Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
5. únor 2010

Ahoj noone, vítej🙂 Tak pro mě jsou Gro baby druhé nejlepší AiO zatím. Na prvním místě mám BG organic a to jsem ji ze začátku neměla ráda, ale nějak jsem jí přišla na chuť. Je taková příjemná, kompaktní, nic nemusíš nikam cpát, nic ti tam nechybí, prostě fakt příjemná jak materiálem tak na manipulaci (ale jsou zas mamky, které ji nesnáší🙂). Gro baby má savou vrstvu ze stejného materiálu (myslím, aspoň na omak ano), navrch má ještě přišitou flaušovou bavlněnou vkládačku a ta savá vrstva je celá odepínací, což je taky dobré, protože se dají jen vyměňovat střeva. My přebalujeme dost často, takže mě zatím savost až tak nezajímá, takže co do praktičnosti je asi dokonce i lepší ta Gro baby. Jinak BG kapsovka u nás byla nevyužitá, jak říkám, to vycpávání mě nebere. Pak máme ještě BBH magic, ta je taky dobrá, ale vycpává se a u nás je zatím jen jako noční občas. Přišla mi BG Flip, ta mě neba a poslala jsem dál Cuddle AiO, která se nám neosvědčila (pořád někde protíkala po strašně krátké době). Takže já mám zatím favority Gro baby a BumGenius organic🙂 Co ty? Myslím, že látkujeme stejně dlouho, malý má taky 5měsíců a něco🙂

angetha
5. únor 2010

My taky látkujeme 5 měsíců 😀
kikko lux eco jsou lepší..obyč lux jsou po vyprání zkroucené takže by se daly dost blbě skládat, je z nich vlastně bez vyžehlení obdélník a jsou taky víc průsvitné než eko lux

noone
5. únor 2010

kackaj, nojoo, nasi jsou stejne stary 🙂
ja teda BG nemam, mam objednane pop-in a o gro baby jsem nevedela, to je pro me novinka... proto vyzvidam. abych to uvedla uplne na pravou miru, otevrela jsem si e-shop s plinama, takze z vas budu tahat rozumy abych vedela co mam prodavat 😅. no ale taky co mam klupovat, ja bych chtela uplne vsechnoooooo!!!!! tady u nas (bydlim v zahranici) je desne slabej vyber, totalni krize, takze pro sebe nakupuju jen z CR 🙂
BBH jsem dostala posledne jako darek, ale je zatim dost velka, tak nevim kdy na ni prijde rada. a bohuzel je fialova, ale tak darovanemu koni na zuby nehled zejo 😀
BG filip vubec netusim co je, musim se jit mrknout. a cuddle aio me taky zklamala, proteka tou nasivkou s logem... takze je v supliku a bude na leto... pro jistotu jsem vzala jeste svrchnaky cuddle, ten samej problem.... 🙄
krome tech cuddle mi vlastne vsechny pliny vyhovujou 🙂 . mam jeste haipa daipy, TB bamboozle, BL bamboo, IB, jednu aio cushie tushies, jednu aio mommy's touch a jednu airhour, to je sice kapsovka, taky jsem myslela ze mi nebude vyhovovat, ale je moc fajn 🙂
no a na ceste je pop-in, bamboo extra a HHS (na ty jsem hodne zvedava jak nam pujde zavazovani 😀 )
a nase prvni vlnacky, zatim jsem na ne nemela odvahu, ale ted se nemuzu dockat az dorazej 🙂

ivuska.h
5. únor 2010

Erinbrock a ostatní, bohužel vás zklamu, furt nic 🙄 Termín dle UTZ byl v úterý, můj dle početí je zítra, tak třeba ještě mám naději 😀 I když teď mám dojem, že už budu mít to břicho nadosmrti.

noone
5. únor 2010

angetha, ty ses o tyden napred 😀

ivuska.h
5. únor 2010

Jo a ty moje jednovel. vlňáky -- to zkracování funguje stejně, jako třeba u BG Organic nebo tak, prostě patentky vpředu na zkrácení sedu. Čili se tam vpředu na bříšku prostě navrství látka čímž se zmenší délka, co vychází kolem stehýnek. tady jsem nafotila nejmenší a největší nastavení -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4105869097....

erinbrock
5. únor 2010

ivuska - tak to jo...ja uz jsem si myslela..dlouho jsi nepsala...tak drzim palecky... 🙂 🙂 🙂

kackaj
5. únor 2010

Noone, kde ty proboha bydlíš, že tam je horší výběr jak u nás? Ne, že by tady byl špatnej výběr, to ne, myslím, že se tu dostane v podstatě všechno, ale většinou v zahraničí je plínek na výběr spíš ještě víc než míň. A jakou máš adresu e-shopu, že bychom se mrkly 😉
Cuddle jsou vážně na pytel, už do nich nepůjdu. BG Flip je novinka, co se u nás prodává zatím jen na mimibazaru a tady na koníkovi měla jedna mamča inzerát (asi to objednala ze zahraničí ve větším). Ale jsou to jen svrchňáky a do toho vkládačka, takže pro mě nic moc. Jinak fialovou máme taky jednu plínu (Gro baby) a nestěžujeme si, sama jsem si ji vybrala a myslím, že fialová pro kluka není nic tak hroznýho jako růžová🙂
Jinak mi taky vyhovuje všechno v podstatě co máme, ale nejvíc popolini one size, ty točíme furt dokola a pohoda.
Vlňáčky jsem vyzkoušela několikery a zatím jakž takž drží loveybums jersey a čekám na objednané storchenkinder. Jinak mě vlňáky moc nedostaly zatím a vrátila jsem se k pul.

Ivusko, snad nebudes dlouho prenaset, drzim pesti a preju stesti 😀

ladida.l
5. únor 2010

Ivuško, dobrá hláška v pasu - "včera čekáme chlapečka" 😀 Taky jsem měla kolem porodu pocit, že to dítě snad nikdy nevyleze ven 🙄 😀

Mě ty BG FLIP taky teda nenadchly - prodávat je nebudu, ale nic moc. Aspoň mám záložní one size svrchňáky. A ta vložná plínka bude dobrá na delší dobu do kalhotovek.

kackaj mám od Tebe ty Cuddly AIO a jsou hezký, je tam teda ale mini plína, jsem zvědavá, co ukážou. Ale myslím, že malý prcek psala, že je má ráda, tak třeba nám sednou.

Jo a mám doma ty vlňáky Bundles of joy a nevýdaně Markovi vlajou kolem nožiček. A to je to chlapák 7,2 kilo 🤐

Moje the best AIO jsou SWB Econappi, furt je tu propaguju 😀
Ale Gro-baby jim zdárně šlapou na paty - dneska jsme se měli nejmín třikrát, dávám do nich čč na dvanáctiny na učůrnutí a pak je větrám. Originál střeva vydrželi dneska krásně 3 hodiny v kočárku. Asi si ještě pár přikoupím, fakt dobrá variabilní plínka (kdybyste je někdo prodával, tak se hlásim 🙂)

ladida.l
5. únor 2010

nevídaně 😀 to bude asi od slova "viděti" pardon, se červenám 😅 😅

kackaj
5. únor 2010

Ladida, taky jsem zvědavá, co řekneš na cuddly. A ty vlňáky M jsou myslím až od 9kg ne? Teď nevím, ale náš malej má 7,6kg a kolem nožek mu to moc neplandalo myslím. Nám se do toho ale nevlezly popo one size, je to spíš na štíhlejší balení. Econappi jsem odolala i když na ně teď byla na tuly tuly akce. Raději bych, kdyby mě někdo prodal jetou BG organic!!! Nikdo nic??? 😀

erinka83
5. únor 2010

ladido, asi bych poslala dál zelenou 😉

ladida.l
5. únor 2010

erinko, beru 😀

ladida.l
5. únor 2010

kackaj: já jsem na ně taky zvědavá, protože ty Cuddle flísový svrchňáky mě nějak zvlášť neoslovily, stále nám protékají a protékají... Ale ty ježečkový jsou hezoučký, no zkrátka uvidím.

tiki
5. únor 2010

Ahoj holky, ja jsem zavislak na zavazovackach disana, ale zacinam uvazovat o tom, ze bych poridila tak dve plenky AIO, ze bych pri cestovani usetrila moltexky, kterymi jsem si, hlavne v chladnejsich oblastech, zjednodusovala praci. Mely byste pro mne nejakou radu ci zkusenost? Diky...

erinka83
5. únor 2010

Každý ti poradí něco jiného 😉 Já jsem zatím žádnou "pořádnou" AIO neulovila 🙂 čekám na Blueberry 😵 Já jsem spokojená s kapsovkama Bum Genius, ale když Kackaj vychválila BG Organic, tak je asi zkusím 🙂

tiki
5. únor 2010

Ja vim, ze kazdy poradi neco jineho. A ze stejne koupim nakonec neco, co bude financne vyhodnejsi 😉 . Ale jde mi spis o to, jestli neco opravdu ne...

baca
5. únor 2010

Děvčata, nějak mě začínají štvát BBH bambusky! Jako nasajou hodně, ale celkem ohrubly. Největší problém však je, že mi připadají strašně nízký. V pase široko a kolem nožek nízko, takže jí to musí škrtit. Už začínám přemýšlet nad nějakou jinou noční plínou...A ještě k tomu už jí taky přestává stačit, jenže co ještě nasaje víc, že jo 😠

tiki, já mám samé MMT. Celkem ok plína, rychle schne, měkoučká, malá prdelka. Teď mi teda nedávno 2x protekla kolem nožiček, ale to asi bylo tou chcací dávkou. Jinak mi to ještě nidky neudělala. Má jich 5 a používám na ven a na návštěvy.

katarina82
5. únor 2010

U nás byla veliká spokojenost s obyč BG aio, na bráně jsou jen ty organic, já mám i obyč, stály tuším 349 a seděly nám lépe než jednovelikostní kapsovka. Jen jsem tam odpárala kousek, aby se dal ten vnitřek vytáhnout a rychleji to schlo a je tam kapsa na dovycpání, nikdy, fakt nikdy neprotekly 😵 Doufám, že sednou i druhému prckovi.

katarina82
5. únor 2010

Jinak mě nahlodáváte s těmi Gro baby... Já už žádnou AIO nechtěla, jsem spíš čč typ, aio jen na cesty a na to jich už máme dost 😝 Ale vidím, že z porodného bude zase nějaká další neplánovaná objednávečka 😀
Už mám na seznamu nějaké bambusové vkládačky od Kikko, měla jsem zálusk na BL bambus 30x30, ale tuším že Erinka tu nedávno psala, že ty Kikko jsou lepší a o polovinu levnější 😵
No a taky ladida s těmi Econappi 😀 Ale už mám dvě BB, ty jsou střihově stejný, takže asi zatím odolám dokud nevyzkoušíme.

erinka83
5. únor 2010

ty Kikko bambusový vkládačky jsou trošku silnější než Baby Lucy, ale mně to neva a líbí se mi víc 🙂

evicka7
5. únor 2010

tiki, na cestování bych si asi vybrala bbh aio, protože jsou dost spolehlivé a hodně savé

tiki
5. únor 2010

A nezkousela nektera z vas aio sketch? Prodavaji je na medley.cz a ceny jsou dost priznive, nevim, jestli je to tim, ze je to cesky vyrobek nebo jestli je to na ukor kvality...

evicka7
5. únor 2010

tiki sketch nebrat, jsou nekvalitní, a mám pocit že mají i nějaké problémy s atesty

marcelkad
5. únor 2010

tiki - na úkor kvality, nebrat

kackaj
6. únor 2010

Erinko, jéééžišmarjá, bacha na tu BG organic🙂 Jsou asi dva až tři tábory lidí s různými názory na BG organic. Jedni milují, druhým je to asi fuk a snesou ji a třetí nenávidí🙂 Tak abys mi ji pak neotloukla o hlavu. No, na druhou stranu, kdyby se ti nelíbila, tak bys mi ji pak mohla střelit 😉 Na bráně normálně mají i AiO, i kapsovku, i organic, teď tam myslím není ani jedno. Já husa byla na bráně osobně, už jsem měla jednu organic v košíku a pak jsem si řekla, že to kdyžtak objednám, až se rozhodnu pro další zboží, no a v e-shopu teda není. Tak už se mi ale nechce zpátky do města, tak jsem si ji koza nechala ujít 😒

raady
6. únor 2010

ahoj,
Baca nám se také BBH bambuska srazila a zhrubla ( nám hrubne v naší vodě úúúúplně všechno). Ale Barče zatím je, dávám ji spíš na den, když někam jdeme a vkládám k ní ještě k oběma připínacím vkládačkám BH nudli 😉
Na noc dávám BE.

raady
6. únor 2010

Jé , píšu po ránu jak tatar 😔

erinka83
6. únor 2010

kackaj, já vím to s tou BG Organic, ale když nezkusím, nebudu vědět 😉

ivuska.h
6. únor 2010

Sketch AIO nejsou český výrobek! A certifikát paní nikdy nikam nevystavila, tj. pro mě osobně jakoby neexistoval. Už dřív se probíralo, že jsou ty plínky navlas podobné čínským Coolababy, zagoogli a uvidíš... Navíc tam nesedí víc věcí, už jen to, jak je to ušité (mnohem kvalitněji) než její ostatní plínky, jsou tam patentky, zatímco jinde sucháče atd.

Snad to nezní jako snaha o pošpinění konkurence, já AIO (zatím 🙂) neprodávám, tak snad jsem z obliga... Prostě mě štve, když někdo vytváří klamavý dojem 🙄