Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tymothy
10. únor 2010

KAtko, tak s bambuskama to bude asi problém, skvělá je na tvrdé plínky (bavlněné) kys. citronová, ale na bambusové se používat nesmí... možná pomůže je o sebe pořádně vydrbat a při praní používat změkčovače vody...

barica
10. únor 2010

hm, tak koukam, ze kazda prdelka je opravdu jina, takze to budeme muset opruzeniny stejne nejdrive vylecit a pak postupne zjistit, ktery krem nam nevadi, ale diky za rady!

kkattkka
10. únor 2010

Tak je mam zkuit vyorat? Na kolik? Pani je prala v orechach a slizu. POomuze tedy normalni prani?

erinka83
10. únor 2010

já jsem nemazala ničím a 3 měsíce to bylo OK, teď se z toho už pomalu 14 dní nemůžem vyléčit 😒 Ale je fakt, že Baru asi má sušší kůži, tak zkusím přidávat něco do vody na koupání...

noone
10. únor 2010

kkattkka, ja jsem na zacatku pridavala ocet, to jsem jeste nevedela ze se na bambusky nema davat, tak kdyz je jednou projedes s octem tak se snad nic nestane... 😕
ale at radsi poradej jeste holky co maji vic zkusenosti....
anebo je projed susickou jestli mas, to by taky mohlo pomoct 🙂

zmuzle
10. únor 2010

Holky, ja na zacatku mazala sudocreamem a spokojenost velika. Pomohl i na potnicky apod. Ale musi se holt zkouset a zkouset.

Budu prodavat nejake plinky, nez je nafotim, napisu to sem aspon takto. Kdyztak IP. Uz jsme vyrostli z svrchnich kalhotek Imse Vimse Zoo M, vlnacky BabyBeeHinds M a posilame dal Tots Bots Easy Fluffle One size modre hvezdy a MMT zelena (nesedi mu, vic nam vyhovuji BBH AIO).

zmuzle
10. únor 2010

A jeste prodam svrchni kalhotky Bluberry Coveralls, barva Retro kola a plenu AIO Cushies Tushies Modry maskac.

blka
10. únor 2010

Noone, v pohodě 😉 , nejsi první ani poslední 😀 . Už jsem si zvykla 😅

Je zvláštní, že vám všem zinek pomáhá. U nás teda právě zinek dělá prdelku červenou 😕

andnov
10. únor 2010

K těm plenám - já myslím a taky jsem tak dělala, že ocet se může - nesmí se kys.citronová na bambus. Jinak nám vždycky pomůže po uschnutí "vydrbání" a jsou krásně měkkoučký.

zmuzle
10. únor 2010

Tak jsem se premohla a plinky dala na MMB. Tak muzete juknout.
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=505790

innes
10. únor 2010

Ahoj, měla bych na vás dotaz. Používáte někdo plenku Haipa Daipa nebělenou? Má to být univerzální velikost, ale přijde mi hrozně velká. Ev. jak jste s ní spokojený. Díky 🙂

j.cien
10. únor 2010

Ahojky,mam prosbu-jste tu vsechny zkusene latkarky 😉 ...cekam dvojcatka a chtela bych latkovat,ale netusim,co si mam poridit pro zacatek a v jakem mnozstvi...
Muzete mi doporucit konkretni osvedcene znacky PULsvrchnich kalhotek a nejake AIO?
MOc dekuji!

zmuzle
10. únor 2010

J.cien, gratuluji k dvojcatkum a mas muj obdiv, ze chces latkovat. Budete doma mit furt susaky s plenama, ejstli teda nemas susicku 🙂 Kazdy Ti poradi neco jineho. PUL kalhotky me vyhovovaly i od Popoliny a hlavne teda ty IV a BBH i Bummies. Doporucovane BL se mi neosvedcily a Thirsties taky ne a zase jine holky byly spokojene.

AIO mam rada BBH Magic, orpavdu vydrzi a neprotecou. Taky BG. Ty se mi osvedcily nejvice, ale kadze ditko je jine a kazda mamina ma jine zkusenosti.

j.cien
10. únor 2010

Zmuzle ,moc dekuji za tipy 😉
A prosim te,kdybych zpocatku davala klasicky ctvercovky,kolik se jich dava-2ks a pres to PULky?A za jak dlouho se musi vymenovat-co 2 hodiny?
A jeste prosim,muzou se pouzivat masticky ochranne na zadecek,kdyz se davaji treba ty bambusky??
Moc dekuji !

zmuzle
10. únor 2010

J.cien, ja teda masticku pouzivam doted, ale davam separacky. Neni to primo na plinku. Kubik s tim problem nema, ale zase kazde mimco je jine. Holky to tu prave resily. Nem vyhovuji i fleesove separacky nastrihane z deky Irmy, co koupis v Ikee. Flees navozuje pocit sucha, ale ne kazde mimco ho pry snese. Deka stoji 49 Kc, tak to neni takove investice.

Ja davala nejdriv novosklad vycpany jeste cc na osminy nebo zinkou z Ikei, ale jak byl vetsi a vic cural, presla jsem na vicevrstve plenky a ted vycpavam rucnikem z Ikeii. Dela vetsi prdku, ale to uz nam nevadi. A prebalujucca co 2h a peru co 2 dny. Tak podle toho pocet plinek. CC schnou rychle, to je jejich vyhoda. V lete venku za apr hodin a ted me doma do druheho dne a kdyztak dosusim na topeni.

j.cien
10. únor 2010

Moc diky!
Myslis ,ze mi bude stacit pro zacatek 60kg cc?A tu separacku i Ikea deky davas jako uplne nahoru,jak se dava klasicka separacka??

zmuzle
10. únor 2010

J.cien, no u dvojcatek nevim. Zalezi cim budes vycpavat a jak susit, jak casto prat... Mas to jen na prdku nebo do toho pocitas i plinky na pusinku a pod hlavicku? Jo, ta separacka je ve styku se zadeckem. Na vajecinu byly super, ted uz davam i Popoliny, ale viskozovy a taky spokojenost.

j.cien
10. únor 2010

Tak radeji 80kc tech cc??Myslela jsem na vsechno..Ja nevim,jestli mi to latkovani pujde..ale chci to zkusit,financne nevim,jak budeme zvladat...a ty jednorazovky se mi dost hnusi,ja osobne nesnasim ani menstruaci vlozky,jak jsou neprodysne... 😝
Mame zahradu,muzu susit o zivot i venku..teda pres leto...

erinka83
10. únor 2010

j.cien, mimča čekáš do "pěkného" počasí, tak ta zahrada je naprosto ideální 🙂 Já bych řekla tak +-60 plínek jen na zadeček, plus nějaký ty vkládačky... Mně zase nejvíc vyhovují Thirsties, u IV mi vadí, že nejdou překřížit suchy zipy, nebo to prostě neumím zapnout, nevím, ale mám problém na 5kg mimi pořádně napasovat novorozeneckou velikost 😀

zmuzle
10. únor 2010

J. cien, jo ja mam kvetnacka a schlo to dobre. Az tedy na to, ze bylo blaznivy pocasi a desny bourky. Ven jsem chodili s plastenkou a sluencnimi brylemi 😀

j.cien
10. únor 2010

Holky moc diky!

j.cien
10. únor 2010

Holky a v noci se novosci taky prebaluji co 2-3hod?Nebo na to staci nejaka super sava vkladacka bambuska??

erinka83
10. únor 2010

Ze začátku se asi všechny mimča v noci budí docela často, ale pak je lepší asi ten bambus, já jsem moooc spokojens bambusovým prefoldem od Baby Idea, malá ho má v noci i 10 hodina v pohodě...

olina.s
10. únor 2010

Holky, chtěla jsem se vás zeptat, nemáte zkušenosti s plenkama fy Lotties? Např. http://www.branakdetem.cz/lotties-cotton.htm

terezita
10. únor 2010

j.cien, no hlavne podle toho, jestli ti bude vnoci kadit. pokakane mimco bych v te pline lezet nenechala.. ja prebalovala em. jen jednou, pozdeji, kdyz mi spala celou noc durch tak vubec, a ted, co se mi furt budi hlady, tak zase jednou prebaluju. dobre vycpana plinuse to krasne ustoji.
a drzim palce s latkovanim u dvojcatek!!

j.cien
10. únor 2010

Holky jste zlate-moc diky!Mam zatim velkou chut do toho jit,tak snad to pujde zvladat 😉

noone
10. únor 2010

blka, tak to jsem rada, ze nejsem prvni, ale fakt se omlouvam 😅

j.cien, gratuluju 🙂 . v prvni rade bych ti poradila koupit do vybavy susicku 😀 . ale tak da se to i bez ni, jen pokud budes pouzivat bambusky, tak jich budes muset poridit vic... ale mam zkusenost, ze i nebambusovy pleny vydrzej hodne, tak pak mas jeste moznost vybirat z nebambusek 🙂
osvedcene PUL u me Thirsties, AIO osvedcena Mommy's Touch (ale az na vetsi dite, u nas od cca 8kg) a POP-IN 🙂
na zacatek jsem mela 30cc a bylo to tak akorat, ale na pusu a pod hlavu mam jiny, takze 30 pocitam fakt na prebalovani... a jinak jsem s cc skoncila na konci sestinedeli a ted se mi tu vali a rikam si skoda penez...

innes, HD mam jen belenou klasiku a dobry i na maly dite. pastelka je pry celkove vetsi nez klasika, ale vic ti k tomu nepovim 😅

olina.s, lotties se prodavaji i u nas a co jsem postrehla, tak na diskuzich o nich ani zminka. horem dolem se probiraji vsechny jiny pliny, ale o lotties ani carka, ani dobry ani spatny, tzn. ze je nikdo nekupuje 😀 (ale tim nechci rict, ze jsou spatny!!)

noone
10. únor 2010

j.cien, jeee, 15.5. mam narozky, to se rodej hodny deti 😀 . ale to je asi klasicky spocitany termin ze? dvojcatka byvaji o trosku driv 😒

andnov
10. únor 2010

olina: já měla na prcka od lotties jen na zkoušku tu coton a froté - coton teda nic moc(asi bych přirovnala k BL flanelce co do savosti a vkládačky mají docela otřesný-takový neforemný), tu froté jsem měla ráda coby denní plínu - díky kanýrkům udržela to co měla a byla i jemná - akorát suché zipy nemají buhví jakou životnost 😉 jo a ještě jsem měla na noc tu jejich vícevelik. a tu bych přirovnala k Popo ultrafit-jen o něco silnější - na noc byla dobrá

olina.s
10. únor 2010

andnov, děkuju, mě tam zaujalo, že píšou pro ekzematiky, což u nás hrozí, ale neznám nikoho, kdo by je používal a na bráně taky žádné hodnocení.