Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
3. únor 2010

raady: tak to je supr, děkuji, já se bála, že to budu muset nějak obšívat či co. 🙂

olbramka
3. únor 2010

holky, dala jsem pár plenek do bazárku, kdybyste měly zájem 😉 https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

katarina82
3. únor 2010

veselazu, taky jsem jen nastříhala a neobšila, nikde se to nepáře, po roce používání jsou teda opraný, ale furt v pohodě funkční. Na prcka teď budu stříhat nové a jak tu někdo psal, zkusím nastříhat i podle tvaru kalhotkovky, aspoň pár na zkoušku 🙂

lucie.krajcarova
3. únor 2010

ahoj holky, moje dítě skoro 10 měs. vyrůstá ze svrchňáků popowrap a pomalu se nám párají sucháče, tak bych chtěla přejít na jiné. dáte mi prosím tip?

kackaj
3. únor 2010

Erinka, my máme doma taky Gro baby plenky a jsme teda spokojení. Ondra už má teda 5,5měsíce, takže nám už nožičky těsní veeelice dobře🙂 Uvidíš, že taky do nich časem dorostete. Ale vlastně jsou zmenšovací, tak by to mělo sedět v těch 3 měsících už taky dobře 😕

erinka83
3. únor 2010

no mám je úplně zmenšené, ale kolem nožiček jí to sedí jen když je v klidu, když jsem jí s nima hýbala, abych viděla jestli sedí, tak dost odstávaly, takže kakoše by to neudrželo ☹ Jsou teda z druhé ruky, tak teď nevím, jestli čekat, nebo poslat dál...

kackaj
3. únor 2010

Tak to je na tobě samozřejmě🙂 Ale jak říkám, 4 nebo 5ti měsíční mimčo má už nožky bohatě tlusťounké, takže by to už těsnit mělo.

ijo
3. únor 2010

my jsme teda pořád docela hubený, v roce měla malá 7,5 kila. My potřebujeme taky dobře padnoucí pleny 😕
eri. už ti došel balíček??

erinka83
3. únor 2010

ijo, asi jsme ho prošvihly, a lístek o nedoručení mi beztak hodí až zítra pošťačka ☹

kackaj
3. únor 2010

Ijo, my máme 7,5kg už teď 😀

erinka83
4. únor 2010

Pošta furt nic, už chci balíííík!!!

veselazu
4. únor 2010

erinko: ale není tohle na tom to nejhezčí? napjatě čekat na balíček a pak to rozbalování? já se vždycky nejvíc těším na to těšení se a na balíček, a pak už zase koukám na MMB na další nezbytnou věc 😀 abych se měla na co těšit

erinka83
4. únor 2010

no nejlepší to je, ale když já myslela, že dorazí už včera 😅 chtěla jsem je dneska vyprat a machrovat o víkendu u rodičů 😀

angetha
4. únor 2010

Já taky ještě čekám na plínku.. 😎 a zjistila jsem že Vendulka nemá žádné růžové svrchňáčky a jen jednu růžovou plínku..tak kdybyste o něčem věděly, ve velikosti M 😎 má 6,5 kila 😀

erinka83
4. únor 2010

Anet, co ta bambuska BG? Dobrá? akorát že na Bráně nemají M...
A ty svrchňáčky Bummis Brite jsou dobrý? Něco jak Thirsties? Zkusím prodat IV, nám jaksi nesedí, tak potřebuju něco místo nich 🙂

angetha
4. únor 2010

Bummis mají takové ostré hrany SZ, Thirsties mám jen použité tak nevím..a řekla bych že ty Bumis jsou takové tužší i ty gumičky ale asi to bude tím jak jsou nové.jinak je to to samý
IV nám taky neseděly kvůli chybějícímu překřížení, ale teď už pohoda
BG mám žlutou a taky růžovou MMT AIO, chtěla bych radši PUL a plínku, aby ten sušák byl barevnej 😅 😔 😎

veselazu
4. únor 2010

angetha: prosímtě chci kupovat nějaké kalhotovky a rozmýšlím se mezi BG kalhotovkou bambuskou, BL velur, BL bambus - jak sedly vám? zvlášť by mě zajímaly ty BL velurky jsou savé? schnou asi vcelku rychle že?
děkuji

erinka83
4. únor 2010

anet 😀 Vím, že máš žlutou BG kapsovku, ale myslela jsem, že máš i kahotovku bambusovou? No tak teď nevím, jestli ty Bummis kupovat, nebo ne... ty IV nám nesedí kvůli tomu překřížení, furt má ještě novorozeneckou velikost a i tak je nám to velký ☹

erinka83
4. únor 2010

Hm, tak na mě zvonil pošťák, že teda pro mě nic nemá, ale jestli mu můžu otevřít 😀 Ach jo....

erinka83
4. únor 2010

Barunka má už víc jak týden opruzenej zadeček, vždycky když větráme ďupku, tak mi to přijde dobrý, ale po nějaké době v plínce to je zas vidět...Mažu měsíčkovou Weledou a sudocremem...Peru ve slizu, teď naposled jsem přidala ocet... ☹

erinbrock
4. únor 2010

eri chces nastvat??? 😝 😝 😝 mne ted prisel balicek 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 chystam se rozbalit, uplne citim to napeti a strasne se u toho chlamu jak ti to tu pisu.....hned dam vedet...

erinka83
4. únor 2010

závisláku!! 😀
no to se du picnout 😀 Zítra jedem pryč, nevím, jestli to pošta do té doby stihne 🙄 Mám zničený víkend 😀

erinbrock
4. únor 2010

tak spokojenost - BB minky - akorat jsem prave povesila pracku...skoda...kdyby prijel driv jeste se vlezly...tak az za dva dny 🙂 😉

erinbrock
4. únor 2010

😀 😀 😀 😀 😀 jj koncim s plinkama a nejradeji i s touto diskuzi... 😀

ladida.l
4. únor 2010

holky, já zavidím 😀 Já si snad jdu něco taky objednat 😀

terezita
4. únor 2010

damy vy me bavite.. 😉 😀 😀 😀

angeth, ruzovou mame petitku a je fajn, jen do ni vzdycky musim jeste neco prihodit, bo ji em. rychle procura.. http://www.branakdetem.cz/p-tit-toudou-velour.htm skvele sedi a je krasne stihla.

ladida.l
4. únor 2010

Jo, jestli někdo sháníte hezký pul svrchňáky, tak já jsem moc spokojená se SWB ABC wrap
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/swaddleb...

angetha
4. únor 2010

Jo Eri já blbě čtu promiň..no na Bráně vezmu BG bambus L, protože M už má jen taktak ( má 6 kg a je štíhlá) třeba mi tu dva týdny budou ležet, ale pak jí budou
srovnání BG bambus, BL bambus a BL velur..BG bambus nemusím po vyprání mnout v ruce, je měkčí jak BL...po čase zhrubne i BL velur ale taky to není žádná tragédie..BL bambus je z nich nejtvrdší..schnou docela stejně dlouho protože u BL se drží mokro v gumičce na zádech..a řekla bych že nejsavější je ta BG..navíc BL mají ty široké gumičky a na naší pidi Vendulce dělají fakt obr zadeček
Díky za tipy, na SWB pul jsem koukala 🙂 P ´tit mám doma jednu na zkoušku, ale bambusovou..uvidíme.. 😎

angetha
4. únor 2010

Neměla jsem koukat k Ladidě do albíčka...Gro Baby je štíhlá? 😎 Erinko ty tu tvojí budeš prodávat? 😎
a jak se probůh skládá ta Econapi?