měřila, uďála si VO a pak ho vyprala a nalanolínovala a byl z toho větší VO než původně

jituskak, třeba lakme má hlavně PULky a čtvercovky a je spokojená...
PULky vem troje minimálně, čč vezmi kvalitní a barevný a máš vystaráno 😉

sonulah
28. dub 2009

kunaku, tys nám nějak omládla!!!! 😀

katwind
28. dub 2009

Tyjo holky, čím víc to tady čtu, tak místo abych byla víc a víc v obraze, jsem víc a víc mimo obraz😀
Každopádně něco nakoupeno je, Kushiseska ještě doobjednána a děj se vůle boží... vyzkouším, co půjde a pak dokouoím nebo prodám 😀