Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

scai
9. únor 2010

Holky co jsou IC jak tu píšete? Snažím se vás trochu číst a trochu se v tom orientovat,ale jde to těžko.

romankav
9. únor 2010

IB Itti Bitti, CT Cushie Tushies, IC to fakt nevím 🙂

barica
9. únor 2010

holky ja latkovky take prebaluju kazdou chvilku a jednorazovky taktez... zkusim na jednorazovkach vychytat, ktery krem ji nevadi a pak ho pouzivat i u latkovek, treba to pomuze... nicmene jsem zacala premyslet i o separackach, jestli nemuzou delat problemy? a zrovna tak i myci olejicek Medvidek?! ja mam totiz extremne citlivou plet a kdyz jsem si ted zkusila odlicit oblicej treba Kamilkou, coz je smes biooleju a eteraku na telo ditek, tak mi zcervenala tak, ze jsem nevedela, co na to natrit🙂... a v Medvidkovi urcite take neco bude, takze zkusim vymenit uplne vsechno... prala jsem v Ulrichu, ted zkousim mydlovy sliz, tam by snad problem byt nemel...

noone
9. únor 2010

ladida, me jich 6 na den vetsinou staci, i min 😕 ... uz nekdy od 3 mesicu... je fakt ze malej kadi jen jednou denne, prabaluju tak nejak po 2-3 hodinach, jak vyjde jidlo a spani...
scai, IC teda taky nevim... 😕

noone
9. únor 2010

jo a zajima me - mate nekdo pytel na pliny pop-in? jsem si ho poridila pac je krasnej, ale ten provazek tam nejak drhne a pytel tudiz nejde zavrit... 😖

scai
9. únor 2010

Romankov, tak to asi bylo CT 😀 Dík, ty zkratky jsou moje smrt ☹

scai
9. únor 2010

já si pro začátek pořídila imse vimse ty svrchní, pak mám hodně klasickcýh čtvercovek, pak 1* itty Bitty to snap in on S a pak 2* od někoho už jeté M, no apk nějakou bambusovou plenu, vlastně dvě, jednu od někoho a teď ještě jednu novou.No a pak ještě svchní kikko S,M,L.... no a pak to co jsem koupila blbě ty sketch 😠 Ty vypadají hrozně velké, takže to asi na pidi prcka nebude...jo jedny vlněné disany. Stačí to?
Jo a ještě nějaké ty vkldáačky, ten prefold a twofold, jeslti to píšu dobře...

veselazu
9. únor 2010

tak malý se hned ze začátku látkování - měl asi 2 týdny - hrozně oprudil, měl puchýřky přes celý zadeček až k pytlíku a pak v místech kde jsou gumičky od plínek kolem nožiček. Nešlo se toho zbavit - bepanthen, rybilka, sebamed na opruzeniny - nic. Pak jsme byli v nemocnici - ne kvůli opruzeninám 🙂 na týden a tam jsme používali papírovky, sestřičky nám to mazali tak 4 dny ráno a večer fialkou - a od 4 fialku - pofoukat na to Imazol 2x denně a je fakt že za týden nebylo po opruzenině ani památky. Pak jsme zase začali látkovat, ale vyřadila jsem separačky a to asi bylo ono, od té doby neměl ani puchýřek a to přebalujeme po 2-3 hodinách před kojením. Ale může to být čímkoliv bohužel, taky jsem četla že to může být ta sviňa moučnivka - v pusince bílo a na prdelce rudo. A na tu mi taky doktorka radila fialku, ale do pusinky bych ji nedávala.

veselazu
9. únor 2010

ladida.l: jé, jukla jsem ti do albíčka a ty máš ty krásné duhové popolinky 😀 jaké jsou? uvažuju nad koupí, chtěla bych něco barevného a tyhle jsou za dobrou cenu. Asi nebudou tak savé , ale jsou štíhlejší?
děkuju

marcelkad
9. únor 2010

na medvídka tady taky někdo kdysi nadával. Může to být i tím 😒

ladida.l
10. únor 2010

noone:
tak to máš dobré, já mám učůránka a ukakánka a přebaluju pořád. On se taky dost ozývá, když je v mokru..

barica:
mám dělaly separačky taky zle, měl po nich červený zadeček - zkoušela jsem popoliny a imse vimse.

veselazu:
Já jsem s PP one size biobavlna moc spokojená. Štíhlé? No já nemám žádné obr plínky - panda je štíhlejší, pak mám ještě lollipop one size a ta je tak na stejno. Pak už můžu porovnávat jen s AIO.. Má je i kackaj pokud vím, tak Ti třeba ještě poreferuje.

noone
10. únor 2010

ladida, tak jsem taky koukla k tobe do albicka a NUTNE potrebuju ekonappi a gro baby 😀
prosimte ty svrchnaky Cuddle ti neprotekaji tou nasivkou vepredu? i kdyz u tebe asi nestihnou kdyz preblujes tak casto 😒 .
ja mam teda asi extremne vzorny dite, mokra plina mu neva, ale je fakt, ze ted zacal curat nejak malo, takze ma kolikrat po tech 3h jen ucurnuto... no taky zacal blbe jist, takze ted misto plin resim spis prikrmy. dneska jdeme do brambory. no ale s tim jsou taky spojeny pliny, budem potrebovat novy separacky 😀

barica: nas malej reaguje na flisovy separacky a pliny, kdyz mu do nich dam celuzovou separacku tak jeste ok, ale jednou mel flisovou plinu na noc a tragedie... medvidka pouzivam a nic, snasi ho dobre...

noone
10. únor 2010

scai: takze pojedes ve ctvercovkach? ja balila do ctvercu jen v sestinedeli, myslela jsem, ze nebudu vubec, ale nakonec mi vsechny kalhotkovy pliny prisly tak ohromny ze ctverce byly nejlepsi 🙂
jinak mysli, ze ti to bude stacit... casem si dokoupis co ti bude nejvic vyhovovat 🙂 dulezity je, abys mela dost svrchnaku - troje. to mas, jestli dobre ctu... u pliny neni az tak dulezity jak sedne, ale svrchnaky jo, aby ti to neprotekalo... manzel zacal balit do haipa daipa nekdy ve 3 mesicich, predtim se bal... no moc se mu to nevede tam poskladat ten chobot, ale svrchnaky nasadi precizne 😎
sketch neznam, taky jsem v euforii nakoupila jednovelikostni AIO a prisla na ne rada az ted - no ale kazdopadne kdyz jsou vetsi, tak se nic nedeje 😉

erinka83
10. únor 2010

ladida, ty máš Econappi i na sucháč jak koukám...Já si objednala patentkový BB a sucháč Econappi a ty se sucháčem teďka vracím, protože mi přišel tvrdej a bála jsem se, aby si o něho malá nepoškrábala bříško... U vás v pohodě?

ladida.l
10. únor 2010

erinko, zatím u nás žádný poškrábání bříška neproběhlo, tak to snad nepřijde, sucháčkový mám i BB

noone, ty cuddle svrchňáky práveže furt protékají 🙄

blka
10. únor 2010

Mně teda cuddle svrchňáky neprotékají a to je dávám i na půlku noci, kdy je ta plína fakt dost durch.

duzame
10. únor 2010

Ahoj holky, já trošku odbočím 🙂, dokupuju ještě nějaké oblečky a přemýšlým, jestli se na látkovky dají natáhnout takový ty kalhoty na gumu, jeansy a pod. Zatím mám nějaké lacláčky, to mi přijde od oka v pohodě, ale o těch na gumu si nejsem jistá. Díky.

barica
10. únor 2010

holky, napiste mi prosim jeste, jestli necim natirate detem prdelky? pokud ano, tak jak casto a cim?

u nas bude asi opravdu chyba v tom nenatirani. od vecera je zase v papirovkach, natiram ji zinkovou mastickou a prdelka je celkem OK... ja jsem nekde cetla, ze se nicim natirat pokozka na prdelce nema, ze se pak ucpavaji pory a pokozka nemuze dychat, ale to bude nejspis problem jen u tech klasickych kremu s ropnymi prisadami, ty prirodni by snad problemy zpusobovat nemely?! pokud v nich tedy zase nejsou nejake eteraky a tak🙂...

zlatouch
10. únor 2010

duzame - tezko rict, ale kdyz je guma po celem obvodu, byva to v pohode. Nekdy jsem mela problem s gatkama, co mely gumu treba jen na bokach a jinak pevny pas, ty se proste tak uplne nenatahnou. Ale obecne musim rict, ze pasuje vcelku vsechno 😉

barica - hlasuju pro Shea butter, natirala jsem ze zacatku po kazdem omyti prdky. Spekuluje se, ze prave zinek muze zpusobovat problemy, ale zase to je ta slozka, ktera pohlcuje vlhost 😒 Shea jenom vytvori ochranny film, takze spis prevence, na cervenou prdku bych dala neco s pantenolem, napr.bepanthen.

noone
10. únor 2010

duzame, davam klasicky teplacky i dziny a v pohode 😉
ale koukala jsem na takovy nejaky no-name klasicky teplacky co mam ve skrini, a ty budou potreba asi o cislo vetsi, takze budou dlouhy nohavice... jinak ted davam teplakovky z H&M a super 🙂

noone
10. únor 2010

blbka, to nechapu kdyz mas taky kluka... 😎
at do nich dam jakoukoliv plinu, tak to proste do 2 hodin protece 😢

barica, mazala jsem prvni asi 2 mesice bepanthenem a pak od nivey nejakej specialni krem na opruzeniny co jsem dostala (tak at se nevyhodi), mam ho jeste ted a s tim namaznu jen pokud se objevi nejakej puntik... takze asi jednou za mesic 🙂
jo a pokud mazes, tak davej separacku, jinak se nici pliny 😉

izabelkak
10. únor 2010

barico, ja som neprírodné prípravky v podstate vylúčila, mimo teda miešaných mastí z lekárne, tá premasťovacia s kysel.mliečnou nám robí veľmi dobre a aj tá s ichtamolom - tá však dávam fakt vínimočne, napr. včera večer nám tiež tie miesta kde boli červené flaky sčervenali lebo sa malá pokakala a chvílu v tom bola, navyše aj po kúpeli to býva červenšie ale to je normoš, tak vtedy dám aj tú hnedu smradľavicu... inak cez deň dávam k ritnej dierke a občas trochu navrh pipinky od weledy kojenecký krém proti zapareninám, pravidelne aj cez deň premasťujem nožičky aj polky na zadoček (tam sme mali tie červené fľaky tesne pod chrbátikom) tou namiešanou masťou z lekárne... inak zviknem ešte pipinku a ritku natrieť jemným mandlovým olejom od nobilisu.... zadoček umývam pod tečúcou vodou sprchovým gélom z levandulou od nobilisu...
akú máte kožu? napr. na nožkách nie je suchšia? ono ak je koža len trochu suchšia je náchylná na infekciu, takže ak je treba kožičku mimi treba premasťovať, kúpať v nejakej olejovej prísade do kúpela....
ja inak mastím a separačky nepoužívam, bojím sa že by nám narobili šarapatu, iba flees na noc či na dlšie na von, doma prebalujem po každom čúrnutí a často vetrám aj teraz malá leží v postielke už asi 10 min.s holou ritkou🙂))

to sa spraví uvidíš, len to dolieš v papierovkách a až keď to bude úplne o.k. pomaly nabehnite na látku...

ja som inak úplne vyradila plienky BL, tie nám isto drápali nožičky, a mimi AIO na von, sme stále vo vlniačikoch a vlastne vo vv, štvorcoch s roznymi vkladačkami...

veselazu
10. únor 2010

já teda mažu po každém přebalování zadeček malinkou vrstvou Sudocremu. A zatím 2 měsíce bez opruzeniny. Je fakt, že ten krém asi vydrží dlouho, nejsem ani v 1/3 - je to to větší balení. Myslíte, že bych neměla mazat furt? já nevím, možná zkusím ale bojim aby ta moč nebyla agresivní, takhle mám pocit ochrany 😀

ladida.l
10. únor 2010

blka
myslíš ty Cuddle flísáčky? Asi mám teda nějak moc učůraný miminko 😀

zlatouch
10. únor 2010

veselazu - klidne maz, proc ne? Az zacnete s prikrmy, bobek bude jednou denne, pak uz to nebude potreba tak casto, ale zatim bych klidne mazala, ty budes mit lepsi pocit a malemu to rozhodne neublizi 😉

veselazu
10. únor 2010

zlatouch: jo pro bobánky jen to nejlepší, ale jak se v těch všech informacích má člověk vyznat? 🙂 u druhého už to bude lepší, ... snad

blka
10. únor 2010

Barico, já mažu bepanthenem. Po čemkoliv jiném zčervenal.

Ladidlo, jo, ty 😉 . Mareček je teda taky dost učůranej.

noone
10. únor 2010

blka, jezis... ja jsem ti zkazila nick, to je trapas 😅 , se moc omlouvam 😒

andnov
10. únor 2010

Já teda musela mazat pořád, protože jak začly příkrmy - moč se stala agresívnější - naopak hovínka nám nevadily, ale teď co odchytáváme na nočník, tak ji máznu jen na spaní - jako prevence stačily i něj.přírodní olejíčky (měsíčkový), ale jakmile byl problém tak byl nutný zinek (sudocrem,...)

kkattkka
10. únor 2010

Holky, mam dotaz. Urcite budete vedet. Koupila jsem pres MMB nejaky bambusky a jsou silene tvrdy. Da se s tim neco udelat? Zacinam mit vycitky, ze nekupuju pro mimino novy, ale zase na druhou stranu, ty moje novy by po pul roce prani asi nevypadaly jinak. Poradite? 😨